Psihologija macaka!

Akasha

Početnik
Poruka
27
Da li neko poznaje psihologiju macaka? Imam macku koja je zivi u stanu vec 2-3 god ali planiram da je vodim u drugi stan. Pa me zanima da li promena sredine moze negativno da utice na nju? Svaki put kada je vodim kod veterinara ima strasne napade, pa zato pitam.
 
Verovatno ce joj trebati neko vreme da se navikne na nov prostor, ali posto je mlada mislim da nece biti mnogo problema. Kada je dovedete u nov stan obavezno je pustite da sama iznjuska sve. Kad bude videla da joj ne preti nikakva opasnost, smirice se, nacice sebi udobno mesto, i problem resen. ;)
 
Da ne bih otvarala temu, ovde ću da pitam. Trenutno stanujem u kući, a za 2 - 3 meseca treba da se selim u stan. Mačka ima dve i po godine i sada dosta izlazi napolje, pa me zanima da li uopšte može da se navikne da više ne izlazi.
 
Macke se KAZU vezuju za prostor.
Moje misljenje je da macke GOSPODARE prostorom, i da ne postoji razlog da brinete (obema odgovaram)
Sve dok macka ima sve sto joj je potrebno, svoju omiljenu hranu, svoj toalet (na to se brzo naviknu jer su ciste i ne vole nered) dovoljno trave (narocito macka koja je izlazila...ne zaboravi da joj posadis travu, zito ili slicno) i dok ima dovoljno tvoje paznje...sigurna sam da ce se brzo prilagoditi i zagospodariti i novim prostorom!
Nadam se da se ne selis u svemir gde su uslovi za zivot jedne macke nemoguci :)
ima mnogo lepih knjiga o psihologiji i ponasanju macaka...ako budem stigla danas ili sutra, potrazicu nesto o preseljenju i prostoru...ako pronadjem nesto vazno...obecavam :)
 
Ок. Само се сећам приче једне форумашице која се жалила да је после селидбе њена маца једноставно - отишла. И ту је кренула прича да је маца, у ствари, кренула да тражи стари дом. Знам да се везују за простор али и мачка која је буквално осетила слободу, да ли ће се навићи на чињеницу да неће моћи више да излази напоље? Не мора да значи да ће да побегне, али мени је ово дилема.
 
ja imam Sijamsku macku,koja je nopn stop u stanu,i koju sam jedno vreme studiranja stalno vodila sa sobom,jer sam se vrlo cesto selila i menjala stanove...to je stvarno postalo mucenje za nju i ako mi je bilo uzasno tesko ostavila sam je kod tate u stanu..sada joj je super...vec 2 godine je tamo i uziva...e,sada ako ti planiras da se preselis sada na duze nece biti veliki problem,mozda malo u pocetku,ali nevicice se...
 
U svakom slučaju, mačka ide sa mnom, suviše se volimo da bismo se lako rastale. :-) Da je ostavim nekom, skoro da je nemoguće, znam da je ne bi niko mazio i pazio kao ja. Teši me ovo što Aom_nut kaže da bi se prilagodila ako bi imala dovoljno pažnje - i sada uglavnom izlazi kad joj je dosadno, kad ne mogu da se igram sa njom, a ona je neumorna kao da je mače.

Aom_nut, ako nađeš nešto, reci obavezno. Već sam tražila po internetu, uglavnom kažu da je teško, ali moguće. I onda neko postavi pitanje da li je to uopšte humano i ubije me u pojam...

Hvala vam svima na odgovorima!
 
Moji kumovi su se bar 3 puta selili a sa njima je bila i maca (koja je stalno izlazila napolje). Nisu imali nekih naročitih problema. Selili su i svoj nameštaj, pa je i to bilo olakšanje za macu, imala je poznat ambijent. Stanovali su sami, u kućama, gde nije bilo tuđih ljudi i mirisa drugih životinja. Možda će tako i vaše mace. Srećno!
 
Ne mora da znaci da se vezuju za mesto, kazu da macka kad treba da ugine ode ali moje dve mace nisu, jedna mi je pre dve nedelje uginula pred vratima.
Imala sam macora Mosu koji je isao za mnom i pratio me do moje kuce, znao je da me ceka u komsiluku [i to dosta dugo] u susednoj ulici doprati me ali pridje mi tek u dvoristu.
Pred kraj je skocio na plinski sat da me isprati naime bio je jako bolestan a ja sam se spakovala i otputovala da ga ne gledam i ne placem jer je njemu to smetalo [imao je devet godina dobio neku leukemiju i veterinar je rekao da nema nade} On je skupio poslednju snagu da me isprati i dugi je gledao zamnom ,uginuo je mom bratu na rukama jos imam njegovu fotografiju i pramen crnobele dlake koja mu je otpala.
Jednom sam odsustvovala od kuce 3 meseca kad sam dosla kuci niko me nije poznao ,samo moj Mosa, kako je pojurio iza coska ka meni a samo sam jednom viknula posle tri meseca, skoro me oborio.
Mislim da su oboje bili vezani za mene.:heart:
 
Moji kumovi su se bar 3 puta selili a sa njima je bila i maca (koja je stalno izlazila napolje). Nisu imali nekih naročitih problema. Selili su i svoj nameštaj, pa je i to bilo olakšanje za macu, imala je poznat ambijent. Stanovali su sami, u kućama, gde nije bilo tuđih ljudi i mirisa drugih životinja. Možda će tako i vaše mace. Srećno!

Ako ste manijak za upoznavanjem maca psiho-fizički kao ja:D, onda ćete bez problema primetiti ili pročitati tudja iskustva, ovako preko interneta ili u knjigama o macama, ili čak u nekim časopisima koji su se bavili individualno MACAMA:heart::super:....
Mislim da se maca vezuje za prostor jer joj poznata teritorija pruža veliku dozu sigurnosti...Mačke su rodjene da uživaju i za to im je potrebna opuštenost tj. sigurnost.
Maca će doživeti šok priliskom selidbe, ali ako ima "tajnu" vezu sa svojim dvonožnim ljudskim "vlasnikom", onda će sigurna sam, pre izabrati da ostane pored "mame" nego na svojoj straoj dobro poznatoj teritoriji...
Drugi primer je bio, čini mi se selidba iz dvorišta u stan...i za to smatram bez problema...uvek postoji opcija mačka&povodac:kafa:.
Sad vidim da je tema odavno otvorena, ali nema veze..uvek je aktuelna...
Ja sam imala iskustva sa dve selidbe, i sa tom varijanom izlaženja i ne bih se vraćala na staro...
Mačke uživaju u svom kraljevskom dvorcu tj. stanu...uvek možete macu voditi na izlete, samo se mora voditi računa da ne bude prevelika, nagla promena...ZATO ŠTO MACE USTVARI IMAJU SVOJ LAGANI ALI SIGURNI PRINCIP UPOZNAVANJA NOVE NEISTRAŽENE TERITORIJE...ako se nadje na potpuno novom tlu, pogubiće se i hteće samo da pobegne i sakrije se od nepoznatog.

Dobro je da prilikom selidbe mačka ima oko sebe što više poznatih predmeta ili osoba koje može da onjiška i uveri se da to nije tako strašno.
 
Poslednja izmena:
Kad citam poslednji post, pitam se da li sam u nekom proslom zivotu (pretpostavimo da ga je bilo) bila neka macka :D. Karakteristike im slice mojima (ili moje njihovima), a cinjenica je da kad bih se ponovo radjala, ne bih imala nista protiv da se rodim kao macka. Ali veca :lol:.

Ni moje macke ne vole odlaske kod veterinara, ali ni ja bas ne ljubim odlaske kod doktora...:roll:. Prihvatam da je to za moje dobro i da je deo odgovornosti prema sebi, a njih ubedjujem u isto :D. E, sad, koliko uspevam da ih ubedim... :D
 

Back
Top