problem sa zelucem?

klea1975

Početnik
Poruka
24
draga dr,
u subotu uvece sam popila antibiotik (poslednju kapsulu doksiciklina, sa kojim inace nisam imala problema tokom terapije), ali sam potom celo vece imala neprijatan osecaj kao da mi "stoji u grlu"- kao da ga nisam progutala.

Proslo je vec tri dana, a ja imam uzasne probleme sa gutanjem-sa svakim zalogajem, ili gutljajem, osecam bol u predelu grudi, kao da postoji neka prepreka.

Ne znam koliko sam uspesno ovo objasnila, ali problem je vrlo neprijatan. Da li je u pitanju mehanicki ostecena sluzokoza (od prolaza leka), ili je nesto drugo u pitanju?
hvala unapred!
 
nema nagona za povracanjem, niti mucnine. Bol je prisutan pri svakom zalogaju ili gutljaju.
Kao da na putu hrane/tecnosti ka zelucu postoji neka prepreka (ili suzenje), koja izaziva bol.

u ostalim slucajevima, osecam samo blagi pritisak u tom predelu (izmedju grudi)
 
Psi-hi-jatar...! :) Nije da navlacim vodu na svoju vodenicu, ali ovu pricu cujem bar jednom dnevno u ordinaciji "Progutao sam kapsulu antibiotika i stoji mi negde u jednjaku, sto posto, osecam je u grlu negde, iza grudne kosti, sta god da jedem ili pijem...poslali su me kod Vas ne znam ni sam zasto - ja nisam lud, stvarno mi stoji nesto tu, kad Vam kazem! " :):)

Dakle, fizioloski, nema nacina da ti kapsula 'zaostane' u grlu, ili u jednjaku, kao ni da napravi mehanicku povredu jer je obla i glatka (nema sta niti cime da se povredi). Senzacija koju imas je u sto posto slucajeva na nervnoj bazi. Ako si pod nekim stresom, pokusaj da se opustis. ako bas inistiras da ti nesto stoji u jednjaku razmisli o sledecem: jednajk je misicna tvorevina nalik cevi ali nije rigidan kao cev, dakle hrana ne propada kroz njega u zeludac vec biva 'prenosena' niz tu cev kontrakcijom mislica, siri se i suzava od zavisnosti od velicine i konzistencije hrane. Cak i da kapsula nije u potpunosti prosla nakon uzimanja vec zaostala u jednjaku, svaki naredni zalogaj hrane ili gutljaj vode izazvao bi njeno spustanje prema zelucu. Dakle, nema razloga brizi sto se same kap[sule tice: ona ne izaziva pomenuti problem u svakom slucaju. Ne sporim da mozda postoji neki drugi problem vezan za jednjak (sto je ipak malo verovatno).
 
Uze mi rec iz usta.
Probaj da se opustis, i da ne razmisljas o tome.
Ako ti za par dana ne bude bolje, javi se svom lekaru.
I da je problem sa zelucem, tek tako iz cista mira kao kod tebe se ti problemi ne javljaju i najcesce su isprovocirani tipa dugotrajnim povracanjem ,stucanjem i sl.
 
Ne mogu da ne napisem, iz iskustva je najbolje pre gutanja kapsule ovlaziti glo, tj. popiti gutljaj vode, jer ako se lek popije ujutru na suva usta nekad kapsula ne sklizne tako lako pa zaista ceo taj dan moze da se desi da imam osecaj da nije prosla...
 

Back
Top