Grička vještica

Da li ste citali ovaj fenomenalan roman Marije Juric-Zagorke i sta mislite o njemu? Koja vam se knjiga najvise svidja? A odlomak?

Gricka vjestica je komplet od 7 dijelova:

-Tajna krvavog mosta
-Kontesa Nera
-Maleus maleficarum
-Suparnica Marije Terezije I
-Suparnica Marije Terezije II
-Dvorska kamarila
-Buntovnik na prijestolu

Ovdje od ovih dijelova mi se najvise svidja Maleus maleficarum,a uopste od Marije Juric
Zagorke najvise mi se svidjaju knjige:Plameni inkvizitori,Republikanci i Kci Lotrscaka.
 
Poslednja izmena:
Gricku Vjesticu sam citala za vreme letnjeg raspusta pre tacno 2o godina. Jos uvek se secam Kontese Nere, citanja dugo u noc, zapletene radnje i zelje da sto pre saznam sta se nalazi na sledecim stranicima. I tako do kraja
Na mene su sve knjige ostavile snazan utisak, ali onda je zivot nekako bio sporiji i manje stresniji tako da sam se mogla posvetiti citanju i izdvojiti vreme za tako opsirno djelo. Danas bi to bilo teze izvodljivo, ali bi svima preporucila da procitaju nesto od Zagorke. Jeste detaljna, ali je veoma interesantna kao pisac.
 
U njenim romanima, ama do jednoga, ljubav je toliko jaka da pobedjuje sve. Mozda sam zbog nje postala i ostala osoba koja veruje u jaku ljubav koja ce vecno trajati... Ne znam...
Ni u jednom drugom stivu nisam procitala takve opise ljubavi kada se za ljubav daje bukvalno sve.
Ne znam da li mi je draza kontesa Nera ili Gordana, posto su to kljucni zenski likovi. Ili mozda mala Stanka u ,,Tajni krvavog mosta,,... Ili mozda nesrecna Mirjana ciju sudbinu pratimo u najtuznijem njenom romanu koji se zove ,,Kamen na cesti,,.
Mnogo puta mi je palo na pamet da je ponovo citam, ali nemam vremena... toliko drugih knjiga treba da procitam da me hvata strah da cu ostati uskracena vremenom i da necu procitati neko delo koje bi mi pomoglo da resim neke moje dileme ili cu na kraju sesti i napisati roman i pokusati samoj sebi da pomognem i da na taj nacin mozda nadjem gresku koju sam napravila zbog koje je sve poslo ovako kako je poslo...
Posto ide Nova, hajde da iskoristim priliku i da svima koji su na ovim stranicama knjizevnosti cestitam Novu godinu, da svi budu zdravi i srecni, da vole i da budu voljeni i naravno da citaju, citaju, citaju...
 
Ja se pitala da li sam samo ja nepopravljivi romantik,idealista...Trazim vec dugo tu knjigu,novo izdanje je jako skupo..na sajmu je kostala oko 17.000...stara izdanja su ili u losem stanju,ili se jako brzo prodaju...a ne volim da citam elektronske knjige..pa eto ako bi neko prodao svoj komplet "Gricke vjestice" neka mi javi...I zasto nema u okviru ovog foruma..kupoprodaja knjiga,npr...kao sto je to kod filmova..ili razmena polovnih?
Poz svima z:)
 
Evo skoro uzeh da čitam. Srećom pozajmiće mi knjige mamina prijateljica, spasila sam se potrage. Počela sam od ,,Tajne krvavog mosta". inače ne znam mnogo o Mariji Jurić ali me jako fascinira kao ličnost, s obzirom da je bila prva žena novinar, da se borila za prava žena i za sve ono što nije bilo tipično za ženu u to vreme. Njeni romani su toliko moderni, doduše za današnje vreme možda malo teški , ali ne toliko.
Mojji omiljeni citati ( za sada su):
**** Ah dragi moj, čovjek ti je kao mjesec, promjeni se četiri puta u dvadesetosam dana.
**** -Stanko. jesi li ti kad volio?
-Jesam tetko.
-I šta si tražio od svog ideala, da ti bude žena ili ljubavnica
-Ništa, prava ljubav nema zahtjeva ( vesela Stanka, žao mi je kao sestre rodjene)
 
https://www.facebook.com/pages/Grič...st-book-translated-on-english/247853711902019


Gricka Vjestica jer Gric je grad u hrvatskoj,nema nikakve veze sa Grckom :D a i evo citata malo ,ovde gore vam je i stranica na facebook-u koja skuplja sve koji vole knjigu,citate i naravno pokusavamo da dobijemo prevod na engleski kako bi svet mogao da je cita



''Zar je moguce da je lagala ?Zar one oci u kojima ima toliko nevinosti,dobrote i istine mogu istodobno gledati andjeoskom iskrenoscu dok joj usta najpodlije lazu ?Zar njezin glas moze izvirati iz dubine srca kad u mozgu snuje laznu nevjeru ?Zar govori tako toplo i iskreno samnom da ucvrsti moje poverenje i lakse ga pogazi ?''

''Prozor se osvijetlio tajanstvenim modrim svjetlom. Na prozoru žena. Glava joj je umotana u bijelu tkaninu, ruke su gole. U jednoj ruci drži malu modru svjetiljku i s njom pravi po zraku krivulje. To se opetovalo tri puta, tada svjetiljka ugasne i ženska glava iščezne u tamnoj sobi.''

'GRICKA VJESTICA ''Tajna krvavog mosta'' (knjiga 1 )
''
Morao bih vam pričati dan i noć da bih vam opisao sve
krvave bitke što su se vodile na ovom potoku. Čitave čete
provaljivale su na Grič; svađale su se općine i građani, zbog
tržnice, zbog desetine, zbog Popova tornja i zbog toga što su
mnogi bili zavidni Gričanima na lijepim posjedima u okolici.
Zbog svega toga palo je mnogo divnih glava i prolilo se mnogo
go krvi.'''

''Ako je dekorirana lepotom,zlu zenu niko i ne pita kakvo joj je srce i ima li duha.Svi posezu za knjigom koja ima lep uvez,ako je uvez ruzan ostavljaju je netaknutu makar bila i lepa sadrzaja.To su povsni ljudi.Ali oni koji traze sadrzaj otvaraju i najskromnije korice''..................................................................
 

Back
Top