tuzbe vojnih lica protiv drzave

maverich

Primećen član
Poruka
683
e ovako ljudi:ako neko ima informaciju u vezi tuzbi koje smo podneli u vezi plata neka mi javi.interesuje me dokle je sve to stiglo,da li je neko mozda dobio presudu,inace ja sam kao i mnogi drugi koji su tuzbu podneli u Beogradu i dalje na opstinskom sudu iako sam tuzbu predao 2003.god.
 
posto vidim da su mnogi poceli da nagadjaju i lupaju gluposti,razjasnicu.
U Zakonu o vojsci,koji je po pravnom sistemu deo Zakona i Ustava svih bivsih republika cija smo clanica bili i sadasnje Republike Srbije,u clanu 75. pise decidno da plata ne moze biti manja od 3 prosecne plate,niti veca od 5 prosecnih plata gradjanina na republickom nivou.Ovo vazi u nacelu za oficire,plata podoficira ne moze biti manja od plate oficira u rangu(pr.stv.-kap.) za vise od 70%.Pa,sad racunajte.Ja sam tuzio,posteno radio,i ocekujem da mi se svaki dinar isplati.A,te "dezurne patriote" i dusebriznici neka pomognu drzavi da isplati dugovanja "svojim najvecim sinovima" i poveca im zivotni standard na razuman nivo.
Znaci,nije u pitanju uredba,niti nesto slicno.Zakon je jasan i pojedinci imaju presude.Ja je,licno,imam.Nije moj slucaj,ali dace Bog da i ja dodjem na red.
Pozdrav,kolege!
 
hijenaa:
Jeste iz Zakona o vojsci.
Zanimljivo je kako ide retroaktivna primena zakona sada vec nepostojece drzave.
Da li sada nezavisne drzave imaju obavezu da primenjuju zakone koje nisu donele.

Zakon u jednoj drzavi vazi dok se ne izmeni redovnim putem.Republika Srbija je naslednica drzavne zajednice SiCG.Sa svim obavezama i beneficijama koje to nosi.Znaci,retroaktivno 3 godine od prvog zahteva za isplatu plata po Zakonu.Ne postoji "zakonski procep",stari zakon je na snazi dok se novi ne usvoji,objavi u Sl.listu itd.
 
praksa poznaje donosenje zakona koji se retroaktivno primenjuju u zemljama koje su pravne naslednice, evo ti primer nemacke koja je pre par godina donela zakon da plati svima koji su prinudno radili tokom nacisticke nemacke, zanci nakon vise od 50 god
a jos lakse je sa zakonima koju vec postojali tokom bivse zemlje a nisu promenjeni ili stavljeni van snage
 
puzzled:
praksa poznaje donosenje zakona koji se retroaktivno primenjuju u zemljama koje su pravne naslednice, evo ti primer nemacke koja je pre par godina donela zakon da plati svima koji su prinudno radili tokom nacisticke nemacke, zanci nakon vise od 50 god
a jos lakse je sa zakonima koju vec postojali tokom bivse zemlje a nisu promenjeni ili stavljeni van snage

jedan od odlicnih primera.Nazalost,po trenutno vazecem,Zakonu mozete naplatiti prinadleznosti do 3(tri) godine unazad od momenta kada se poveo upravni postupak
 
jos jedan primer retroaktivne primene kod nas je i smanjenje naknada za ostanak bez posla zbog prekomande supruga, ili produzeno osiguranje, kako se vec zove.
U decembru 2005.g. donose resenja o smanjenju resavajuceg procenta u odnosu na prosecni licni dohodak u Srbiji, pa cak i za resenja koja su doneta i pre 4 godine.

ne sumnjam da je prekrsen zakon u onakvom nacinu na koji nam se isplacuju primanja, ali sam pesimista u pogledao nacina na koji cemo to ostvariti.
 
mshone:
ne sumnjam da je prekrsen zakon u onakvom nacinu na koji nam se isplacuju primanja, ali sam pesimista u pogledao nacina na koji cemo to ostvariti.

Morace i Srbija jednom da postane drzava u kojoj vlada red i zakon.Tada cu ja biti tu i naplatiti svoje plate.Ako ne budem ja ostavicu svojoj deci,a oni svojoj.Obnavljacu proces dok mi ne isplate i ne budem zadovoljen za ovo ponizavanje koje mi sada priredjuju.Meni je zakinut novac i samo cu njega prihvatiti.Samo šušteća valuta,molim.
 
mshone:
prema zakonu o obligacionim odnosima, potrazvanja zastarevaju u roku od 3 godine
Ako nije zapocet upravni postupak,koji je jos u toku ili je prerastao u upravni spor pred nadleznim sudom i nije donesena pravosnazna presuda.Mani se tih potkopavanja,sve sam proucio do tancina.Da nisi i ti instruiran od strane ?,kao novinar ODBRANE,koji je napisao clanak u poslednjem broju da plasi narod.Trgni se Srbijo,prolaze godine mraka.Nadam se,bar.
 
Članak u Odbrani je vrlo korektan i obrazložio je detaljno sve mogućnosti parničenja sa državom. U nekom od narednih brojeva očekujem i objašnjenje procedure pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

Sudska zaštita zaposlenih
PARNIČENJE SA DRŽAVOM
Šta zaposleni u sistemu odbrane mogu da očekuju ako tuže državu za neisplaćene zarade ili u nekom drugom radnom sporu sa državom kao poslodavcem

http://www.odbrana.mod.gov.yu/odbrana036/80-81.pdf
 
m-i-m-i:
Ako nije zapocet upravni postupak,koji je jos u toku ili je prerastao u upravni spor pred nadleznim sudom i nije donesena pravosnazna presuda.Mani se tih potkopavanja,sve sam proucio do tancina.Da nisi i ti instruiran od strane ?,kao novinar ODBRANE,koji je napisao clanak u poslednjem broju da plasi narod.Trgni se Srbijo,prolaze godine mraka.Nadam se,bar.
ma daj , uvaljuj tu zvaku nekome drugom.
i hteo sam da dodam to sto si na pisao a odnosi se na zapocinjanje procesa, ali rekoh svi to znamo.
baci mail na private, pa ti saljem skeniranu izvrsnu presudu za neki slucaj u Cupriji.
 
smardik:
Članak u Odbrani je vrlo korektan i obrazložio je detaljno sve mogućnosti parničenja sa državom. U nekom od narednih brojeva očekujem i objašnjenje procedure pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

Sudska zaštita zaposlenih
PARNIČENJE SA DRŽAVOM
Šta zaposleni u sistemu odbrane mogu da očekuju ako tuže državu za neisplaćene zarade ili u nekom drugom radnom sporu sa državom kao poslodavcem

http://www.odbrana.mod.gov.yu/odbrana036/80-81.pdf

Prvo,hvala ti na linku za konkurs,ali taj deo sam odradio pre vise od decenije.
Drugo,ovo je citat>
TRO[KOVI PARNI^NOG POSTUPKA
Treba imati u vidu da prilikom pokretawa parni~nog postupka
pred sudom, onaj ko postupak pokre}e mora platiti odre-
|enu sudsku taksu, zavisno od vrednosti predmeta spora, bez
obzira na to da li je re~ o nov~anom potra`ivawu ili o ne~emu
drugom. Me|utim, ta taksa ne pokriva i ukupne tro{kove postupka
koji su uvek ve}i, a koje na kraju mora da snosi ona strana
koja je izgubila spor, pa makar to bilo i na kraju u postupku povodom
vanrednog pravnog leka.
O kolikim je iznosima re~ mo`e se videti u Zakonu o sudskim
taksama, pa tako, na primer, prilikom podno{ewa tu`be
za potra`ivawe iz radnog odnosa, ako je tra`eni iznos od
500.000 do 1.000.000 dinara, treba odmah platiti sudu i taksu
od 15.000 dinara, uve}anu za jedan posto od ta~ne vrednosti
potra`ivawa, {to je najmawe 20.000 dinara.
Ako tu`ilac postupak vodi preko advokata, mora da ima u
vidu da, bez obzira na ishod spora, pozitivan ili negativan po
wega, advokat po zakonu ima pravo na svoju zaradu i takav na-
~in vo|ewa postupka uvek vi{e ko{ta. Prostije re~eno, ako tu-
`ilac koji je na osnovu pravnosna`ne drugostepene presude naplatio
odre|en iznos i isplatio svog advokata tek posle dobijawa
te sume, do|e u situaciju da u postupku pred Vrhovnim sudom
Srbije, a povodom ulo`enog vanrednog pravnog leka protivnika,
kona~no izgubi spor, mora}e da vrati protivnoj strani
celokupnu sumu, bez advokatove zarade, koja se tada pojavquje
kao dodatna {teta tu`ioca koji nije uspeo..

Izvinjavam se zbog fonta ali me mrzelo da preuredjujem.Ako te zaista zanima procitaces i ovako.
Ljudi iz Srpske Crnje su uzeli pare.Pametni su pouceni primerom iz Cuprije i ne dizu novac dok ne istekne rok za zalbu.
Posle zakonskog roka za zalbu,"nema kajanja".
Ostatak u sledecem postu.
 
mshone:
ma daj , uvaljuj tu zvaku nekome drugom.
i hteo sam da dodam to sto si na pisao a odnosi se na zapocinjanje procesa, ali rekoh svi to znamo.
baci mail na private, pa ti saljem skeniranu izvrsnu presudu za neki slucaj u Cupriji.

Hvala ti za ponudu, ali tu presudu imam.Nazalost na nju je u zakonskom roku ulozena zalba i postupak je obnovljen.Ja imam pravosnaznu presudu i dokaz o uplati sredstava 36 lica iz Srpske Crnje koji su sacekali da prodje rok za zalbu pa tek onda podigli pare.Igraju se sve igre da bi se slucajevi odugovlacili i ljudi obeshrabrili.

Ne uvaljujem zvake.Ti prodajes malodusnost.Ja verujem u pravni sistem ove zemlje,verujem da ce biti doveden u red kad tad.

A to,sto si napisao u postu pre ovog citiranog ja sam razumeo kao "mozete naplatiti samo 3(tri) godine unazad".Napisao sam da je to istina,ali 3(tri) godine unazad od pocetka upravnog postupka.
 

Back
Top