Excel 2007 Problem

behula

Zainteresovan član
Poruka
133
Imam jedan problem sa Excel-om 2007. Ne znam da li je to normalna stvar, ali kada otvorim Excel ne otvara mi se i radna stranica kao sto se to desavalo na svim prethodnim excel-ima, nego moram prvo da kliknem new ili ctrl + n.Nije to verovatno problem, nego je tako po default-u. Takodje kad napravim neki excel fajl i kasnije probam da ga otvorim moram da kliknem new ili bilo sta drugo da bi mi se taj fajl prikazao u excel-u. Jel mi moze neko objasniti zasto se to desava i kako moogu podesiti excel da mu se prilikom startovanja prikaze i radna stranica ili fajl koji otvaram. Pozdrav svima na forumu
 
Teardrop , nemoj da pišeš ono što neznaš , Office 2007 se toliko razlikuje od bilo kog dosada izdatog offica kao nebo i zemlja , ja koji sebe smatram za iskusnog korisnika Exela , ostao sam zatečen samim izgledom exela , pre neki dan sam imao prilike prvi put da radim u njemu , nema onih klasičnih menija kao kod prehodnih verzija exela , kada god kliknes na neki od menija ne otvara ti se padajući meni već ceo jedan red u horizontali prepun ikonica i podmenija kao svojevrstan toolbar i još nešto : potpuno su izmenjeni rasporedi menija i meniji imaju sasvim drugo značenje od ovih što su bili,. Meni kao iskusnom korisniku je trebalo 10 minuta da nađem gde se podešavaju parametri unutar exela , jer nema više Tools menija uopšte , sada imaš sve u File meniju a File meni nije čak ni ispisan već je označava prva ikonica u gornjem levom ćošku tako da sada imaš File > Eksel Propertis , i čak ni tu nemaš sve na jednom mestu , rasparčali su ga do kraja. Puštanje jednog postojećeg makroa u rad unutar exel tabele koji je pisan u Visual Basic-u ko zna kad i koji je mogao u ranijim ekselima bez problema da se pusti u rad je bila prava noćna mora za mene. Nakon zbrkanoga izgleda i svega izmešanoga nađoh mesto gde se nalaze makro-i ali away nema "makro security" nigde već samo "record new makro" i "makro wiew" , e tu pukoh , tražio sam pola sata i nisam našao , probao sam da nađem i help ma nema ga nigde aloooooooooooooo HELP nema nigde , probao i sa F1 pre nego neki pametnjaković odvali gde mi glava , ali ništa . Posle desetog pokušaja restarta istog dokumenta primetih ni sam negde u jednom ćošku jednu poruku koja mi je nudila "Enable macro in this dokument" sa olakšanjem kliknuh na Enable taster. Tako da pre nego što počnete lupetati kao maxim po diviziji prvo probajte da uđete u taj eksel 2007 , pa zatim ovde prodajte priču jedan drugom kako ovo kako ono , jedine dve stvari koje ćete naći na uobičajenome mestu su Ćelije eksel tabela i taster za pokretanje Funkcija sve ostalo ćete morati debelo da se pomučite i potražite .
Toliko od mene zasada .


Ps : nemojte mi zameriti možda sam se ja okorio na Office 2003 , pa nisam više fleksibilan sa novotarijama ali ovo što sam ja video tamo je za mene užasno.
 
ja moram priznati da sam pola sata trazio gde se nalazi "open" i kako da prebacim jedinice u wordu na cm u office-u 2007 :lol:

mnooggooo se razlikuje od prethodnika. ali pozitivno. Posle pocetnog zbunjivanja kad sam se navikao pitam se kako sam mogao da radim u prethodnim verzijama :lol: Mnogo je pregledniji.
 
probao sam, doduse nisam jos radio sa makroima ali i dalje mislim kad prodjes pocetnicku krizu jer je sve zbrkano da je bolje odradjen. Problem je sto se office nije menjao od verzije 97 i mi smo navikli na identican koncept a ovaj je u sustini revolucionaran (dosta podseca na okruzenje kao u delfiju (C++ nisam koristio pa ne znam) ) i svi mi koji vec desetak godina radimo na isti nacin smo zateceni, zbunjeni i izgubljeni, ali kao sto rekoh. Kad se naviknes, kad "skontas" gde je sta mnogo je bolji i pregledniji. TAcno je sta si rekao. Treba se posteno namuciti dok se ne nadje jer sada trazis na pogresnom mestu ;) (kao sto rekoh obicno open sam trazio pola sata) ali kad pohvatas, a pohvataces sve ide mnogo lakse i brze. Sve je na dohvat ruke sada.

A da se vratim na pitanje. Iskreno ne znam. JA takav problem nemam. Meni se sa startovanjem excela otvaraju standardna 3 sheeta.
Probaj da kliknes na office dugme (gore levo pored ikonice za snimanje) i u meniju izaberi excel options i tu potrazi
 
Ma lupao sam ljudi i trazio, nema sta nisam pokusao.Word i Powerpoint mi se otvaraju sasvim normalno dok Excel bez radnog lista, bez icega. Moram da kliknem na new da bi to pokrenuo. Inace imam verziju Office 207 enterprise. Ne znam da li to sta pomaze.Ova novija verzija office-a se dosta razlikuje od starije verzije 2003, ali bi to trebalo valjda u osnovi da bude sve slicno.Sminka je drugacija,. ok postujem to, modernizacija i preticanje konkurencije je u pitanju.Mozda treba da se provede dosta u radu sa samim programom da bi se sve to provalilo, ali ne mogu da verujem da imam ovako glup problerm i predosecam veoma lak i da mi je samo resenje ispred nosa, pa opet nista.Pleaseeeeeee, pomozite mi ili cu lupati glavom ovako do u nedogled.
 
teardrop:
@snejks
Uh, kako si zapenio! Dobro, dobro, ogradila sam se da ono važi za Office XP. Istina, nisam imala predstavu da se može toliko razlikovati. Sorry.
Teardrop izvini ako sam malo prenaglio , stvarno nisam imao nameru da te uvredim ni povredim ali je surova istina takva da ona dva ofica nemaju nikakve blage veze jedno sa drugim. Upravo sam uzeo najnoviji PCPress samo zbog DVD -a na kojem je Office 2007 profesional , šerver od 60 dana da bih se malo bolje upoznao sa njim i saznao sta se gde skriva u njemu. To savetujem i tebi i svima koji žele malo više da saznaju o radu unutar njega.
 
bojan p:
Ne znam kako pokrećeš Excel, ali ukoliko koristiš prečicu, proveri da li se u komandnoj liniji nalazi /e argument koji sprečava otvaranje nove prazne radne sveske prilikom pokretanja programa.
To sam gledao. Isao sam na start>all programs>microsoft office>excel i kad kliknem desnim pa na properties odem na shortcut. Poziciju target niti mogu da izmenim niti mogu nesto da upisem u box.I u tom box-u mi pise Microsoft Office Enterprise 2007. I to je to.Znas li zbog cega je to.Tako je i kada to uradim i za Word ili Powerpoint, ali powerpoint i word se podizu sa radnom stranicom.
 
Iz Explorera Tools-Folder Options-File Types. Nađi XLS ekstenziju izaberi je i onda Advanced. Izaberi Open i Edit. Sada proveri da li ti se u okviru putanje možda nalazi već pomenuti /e argument. Ukoliko se nalazi obriši ga, sačuvaj i posle ovoga bi Excel prilikom pokretanja trebao da otvori prazan workbook.
 
snejks:
Teardrop izvini ako sam malo prenaglio , stvarno nisam imao nameru da te uvredim ni povredim ali je surova istina takva da ona dva ofica nemaju nikakve blage veze jedno sa drugim. Upravo sam uzeo najnoviji PCPress samo zbog DVD -a na kojem je Office 2007 profesional , šerver od 60 dana da bih se malo bolje upoznao sa njim i saznao sta se gde skriva u njemu. To savetujem i tebi i svima koji žele malo više da saznaju o radu unutar njega.

Sve OK :) Nisi me uvredio, ali si mi onim postom probudio radoznalost. Excel koristim kao malo bolji kalkulator (napravila sam tabele koje mi pomažu u računanju elemenata kružnih krivina, interpolaciji tačaka, površina pokrivenih bojom za saob. signalizaciju...) Ja sam CAD korisnik, a Office mi je samo pomoćni alat.
Hvala na preporuci i iscrpnom opisu.
 
teardrop:
Sve OK :) Nisi me uvredio, ali si mi onim postom probudio radoznalost.
Evo ti jedan "screen" da vidis o kakvom se okruzenju radi



Kao sto mozes videtri. Nema ni file ni edit ni ostalih padajucih menija na koji si navikla. Kompletno novo okruzenje.
Pola sata sam jurio "open" dok ga nisam nasao u onom okruglom dugmetu gore levo :lol: a tek podesavanje jedinica, kuku majko :lol: Ali kad se naviknes za nov raspored komandi kao sto mozes iz slicice videti, sve je mnogo pristupacnije i bolje..
 
Juče sam malo ganjao Office 2007 pro , pa da počemo od početka. Sama instalacija ide glatko glatkije nisam instalirao nijedan office do sada . Minimalan zahtev za instalaciju je procesor od 500 mhz i 128 MB ram memorije , optimalna konfiguracija je procesor od 2ghz ili ekvivalent sa njim , i 256 MB rama i 2 GB praznog prostora za dekompresiju office instalacije i temporary fajlovi koji se kasnije obrišu automatski.Proces instalacije se svodi na to da kada aktivirate instalaciju , ona se dekompresuje , zatim se pokrene i pojavi se uvodni svetloplavi sa uobičajenim stavkama i obaveštenjem u prihvatanju i neprihvatanju uslova ugovora bla bla, čekirate i idete dalje , pa vam traži ključ koji ako imate upišete ako nemate možete ga prokretati 30 puta kao šerver , ako imate LIVE ID Windowsa odete lepo na microsoftov sajt pa se registrujete , dobijete za džabe ključ koji je licenciran na dva meseca. ubacite ključ i stisnete install , nema nikakvih prozora više nema da vam nudi ovo ili ono da birate od komponenti ofice-a nego se sve instalira., pojavi vam se jedan plavičasti prozor sa jednim praznom trakom koji se polako popunjava kako instalacija odmiče . Kda se traka popuni na vama je da kliknete samo finiš. pošto sam relativno često radio instalacije office-a 2003 mogu da vam kažem da je instalacija mnogo mnogo brža nego kod 2003 prof. .
Program me sada više ne iznenađuje svojim izgledom :D , doobro sam razgledao exel propertis ali su mi mnoge stavke ostale nerazjašnjene do kraja , što se samih menija tiče mislim sada da su stavke u njima mnogo više samo izmešali nego nešto revolucionarno novo ugradili u njih , možda su želeli malo da liči na interaktivno okruženje , koje bi novim korisnicima eksela bilo lakše prihvatljivo ali će starim korisnicima samo napraviti probleme sa tim. Znači ove sve stavke koje postoje u menijima koje možete videti su iste one stavke koje su i postojale ranije samo su sada malo ulepšane grafički malo izdizajnirane i u vidu malo krupnijih ikonica . Naravno ima i novijih stvariju koji su više okrenuti grafici unutar eksela prema chartovima i tako . Pisanje formula je isto kao što je i bilo i zahteva istu veštinu i znanje kao i svi prethodni ekseli. , mnogo su uradili po pitanju automatizacije nekih procesa i po pitanju sakrivanja i smanjenju mogućnosti podešavanja eksela , no bitno je da će vam svaki naredni korak doneti neko olakšanje u radu sa ekselom.

Ovo je moj drugi utisak o ekselu. , a sutra ću pokušati da rešim problem koji nam je behula izneo da ima , mislim da sam negde unutra eksel propertis video ono što bojanp pominje ali nisam baš najsigurniji u to. :d
 
snejks:
nema nikakvih prozora više nema da vam nudi ovo ili ono da birate od komponenti ofice-a nego se sve instalira., pojavi vam se jedan plavičasti prozor sa jednim praznom trakom koji se polako popunjava kako instalacija odmiče .
JA imam enterpirse verziju i imao sam "custom" instalation i birao sam sta zelim da instaliram i koje komponente od toga zelim (cak mi je delovalo da imam vise detalja u odabiru nego verzija 2003)
 
bojan p:
Iz Explorera Tools-Folder Options-File Types. Nađi XLS ekstenziju izaberi je i onda Advanced. Izaberi Open i Edit. Sada proveri da li ti se u okviru putanje možda nalazi već pomenuti /e argument. Ukoliko se nalazi obriši ga, sačuvaj i posle ovoga bi Excel prilikom pokretanja trebao da otvori prazan workbook.
U pravu si. Uradio sam kako si mi rekao, medjutim jednostavno ne mogu da ga sacuvam. Kad god ga obrisem i kliknem na ok, on se ponovo vrati na isto. Koliko god da sam puta to uradio, desavala se ista stvar.Zasad je dobro locirali smo problem. Ali sta dalje.
 
Da probamo zaobilaznim putem da izlečimo problem dok se ne nađe rešenje.

Otvoriš novu radnu svesku (workbook) i sačuvaš je kao template pod nazivom Book u XLStart folderu (C:\Documents and Settings\username\Application Data\Microsoft\Excel\XLStart). Posle ovoga bi prilikom svakog pokretanja Excel-a trebao da se otvori nova prazna radna sveska.
 
BojanP je u pravu ,
Moram vam se izvinuti ali nisam ovih dana u mogućnosti da mnogo šaram u kući po exelu , a i sada kuckam sa drugoga mesta gde nemam taj elsel. Može jedan savet proraj da napraviš novu prečicu na desktopu za eksel , na destopu desni taster > new > shourtcat > pa na browse i nađeš exel i označiš ga i ok
 
bojan p:
Da probamo zaobilaznim putem da izlečimo problem dok se ne nađe rešenje.

Otvoriš novu radnu svesku (workbook) i sačuvaš je kao template pod nazivom Book u XLStart folderu (C:\Documents and Settings\username\Application Data\Microsoft\Excel\XLStart). Posle ovoga bi prilikom svakog pokretanja Excel-a trebao da se otvori nova prazna radna sveska.
Uspeo sam na ovaj nacin da sto ti kazes zalecim problem.Podize se kako treba, medjutim kad npr. otvorim neki fajl koji je vec radjen u excel-u on ga otvori kako treba ali ga otvori u dva posebna prozora.Ok, uspeli smo da zalecimo problem,sta dalje.Jos nesto ne mogu da verujem da samo ja imam taj problem. Da li to ima nekakve veze pri instalaciji samog office-a.
 
Moguće da ima veze sa instalacijom, a moguće da je i neki bug. Ipak je to svež proizvod a uz to i dosta različit u odnosu na prethodnu verzuju tako da nije lako zaključiti u čemu je problem.

Ono što možeš da pokušaš, ukoliko imaš vremena, je da instaliraš ponovo Office 2007 na nekom drugom računaru i proveriš da li tamo ovo radi kako treba. Ukoliko radi onda možeš da poređenjem sadržaja u registry bazi vidiš u čemu je razlika između te dve instalacije. Zahteva vremena, a nije sigurno da će dovesti do očekivanog rezultata. Ili ukoliko radi kako treba, da na ovom računaru gde imaš problem prvo ukloniš postojeću instalaciju pa onda instaliraš ponovo.
 

Back
Top