GPRS

mobtelovi pripejd korisnici mogu, ako tvoj fon podrzava opciju GPRS onda je stvar resena, ostaje ti samo da okrenes taj neki 063 ifo broj i sve ce lepo da ti ojasne.
Poziv se placa, ali je zato GPRS besplatan...
Jos uvek...
Na telekomu pripejd korisnici nemaju tu opciju,
a i dripci su poceli da uzimaju pare za koriscenje istog...
 
little:
Na telekomu pripejd korisnici nemaju tu opciju,
a i dripci su poceli da uzimaju pare za koriscenje istog...

Ni jedno, ni drugo nije tacno... Necu da branim telekom (daleko bilo), ali i ako stoji na njihovom sajtu da GPRS-u mogu pristupiti samo postpaid korisnici, znam par ljudi koji su na prepaid-u, pa se motaju po net-u preko GPRS-a non-stop... I ne placaju ni dinar..

... ali ima logike da ce Telekom prvi poceti to da naplacuje, i da ce kod njih biti skuplje nego u Mobtel-u (inace, oko 50% Mobtela drzi Telekom, cisto da se zna)... Telekomu GPRS predstavlja pretnju... To je vec razvijena wireless mreza sa visokom pokrivenoscu, a oni nemaju moonopol nad time... Pa ako bi 1 MB preko GPRS-a kostao manje od 2 dinara (sto bi relativno i dalje donosilo finu zaradu), mnogi ljudi vise ne bi koristili zemaljske linkove (citaj telekomove fiksne telefonske linije)... a provajderi vise ne bi bili zainteresovani za nove linije... I tako bi Telekom gubio debele pare... Zato mi se cini da ce 1MB transfera preko GPRS-a biti oko 50-60 dindzi (tako to ide i u svetu kod poznatijih operatera), pa ko voli nek izvoli...

A kad jednom dodje na ove prostore i Orange, i ponudi vam sve ovo dzaba, plus vam da telefon trece generacije, takodje dzaba (ili uz sitnu doplatu), i placate ~20€ pretplatu, a imate 4 sata besplatnog razgovora u mrezi, 2 sata van mreze, i 30 minuta medjunarodnog do III zone... I minut vas posle kosta 0.05€ (0.03€ unutar mreze)... I 300 SMS-ova (100 EMS-ova)... I 100 MMS-ova... I kao sto vec rekoh, GPRS potpuno dzaba... E onda se vise necemo prepucavati ko je bolji (ili bolje receno, ko vise dere) izmedju Mobtela i Telekoma, stavise, niko vise nece ni pogledati na njih...

... zato se verovatno i ne da trecem operateru da dodje kod nas... Jer drzava sa 80% u Telekomu, i oko 50% u Mobtelu, uzima sasvim lepe parice kojima se kupuje socijalni mir... I niko se toga ne zeli odreci, a znaju da ce im prihodi drasticno opasti pojavi li se normalna konkurencija... Zato je i stvorena sva ova kvazi konkurencija, da ljudi ne pomisle da drzava drzi monopol i na mobilnu telefoniju...

Sad but true :?
 
to je u princip i normalno. ipak su telekomunikacije od velikog strateskog znacaja. ja mislim da je velika greska sto smo i deo naseg ptt-a prodali grcima, ako se nevaram. a, i neverujem da ce se dolazkom neke jake mobilne kompanije odmah sve postati tako super dobro i jeftino. ipak postoji mnogo faktora koji uticu na cenu i pored volje operatora. stanje mreze (koliko je potrebno uloziti u modernizaciju), razni porezi i jos hiljadu zakona o kojim i nemam neku predstavu...i jos zasto mislite dace oni ponuditi odmah tako nisku cenu, mislim da ni oni nebi imali nista protiv da stave koji dolar vise u svoj dzep
 
streetspirit:
to je u princip i normalno. ipak su telekomunikacije od velikog strateskog znacaja. ja mislim da je velika greska sto smo i deo naseg ptt-a prodali grcima, ako se nevaram. a, i neverujem da ce se dolazkom neke jake mobilne kompanije odmah sve postati tako super dobro i jeftino. ipak postoji mnogo faktora koji uticu na cenu i pored volje operatora. stanje mreze (koliko je potrebno uloziti u modernizaciju), razni porezi i jos hiljadu zakona o kojim i nemam neku predstavu...i jos zasto mislite dace oni ponuditi odmah tako nisku cenu, mislim da ni oni nebi imali nista protiv da stave koji dolar vise u svoj dzep

Telekomunikacije jesu od strateskog znacaja, ali drzava ne sme biti vecinski vlasnik ni jednih sem mozda obicne fiksne telefonije. Jer time bi drzava sprecavala (i sprecava) razvitak istih, zdravu konkurenciju i sta sve ne...

Kad bi dosao treci operater ovde (tj. kad bi mu dozvolila vlada, sto se nece desiti iz vec gore navedenog slucaja), ne verujem da bi ponudio bas takve uslove kakve nudi u recimo Engleskoj ili Francuskoj, gde se Orange, Vodaphone i O2 kolju za trziste, ali bi zasigurno ponudio primetno povoljnije uslove od Telekoma i Mobtela, jer kao newcomeri, morace da se bore da prisvoje deo kolaca, znajuci da Srbija zaista moze da se poredi sa daleko razvijenijim zemljama po odnosu mobilnih telefona po glavi stanovnika... Tako da vecina ljudi u Srbiji ima mobilne telefone, i vec su zalepljeni za Telekom/Mobtel... A da bi Telekom i Mobtel zadrzali potencijalne 'izbeglice' do novonastale mreze, oni ce morati da koriguju svoje enormne cene... I tako posle par takvih ciklusa 'korigovanja' cena, dobicemo sasvim pristojnu i povoljnu mobilnu telefoniju (tj. doci ce cene na neki teoretski minimum), pa ce onda poceti da se utrkuju ko ce bolje uslove da ponudi, ko ce davati bolje telefone za ugovor o postpaid-u i sl.

Nama treba konkurencija, jer jednostavno ista ne postoji... MTS064/Mobtel su, kao sto vec rekoh, vestacka konkurencija, jer je vecinski vlasnik isti... A tom vlasniku je sve jedno na kojoj ce mrezi biti, jer ce on uzimati iste pare... Jedino oko cega se 'utrkuju' mobtel i telekom je ko ce uzeti vise postpaid korisnika... Tj. zajedno ubedjuju narod da predju na postpaid, pa da drzava pored toga sto uzima profit od usluga, uzima i cuveni 'seseljev porez', i druge poreze...

Kao sto rekoh, sad but true...
 
Incognito:
streetspirit:
to je u princip i normalno. ipak su telekomunikacije od velikog strateskog znacaja. ja mislim da je velika greska sto smo i deo naseg ptt-a prodali grcima, ako se nevaram. a, i neverujem da ce se dolazkom neke jake mobilne kompanije odmah sve postati tako super dobro i jeftino. ipak postoji mnogo faktora koji uticu na cenu i pored volje operatora. stanje mreze (koliko je potrebno uloziti u modernizaciju), razni porezi i jos hiljadu zakona o kojim i nemam neku predstavu...i jos zasto mislite dace oni ponuditi odmah tako nisku cenu, mislim da ni oni nebi imali nista protiv da stave koji dolar vise u svoj dzep

Telekomunikacije jesu od strateskog znacaja, ali drzava ne sme biti vecinski vlasnik ni jednih sem mozda obicne fiksne telefonije. Jer time bi drzava sprecavala (i sprecava) razvitak istih, zdravu konkurenciju i sta sve ne...

Kad bi dosao treci operater ovde (tj. kad bi mu dozvolila vlada, sto se nece desiti iz vec gore navedenog slucaja), ne verujem da bi ponudio bas takve uslove kakve nudi u recimo Engleskoj ili Francuskoj, gde se Orange, Vodaphone i O2 kolju za trziste, ali bi zasigurno ponudio primetno povoljnije uslove od Telekoma i Mobtela, jer kao newcomeri, morace da se bore da prisvoje deo kolaca, znajuci da Srbija zaista moze da se poredi sa daleko razvijenijim zemljama po odnosu mobilnih telefona po glavi stanovnika... Tako da vecina ljudi u Srbiji ima mobilne telefone, i vec su zalepljeni za Telekom/Mobtel... A da bi Telekom i Mobtel zadrzali potencijalne 'izbeglice' do novonastale mreze, oni ce morati da koriguju svoje enormne cene... I tako posle par takvih ciklusa 'korigovanja' cena, dobicemo sasvim pristojnu i povoljnu mobilnu telefoniju (tj. doci ce cene na neki teoretski minimum), pa ce onda poceti da se utrkuju ko ce bolje uslove da ponudi, ko ce davati bolje telefone za ugovor o postpaid-u i sl.

Nama treba konkurencija, jer jednostavno ista ne postoji... MTS064/Mobtel su, kao sto vec rekoh, vestacka konkurencija, jer je vecinski vlasnik isti... A tom vlasniku je sve jedno na kojoj ce mrezi biti, jer ce on uzimati iste pare... Jedino oko cega se 'utrkuju' mobtel i telekom je ko ce uzeti vise postpaid korisnika... Tj. zajedno ubedjuju narod da predju na postpaid, pa da drzava pored toga sto uzima profit od usluga, uzima i cuveni 'seseljev porez', i druge poreze...

Kao sto rekoh, sad but true...

bash tako.... nema shta da se doda
 

Back
Top