AMERIKA???

A sto mu ne bi dali? Pa, ogromna vecina putovanja u USA sa B-1/B-2 vizom i jesu samostalna turisticka putovanja, kod prijatelja, rodjaka, na kongrese itd. Siguran sam da i na forumu ima bezbroj ljudi koji su tako dobili americku vizu, ja sam ih licno dobio dve... Nije mi palo na pamet da idem sa agencijom u nekom aranzmanu.

Viza se dobija na 3 godine i multi entry samo ako si faca, tj. ako pokazes da si ono super stabilan u svojoj nameri da ostanes u Srbiji, uspesan si student, imas dobar posao i ostale price... Daju oni i krace vize od toga, jedino je razlika u odnosu na EU sto te ne smaraju svaki cas za vizu ako jednom vide da si normalan. Uostalom, da li ides preko agencije ili sam uopste nije kriterijum prilikom odlucivanja o vizi. Jedini uslov je da dokazes (neraskidive) veze sa svojom zemljom i da ces se u nju, nakon putovanja u Ameriku, vratiti. Agencijski aranzman je jednako "jak" kao i rezervacija povratne karte i hotela u samostalnoj reziji.

U tom smislu, a posebno ako imas rodjake/prijatelje kod kojih mozes da boravis, ja preporucujem samostalni aranzman. Na netu ima mali milion dilova za hotele i hostele sirom Amerike, rent-a-car je u nekim drzavama obavezan (jer javnog prevoza - nema), a avio karte imaju istu cenu u svakom slucaju...
 
Ako nemas rodjake, prijatelje & co. tesko da ces dobiti. Jos pogotovo ako si student ili imas klimav posao. Sto se neraskidivih veza sa Srbijom tice, na intervju ponela i pasose roditelja i sve moguce papire, a to mi nisu ni pogledali! Jos koliko su me plasili za taj intervju (te bice na engleskom, te oni 'provale' ako lazes blah blah), covek me na srpskom pitao gde idem, koliko ostajem i to je to! Tako da dobijanje americke vize nisam ni osetila. Ali, moju vizu je odradilo pozivno pismo.
A to da 3 godine multi dobijas ako si neka faca, odakle ti to? Evo, ja nisam neka faca, pa dobih. ;)
 
Ma to faca je bilo vise fore radi, objasnio sam posle na sta sam mislio - ako imas ok posao ili si ok student, dakle nista posebno. Zapravo, dobices na manje ako si malkice sumnjiv i to je to. Zakljucak - ti jesi faca :)

A meni opet, iako sam isao kod rodjaka, to "pozivno pismo" u vidu emaila nisu ni pogledali. Prelistao mi je indeks, pisem za neki casopis pa je prelistao i njega i to je bilo to... Pricali smo na engleskom, ali kao i svi americki konzuli, zna srpski tako da je i to bila opcija.
 

Back
Top