Niški žargon i dijalekt

Mnogi mrze nas naglasak i uzrecice a ja bas mislim da je to obelezje jednog Nislije i da se toga nikako ne treba stideti iako mnogima deluje grubo i seljacki. Zasto se recimo Novosadjani ne stide njihovog naglaska iako je nama sa juga on prilicno smesan da ne kazem gey ( sto se tice Novosadjana ne Novosadjanki) onako usporen i razvucen, nego oni ljudi i dalje tako pricaju ne stidevsi se toga. Meni je bas stalna uzrecica to nase cuveno BE po kome smo prepoznatljivi, kao Leskovcani po lele ili Bg-djani po *ebote. Samo mi smeta to sto svi misle da koristimo gi, gu ga, ge a ja to bas odavno nisam cuo da neko prica u gradu dok se po okolnim selima to koristi na angro.
 
To sto smo sa juga ne opravdava sto dobar deo prica nepravilno. Jedno je negovanje nekih starih, niskih reci, izvornih, a drugo kada dodje neko i kaze: A be brate, ce se vidimo pa se dogovorimo. J a kad budem uradeo to sto sam misleo...
Stvarno para usi. Zar je toliko tesko umesto ce se vidimo, da se samo zameni red reci i lepo izgovori videcemo se. Ja sam za upotrebu nekih reci kao na primer, begendisuvanje, caksire, i sve sto je u tom fazonu, ali ne stalno, vec onako u prolazu. Nadam se da me razumete...
 
Da su isli i da idu u skolu znali bi, da idu na predstave, da neko uzme nesto da procita znali bi, ali njima je izgleda sve to tesko, zato nas i zajebavaju.
Recimo ja kad god sam se upoznavala sa nekim ko nije iz Nisa, ovako je to izgledalo:
osoba A: Odakle si?
Ja: Iz Nisa
osoba A: A iz Nis
ili verzija 2
A, od kude Nis (valjda se ovako pise)
 
Tako je "ponebo" maternji jezik je maternji jezik pa ma kako zvucao i zasto bi se mi prilagodjavali svima.Zamislite samo da je Vuk Karadzic bio pirocanac onda bi "pirotski"dijalekt bio sluzbeni u srbiji
tako da bi svi komentarisali kako pricaju valjevcani a ne mi juznjaci i zasto bi oni "najpravilnije govorili"srpski samo zato sto je Vuk bio iz te okoline i NISTA VISE.Ovim nasim dijalektom (i njegovim varijantama i podvarijantama koje se smatraju najpribliznije izvornom srpsko-slovenskom govoru)bi trebalo da se govori u luku od Negotina preko Nisa do Prizrena tzv. "svrljisko-zaplanjski dijalekt(po nekim autorima).Tako ljudi govorite kako znate i umete i ne obazirite se mnogo na komentare nego uzvratite istom merom,ako nece sa nama necemo ni mi sa njima.Toliko
 
vojkanrandja:
Zamislite samo da je Vuk Karadzic bio pirocanac onda bi "pirotski"dijalekt bio sluzbeni u srbiji
Pa sta i da je bio Pirocanac,sta fali ljudima? i njihovom govoru? :confused:
Svako govori onako kako mu odgovara, kao i okolina oko njega.Mislim da treba da se prilagodjavamo, dok si ovde govoris Niski :) ali ako odes u BG moras malo da se ispravljas da ne bi bio odbacen ili da te ne razumeju :o A i bar se ja brzo naviknem, kad cujes kako ljudi oko tebe pricaju, i tebi to postane navika :-D Bas zato sve Nislije imaju svoj govor,svi BG-djani svoj itd. Mozda oni misle da govore knjizevnim jezikom, ali to nije tacno, to niko ne moze :D
 

Back
Top