senilnost

P

pajamaca

Gost
mnogo mi je teško da pišem o ovome, ali me mnogo muči.
moja baka ima 82 godine, i ima već nekih godinu dna da je potpuno odlepila.
postavlja ista pitanja u sat vremena po pet puta.
nešto joj neko od nas javi, obavesti je, onda ona ljutito konastatuje da nju svi isključuju iz svega, jer joj niko nije rekalo..
za novu godinu sm je zvala u ponoć..ujutru kada smo se čule, pital ame je gde smo bili, i
kako joj je bilo strašno da joj se niko nije javio (zvala ja , tetka, brat)...
pošto živi sa mojom mamom, sa kojom je uvek imala užasan odnos...
moja mama kuva, pere čisti kuću, sređuje dvorište.
baka nikada ništa nije ni radila pa i sada je zadržala navike, samo što sada nema "devojku" nego ima moju "besplatnu" mamu, njenu ćerku.
naj novija izjava je da je mama njoj otela deo kuće.
kada je bila imovinska rasprava, kada je umro moj deda,
kuću su na tri ravnopravna dela dobile moja majka, tetka i baka.
niko ih ništa nije posebno pitao, samo je sudija konstatovala podelu.
nisam bila prisutna, te i ne znam kako je tačno bilo,
ali znam da su zajedno ušle i izašle.
e, sada je glavno to da je moja mama rekla sudiji da im podeli po trećinu!?
takođe, moja mama tuje moju baku, da je ranije ubije;)
takođe moja mama ako ode negde na kafu, moj abaka mene momentalno zove da mi kaže kako je usamljena i kako o njoj moja mama ne vodi računa.
e, sad..
moja tetka koja stanuje 500m od bake i mame vrlo retko svraće pod raznim izgovorima...
ali!
kada se ide u banku, poštu prodavnicu prva je da se pojavi.
naravno da uzme neku kintu, baka je dobrostojeći penzioner.
i naravno, njih dve su zajedno kada baka izlazi iz kuće;)
te svima koje sretne priča kako je samo ta ćerka gleda, a moja majka, otimačica,
ništa joj ne pomaže...
moja mama kupuje hranu, higijenu i sve potrebštine,
baka plaća struju i infostan.
ali, stalno govori kako sav novac potoši na hirove moje majke.
prosto mogu da kažem da je mrzi. i da nikada o njoj nije ni lepo govorila, ali dok je bio deda živ, bilo je ipak drugačije. sada je noćna mora.
em senilna, em bezobrazna.
ja sam na ivici nerava,
kad god izbije požar obe mene zovu:(
a vrhunac mi je kada me pozove tetka da mi kaže kako mi (mama i ja )
ni malo ne gledamo baku.
(ja plaćam 1/3 struje zimi, greju se na struju i budu računi i do 18000 )
pomozite ljudi.
kome da se obratim?
mama je očajna, hoće da traži da se proda kuća,
baba je maltretira bezobrazlucima,
a van kuće svi znaju da je moja sirota baka napuštena i da niko za nju ne mari.
ima li leka?
hvala. drugari baš sam opterećena ovim problemom.
 
Mozda bi trebalo da zaposlite nekoga da neprekidno ili deo dana bude sa bakom, pre svega da se tvoja mama malo odmori i fizicki i psihicki. To je veoma veliki teret i ne moze ga nositi samo jedna osoba. Senilna osoba mora da bude stalno pod nadzorom.

Ukljucite i tetku da zajedno podelite troskove i obaveze. Ako imate ista prava i obaveze moraju biti podjednake. Iako ona pokusava da se izmakne pozovite je na jednu kaficu, pa neka kaze kako ona zamislja dalju brigu o baki. Najbolje je da se otvoreno porazgovara i da se svi izjasne i podele obaveze, jer ovako rizikujete da se ozbiljno posvadjate, a ni tvoja mama nece moci dugo da izdrzi sama toliki pritisak i to jos sa osecajem da je eksploatisana.

To sto je baka zahtevna je posebna prica. Dugujemo i brigu i paznju i negu ostarelim i obolelim roditeljima, ali im ne dugujemo ispunjavanje svih mogucih hirova, pogotovo ne u situaciji kada baka vise i ne moze racionalno da proceni.

Ne smemo se ogresiti o roditelje, ali niko nema prava da ocekuje ni da se unistimo, niti treba da to sami od sebe ocekujemo.
 
Ajoj, zeznuto... Je li išla baka kod lekara? Mislim, da nije Alchajmerova bolest... Ima li dijabetes (znam za jednu skoro identičnu priču, posledica nelečenog dijabetesa)?
Ta tetka, što tvoja majka ne sedne sa njom i podseti da je i njena majka, pa da se ravnopravnije organizuju oko brige.
Uf, ne znam, ja bih prvo išla kod lekara po dijagnozu. Razmišlja li tvoja majka o smeštanju u starački dom, neku medicinsku ustanovu?
 
pajamaca:
a vrhunac mi je kada me pozove tetka da mi kaže kako mi (mama i ja )ni malo ne gledamo baku..
Eto prilike da ona preuzme brigu o svojoj majci ;)
Predlozite joj, zasto da ne? Ako vec obe imaju primedbe na vas, a dobro se slazu, prepustite tetki brigu, pa onda vi nju ocenjujte kako se ponasa.
 
moja majka je nakon povratk u zemlju ostala da živi sa roditeljima.
kuća je velika i ima dovoljno mesta.
"a i za koga smo kuću gradili"
tako je ona živela sa roditeljima zadnjih 15tak godina.
samim tim ,kada je deda umro, moja majka koja "uživa sve lagodnosti života u velikoj kući",
ima obavezu da se stara o majci, koja je u super formi,
sem kada krene sa fantazijama..
(ovo o obavezi nije smislila moja tetka, već baka i njene dušebrižnice, podjednako prolupale babe, intelektualke, koje sve znaju najbolje. )
mamam se nij ebunila, jer je i tako sve ove godine radila u kući, kuvala...mislim ljudi živela je u kući i ponašala se shodno tome.
moj dede je umro sa 84 godine, a tog dana je orezivao lozu. u punoj snazi.
baka je u punoj snazi. pogotovu kada treba zlobno da se deluje.
ali zaboravljaaaaaa.
npr zapalila je tri šerpe od nove godine!
 
havalius:
Razmišlja li tvoja majka o smeštanju u starački dom, neku medicinsku ustanovu?
moja majka nema prava na mišljenje.
nema ga ni moja tetka.baka je vrlo bistre pameti kada se pokrenu
pitanja njene senilnosti.
a i kao što rekoh osud ostatka familije bi bio katastrofalan!
te se mojoj mami ne ulazi u duele.
ja sam joj predložila, da ode na plac celo leto.
(ali i baka hoće," jer to je njena kuća")
i da jednostavno ne mari za baku;)
neka se malo drugi pozabave.
mada..znam da neće. niti moja majka da ostavi svoju majku samu,
niti će tetka da se bavi bakom.
ona je, večit bolesna(uletvisana od alkohola)
jao čitam sebe i sad vidim kako sam kivna:(
 
Nezgodno je zaista. Shvatam zasto nema rijeci o starackom domu. I uzasno je sto tvoja majka nema normalan odnos makar s sestrom. Tako bi mogle da se dogovore oko svega. u stvari, sa nekog mog aspekta jedini izlaz je razgovor izmedju njih dvije, kako bi se makr dogovorile da majku odvedu doktoru. Sigurna sam da on ne bi progutao njene fore.

Ukoliko ne moze normalan razgovor, mislim da bi mogla da ode tetki na vrata i da kaze "dosta!". naravno, potegla bi se prica "koristis toliku kucu, ja je uopste ne koistim...", ali mora se podici cak i frka da bi prestala frka koju sada trpi samo tvoja mama i ti preko nje.

A da rodaju kucu. I svako od svoje trecinekpi stan. Onda naizmjenicno obilaze baku?
 
stvarno je tuzna starost.moja nana je zbog pada secera(a dobijala je lekove za snizavanje secera)postala skroz senilna.najgore je bilo sto je stalno bezala od kuce.njoj je par sati ok,pa ide da se proseta malo,pa odjednom odluci da odluta. a bilo je i smesnih situacija,kada sam ja imala 18-20 god pa mi dodje neki drug ili momcic kuci a ona kaze,aaaaaa,pa vi ste moj kolega sa fakulteta.a on zblenut.mnogo mi nedostaje,vec dugo je nema...
 
tetka.
pa da moja majka i hoće da proda kuću. to joj je ideja.
a baka je rekla nećemo mi to dozvoliti.
naravno, novca nemaju da isplate moju mamu.
a prilična je svota u pitanju.
tetki kada bih ja došla sa lovom
(za koju mi treba još da skupim dosta love da bi mogla da razmišljam o nekom kreditu)
ona bi uzela pare..jer da ne potežem priču..ali alkosima ništa drugo nije ni potrebno.
ostala je bez posla, muž radi za neke sitn epare..piju po ceo dan.
i smišljaju šta će sa kućom (moj apredpostavka)
jer kada god moja mama nije kod kuće, ode na plac npr..oni dolaze i većaju..
i onda kada se mama vrati baka ima smišljene rečenice koje su je naučili da kaže;)
npr..."ne možeš ti sama odlučuješ kada ideš na plac, valjda treba da me pitaš, da li meni nešto treba"...
ali baka...
baka je penzioner supa.
ide kod njih u dz.
njen doktor potpuno odrađuje posao.
samo nafiluje lekovima za srce, (angiina pektoris) preporuči joj da pije persen...
i kaže joj da je teško živeti u zajednici.razmišljam se, ima li smisla otići kod njenog dr onako, na razgovor?
ili kada bude išla da odem sa njom?
mnogo je komplikovana situacija.
MNOGO.
 
moonja:
imate i vinograd?
u bg?
pošto kuća i koliko ima m2?
nemamo vinograd bwe.
imamo vinovu lozu u jednom delu dvorišta, naslonjenu na kuću.
nemam pojma pošto kuća, ali je na izuzetnoj lokaciji, ima oko 200kvm
bar jednom mesečno svrati neko da pita da nije možda na prodaju.
 
Kako se baka ponaša prema tebi?

Stvarno ne bi bilo loše da odeš kod njenog lekara, možda najbolje da odeš bez bake, kažeš za te zapaljene šerpe i još neke incidente (ako ih je bilo), zamoliš ga da da uput za neuropsihijatra, odvedete baku i vidite može li tu nešto da se uradi lečenjem.

Mada, u suštini, ako tvoja majka nije spremna da malo zatalasa i promeni stvari, ništa se neće bitno promeniti. Jedino ako ti nisi spremna da poturiš grbaču i tako pomogneš majci. Sad, koliko je to pametno i dobro za tebe i tvoju porodicu...
 
ja zaista ne mogu više da rešavam njihove probleme.
malopre me je baka zvala, mene kao jedinu je razume.
i žalila mi se na mamu, kako je gruba i kako je opet negde izašla.
(mama inače izuzetno retko izlazi)
baki ja skrešem šta imam, ona se malo duri, pa kada razmisli, ako usput ne zaboravi,
promeni se.
ali sve je teže i teže sa njom komunicirati.
meni je najteže.
svi se meni obraćaju.
brat i sestra, tetkina deca...jednostavno vode svoj život.
a ja sam tu u epicentru, jer živim na drugom kraju iste ulice,
i svakodnevno smo više puta u kontaktu.
eh. danas mi je baš palo teško.
znači mi prijateljski savet.
hvala vam
 
Mislim da tu nema mnogo izlaza.
Dok je baka ziva kuca se sigurno nece prodati, niti ce baka takva kakva je pristati na dom.
Znaci tvojoj mami ostaje da zivi sa njom.
Likove kao sto je tvoja tetka u tim godinama nema sanse da promenis, niti da vodis neku razumnu komunikaciju (iz iskustva). Znaci i taj deo price otpada.
Za tvoju mamu, a i za tebe je najbolje da sto vise iskljucite emocije, da se ne nervirate i prosto stvari odradjujete i ne primate k srcu.
Bas sam te utesila.:?
 
Znas ja imam par senilnih u mojoj okolini koji su jako teski za zajednicki zivot. Vrlina je velika voditi racuna o takvim ljudima i biti sa njima strpljiv. Zato svaka cast tvojoj mami.
Neko ce mozda shvatiti krajnje grubo ovo sto kazem ali iz dugog proucavanja istih, mogu da zakljucim da su senilne osobe iste one koje nikada nisu marile za druge, tipicni egoisti. Ni dok su bili mladi i "normalni" su mislili samo na svoje gu.z. ice samo su to vesto krili a kada ih je starost stigla to se sve vise i vise pokazuje u pravom svetlu. Jer, po meni, ne moze se jedan covek promeniti stopostotno svoj karakter u suprotnom smislu samo dolaskom godina. Dakle ili si covek ili nisi.
A posto tvoja majka jeste i to zeli da bude ocigledno bar pokusaj da je zastitis od zloca. Pozovi je kod tebe recimo. Neka obidje majku povremeno npr. I svakog ostalog zlocu teraj sto dalje od sebe. ZAstiti sebe i svoju porodicu. Znas kako se kaze - previse fin previse glup.
Izvinjavam se na recniku i grubosti pa hajde i na krajnjoj iskrenosti.
 
jao bre maco bas si u situaciji:(
ja imam nesto slicno samo obrnuto,mama se non stop zali na dedu ,te ovo rekao te ono uradio,pa ona jadna,pa place pa sta ti ja znam.i sad ja ne zelim da uzmem niciju stranu,i na sve to sam samo cutala i cekala da isprica sta ima,kad ona mi jednom kaze "ti samo kazes a-ha a-ha reci sta mislis" i ja joj kazem da ne mislim nista dok ne cujem obe strane i ona se tu naljuti i nismo se cule jedno vreme ali posle toga vise nikad nismo dotakle tu temu,i meni je lakse zbog toga.
tako isto mislim da im i ti kazes da te ne mesaju jer jedna ti je mama druga baba obe ih volis i ne zelis da se svadjate i da te boli sto se to desava izmedju njih ali...
znam da je to tesko objasniti staroj osobi,ali mislim da ce te razumeti,ono letos kad sam je videla meni je izgledala prilicno vitalno i svesno,izgleda da je senilna po potrebi(to postoji,uverila se vise puta)
 
Možda da angažujete pomoć u kući, neku medicinsku sestru, jer i mama polako stari, ne može 24h da pazi na baku :wink:. Ako se tetki i baki to ne sviđa, neka se snađu same nekako.
 
Imam isti problem, samo ga imam otkad znam za sebe, a baba je dijagnostikovani duševni bolesnik već 20-ak godina. + sada je najzad totalno odlepila, kako si rekla, pa ne zna ni ko smo mi... I sada ima 86, tačnije puni za nedelju dana (vrlo je moguće da ima i koju godinu više).
Ujak je bio stariji 13 godina, otišao u Francusku da radi, oženio se, svraćao na svake, otprilike, 3 godine i to samo da se iznervira i da kaže kako mu je muka svaki put kad dođe :roll:
Onda je umro. Baba preko 20 godina živi kod nas i stvara probleme. Jedino što se ovde njene emocije maksimalno zanemaruju jer je nekako ostala bez njih kad je izgubila razum. Ali zato što ume sranye da napravi to je strašno :roll:
Ne mogu da nabrojim šta je sve zapalila, polomila, sakrila sama od sebe, izgubila... I koga sve nije pitala hoće li da je ubije... :?
Uglavnom... Takvi problemi se ne mogu rešiti. I sa godinama postaje sve teže. Potrebno je samo prilagoditi se. A što se tiče ljudi koji imaju pogrešnu predstavu o stvarima, probaj da ih izbegavaš. Vremenom i njima dosadi da petljaju nos u tuđe stvari.
 
u istoj situaciji se bila nasla moja baka sa mojom prababom,,koja nije bila njena majka nego majka mog dede koji je umro pre nego sto sam se ja rodila,mislim da je imao pedeset i kusur godina...od tada njih dve zive zajedno...prababa se dosta dugo dobro drzala,ali pred smrt nekoliko godina je postala nepodnosljiva.stalno je maltretirala babu da nesto donosi,ova je kupala,prala,hranila,sluzila i trpela njen bezobrazluk...mene je prababa zaista nervirala,jer je sa godinama postala bezobrazna i istripovana....kad god bi ja usla u njenu sobu,krenula bi da vristi - a evo ga mali lopov,ona meni krade stvari iz sobe...pa onda kada smo nesto radili u stanu,drzali smo neke stvari u njihovoj garazi,pa je leksa stalno tvrdila kako tata svercuje njihove stvari i kako ulazi u njihovo dvoriste...pa se nocu setala po kuci,pa nebrojeno puta padala...pa je sstalno ogovarala i lagala.joj,sve cega se secam u vezi nje,je tako mucno bilo...
pozivela je 98 godina....ranije su je svi voleli ali izgleda da se u dubokoj starosti jako promenila i postala dzangrizava zloca...da nije ona tada umrla verovatno bi baba umrla od toliko brige oko nje...ista situacija,nit je htela u dom,ma ni da cuje za to...nista nije moglo da se uradi dok je ona bila ziva jer je bila prilicno uticajna kod rodbine,samo da se saceka da umre...a pokazalo se da je bila veoma dugovecna...
 
Moja baba je nekoliko godina pred smrt umišljala i optuživala dedu da hoće da je napravi ludom i ubije. Inače, dok nije počela sa tim idejama, obožavali su jedno drugo, bili su baš par. I doselila se iz Rusije u Srbiju zbog njega :D ali, starost učini svoje, mozak počne da popušta kao i drugi organi :sad:
 
ovo za tečnost..
ima smisla..moja baka nikada nije pila vodu!
ako popije 2dl dnevno i to uz lekove!
evo, juče sam bila kod nje, a predhodno, pre par dana mi je sasula šaržer kako sam loša..
i zagrli me i kaže kako sam ja jedina koja je razume.
kako ja jedina znam njene muke.
i kako jedina mogu da utičem na moju majku da je ne ubije...
zasrala je sve poslednjom rečenicom.
ufh.
baš mi je to sve teško. jedna svetska dama, se pretvorila u neku krpicu.
koja ne izlazi iz kućne haljine, ne farba sedu kosu...ma ne vodi računa ni o čemu :(
 
yukristi81:
Neko ce mozda shvatiti krajnje grubo ovo sto kazem ali iz dugog proucavanja istih, mogu da zakljucim da su senilne osobe iste one koje nikada nisu marile za druge, tipicni egoisti. Ni dok su bili mladi i "normalni" su mislili samo na svoje gu.z. ice samo su to vesto krili a kada ih je starost stigla to se sve vise i vise pokazuje u pravom svetlu. Jer, po meni, ne moze se jedan covek promeniti stopostotno svoj karakter u suprotnom smislu samo dolaskom godina. Dakle ili si covek ili nisi.
ovo je apsolutno tačno.
znala sam i neke drug ekoji su posenilili.
apsolutno egocentrične osobe.
 

Back
Top