Matematika

Lola 111

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
169
Molio bih vas da me uputite na sajt na kojem bih mogao da dobijem odgovore na neke matematichke zadatke, ili ako ima u okviru Krstarice to bi bilo josh bolje.
Dok to ne pronadjem, pomozite mi da reshim zadatak za drugi razred osnovne shkole koji glasi:
Na dve police je bilo 84 knjige. Ako sa prve police uzmemo 12, tada ce na polici biti 3 puta vishe. Koliko je na svakoj polici bilo knjiga pre uzimanja ?

Hvala.
 
Pretpostavljam da ako sa PRVE police uzmes 12, na DRUGOJ polici ce biti 3 puta vise knjiga?

Bog te, zadatak sa dve nepoznate - pa gde to spada u drugi razred OS?! :shock:

Odgovor je naravno da je na prvoj polici bilo 30 a na drugoj 54 knjige...ali ne vidim kako dete od 8 godina moze ovo da resi??
 
Ja reko opet nesto Bora, Velja, Ceca, Palma... :D

Mi smo ovakve zadatke imali u trecem razredu osnovne skole. Nama je to uciteljica ovako objasnjavala:
84-12=72
E sad imas jednu policu 1 + 3 (puta vise)=4

72:4=18 je na jednoj polici ali na njoj je 12 knjiga vise pa to dodajemo pa sledi 18+12=30
A na drugoj je 3 puta vise 3x18=54.

Imali smo te fazone i sa jabukama u korpama, klikerima u dzepovima....
A to je bilo pre 25 godina.
Ova danasnja deca su daleko ispred nas tako da i nije cudo sto resavaju takve zadatke u II osnovne :D
 
Mogu ti reci - jako je veliko cudo; mislim, to nema veze da li su ili nisu deca 'ispred' nas ili ne, mozak je na istom nivou aritmeticke pragmaticonosti i sad i pre 10 i 20 godina. PO meni je potpuni nonsens da dete u 8 godina uopste moze da pojmi ovo sto si gore objasnila: mislim, jos neko da me ubedi da dete od 8 godina zaista moze da shvati onaj deo "E sad imas jednu policu 1+3(puta vise)=4" pri cemu se 72 deli sa 4 pa se rezultat mnozi sa 3....?! pa cu da idem da se zapalim iz protesta prema svojoj gluposti ispred narodne skupstine?! :shock:

Ili ja nisam ba snormalna ili ovo stvarno nikom sem mene nije nimalo cudno?!
 
@ww nemo' se palis :D (pred skupstinu)
Sta znam, na taj nacin nam je uciteljica dala neki sablon za resavanje takvih zadataka, jbg.

ps x+[3x(x-120]=84
3x kad mnozi x dobijas 3x na kvadrat.
 
Ljudi,
Ovo je neverovatno, pa ovaj zadatak treba da bude neko prosto reshenje, a ne ovako komplikovano.
Klinci u drugom razredu josh ne uche jednachine sa dve nepoznate.
Ma, bio sam u pravu 100%, kada sam predlagao zeni da se slozi sa tim, da kresnem uchiteljicu josh u prvom razredu.
 
nj@nj@:
@ww nemo' se palis :D (pred skupstinu)
Sta znam, na taj nacin nam je uciteljica dala neki sablon za resavanje takvih zadataka, jbg.

ps x+[3x(x-120]=84
3x kad mnozi x dobijas 3x na kvadrat.


Tupcho, ne mnozi se 3X sa X, nisi pratio na casu! Aj se vrati pa pogledaj ponovo (veliko X, malo x koje je znak za mnozenje i tako to!)


Ej, pa tolko matematike jos se secam da je x puta x jednako x na kvadrat!

Nego, ja se uopste ne secam ovakvih zadataka iz drugog i treceg razreda osnovne skole (jes bilo pre 30 godina ali - opet!). Stvarno me fascinira da s eti secas, pa se jos secas i sablona koji vam je uciteljica dala.

No, nego reci ti meni - kako ti je ona priheftana rana sto sam ti nedavno fircala na ruci?! :)
 
pajamaca:
javi kad akreneš ka skupštini idem i ja.
qq ja jedva rešavam zadatke iz prvog razreda...

Draga, ja kad mi klinci donesu neki zadatak, ako je prevaziso gradivo do petog razreda - ostajem bez odgovora! Tako da...sta da ti reknem. Sa Vuksanovicevom slikom nastampanom na majici cu se spaliti...Samo kad jednom oforme vladu! :)
 
WithdrawnWater:
Mogu ti reci - jako je veliko cudo; mislim, to nema veze da li su ili nisu deca 'ispred' nas ili ne, mozak je na istom nivou aritmeticke pragmaticonosti i sad i pre 10 i 20 godina. PO meni je potpuni nonsens da dete u 8 godina uopste moze da pojmi ovo sto si gore objasnila: mislim, jos neko da me ubedi da dete od 8 godina zaista moze da shvati onaj deo "E sad imas jednu policu 1+3(puta vise)=4" pri cemu se 72 deli sa 4 pa se rezultat mnozi sa 3....?! pa cu da idem da se zapalim iz protesta prema svojoj gluposti ispred narodne skupstine?! :shock:

Ili ja nisam ba snormalna ili ovo stvarno nikom sem mene nije nimalo cudno?!

nije cudno jer se takva matematika (ne znam zasto) radi u nizim razredima osnovne..mada ja i dan danas,taj zadatak ne samo da ne bih znala da uradim na 'deciji' nacin nego ne bih ni razumela...sistem sa dve nepoznate,ok ali to se radi mnogo kasnije...

iance pamtim period od prvog do cetvrtog (a kasnije se rade kao normalnije stvari) kao najgori period u mom matematickom izucavanju tokom skola - kada sam na litre i litre suza prosula jer jednostavno nisam kapirala..cak sam na tim zadacima jednom i keca dobila :roll:

sto je najgore tata mi je pomagao,ali on je to znao da uradi samo uz razna matematicka pravila forumule,pa se naervirao kako da mi objasni...i tako...mrzela sam tu matematiku i nikad je nisam savladala...

iz danasnjeg ugla,pre bih oetp uzela da vezbam integrale,funkcije i slicno nego nazovi logicke zadatke :shock:
 
WithdrawnWater:
Tupcho, ne mnozi se 3X sa X, nisi pratio na casu! Aj se vrati pa pogledaj ponovo (veliko X, malo x koje je znak za mnozenje i tako to!)


Ej, pa tolko matematike jos se secam da je x puta x jednako x na kvadrat!

Nego, ja se uopste ne secam ovakvih zadataka iz drugog i treceg razreda osnovne skole (jes bilo pre 30 godina ali - opet!). Stvarno me fascinira da s eti secas, pa se jos secas i sablona koji vam je uciteljica dala.

No, nego reci ti meni - kako ti je ona priheftana rana sto sam ti nedavno fircala na ruci?! :)

Aaaahaaaa, pazi kad po navici znam da znak puta ne ide ispred zagrade (u udzbenicima). Sory. :D
A ruka, fala na pitnju dobro. Dobar ste pos'o obavilA.
Samo me razocČarala, ona DoB, misle da mi seljaci nEsmo cčuli za wisket.
 
Ne znam stvarno o kakvim sistemima govorite, jednostavno dete ide unazad. Uzeto je 12 knjiga: 84 - 12 = 72. Ako je na jednoj polici u tom momentu 3 x više, onda imamo 4 jednaka dela, dakle 72 delimo na 4. Dobijemo 18 koje iz tri puta daje 54, a sabrano sa 12 daje 30. kako ste i rekli.
Jedino što ovde ne odgovara uzrastu je (možda) deljenje. Sve ostalo je prosta logika.
 
Da, deca u prva četiri razreda uče nebuloze poput gorepomenute,a u peti razred dolaze ne znajući tablicu množenja (većina njih).

Kad sam jedno vreme radila kao nastavnik matematike, malo se nisam šokirala kad su mi deca krenula potpisivati 12 puta 10, kad nisu znali koje su operacije višeg reda, čemu služe zagrade i sl.
 
Свиђа ми се ова тема ако ту можемо да потражимо помоћ око решавања задатака наших клинаца.
Била сам у ситуацији да сам двапут морала да потражим помоћ око задатака на форуму (наравно, помогли су ми).
п.с. Понекад сам стварно згранута шта све траже и очекују од наше деце.
 
Lexa:
Ne znam stvarno o kakvim sistemima govorite, jednostavno dete ide unazad. Uzeto je 12 knjiga: 84 - 12 = 72. Ako je na jednoj polici u tom momentu 3 x više, onda imamo 4 jednaka dela, dakle 72 delimo na 4. Dobijemo 18 koje iz tri puta daje 54, a sabrano sa 12 daje 30. kako ste i rekli.
Jedino što ovde ne odgovara uzrastu je (možda) deljenje. Sve ostalo je prosta logika.

U pravu si, ovo je cisto logicki zadatak, za razvijanje logickog misljenja. U ovakvim zadacima se i ne trazi od deteta da postavi sistem i ispise resenje, bitno je da na neki nacin do resenja dodje. Ili ne dodje, svejedno , ne treba deci resavati ovakve zadatke, pa im onda objasnjavati zasto je to tako, to ce uraditi uciteljica kad joj dete kaze da ne zna samo da uradi. I ne sekirajte se roditelji, deca su vam pametnija nego sto vi mislite i malo razmisljanja im nece skoditi :razz:
 
nj@nj@:
Ja reko opet nesto Bora, Velja, Ceca, Palma... :D

Mi smo ovakve zadatke imali u trecem razredu osnovne skole. Nama je to uciteljica ovako objasnjavala:
84-12=72
E sad imas jednu policu 1 + 3 (puta vise)=4

72:4=18 je na jednoj polici ali na njoj je 12 knjiga vise pa to dodajemo pa sledi 18+12=30
A na drugoj je 3 puta vise 3x18=54.

Imali smo te fazone i sa jabukama u korpama, klikerima u dzepovima....
A to je bilo pre 25 godina.
Ova danasnja deca su daleko ispred nas tako da i nije cudo sto resavaju takve zadatke u II osnovne :D

Upravo ovako je najjednostavnije resiti zadatak i nauciti decu da na taj nacin razmisljaju.Od kukanja vajde nema. Decu ce i dalje pratiti takvi zadaci i samo zasuci rukave i pokisaj da crtanjem duzi to objasnis. Onda nece biti p5roblema u 4. kad dodje zadatak Leti jato gusaka i sretene gusana koji kaze> Zdravo 100 gusaka. A guska predvodnica kaze> e nema nas 100, da nas je ovoloiko koliko nas je i jos toliko i jos polovina i jops cetvtina i da si ti gisane sa nama bilo bi nas 100.
Probajte da uradite zadatak bez upotrebe razlomka jer jos nisu radili sabiranje razlomaka.
SVIMA NAJTOPLIJE PREPORUCUJREM KJIGU MATEMATICARENJE ZA 4. RAZRED.
Tu ima tako lepo objasnjenih zadataka da samo to pratite i deca lako sve kapiraju.
PS toj knjizi je na najprostiji moguci nacin objasnjeno kako da deca od 10 godina urade zadatak >KOjom se cifrom zavrsava proizvod 2005 osmica. I sama sam se kad sam videla zadatak malo vise zacudila *mada sam PhD prirodnih nauka* ali kada sam videla kako su u toj knjizi objasnili prosto, za taj uzrast, odusevila sam se.
Dakle, bez ocajavanja, nego sedite sa decom i probajte da zaboravite kvadratne jednacine, faktorijele polinome i sl. i da crtate pa ce sve ici glatko.
PSS Uostalom odakle tolika frka kad sam sad nasla moju matematiku iz 2. razreda i cuvene zadatke da je na farmi 15 koza i kokosaka a da je ukupno 50 nogu. Koliko je kopjih
 

Back
Top