Pritiscu li pritiscu

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
'Misija SB je poslednja prilika'


Britanski ambasador Emir Džons Peri (levo) najavio je slanje misije na Kosovo i u Beograd
Za komentar početka konsultacija o Kosovu u Savetu bezbednosti i najavljenog slanja misija tog tela u Beograd i Prištinu, BBC je zamolio Danijela Servera, direktora Balkanske inicijative pri Institutu za mir u Vašingtonu.
"Kraj partije je započeo , i meni se čini da je to dobro. Ono čega ljudi u Beogradu, Njujorku i Prištini treba da budu svesni je da ovo ne može da traje večito i da, po mom mišljenju, treba da se odvija prilično ubrzanom satnicom, na način koji pre svega izlazi u susret albanskim očekivanjima, ali i očekivanjima međunarodne zajednice. Što se tiče najavljenog odlaska delegacije Saveta bezbednosti u Beograd i Prištinu, ne verujem da to može išta značajnije da promeni. Pretpostavljam da je to poslednja prilika da se postigne neki sporazum. Beogradu je očito važno da se taj napor učini, ali sada će od Beograda zavisiti da li će taj napor doneti neku korist. Priština je već prihvatila Ahtisarijev sporazum, prihvatili su ga Evropljani, Amerikanci i generalni sekretar UN. Sada očekujem pritisak na Beograd."

Malo je detalja oko toga kako će se odvijati proces usaglašavanja oko nove rezolucije o Kosovu. Emir Džouns Pari, ambasador Velike Britanije, koja predsedava Savetom bezbednosti, izjavio je da će na nacrtu rezolucije raditi Kontakt grupa, Evropska unija i Sjedinjene Države. Kako vidite proces rada na rezoluciji i ulogu Rusije u svemu tome?

"Rusi imaju pravo veta u Savetu bezbednosti. Mislim da nije teško napisati takvu rezoluciju, ona će u suštini verovatno biti vrlo sažeta. Njome treba da se odobri Ahtisarijev plan i da se uspostavi novo međunarodno prisustvo na Kosovu. To može da se učini u nekoliko rečenica. Nije preterano važno ko će sačiniti nacrt te rezolucije - osnovno pitanje je da li će Rusi staviti veto. Ruska strana želi da Savet bezbednosti bude mesto na kojem se takve odluke donose. Ako oni nagoveste da će staviti veto, to bi značilo da bi odluka morala da bude doneta van Saveta bezbednosti, jer ja sam uveren da će ona biti doneta ovog proleća. Rusi ne žele da se takve odluke donose van Saveta bezbednosti. Prema tome, ja očekujem priličan pritisak na Beograd od strane delegacije Saveta bezbednosti, i mislim takođe da će biti primenjen veliki pritisak na rusku stranu da se prilagodi."

Danijel Server smatra da inicijativa Beograda da se krene u nove pregovore o Kosovu, uz novog međunarodnog pregovarača, nije realna i da neće uroditi plodom. Napor Saveta bezbednosti da pošalje misiju u Beograd i Prištinu najviše je čemu Srbija može da se nada, smatra BBC-jev sagovornik:

"Ako do kraja maja - kada Sjedinjene države odlaze sa mesta predsedavajućeg Saveta bezbednosti - ne bude bilo rezolucije, mislim da se može očekivati da jedan broj zemalja nastavi proces unilateralno, zato što žele da izbegnu bilo kakvu nestabilnost na terenu na Kosovu. Ali, istakao bih sledeće: ako ne bude rezolucije Saveta bezbednosti, onda nema ni Ahtisarijevog plana. Taj plan možda nije po volji Beogradu, ali sadrži mnoštvo garancija za Srbe na Kosovu. Teško mi je da pomislim da u njemu postoji nešto što kosovski Srbi nisu legitimno zatražili, a da nije ispunjeno - uključujući i direktne veze sa Beogradom bez posredovanja Prištine. Zato mislim da treba dva puta promisliti pre nego što se takav plan odbaci", kaže Danijel Server iz Vašingtonskog instituta za mir u razgovoru za BBC.
 
misoni:
Ја мислим да не треба да попустимо,а они нека раде шта хоће!Ионако увек раде шта хоће,а ми од њих немамо ништа...8-)

Ma njihovi pritisci su samo taktika u procesu ostvarivanja interesa. Koliko je uslova do sada ispunjeno i sta je bolje? Najveci uslov je i dalje hapsenje Mladica ! A sta ako je i sa njim postignut neki dil kao sto se prica za slucaj Holbruk - Karadzic ? Sta ako je do sada Mladic izvrsio citav niz plasticnih operacija i zivi ko zna gde i kao anonimus sa tim novim indentitetom nekada i negde umre - hoce li nam se izolacija tada skinuti tek kada istekne teoretskih njegovih 120 godina zivota?
Pretpostavimo da se on sutra uhapsi i isporuci Hagu ! Da li bi to svima na Zapadu odgovaralo da nemaju vise argumenata za medjusobno stratesko lobiranje u Srbiji ? Da li smo mi sa Balkana Zapadu dobro dosli kao partneri ili kao sirovinska osnova i jedna od strateskih geopolitickih zona !
Slovenci su pametno uradili kada su sami kreirali koncept svoje ekonomske politike i u tome je poenta . Samo, kod nas je prvo potrebno da izbori ne budu farsa i Stranke prvo pocnu da dosledno postuju svoje Statute a potom i Ustav zemlje. Tada ce doci na red postovanje izborne volje gradjana i nece biti ove farse oko formiranja vlade ! Svi kao ne mogu a u stvari ne zele odgovornost a vole da zadrze pozicije, privilegije i velika primanja kao poslanici i clanovi raznih UO. Da nije tako, problem formiranja Vlade bi bio lako resiv upravo principom postovanja izborne volje : kako se procentom uspesnosti odredjuje broj poslanika u Skupstini, tako da se i postupi pri formiranju Vlade i da Predsednika Vlade da onaj ko je dobio najvise glasova, a ministarska mesta podele po procentu osvojenih glasova i eto Vlade upravo onako kako je narod glasao ! A to sto nije tako samo govori o nasim vajnim politicarima i njihovom patriotizmu.
Na kraju, kako stvari stoje, sve mi se cini da ce u Srbiji kraj prve decenije 21. veka biti slican kao zadnje decenije 20. veka !
Ako se ne desi pre !
 
Druge alternative nema... Osim ove ??? I stvarno je nema zato je i poseban slucaj...
Hoces neces ko te pita !?


Kostunica kao i predhodnik pun samouverenja koje nepozrtvovano ispoljava u javnosti....
 
Свакако алтернативе има.Србија се може борити свим средствима за Косово и Метохију.То право јој нико не може оспорити.Питање је колико Србија има снаге и памети за тако нешто.Прва и највећа грешка је приступање било каквим преговорима о коначном статусу Косова и Метохије.Коначан статус је решен,а то је чињеница да су Косово и Метохија унутрашње питање Србије.Ако се Бадентеров план примењује за све бивше републике СФРЈ онда не видим разлог зашто би било другачије и у питању Србије.Српско руководство веома стерилно наступа а потребно је брзо делање.Србији не одговара да има око 2 милиона Шиптара на југу и једино је решење успостављање потпуног суверенитета или отпочињање преговора о прекрајању граница у бившој СФРЈ где би се договор сматрао за коначни.То подразумева следеће:
1.Подела Косова и Метохије по босанском моделу,51:49 у корист Србије.
2.Албанском делу омогућити плебисцит где би се одлучивало у којој би држави Шиптари живели.
3.Онемогућавање настанка друге албанске државе.
4.У случају противљења српском суверенитету,територију третирати као Републику Албанију
5.Шиптарима забранити коришћење свих топонима као и имена Косово.
6.Организовање референдума у Републици Српској истог дана као и у албанском делу Косова и Метохије
7.У случају жеље народа у Републици Српској да жели припојење Србији,територију третирати као Србију,укинути Републику Српску,а Србима у Републици Српској забранити коришћење придева "босански",чиме би Срби платили данак непромишљеној одлуци да се укине Српска Република БиХ и преименује у Република Српска.

Ако свет и даље настави да инсистира на некаквим пројектима надгледане независности,сигурноисти и повратка и сл.,треба аргументовано наступити и понудити Албанцима исте услове који се нуде Србима.Ако је то тако добар пројекат нема разлога да се не верује демократској Србији да проведе исти пројекат уз надзор међународне заједнице.Дакле,суверенитет Србије уз надгледање међународне заједнице уз услов да међународне снаге напуте КиМ после одређеног броја година(рецимо 10).
У случају да међународна заједница настави са инсистирањем на независности Косова и Метохије и са не уважавањем српских захтева,упозорити све светске чимбенике на следеће:
1.Све што је силом отето,силом ће бити и враћено
2.Када Србија успостави суверенитет над својом покрајином,према свим не држављанима Србије ће бити примењени европски имигрантски и емигрантски закони.
3.Шиптарима ће бити омогућена права у складу са највишим нормама
4.Упозорити стране фирме да су непожељне на Косову и Метохији и да ће сва њихова имовина прећи у руке Србије пошто су сва улагања рађена ван законских норми Србије и противно српским интересима
5.Сви припадници терористичких организација ће бити процесуирани и кажњени.Ако међу њима има и држављана Србије,држављанство ће им бити одузето као и сва имовина.
 
zaista bih voleo cuti jedan jedini pametan razlog da neki srbi [sada ce neki srs da se javi]veruju da se nece ispuniti ono sto medjunarodna zaj. zeli, tj. da ce biti suprotno od onoga sto vecina zeli {ne mislim u fazonu "nas [srba] i kineza milijardu i po"}. ovo kazem pod uslovom da se i ovako stanje [status qvo] ne racuna kao pobeda srba, pa makar se odugovlacilo decenijama
 
kreativac:
1.Подела Косова и Метохије по босанском моделу,51:49 у корист Србије.
kojim pravom, 10 % stanovnika prisvaja 51% zemlje? ali ja jesam da tamo gde je vecina srba, turaka ili sl. da oni upravljaju svojim "delom", tudja ruka svrab ne cese.
.
2.Албанском делу омогућити плебисцит где би се одлучивало у којој би држави Шиптари живели..
zasto kada vec "imaju" svoju drzavu [pokrajinu ili kako ko to zove]
3.Онемогућавање настанка друге албанске државе.
neka se nazove "kosovska drzava"
4.У случају противљења српском суверенитету,територију третирати као Републику Албанију
sta vi onda zelite od albanije?
5.Шиптарима забранити коришћење свих топонима као и имена Косово.
??????????
6.Организовање референдума у Републици Српској истог дана као и у албанском делу Косова и Метохије
to je unutrasnje pitanje strane susedske zemlje
7.У случају жеље народа у Републици Српској да жели припојење Србији,територију третирати као Србију,укинути Републику Српску,а Србима у Републици Српској забранити коришћење придева "босански",чиме би Срби платили данак непромишљеној одлуци да се укине Српска Република БиХ и преименује у Република Српска.
takodje
1.Све што је силом отето,силом ће бити и враћено
o tom potom
2.Када Србија успостави суверенитет над својом покрајином,према свим не држављанима Србије ће бити примењени европски имигрантски и емигрантски закони.
kojom pokrajinom???
3.Шиптарима ће бити омогућена права у складу са највишим нормама
i trebate im omoguciti, a bilo bi nam drago da imaju priblizna prava kao srbi na kosovu [kako se prica da ce ih imati]
4.Упозорити стране фирме да су непожељне на Косову и Метохији и да ће сва њихова имовина прећи у руке Србије пошто су сва улагања рађена ван законских норми Србије и противно српским интересима
no coment
5.Сви припадници терористичких организација ће бити процесуирани и кажњени.Ако међу њима има и држављана Србије,држављанство ће им бити одузето као и сва имовина.
slazem se
 
Koja gomila gluposti...pa vama ce na silu dati drzavu,ali na duze staze to je neodrzivo-chim prestane americhka podrshka problem ce se reshiti na jedini moguci nachin-hrvatski princip sa Krajinom.Sa teroristima nema pregovora.Pa bilo to za 50,100 ili 1000 godina.
 
Vintage:
Ademe trebao si napisati pritiskaju zvuci nekako bezazlenije.
Supet ti je avatar .Cisto slikovito izrazavanje :)) Slika vredi vise od 1000 reci ...
ma ja racunao kada neko lupi ja cu mu kazem "ne lupaj konju jedan' i postavim tu sliku, a on se normalno ne uvredi, nego mu dodje kao komplimenat... :-D :-D
 
Управо је Адеме то проблем што си слеп поред очију.Силом се узели Косово и мислите га силом задржати.Решењем које сам предложио би биле задовољене све стране.Овако ћете стрепети када ће то Срби да поврате суверенитет над својом покрајином.А бојим се да када се Србија врати на Косово и Метохију,неће остати ни камен на камену.И где је ту ваша будућност?
 
adem_ks:
'Misija SB je poslednja prilika'


Britanski ambasador Emir Džons Peri (levo) najavio je slanje misije na Kosovo i u Beograd
Za komentar početka konsultacija o Kosovu u Savetu bezbednosti i najavljenog slanja misija tog tela u Beograd i Prištinu, BBC je zamolio Danijela Servera, direktora Balkanske inicijative pri Institutu za mir u Vašingtonu.


...jel to opet neki novi serviser za pitanja Balkana?....

...nemojte molim vas...dosta smo imali servisera 90ih (znate na koje sve mislim)...

.....još dan danas trpimo posljedice njihovog "servisiranja" :roll:
 

Back
Top