Kako reagovati u slučaju gutanja jezika?

Uzeti maramicu platnenu ukoliko je imas, i izbaciti sve iz usta (ako ima hrane), povuci jezik napred (ukoliko se ne radi o epi napadu pri kome osoba ima grceve i preti da izgriz ejezik pri cemu izmedju zuba treba staviti nesto cvrsto tipa kaisa sa pantalona, pacijenta okrenuti na bok), ukoliko je osoba u nesvesnom stanju, zabaciti glavu u vratu (ukoliko lezi na ravnoj podlozi na ledjima) i primeniti vestacko disanje usta na usta povlacenjem brade pacijenta (donje vilice) na dole i na taj nacin otvarajuci usta. Zabacivanje glave u vratu unazad obezbedjuje prohodnost disajnog puta i onemogucava zapadanje jezika. Ne znam zasto te sve ovo interesuje, ali opis procedure imas u svakoj knjizi urgentne medicine......a mozes to naci i na internetu.
 
Ok, ja sam laik za ove stvari, zato se neprecizno izražavam... kada sam bio mali, meni se desilo da progutam sopstveni jezik; srećom, tu je bila moja tetka koja je medicinska sestra, pa je intervenisala na vreme. Zbog toga sam napisao "slučajno".
Interesuje me jer želim da znam, za ne daj bože...
 
Ok, bio sam jako mali, imao sam možda 2 ili 3 godine. Meni su tako rekli, da se to desilo. Je nemam pojma da li se baš o tome radilo, ali pričali su mi da su mi gurali kašiku u grlo...
I nema potrebe da me napadaš (takav utisak imam), jer ja sam laik za ove stvari, te stoga moje pitanje nije možda baš najpreciznije... i možda nisam progutao jezik, možda je to bilo nešto drugo, a da su mi rekli da se radilo o gutanju...
 
Pa uopste te ne napadam, nego me je stvarno interesovalo kakva je to situacija bila da 'progutas' svoj jezik. Mislim, shvati da tako nesto ne postoji kao mogucnost, eto probaj sam pa ces da shvatis. Ne govorim o situaciji kada covek ima epi napad, ili je u nesvesnom stanju, pa koren jezika moze da izazove zatvaranje disajnih puteva....ali cak se ni to ne moze zvati gutanjem jezika. Eto - samo da znas. Mislim, da ne brines d abi tako sta moglo da se desi, posto vidim da si postavio temu - za svaki slucaj da se obucis, za ne daj Boze. Dakle, verovatnboca da se tako sta desi je ravna nuli, a ako naletis na zrtvu nesrece u nesvesnom stanju kojoj je potreban CPR, onda prati uputstva o zabacivanju glave i povlacenju donje vilice (brade) na dole, tako ces drzati vazdusne puteve otvorenim, a ako se radi o zrtvi Epi napada, najvaznije je da je okrenes na stranu, izvadis sve iz usta i stavis medju zube nesto cvrsto da ne pregrize sebi jezik ili obraz. Eto, to ti je to - i nemas razloga za brigu, ni za sebe a posebno z adruge sto se 'davljenaj jezikom tice'
 
A jel može neko namerno da proguta jezik, mislim ono kao u filmovima, da se ubije na taj način?
koki, normalno bi trebalo da se pri obuci za polaganje vozačkog prođe i kurs prve pomoći, tako je barem po svetu. A po svetu svako ima dozvolu, tako da eto: glavnina populacije ima i kurs prve pomoći. I tako su oni to elegantno rešili.
 
dr.koki:
Pitanje prvenstveno za doktore ali i za generalnu populaciju:
Da li mislite da bi trebao kao obavezni predmet u svim osnovnim i srednjim skolama da se ubaci KPR ne samo teorijski vec i prakticno.
Pa mi smo imali u školi i teorijski i praktično. Zar to nije u planu i programu više? :-?


sun.gif
 
dr.koki:
Mozda samo u medicinskoj postoji ali ni u jednoj drugoj skoli ne postoji. Ja znam da je u Montani to bilo obavezno da bi mogao neko da primi diplomu srednje skole.
Ma kakva medicinska, kakva Montana! Ja sam bre dete iz malog grada. Imali smo u osnovnoj (osmi razred) kraći qrs i veruj mi sećam se svega ko da je bilo juče (a bilo je daaaaavnooo). E sad, moguće da je problem što je to bila osnovna škola pa se ljudi slabo sećaju, al opet, srednja nije obavezna, pa ovako svako dobije obuq.



sun.gif
 
xiaoyu:
Imali smo u osnovnoj (osmi razred) kraći qrs i veruj mi sećam se svega ko da je bilo juče (a bilo je daaaaavnooo). E sad, moguće da je problem što je to bila osnovna škola pa se ljudi slabo sećaju, al opet, srednja nije obavezna, pa ovako svako dobije obuq.

Da, da ponovim, to je tačno, i ja sam to sama rekla u nekom od prethodnih postova.
Ali, ti si onda jedna u manjini jer ja nisam stekla utisak da prosečan čovek nešto mnogo nauči, tačnije - ovde se radi o pubertetlijama kojima je verovatno u to doba sve preče i sve drugo na pameti osim toga :razz: Ima ih koji dosta toga nauče i generalno to se može, ali ovde pričamo o proseku.

Pjer_Nis:
... mi smo prvaci Evrope u pruzanju prve pomoci ...

:smile: ... otkad ? mislim, otkud to taj podatak, kako je uopšte to procenjeno ko je najbolji itd.
 
dr.koki:
Pitanje prvenstveno za doktore ali i za generalnu populaciju:
Da li mislite da bi trebao kao obavezni predmet u svim osnovnim i srednjim skolama da se ubaci KPR ne samo teorijski vec i prakticno.

Od KPR-a bi sigurno imali vise korisi nego od gomile gluposti koju uce. Jos bi ih u trecem srednje obavezno poslao na volonterski rad na urgentni centar 7 dana. Taman pre 18 tog rodjendana kad vecina juri vozacke dozvole cito malo da vide na nauk.

Usput ucim pa me zato nema da se ne zabrinete.
 
Aca_Banovani:
Od KPR-a bi sigurno imali vise korisi nego od gomile gluposti koju uce. Jos bi ih u trecem srednje obavezno poslao na volonterski rad na urgentni centar 7 dana. Taman pre 18 tog rodjendana kad vecina juri vozacke dozvole cito malo da vide na nauk.

Usput ucim pa me zato nema da se ne zabrinete.
Ja sam se iskreno zabrinuo gde si...
nemoj da preteras sa ucenjem...
a lepo sam rekao da ovo postane lepljiva tema,a one mi brisu postove....eh,zene :lol:
 

Back
Top