Paravojna postrojba "Škorpioni" dobili 58 godina zatvora

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

tokyo

Iskusan
Poruka
5.694
Paravojna postrojba "Škorpioni" dobili 58 godina zatvora

Beograd je presudio petorici Škorpiona i udijelio im od 5 do 20 godina zbog ubojstva šestorice muslimanskih civila. Od petorice optuženih, samo je jedan oslobođen optužbe.

BEOGRAD - Vijeće posebnog suda za ratne zločine u Beogradu osudilo je u utorak četvoricu pripadnika paravojne postrojbe Škorpioni na visoke zatvorske kazne, dok je jednoga oslobodilo krivnje za zločin nad šestoricom Srebreničana u Trnovu 1995. godine.

Zapovjednik Škorpiona Slobodan Medić osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 20 godina, jednako kao i Branislav Medić, pripadnik te postrojbe, dok je Pero Petrašević, jedini koji je priznao zločin, osuđen na 13 godina zatvora.

Aleksandar Medić, za kojega je sud ustanovio da je bio na mjestu zločina, ali nije pucao u žrtve, osuđen je na pet godina zatvora, te je nakon izricanja presude pušten iz pritvora, jednako kao i Aleksandar Vukov, koji je oslobođen zato što, prema odluci sudskog vijeća, nije bilo niti jednog dokaza da je počinio zločin za koji je optužen.

Šestorica Srebreničana, od kojih su trojica bila maloljetna, strijeljana su u srpnju 1995. godine, a za taj se zločin doznalo neposredno prije desetogodišnjice genocida u Srebrenici, kad je na suđenju Slobodanu Miloševiću pred Haškim sudom u ljeto 2005. godine prikazana snimka egzekucije koju su napravili sami pripadnici Škorpiona.

Petorica pripadnika Škorpiona, postrojbe koju je, prema zaključku suda, osnovala Naftna industrija u Đeletovcima 1991. godine, da bi tek dvije godine kasnije bila stavljena pod zapovjedništvo vojnih vlasti 'Republike Srpske Krajine', uhapšena su u ljeto 2005. godine.

Osim njih, za zločin nad šestoricom bošnjačkih civila u Trnovu u Hrvatskoj je na 15 godina zatvora osuđen pripadnik te postrojbe Slobodan Davidović.

Posebni tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević, obraćajući se novinarima nakon izricanja presude, kazao je da je zadovoljan činjenicom da je prvostupanjski postupak dovršen za samo godinu dana, ali je najavio žalbu na odluku o kazni od pet godina za Aleksandra Medića i oslobađajuću presudu u odnosu na Aleksandra Vukova.

Tužitelj Vukčević je također kazao da slučaj Škorpiona još nije završen s obzirom na to da Tužiteljstvo za ratne zločine traga za još dvojicom optuženih koji su u bijegu.

Članovi obitelji žrtava koji su prisustvovali suđenju i izricanju presude, izrazili su nezadovoljstvo presudom i činjenicom da je sud prihvatio stajalište da su Škorpioni bili paravojna postrojba 'RSK', a ne - kao što su to tvrdili zastupnici oštećenih tijekom postupka - postrojba pod izravnim zapovjedništvom MUP-a Srbije.

Osuđeni su ubili Safeta Fejzića, Admira Alispahića, Sidika Salkića, Smajila Ibrahimovića, Dina Salihovića i Jusu Delića.



(upozoravam drage forumaše da video prikazuje brutalan čin ubijanja i da oni slabijeg srca i djeca ne gledaju sledeći:

 
ja bi ih osudio na 2 meseca zatvora zato sto je oric dobio za ubistvo 3200 Srba 2 godine.

drakonska kazna , kojom se zeli prikazati svaka borba za srbiju kao zlocin.

posecivao sam dosta bosnjackih foruma i nigde nisam procitao da je ijedan bosnjak rekao za Nasera Orica da je zlocinac. Svi ga do jednog smatraju herojem. Zato sto je ubijao Srbe.

Zato su i za mene pomenuti skorpioni srpski heroji posto su i za nase neprijatelje najvece srboubice njihovi heroji. Svaka im cast.

Samo mi je zao sto jos malo vise balija nisu poslali u pakao.
 
Ja njima ne bih sudio. Ja bi njima "presudio", po kratkom postupku. Pa gde ima na svetu to da ubijaš nekoga iza ledja i da se snimaš. A onda posle tu kasetu da neko od njih proda za debele pare, priča se pola miliona evra. To nisu ratnici, to su konji, debili. Nikad Srbi nisu tako ratovali. Zna se kako su naši pradedovi radili i bitke vodili. Meni je pričao otac da je njemu pričao deda da su prelazeći preko Albanije išli i bosi ali nisu hteli da skidaju čizme sa mrtvih a kamoli sa mrtvih neprijatelja. Zato nam ovako sada i ide, sve se izopačilo!
 
prof. Гроф:
Ja njima ne bih sudio. Ja bi njima "presudio", po kratkom postupku. Pa gde ima na svetu to da ubijaš nekoga iza ledja i da se snimaš. A onda posle tu kasetu da neko od njih proda za debele pare, priča se pola miliona evra. To nisu ratnici, to su konji, debili. Nikad Srbi nisu tako ratovali. Zna se kako su naši pradedovi radili i bitke vodili. Meni je pričao otac da je njemu pričao deda da su prelazeći preko Albanije išli i bosi ali nisu hteli da skidaju čizme sa mrtvih a kamoli sa mrtvih neprijatelja. Zato nam ovako sada i ide, sve se izopačilo!

svaka čast

ako se uopće ovo može komentirati na taj način...

al opet ponovit ću, svaka čast
 
mi srbi smo mnogo glup narod. nase ratnike zato sto su ubijali neprijatelja osudjujemo dok istovremeno kod nasih neprijatelja - hrvata i bosnjaka se drugacije pesme pevaju.

U slucaju Lora sudija je oslobodio optuzene sa obrazlozenjem "Da onaj ko se brani ne moze pociniti zlocin" a u slucaju Nasera Orica pomenuti je dobio 2 godine zatvora za ubistvo 3200 Srba a na Sarajevskom aerodromu "Alija Izetbegovic" je docekan kao nacionalni heroj, plus ga je primio i Sulejman Tihic tadasnji predsednik Bosnjaka. To znaci da kompletan njihov politicki vrh podrzava sve to sto je Oric uradio.

Zato je meni zao sto ih jos nismo vise pobili.
 
dodajmo ovde jos slucaj ramusa haradinaja koji je pocinio neke od najsvirepijih zlocina u zadnjih 100 godina pa kod Albanaca zbog svega toga ne samo da uziva status nacionalnog heroja vec je izabran bio i za premijera tj glavnog coveka sopstvenog naroda.

i ja sad treba da osudim skorpione? Mozda bih kad bi kod nasih neprijatelja situacija bila drugacija. Ovako svaki onaj ko je ubijao nase neprijatelje za mene je heroj.

Jer i oni identicno razmisljaju.
 
Jerry Ropero:
dodajmo ovde jos slucaj ramusa haradinaja koji je pocinio neke od najsvirepijih zlocina u zadnjih 100 godina pa kod Albanaca zbog svega toga ne samo da uziva status nacionalnog heroja vec je izabran bio i za premijera tj glavnog coveka sopstvenog naroda.

i ja sad treba da osudim skorpione? Mozda bih kad bi kod nasih neprijatelja situacija bila drugacija. Ovako svaki onaj ko je ubijao nase neprijatelje za mene je heroj.

Jer i oni identicno razmisljaju.

Не само што идентично размиљају - него за то своје размишљање ИМАЈУ ПОДРШКУ И УМНИК-а и светских моћника. Тако да ја данас више уопште не
знам ШТА ЈЕ ТО ЗЛОЧИН??? Испада да је злочин убити било кога другог
осим Србина, јер убити Србина - то се тражи, то се подржава, награђује и
хвали.

Жалосно је што данас о било каквом и било чијем злочину расправљају и
распредају они који никада нису ни присмрдели ратном вихору. Да јесу,
схватили би битну разлику на посматрање и тумачење ратних збивања када
си у том котлу од посматрања свега тога са безбедне удаљености. Већина
људи уопште не разуме да је РАТНА ПСИХОЛОГИЈА нешто сасвим несхватљиво
за мирнодопско размишљање - јер само тамо на лицу места схваташ да
мораш да убијеш да не би био убијен.
 
pa sta me briga zbog toga?

poenta je da je nas nacin razmisljanja pogresan a njihov ispravan. jer oni pobedjuju a mi sa nasim stavovima o "casnoj borbi, herojstvu , postenju" - gubimo.

ako hoces da pobedis moras da si spreman da kad te neko udari pesnicom da mu uzvratis bezbolkom jer samo na taj nacin ces pokazati neprijatelju ako na tebe krene sta ga ceka.

A oprastanjem i osudjivanjem sopstvenih boraca kao zlocinaca ti samo neprijatelja ohrabrujes da nastavi gde je stao dok te totalno ne unisti.

Pa pogledaj sta rade Amerikanci i druge uspesne nacije. Uvek uzvrate 10 puta vecom silom od one kojom su napadnuti.
 
Jerry Ropero:
mi srbi smo mnogo glup narod. nase ratnike zato sto su ubijali neprijatelja osudjujemo dok istovremeno kod nasih neprijatelja - hrvata i bosnjaka se drugacije pesme pevaju.

U slucaju Lora sudija je oslobodio optuzene sa obrazlozenjem "Da onaj ko se brani ne moze pociniti zlocin" a u slucaju Nasera Orica pomenuti je dobio 2 godine zatvora za ubistvo 3200 Srba a na Sarajevskom aerodromu "Alija Izetbegovic" je docekan kao nacionalni heroj, plus ga je primio i Sulejman Tihic tadasnji predsednik Bosnjaka. To znaci da kompletan njihov politicki vrh podrzava sve to sto je Oric uradio.

Zato je meni zao sto ih jos nismo vise pobili.


To što su ratovali i treba da ratuju kad su plaćeni. Ali i ja sam ratovao a nisam bio plaćen.Ali to što su ono uradili , to je sasvim druga priča. Ni jedan mi ne bi ostao u životu. Zakopao bi ja njih četiri metara pod zemljom. Ono što su uradili, baca senku na ono što su možda uradili mnogi koji su časno, hrabro i viteški nosili srpsku pušku. Tako nešto u srpskoj vojsci se ranije kažnjavalo najstrože, a ne ovako. Mora da poštuješ i neprijatelja da bi i on tebe. Ratuješ za ponos i slobodu, ideal i patriotizam a ne da bi se bogatio, snimao se i ubijao neke iza ledja i još gore zavezanih ruku. SRAMOTA !
 
i evo osudjeni su skorpioni, sve je super, samo mi recite ko ce sutra da brani ovu drzavu koja osudjuje na 20 godina zatvora sopstvene branitelje.

oce li sad mozda bosnjaci, hrvati i albanci se postideti i proglasiti haradinaja, cekua, tacija, dudakovica, orica , branimira glavasa za zlocince i osuditi ih na 20 godina zatvora?

Ko je od strane hrvatskih, bosnjackih i albanskih vlasti osudjen na 10 ili vise godina zatvora za zlocine pocinjene nad Srbima? Eto cekam da me prosvetlite i navedete makar jedno ime.
 
prof. Гроф:
Ja njima ne bih sudio. Ja bi njima "presudio", po kratkom postupku. Pa gde ima na svetu to da ubijaš nekoga iza ledja i da se snimaš. A onda posle tu kasetu da neko od njih proda za debele pare, priča se pola miliona evra. To nisu ratnici, to su konji, debili. Nikad Srbi nisu tako ratovali. Zna se kako su naši pradedovi radili i bitke vodili. Meni je pričao otac da je njemu pričao deda da su prelazeći preko Albanije išli i bosi ali nisu hteli da skidaju čizme sa mrtvih a kamoli sa mrtvih neprijatelja. Zato nam ovako sada i ide, sve se izopačilo!
a075.gif
 
Opet, donekle se slažem s tobom. Međutim ja ne smatram da su škorpioni dobili mnogo, već da je zločinac Orić dobio malo, premalo. Ali da smo mi škorpione i oslobodili, to ne bi promenilo Orićevu kaznu. Mislim da bi u uvrnutim glavama ovih stranaca koji, na našu nesreću, petljaju tamo gde ne bi smeli, takav naš postupak dao samo još povoda za dalji teror. Probali smo i da se suprotstavimo celom svetu, pa ništa nismo postigli, zar ne?

Iskreno rečeno, ne znam šta bi bilo najpametnije uraditi :confused:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top