Hemija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

cakokristian

Početnik
Poruka
20
Je l' možete da mi objasnite kako se radi sledeći tip zadatka:
Izračunajte pH rastvora acetatnog pufera koji sadrži 0.5 mol/dm3 sirćetne kiseline i 0.5 mol/dm3 natrijum acetata. Vrednost konstante sirćetne kiselina je 1.5*10na-5. ili
Izračunajte pH rastvora pufera dobijenog mešanje rastvora amonijaka koncentracije 1 mol/dm3 i rastvora amonijum-hlorida koncentracije 0.5 mol/dm3. konstanta disocijacije amonijaka je 1.8*10na-5. Hvala vam unapred!
 
Izveo. E pa sad nisam bas siguran kako sam izveo to ti je standardna formula za pufere. Napisi disocijaciju Naacetata i sircetne kis, pa nekako spoji. Mada ima i ona formula [H]=koren iz Kc...
 
Je l' možete da mi objasnite kako se rade ova dva sledeća zadataka? Ove pufere uopšte ne razumem!
Koliko grama čvrstog amonijum-hlorida treba rastvoriti u 250 cm3 rastvora amonijaka koncentracije 0,12 mol/dm3 da bi se dobio pufer čiji je pH 9. Konstanta disocijacije amonijaka je 1.8*10na-5.
Izračunajte kolika je koncentracija sirćetne kiseline u acetatnom puferu potrebna da bi njegov pH bio 6. Koncentracija natrijum-acetata u puferu je 0,02 mol/dm3, a konstanta sirćetne kiseline je 1,8*10na-5.
Unapred hvala!
 
e pazi ovako:
Prvo napisi disocijaciju slabe sircetne kiseline:
CH3COOH + H20-------- CH3COO- +H30+
Ako se radi o acetatnom puferu mora biti prisutan i CH3COONa koji takodje disosuje u vodenom rastvoru na:
CH3COONa-------- CH3COO- + Na+
Povecanje koncentracije acetatnih jona ce prema le sateljeovom principu ndovesti do suzbijanj disocijacije CH3COOH sto znaci da ce celokupna koncentracija ovih jona poticati upravo od dobro disosovanog CH3COONa.Sada je potrebno da napises izraz za konstantu sisocijacije sircetne kiseline:
K=CH3COO- * H3O+/CH3COOH
Odatle sledi da je koncentracija H30+ jona:
H30+=Kk* CH3COOH/CH3COO- tj
H30+=Kk * Ck/Cs Cs - koncentracija soli jer je ona jednaka C(CH3COO-)
OVO VAZI ZA SVE PUFERSKE SMESE
 
E ljudi mozete da mi uradite par zadataka hitno mi je bio sam bolestan nije mi bilo jasno evo kako glase:
1.napishi kako se gradi molekul amonijaka NH3 i predstavi graficki.To ide neshto sa tackicama.

2.Predstavi kako se grade jedinjenja S i O ako znam da je 5 - 6 valenci.Preko x i y neshto tako mi drug rekao.

3.napishi sve o jonskoj vezi.Dobro to cu iz knjige definiciju da nauchim.

4.ako mozete da mi objasnite kako da izracunam:
zadatak glasi:
Koliko se
a)Molova
b)grama
c)atoma H,N,O
nalazi u 30 puta 10 na 23


Hvala unapred.
 
dobija se u reakciji npr. etanoil hlorida i Na-acetata

CH3COCl + CHCOONa ------->CH3CO-O-COCH3 + NaCl


inace zovu se anhidridi jer u reakciji sa vodom ili amonijakom uvek daju kiselinu kao jedan od prizvoda.....
 
Pisem maturski rad iz hemije na temu termohemijski procesi.Profesorica mi je vratila rad zato sto su mjerne jedinice za entropiju, entalpiju... zastarile, moze li neko da mi napiše koje su nove jedinice, jer ja imam pristup samo starim knjigama iz ove oblasti.
Unaprijed hvala
 
Cao! 7. sam razred i pre nekoliko dana sam imao test iz hemije!!!!!!!!! Dobio sam 4! I to zbog zadatka koji mi je sigurno tacan, ali koji je moja nastavnica precrtala, jer tvrdi da je netacan! Pokusavao sam da je ubedim, ali nista. . . Rekao sam da cu resenje pronaci na internetu i da cu joj dokazati da mi je zadatak tacan!!!!!!! Molio bih sve posetioce foruma da ako mogu sto pre rese ovaj zadatak i posalju mi odgovor na forum ili na e-mail etnomaggic@bitinfo.co.yu!!!!!!!!!

ZADATAK

Izracunaj rastvorljivost natrijum-hlorida (kuhinjske soli) na 25 stepeni C ako se zna da se na istoj temperaturi u 40g vode rastvori 14,4g natrijum-hlorida.

U ovom zadatku ja sam na testu izracunao rastvorljivost soli koja je iznosila 36g, a moja nastavnica koliko se soli rastvara u 40g vode! Pozdrav svima i hvala u napred!!!!!!!!!
 
Zlik:
Pisem maturski rad iz hemije na temu termohemijski procesi.Profesorica mi je vratila rad zato sto su mjerne jedinice za entropiju, entalpiju... zastarile, moze li neko da mi napiše koje su nove jedinice, jer ja imam pristup samo starim knjigama iz ove oblasti.
Unaprijed hvala

Ovako, SI jedinica za entalpiju je J (dzul), najcesce se izrazava u kJ (kilodzulima). Takodje, moze da se izrazi i po molu supstance (narocito ako izrazavas toplotu nastajanja ili reakcije), tada je jedinica J/mol (dzul po molu), odnosno kJ/mol.

Jedinica za enropiju je J/K (dzul po kelvinu) i uglavnom nema potrebe da se izrazava u kJ/K, vrednosti su manje.

Ne znam koje jedinice si ti koristio, verovatno kalorije (cal). Konverzija je sledeca; 1J = 4.184 cal. Ako si koristio neke druge jediice, javi, pa cemo ti napisati kako da prebacis u J.
 
Tvoja profesorka bi stvarno trebala da se Podseti definicije rastvorljivosti>Rastavorljivost predstavlja pojednostavljeno broj grama supstance koja moze da se rastvori u 100 g. rastvaraca tako da se dobije zasicen rastvor>
Zadatak ti je tacan potpuno.Ili tvoja nastavnica ima problema sa znanjem ili ne ume da formulise zadatak.Inace rastvorljivost NaCl-a na toj temperaturi i jeste 36g.Veliki pozdrav
 
Ako se u vodenom rastvoru nalazi sircetna kiselina i natrijum-acetat obe supstance podlezu disocijaciji, ali pri tome natrijum-acetat disocira potpuno dok sircetna ne, jer je njena disocijacija suzbijena prisustvom aceta-jona iz disocijacije natrijum-acetata.

CH3COOH = CH3COO- + H+
CH3COONa = CH3COO- + Na -
konstanta disocijacije je K = [CH3COO- ] [H+] / [CH3COOH]
zbog prisustva acetatnih jona: K = (cCH3COONa + x )x / cCH3COOH - x
resavanjem jednacine po x dobija se :
[H+] = KCH3COOH . cCH3COOH / cCH3COONa

ili
[H+] = KCH3COOH . nCH3COOH / nCH3COONa uglavnom se radi po ovoj formuli

pH = pKCH3COOH - log nCH3COOH / nCH3COONa
 
Ukoliko mislis na neorganska jedinjienja u vodenim rastvorima disosuju kiseline,baze i soli u manjoj ili vecoj meri o cemu ti govori pprividan stepen disocijacije.Neke kiseline i baze su u vodi bolje disosovane od drugih i takodje neke soli nisu bas dobrorastvorne tako da se moze izvrsiti gradacija izmedju ovih .Pozdrav
 
Da se nadovezem.
Jedinjenja koja dobro disosuju (preko 30%) su sve soli, baze prve i druge grupe (Sem Be(OH)2), HX(Sem HF), HXO3, HXO4, HNO3. H2SO4, a slabo disosuju (manje od 3%) amfoterne baze , NH4OH, H2S, H2SO3, HF, HXO, HXO2, HCN, H2CO3, H3BO3, H2PHO3...

H3PO4 ti je negde izmedju
 
zileselakovic:
Da se nadovezem.
Jedinjenja koja dobro disosuju (preko 30%) su sve soli, baze prve i druge grupe (Sem Be(OH)2), HX(Sem HF), HXO3, HXO4, HNO3. H2SO4, a slabo disosuju (manje od 3%) amfoterne baze , NH4OH, H2S, H2SO3, HF, HXO, HXO2, HCN, H2CO3, H3BO3, H2PHO3...

H3PO4 ti je negde izmedju
Samo da se i ja nadovezem AMONIJUM HIDROKSID NE POSTOJI STO ZNA SVAKI HEMICAR .POSTOJI SAMO VODENI RASTVOR AMONIJAKA.NMR METODAMA JOS NIJE DOKAZANO PRISUSTVO NH4OH KAO NI H2SO3.Ajd pa tako.Ako ves pisemo ohemiji bilo bi dobro da se ne frljamo sa tako jednostavnim pojmovima.Nista zlonamerno.Pozdrav
 
X-factor AM 007:
Cao! 7. sam razred i pre nekoliko dana sam imao test iz hemije!!!!!!!!! Dobio sam 4! I to zbog zadatka koji mi je sigurno tacan, ali koji je moja nastavnica precrtala, jer tvrdi da je netacan! Pokusavao sam da je ubedim, ali nista. . . Rekao sam da cu resenje pronaci na internetu i da cu joj dokazati da mi je zadatak tacan!!!!!!! Molio bih sve posetioce foruma da ako mogu sto pre rese ovaj zadatak i posalju mi odgovor na forum ili na e-mail etnomaggic@bitinfo.co.yu!!!!!!!!!

ZADATAK

Izracunaj rastvorljivost natrijum-hlorida (kuhinjske soli) na 25 stepeni C ako se zna da se na istoj temperaturi u 40g vode rastvori 14,4g natrijum-hlorida.

U ovom zadatku ja sam na testu izracunao rastvorljivost soli koja je iznosila 36g, a moja nastavnica koliko se soli rastvara u 40g vode! Pozdrav svima i hvala u napred!!!!!!!!!
Pa to pomocu proporcije svaki idiot moze da resi...A i u svakoj knjizi ces naci podatak da je rastvorljivost NaCl na 25 stepeni 36g
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top