Српско писмо

Српско писмо је

  • Ћирилица

  • Ћирилица и латиница

  • Латиница

  • Ћирилица

  • Ћирилица и латиница

  • Латиница


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
То се, ваљда, зна, које је српско ТРАДИЦИОНАЛНО писмо, у смислу, најдуже употребе, којим се овде писало, и још увек, хвала Богу пише, мада на жалост јесте све више потиснуто.

Ћирилица, наравно.

Али, то је опет она иста прича...
 
Salvantis:
Ћирилица i latinica podjednako. Jako je stetno kako zanemarivati cirilicu, tako i odbacivati latinicu.
Наравно да је глупо, бесмислено, непотребно, а и немогуће одбацивати латиницу.

Али би ипак ћирилица требало да буде примарна.
 
Осим на ФОКС телевизији
c005.gif
 
jomini:
Pa i jeste. U medijima se forsira ćirilica.
Којим то, 'леба ти?

Већина новина је на латиници, а и од ТВ, само је РТС на ћирилици, а и он, колико видим, не читав. Значи, форсира се управо - латиница.

А о натписима по граду, да и не говорим. Већина - на латиници. Или, још горе - страном језику. (А још горе, кад је то погрешно написано).
 
Неће бити никаквог проблема са ћирилицом уколико школски тј.образовни систем буде правилно функционисао у том смислу. Не знам тачно како се сада рефлектује тзв.реформа образовања када је писмо у питању.
 
Norma Kampl:
Којим то, 'леба ти?

Већина новина је на латиници, а и од ТВ, само је РТС на ћирилици, а и он, колико видим, не читав. Значи, форсира се управо - латиница.

А о натписима по граду, да и не говорим. Већина - на латиници. Или, још горе - страном језику. (А још горе, кад је то погрешно написано).
Pa sam si rekao, RTS, javni servis :lol: A i mnoge novine...
 
jomini:
Pa sam si rekao, RTS, javni servis :lol: A i mnoge novine...
Прво "рекла", не "рекао".

Друго... Ако је само РТС на ћирилици, и мањи број новина, дакле, шта је закључак?

Да је латиница много више заступљена, на штету ћирилице, која би требало да је примарно и преовлађујуће писмо српског језика.

Али, то је ствар дуготрајног, свеобухватног и организованог рада, на очувању ћирилице који, на жалост, углавном, не постоји.
 
Salvantis:
Ћирилица i latinica podjednako. Jako je stetno kako zanemarivati cirilicu, tako i odbacivati latinicu.

Мислио сам да си патриота.
Шта ће ти хрватска латиница?
Ја се слажем да се енглески прогласи званичним и да се користи English alphabet.
Латиницу нико не разуме сем Хрвата и Бошњака.
 
jomini:
Pa i jeste. U medijima se forsira ćirilica.

Мислио сам да си интелигентнији и обавештенији.
Б92, ФОКС, Авала уопште не користе ћирилицу.
ПИНК потенцира латиницу.
Штампани медији су сви на латиници изузев Новости и Политике.
Званични документи су већином на латиници, иако је то противуставно.
 
Norma Kampl:
Којим то, 'леба ти?

Већина новина је на латиници, а и од ТВ, само је РТС на ћирилици, а и он, колико видим, не читав. Значи, форсира се управо - латиница.

А о натписима по граду, да и не говорим. Већина - на латиници. Или, још горе - страном језику. (А још горе, кад је то погрешно написано).

Много је боље да је на страном, енглеском језику него на латиници.
Схватите људи, нема већег симбола страдања Срба од стране усташа од латинице.
 
СВОБОДА 4.376:
Мислио сам да си патриота.
Шта ће ти хрватска латиница?
Ја се слажем да се енглески прогласи званичним и да се користи English alphabet.
Латиницу нико не разуме сем Хрвата и Бошњака.
Oni su nasi tako da nema veze.
Bela Srbija zauzimala je prostore izmedju Karpata i Visle. Oni koji su ziveli po hrbatima, izmedju Karpata i danasnje Ceske, nazvase se Hrvati (od reci hrbati) i kasnije osnovase svoju drzavu Belu Hrvatsku, ali i dalje zadrzase obicaje i jezik srpski.
A bosnjaci su poturceni Srbi.
 
СВОБОДА 4.376:
Много је боље да је на страном, енглеском језику него на латиници.
Кад је на страном, који користи латиницу, наравно да је боље. (јер је - једино могуће) :)
Немам ништа против латинице у страним језицима који је користе. Али, мени ту смета што то ПРЕОВЛАЂУЈЕ, у сред Београда. У Лондону, Њујорку, Мелбурну ми не смета ни мало.

Схватите људи, нема већег симбола страдања Срба од стране усташа од латинице.
Мени је много гори симбол њихово - забрањивање латинице. У НДХ је била изричито забрањена употреба ћирилице.
 
СВОБОДА 4.376:
Мислио сам да си патриота.
Шта ће ти хрватска латиница?
Ја се слажем да се енглески прогласи званичним и да се користи English alphabet.
Латиницу нико не разуме сем Хрвата и Бошњака.
Kad vec postavljas to pitanje, red je da i odgovorim ( a vec su mi neki zamerali).

Prvo zbog cega bismo se odrekli pisma kojim pise najveci deo planete, i prepustili ga hrvatima? Samim priznanjem da je samo cirilica nasa, automatski pravimo ogromnu gresku, izbacujuci ogromnu vecinu ljudi iz nacionalnog korpusa, i gurajuci ih od sebe.
Vec smo pravili tu gresku dosta puta, ne bi trebali da je ponavljamo.
Tom logikom moze se reci da je samo ekavica srpska; sto opet logicki znaci da svi oni Srbi koji govore drugim dijalektom uopste nisu Srbi nego nesto drugo. Lose i opasno po naciju. Jako opasno.
Drugo to sto imamo oba pisma je veliki kvalitet, i nesto na cemu mogu samo da nam zavide. Zasto odbacivati nesto sto jeste deo nase kulture?
Trece, ja licno cirilicu upotrebljavam pri pisanju, ali na kompjuteru oduvek upotrebljavam latinicu. Stvar navike valjda, komp imam godinama (bogami maltene decenijama) navikao sam da koristim engleske termine, i latinicno pismo, pogotovo na netu. A ne volim da se menjam, pogotovo ka za to nema nikakve prave potrebe.
 
Јес' Норма. Морала би да преовлађује ћирилица, баш због веће заступљености латинице на свим нивоима. Али, такође, искључивати латиницу из употребе и школе би било крајње вандалски. Не може латиница да симболизује никакво зло.

Зар није предност знати и једно и друго. Као кад људи говоре два језика ...

Памет у главу доопе уза зид.
c007.gif
 
Lacibg:
Ј Али, такође, искључивати латиницу из употребе и школе би било крајње вандалски. Не може латиница да симболизује никакво зло.
Ја сам то и написала.
Мада, ... ако би се баш ишло строже, могло би се, у неким аспектима, доћи и до оваквог закључка.
Понављам НДХ је забрањивала ћирилицу.

Не би то радила, да је нија сматрала симболично, а и практично - српским писмом.

Зар није предност знати и једно и друго. Као кад људи говоре два језика ...
Да. Као што је, у нашим конкретним условима, не само предност, него и нужност.

Али, да рецимо, уопште нисмо имали реформу правописа, онда не би било ни латинице, из једноставних, језичких разлога.

А, ипак, поредити то са знањем језика, ипак је мало претерано.
 
СВОБОДА 4.376:
Мислио сам да си патриота.
Шта ће ти хрватска латиница?
Ја се слажем да се енглески прогласи званичним и да се користи English alphabet.
Латиницу нико не разуме сем Хрвата и Бошњака.

Како то мислиш "да се прогласи званичним" ??? :roll: :roll: :roll:
 
Norma Kampl:
Кад је на страном, који користи латиницу, наравно да је боље. (јер је - једино могуће) :)
Немам ништа против латинице у страним језицима који је користе. Али, мени ту смета што то ПРЕОВЛАЂУЈЕ, у сред Београда. У Лондону, Њујорку, Мелбурну ми не смета ни мало.


Мени је много гори симбол њихово - забрањивање латинице. У НДХ је била изричито забрањена употреба ћирилице.

1.То ти је глобализација, шта ћеш. У Паризу можеш наћи натписе на енглеском, али никако на немачком и шпанском. Ми се латиницом увлачимо Хрватима. Ако је њихов само латиница онда је наша само ћирилица.

2.Латиницу не треба богзна како забрањивати. Треба само удвостручити порез за радње на латиници.
 

Back
Top