Ogromne,gnojne kvrge na tjemenu

B

Bezimeni

Gost
Zivim u Svedskoj,imam 26 godina,bavim se sportom 10 god.nikada nisam bio bolestan.Unazad 2 god.poceli su mi se pojavljivati neki bolni procesi i zapaljenja(izvinite ako koristim pogresne rijeci).Na zatiljku se najpre pojavi maleni pristic koji buja i otice.Ponekad velicine sake(deformira se citav izgled glave).Nemogu vam opisati koliko boli(nemogu ni da zvacem,da se nasmijem,spavam.........)To je tamno crvene boje i kad "sazori"izadje takva gnojcina da covjek nemoze da vjeruje!Tek tada mi bude lakse.Citav proces traje 5-6 dana.I taman kad se jedne rijesim druga se pravi.
Bio sam kod doktora;razrezao mi je upaljenu kvrgu na pogresnom mjestu,ko fol nesto istisnuo i propisao mast koja mi nepomaze.Kuci kad sam dosao sam sam zavrsio cjedjenje(jos sam bio pod anestezijom)i izasla je opet masa gnoja..
Moram napomenuti i to da mi na tom mjestu gdje je bio proces opadne kosa.Izgledam ko da su me granatirali 4-5 celavih rupa na zatiljku.Imam povisenu sedimentaciju.A jedan svedski doca je rekao da je to od psa(????)Psa imam vec 6 god.Nista se snicim neuklapa.Mislim da su nasi dijagnosticari vrhunski strucnjaci.
Volio bih cuti strucno misljenje kao i ljude s istim problemom(ako ih uopste ima).Unapred zahvalan!
 
Ovih dana samo se javljaju Svedska,Holandija...
Vrlo je tesko ovako napamet reci sta ti je ,ako nisam videla promenu...kako.Moze biti da ti se stvaraju ateromi(retencione ciste lojne zlezde)ali nije logicno da ti tu otpadne kosa.Kosa moze opasti samo ako postoji neki infektivni agens koji izaziva tu promenu...vidjala sam promene koje dobijaju osobe koje imaju psa kao kucnog ljubimca ali nisu takve kako si ih ti opisao.
Sacekaj malo,javice ti se nas forumski dermatolog...
 
dr:
Ovih dana samo se javljaju Svedska,Holandija...
Vrlo je tesko ovako napamet reci sta ti je ,ako nisam videla promenu...kako.Moze biti da ti se stvaraju ateromi(retencione ciste lojne zlezde)ali nije logicno da ti tu otpadne kosa.Kosa moze opasti samo ako postoji neki infektivni agens koji izaziva tu promenu...vidjala sam promene koje dobijaju osobe koje imaju psa kao kucnog ljubimca ali nisu takve kako si ih ti opisao.
Sacekaj malo,javice ti se nas forumski dermatolog...
E svaka vam cast!Bas ste divni!Volio bih cuti i misljenje dermatologa.Nemogu da vjerujem da ste toliko aktivni-da sam na svedskom forumu prije bih docekao penziju nego odgovor.I jos jednom SVAKA VAM CAST!
 
Bas razmisljam sta bi to moglo biti, ne pada mi nista vise na pamet(mlada sam,nemam bas veliko iskustvo)dermatolog se javlja ili uvece ili rano ujutro.Samo se strpi.
A o aktivnosti...nezaposlenost ostavlja prostor za ovakve akcije.
Pozdrav!
 
E jos jedna stvar moze biti,carbunculus...zapaljenje korena dlake koji zahvati veci broj dlaka(to bi objasnilo pojavu na kozi glave i tvoj opis).E sad poenta lecenja je da se takva kolekcija gnoja izdrenira(kao sto je i radjeno)ali i uzimanje bakterioloskog brisa tog podrucja i gnoja koji se izdrenira te izolovanje uzrocnika a onda i adekvatno antibiotsko lecenje.
 
obavezno uzmi bris iz gnoja, pa onda sledi antibiogram test...itd...moze biti da imas neku vrstu gljivicnog oboljenja...ali to ce dermatolog najbolje znati...druga stvar, aterom sigurno nije, posto je to neka vrsta potkoznog masnog tkiva, i u tom slucaju sigurno ne bi bilo gnojnog iscedka(ateromi cu inace cesta pojava kod osoba sa povisenim holesterolom)
pozdrav
 
To sto ti spominjes kao potkozno masno tkivo je lipom sto nije isto sto i aterom.Aterom je posledica zapusenja kanala lojne zlezde,stvara se kapsula unutar koje je gnoj.Tako da kad otvoris aterom poci ce gnoj da curi,poenta je sto se nakon smirenja infekcije mora ukloniti kapsula da ne bi dolazilo do ponavljanja istog problema.
Ne da je to u ovom slucaju ali cisto da znas razliku izmedju lipoma i ateroma.I ne nije tacno da se ateromi javljaju kod osoba sa povisenim holeserolom...verovatno si mislio na promene koje se zovu ksantelazme,koje opet nemaju vezu sa ovom pricom.
Pozdrav!
 
dr,hvala na objasnjenju pojmova aterom/lipom...ksantomatoze su mi poznate:)..da dodam samo da iz ateroma kada se isece, izlazi gnoj zute boje, a njegov sastav je holesterol,tj njegovi estri...aterom ne moze ni da se stvara na svakih 5-6 dana...
inace, decko rece da ima crvene gnojne kvrge, koje traju po 5-6 dana...pa to sve lici na neke gigantske cireve na glavi,povisena sedimentacija, znaci upala, a ono sto ja mislim je da ima zaista zestoku reakciju imunog sistema na nekog ULJEZA(bakterija,gljiva,) koji je nasao idealno mesto za prezivljavanje(kosmati region)..znaci treba otkriti sta je taj uljez...a onda ce biti sve mnogo lakse..
 
Ma ok,to smo vec utvrdili ali opet nisu ksantomatoze nego ksantelazme,to je jedina takva promena i tako se zove...nema potrebe davati nove nazive.Inace aterom ako se upali i bukne onda moze vrlo brzo da poraste,ako pukne onda curi gnoj i to traje par dana.
To sve nije bitno za ovog decka,a drugo sastav ateroma je gnoj-produkt lojne zlezde a to nema nikakve veze sa holesterolom...mislim da nikoga ne zanima da li su estri u pitanju ili nisu,ono sto ljude zanima je da li im nesto raste na telu ili ne.A to opet zaista nema veze sa tim da li neko ima poviseni holesterol u organizmu,svi ga imamo i deca mogu imati aterome...ovo govorim cisto iz razloga da se ne bi povezivale pojave koje nemaju veze jedna sa drugom.
A kao sto sam vec rekla,ne vezano za ovog decka ateromu ako se ne odstrani kapsula vrlo brzo ce nastati novi ...
 
Znam da nije izmisljen ali se upotrebljava za oznacavanje citave problematike,kad govoris o jednoj promeni onda je nazovi njenim imenom.
Nemoj da se odmah ljutis,nije mi namera da popujem ili drzim predavanja...ne moraju svi da znaju prave nazive,strucne ali po meni je vrlo bitno da kad vec govoris o necemu da onda to bude tacno a ne koristiti izraze cisto da bi se pokazalo upoznatost sa tim nazivima,pa makar ih koristili u pogresnom obliku.Pri tome mislim na ne razlikovanje lipoma i ateroma(sto i ne moras da znas)ali onda nemoj iznositi stavove iz kojih ce neko izvuci pogresan zakljucak.
Toliko,bez ljutnje!
Pozdrav!
 
Iako je teshko pricati o necemu shto se ne vidi(u dermatologiji je jako bitno VIDETI promenu),VAZAN podatak je da je lekar spominjao psa!!!(mala digresija:primetila sam da lekari u inostranstvu ne pricaju mnogo sa pacijentima,daju im lekove i nishta vishe.Ja svojim pacijentima sve objasnim,prevedem dijagnozu da sve shvate,POKAZUJEM SLIKE ISTIH ILI SLICNIH PROMENA,pricam o lekovima...).Elem,poshto smo odgonetnuli da je pas umeshao svoje prste u ovu bolest,NAJVEROVATNIJE se radi o DUBOKOJ MIKOZI KOZE GLAVE-tj. gljivicnoj infekciji kosmatog dela glave koja je izazvala opadanje kose(jer je proces otishao duboko).NARAVNO,na "manje vrednu"i vec bolesnu kozu se "nakalemila "sekundarno i bakterijska infekcija,tako da je to sada gljivicno-bakterijska infekcija koja je dala i povishenu sedimentaciju!!!Ovo je dosta teshko oboljenje,duze se leci(ali pravim lekovima),a shto se dlake tice,ona moze i da se obnovi,ako je promena plica,tj.ako nisu oshteceni koren i lezishte dlake!!Lecenje je malo komplikovano(i dugotrajno,a vidim i teshko izvodljivo u "BOGATIM,VISOKO RAZVIJENIM ZEMLJAMA KOJE IMAJU SVE DA BOLEST OTKRIJU,ALI LJUDSKI FAKTOR CESTO ZATAJI).Besna sam ,zato ovo pishem,jer kod nas bi ,TVRDIM,svaki dermatolog ovo izlecio na vreme!!!Pod1.TREBA LECITI BAKTERIJSKO ,SEKUNDARNO ZAPALJENJE ANTIBIOTIKOM(IDEALNO JE URADITI ANTIBIOGRAM-bris promene,ali je sada slika maskirana,pa da ne bi i dalje cekali,treba dati neki jaci antibiotik sirokog spektra(i pokriti shto vishe bakterija).Pod 2.treba dati sistemski antimikotik(mi dajemo Diflukan 150 mg,tablete 1x NEDELJNO 5 nedelja (ili neki drugi SISTEMSKI antimikotik)!Lokalno treba pincetom "cupkati"te dlake,jer su bolesne i treba ih povaditi i ostaviti mesto zdravoj dlaci koja ce se javiti!!!Promene mazati kremama sa ANTIBIOTIKOM I ANTIMIKOTIKOM(antigljivicnim i antibiotskim preparatima).Lokalno lecenje traje 5-6 nedelja!!!Za to vreme dobro je koristiti ANTIGLJIVICNE SAMPONE(kao sto je nash Mikoseb)!Poshto je u inostranstvu teshko ,bez recepata doci do ovih lekova,a njihovi lekari SIGURNO nece prepisati lekove neke Dr.sa "brdovitog Balkana"(kako samo ona moze da se drzne i uci Svedjane),Bilo bi dobro da ti neko iz nashe"sirotinje",SRBIJE ,poshalje ove lekove!!Veliki pozdrav!
 
Mene interesuje jedna stvar a ovo je upuceno osobama koje zive u inostranstvu da li u vasim zemljama postoje vrste zdravstvenog osiguranja,pa koliko para toliko muzike da se tako izjasnim.Jer nije mi jasno kako tako razvijene zemlje tj njihovi doktori se ponasaju prema stvarima koje se daju vrlo lako sanirati bez trunke odgovornosti a mi ovde stalno slusamo pretnje kako da smo na zapadu bi izgubili dozvolu za rad zbog ovog ili onog propusta.
Te gljivicne infekcije koze glave ,ili carbunkuli...to je nesto sto student medicine mora da zna cim vidi,i kako se leci i sta je a u Svedskoj normalno je ako imas gljivicnu infekciju glave,ili ako imas temperaturu,ili ako nemas cikluse po 2 meseca i to je normalno?!Zato pitam da li vi tamo u belom svetu imate uplacene one najeftinije zdravstvene polise pa zbog toga vas tako tretiraju ili sta je u pitanju?
 
Dali uz preporucenu terapiju mogu poboljsati ovo moje stanje iako i dalje imam psa u kuci?Dali je pas uzrocnik?Kazite mi sta da radim?Veliko hvala na iscrpnom odgovoru!!!!!Nazalost je tako,usprkos svoj savremenoj medicini(imaju sve najmodernije)apsolutno nikakvi dijagnosticari.Bio sam svjedok kada moja djevojka otisla zbog gnojne angine na pregled, a doktoru nije ni napamet palo da joj zaviri u usta i pogleda kako to izgleda..!Strasno i nevjerovatno.Ovdje covjek zaista mora znati vise od doktora,tesko onome kome treba strucna pomoc!
 
Pretpostavljam da se neces sad odreci psa ali moj ti je savet da ga prvo odvedes na detaljan pregled kod veterinara a drugo izbegavaj da boravi sa tobom u spavacoj sobi. Koliko god ga ti kupao i cistio psu nije mesto u spavacoj sobi,na mestima gde ti lezis(tipa kauca,fotelje).
Pozdrav!
 
dr:
Mene interesuje jedna stvar a ovo je upuceno osobama koje zive u inostranstvu da li u vasim zemljama postoje vrste zdravstvenog osiguranja,pa koliko para toliko muzike da se tako izjasnim.Jer nije mi jasno kako tako razvijene zemlje tj njihovi doktori se ponasaju prema stvarima koje se daju vrlo lako sanirati bez trunke odgovornosti a mi ovde stalno slusamo pretnje kako da smo na zapadu bi izgubili dozvolu za rad zbog ovog ili onog propusta.
Te gljivicne infekcije koze glave ,ili carbunkuli...to je nesto sto student medicine mora da zna cim vidi,i kako se leci i sta je a u Svedskoj normalno je ako imas gljivicnu infekciju glave,ili ako imas temperaturu,ili ako nemas cikluse po 2 meseca i to je normalno?!Zato pitam da li vi tamo u belom svetu imate uplacene one najeftinije zdravstvene polise pa zbog toga vas tako tretiraju ili sta je u pitanju?

Postoji bonus koji ispuni.Placas sve preglede i ljekove do odredjene cifre,poslije imas fol neki popust a nesto i dzabe.Al' moras dobro biti bolestan dok to neostvaris!
A druga stvar je cinjenica da su Svedi nenormalni,sudeci po nasim kriterijumima..(eh!neznam vise sta je normalno)..godinama sam ovde i nikad se necu naviknuti(normalno za sveda je provozati novorodjence u kolicima na -15 i ostaviti ga vani ispred teretane dok mama trenira)!!
Ono s cim se svi mi useljenici slazemo je da su svedi NESPOSOBNI!Dali je to posljedica njihovog zivotnog mota "stressa inte"(nestresaj se!)pa je i produkt toga i njihova povrsnost u svemu sto rade.
Inace bilo sta da je i pitanju, svaki racun za struju,kiriju,skolu,obracun plate i sl.moras dobro pregledati jer uvjek ces naci gresku-na svoju stetu.A kad im odes i pobrojis sve bogove dobices odgovor:"nije do mene-greska u kompjutoru"
.......Mogao bih vam o svedskoj "sposobnosti"pisati danima...ali i ovako smo odlutali od teme.
Mogu vam jedino reci da mi je drago sto sam pronasao ovaj forum i hvala vam svima na pomoci! p.s.Pozdravlja vas i Gloria! :lol:
 
dr:
Pretpostavljam da se neces sad odreci psa ali moj ti je savet da ga prvo odvedes na detaljan pregled kod veterinara a drugo izbegavaj da boravi sa tobom u spavacoj sobi. Koliko god ga ti kupao i cistio psu nije mesto u spavacoj sobi,na mestima gde ti lezis(tipa kauca,fotelje).
Pozdrav!
Posto ja rijec o vecem psu(pit bull)vec dugo nedijelimo posteljinu..mogao je dok je bio stene.Inace ima svoju fotelju, a u spavacu nesmije ni zaviriti(Glorijina pravila).Posto imamo u planu prinovu gledacemo da mu(ajoooooooj)nadjemo druge vlasnike(mozda moj brat ili sl.)Ali me zanima u medjuvremenu mogu li ga(koliko-toliko)zadrzati nece li to produziti moje muke?Hajd'sto mi je kacket otjesnjao :lol: al'sto mi oci ispadaju od bola!
Salim se na svoj racun-sta cu vec 2god.zivim s tim kao i Gloria sa temperaturom(5mjeseci).
Nema nam druge-nego neplaceni-pa na put!
 
Ooooo pa vi ste zajedno! :lol:
Za psa stvarno ne mogu garantovati da li mu nesto fali ali istina je da se ta infekcija nije desila sama od sebe,dovoljno je da si ga ceskao pa prosao rukama preko svoje kose i eto infekcije.
Stvarno se ne razumem u pse ,njihove vakcinacije,praskove za ovakve i onakve buve,gljivice i tome slicno ali mozda bi mu trebao jedan detaljan pregled,e sad ako su im i veterinari kao i lekari onda... :roll:
Ne bih zelela da me sad napadnu ljubitelji zivotinja ali zaista mislim da tako velikom psu nije u opste mesto u kuci,pogotovo sto planirate i bebu,ako sam dobro shvatila...to bi podrazumevalo da se Gloria pre trudnoce ispita na niz stvari koje se mogu pokupiti od kucica,macica...
Nista narode,ja vam zelim da uskoro resite svoje zdravstvene probleme a kad dodjete u jugu a vi iskoristite znanje nasih lekara,te savremena opreme ima i ovde,bar u privatnim klinikama.
 
"Uhvatila"sam se za psa,jer ga je lekar spomenuo,ALI pas ne mora da nas zarazi gljivicom (ako je sam nema).Gljivica se na psu VIDI,na tom delu koze postoji crvenilo,suva koza i dlaka opada!!!I kod psa se ovo leci antigljivicnim i antibakterijskim lekovima!!(imala sam pacijenta koji je istim kremama mazao i sebe i svog ljubimca)!!!ZAKLJUCAK:gljivica moze da se "pokupi"bilo gde,samo su potrebna"ulazna vrata" na kozi-posekotina,prskotina,ujed insekta,tj.defekt koze!!Pritom se moze imati zdrav pas(koji nekadani kriv ni duzan moze da bude"zrtvovan"!!! Pas mi je posluzio samo radi DETEKCIJE oboljenja(jer kada kozu ne vidimo,hvatamo se za bilo shta sto moze da pomogne,u ovom slucaju slamka za hvatanje je bio pas,ALI I ODLICAN OPIS SIMPTOMA koje ste naveli)Pozdrav!
 

Back
Top