Abortus u Srbiji: Za ili protiv

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

sever.sena

Obećava
Poruka
75
U Srbiji se obavi godisnje preko 250,000 abortusa i to je, svakako, najvaznijih uzrok "bele u kuge" u toj siromasnoj zemljici na brdovitom Balkanu. A prema najnovijim medicinskim istrazivanjima dete vec posle nekoliko nedelja u majcinoj utrobi ima "dusu". Sve stranke i njihovi "politikanti, kukavni SPC i SANU, "korumpirani "univerziteti, istaknuti (ako ih ima uopste?) intelektualci, raznorazni "nacionalni i nenacionalni" mediji, i brojne "nacionalne i nenacionalne" NVO-e (koje se "bave sudbinom kletom" srpskog naroda) taj "masovni" zlocin i to pitanje od zivotnog znacaja za bednu Srbijicu uopste i ne spominju. Verovatno, za to je, opet, kriv Ahtisari, NATO, EU ili SAD-e, zar ne?
P. Sever-Sena, Paris
 
znači, po tebi, u srbiji bi svake godine trebalo da se rodi 250.000 neželjene dece? i, šta onda? smestiti ih u domove? dati crkvi, kako je predložio jedan nindža sa odličnim smislom za humor?

brojka od 250.000 abortusa godišnje je svakako ogromna i treba je smanjiti, ali pre svega edukacijom. nikako zabranom.
 
Za abortus.
Drzava treba da stvara bolje uslove za zivot pa ce biti vishe onih koji ce zeleti decu.A ako i pored svega ima retarda koji ne koriste ili ne znaju za kontracepciju pa zato zatrrudne,to je mislim uzaludan posao.Primitivnh i zatucanih ce uvek biti odr.procenat ali to nije glavni problem.
Ta cifra od 250 000 godishnje meni izgleda prenaduvano....chisto u propagandne svrhe,nema shanse da na populaciju od oko 8 miliona 250 000 zena godishnje abortira.Stvar chiste logike.To je lansirano u propagandne svrhe ko i ono da "svaka 3.zena trpi neki vid nasilja u porodici"....pa ako je nasilje da se nekad muz razdere u svadji...onda trpi svaka.:lol:,al i svaki muz.
 
Enfroz2891.:
Ta cifra od 250 000 godishnje meni izgleda prenaduvano....chisto u propagandne svrhe,nema shanse da na populaciju od oko 8 miliona 250 000 zena godishnje abortira.

pa rec je zpravo o 250 000 abortusa, a ne o 250 000 zena. koliko puta srednjestatisticka prostitutka aborira na godisnjem nivou? a sponzorusa? a beogradska klinka? a devojka na selu, gde na jednu devojku imas po 10 momaka, i gde prirodno devojka ima sve preduslove da neko vreme bude opste 'dobro'?
uzmio srednjestatisticki 2.5 recimo. sad podeli. cifra vise nije toliko neverovatna, kada je rec o broju zena.

p.s. hajde sad da nadjemo broj jalovih, u dinamici, za poslednjih 10 godina... siguran sam da ce razmere problema postati jos vece, i direktno proporcionalno - mnogo verovatnije.
 
ima jedan zanimljiv zakon u jednoj zanimljivoj demokratskoj drzavi: na novoj opremi, u koloru, za punim fokusom na sve detalje - pola sata posmatranja deteta sa svim naoko beznacajnim getsovima, mimikom, reakcijama na razlicite zvuke i sl. posle takvog filma u realnom vremenu majka donosi odluku i stavlja potpis. znate, cak i na najranijem stadijumu kada na klasicnom ultrazvuku dete izgleda samo kao crvic - fokus, kolor, 3d slika i kontrast cine cuda... da li je neko video kako to izgleda? ajde, pogledajte, pa se stavite u kozu majke koja je obavezna pola sata pre abortusa da to sve pogleda.

p.s. a na fonu ide obavezna naracija ginekologa - evo vidite, to se mali lesh sada smeje, jedva se vidi, cekajete da zumiram, vidite sad? jaoj, evo, evo, vidite kako mase nezadavoljno rucicama zato smo tu pritisnuli? slatkis mali, tako ce da mase i kad budemo radili kiretazu... jezivo? demokratija deco, svako ima pravo da kaze sta misli, a ko ne ume, taj ima pravo da se pokaze makar u onom vidu u kom moze. i mora da se saslusa. kako vam se cini?
 
sjedinjene americke drzave, jedna od, ne secam se tacno koja, provericu malo kasnije. takodje, zbog trenutno in tehnologije 3d ultrazvuka i njegove detaljnosti i zivopisnoti, ovaj zakon je vec usao u javne rasprave britankih, nemackih i mnogih drugih evropskih medija.
 
Polly Jean:
Mentalna tortura.

slazem se, ali mnogi poslanici demokratskih parlamenata bi isto rekli za govore svojih kolega iz drugih 'opcija... mnogi bi isto rekli i za crnce ili homoseksualce. nerodjeno dete je ipak u demokratskom drustvu, ako sledimo iste principe - bioloska manjina, invalid (nevalidna, nepotpuna covecna struktura) na margini. zar ono ima manja prava od bilo kog drugog invalida, ili pripadnika bilo koje druge kulturne i bioloske manjene. boze, pa covek u kanadi ako zgazi rakuna gde je na putu stojalo upozorenje, moze da robija i 12 meseci ako nema da plati 50 000 dolara. bioloske manjine, opet. inace, isti kanadjani debatuju vec par godina da uvedu jos stroziji zakon za ubistvo pcela i mrava - osnovni argument je da ove bioloske manjine demonstriraju visi drustveni model i svesnost zajednice, i kao takve treba da sluze za primer ljudima. ozbiljan napad na njih (npr unistenje kosnice na imanju umesto da se preseli ista) bio bi sankcionisan kao napad na predstavnike vlasti, crkava, itd... svete krave u indiji i sl... vracamo se starim dobrim animistickim kultovima bioloskih manjina - pa zasto makar da decu ne poslusamo. sta, fetus ne 'demonstrira visi stepen individualne organizacije i svesnosti prirode stvari oko sebe'?
 
sever.sena:
Sve stranke i njihovi "politikanti, kukavni SPC i SANU,
Ajde stani malo...kao prvo, SPC je debelo osudila abortus u ovogodisnjoj Bozicnoj poslanici...pa kad pljujes prvo se raspitaj...i nije bitno sto je tek sad osudila, vazno je da je osudila!
Kao odgovor na tvoju zadatu temu...mislim da je bolje spreciti( abortus) nego leciti (abortirati)...Tj. kao sto neko vec rece...nauciti ljude sta je kontracepcija ( pilule i mehanicke zastite,spirala, kondomi i sl) jer iako i ona kosta bolje nju platiti nego li abortus a pri tom i svoje zdravlje dovoditi u pitanje. Ovo ce mozda mnoge da sokira al mislim da je abortus znak neodgovornosti...Naravno kad je sex dobrovoljan...To znaci da osoba nije koristila nikakvu vrstu zastite, da razmislja samo hedonisticki, sebi da udovolji a ne razmislja o posledicama...Licno sam protiv...osim u pojedinim slucajevima koji su vec poznati.
E sad sto se tice uslova podizanja dece jeste lepo pruziti mi sve ali...postoji statistika da se najvise dece radjalo uglavnom kad se najmanje imalo uslova za njih, recimo posle II sv. rata se najvise beba rodilo a zna se u kojem je stanju bila drzava...I jos jedna anegdota...deca opstaju i u najnehigijenskijim uslovima ako ima ljubavi...u najidealnijim uslovima, bogatstva, izobilja ono umire ako nema ljubavi....Mozda smo zaboravili da se volimo?!
 
Jos ako pogledate skorasnji slucaj zene koja je oslepela pri porodjaju u Poljskoj ne mozete da budete protiv abortusa. Doktori su joj rekli da ce mozda oslepeti pri porodjaju, ali zbog zakona nije mogla da abortira. Sada njeno dete ima slepu majku koja ne moze normalno da je izdrzava.
Za belu kugu inace postoji hiljadu razloga i samo delom su to abortusi.
A i ta cifra je prenapumpana. Srbija sa 7 mil. stanovnika ima znaci nesto vise od 3.5 mil. zena. Od toga recimo da trecina ne moze ni da radja zbog godina ili sterilnosti. To statisticki znaci da svaka 10-a zena koja moze da ima decu abortira jednom godisnje. Tako da nemoj te senzacionalisticke podatke da iznosis kada su jednostavno nemoguci, bez obzira da li si glup ili jednostavno lazov.
 
_guru_:
A i ta cifra je prenapumpana. Srbija sa 7 mil. stanovnika ima znaci nesto vise od 3.5 mil. zena. Od toga recimo da trecina ne moze ni da radja zbog godina ili sterilnosti. To statisticki znaci da svaka 10-a zena koja moze da ima decu abortira jednom godisnje. Tako da nemoj te senzacionalisticke podatke da iznosis kada su jednostavno nemoguci, bez obzira da li si glup ili jednostavno lazov.

i za vas kolega, buduci da sam statisticki potkovan - '250 000 abortusa' nije isto sto i '250 000' zena. sve je na mestu. i cifra od oko 100 000 - 150 000 ZENA je istovrmeno potpuno statisticki uverljiva i svejedno ostaje moralno uzasavajuca.a
a povodom jalovosti, razmislite o vezi izmedju ove dve stvari.
 
Torrente-BG:
Pa klinke se krkaju sa matorcima pa kad zatrudne onda pravac na abortus.Na to ti od tih 250000 otpada sigurno 200000.

Ja sam student medicine i dosta samvremena proveo na Gak Narodni Front i zaista kad sam video koliko tamo ima zena koje obavljaju abortuse nisam mogao da verujem. Ali je zabluda da su to klinke i srednjoskolke vec je velika vecina zena koje sam ja tamo video bile uslovno receno starije zene od preko 35 pa i 40 koje su u braku i imaju vec po nekoliko dece i ne mogu vise da ih izdrzavaju ili se plase porodjaja u tako kasnim godinama. Nemam tacne podatke ali je odokativno velika vecina zena koje su se podvrgle abortusu pripadalo toj grupi.
 
JABUCHILO:
sjedinjene americke drzave, jedna od, ne secam se tacno koja, provericu malo kasnije. takodje, zbog trenutno in tehnologije 3d ultrazvuka i njegove detaljnosti i zivopisnoti, ovaj zakon je vec usao u javne rasprave britankih, nemackih i mnogih drugih evropskih medija.

Prvo Amerika j klerikalna drzava u kojoj se u nekim drzavama u skolama uci kreacionizam i u vrhu su zemalja sa smrtnom kaznom (da li jos nekome to upada u oci kao nelogicno) i na njih se u nekim stvarima mozemo ugledati, ali definitivno ne u svemu. Drugo sto si napisao malo ranije da se dete smesi ili nesto slicno to nije istina jer je to moguce tek kasnije kad se i ne vrsi kiretaza. Abortus je dozvoljen samo u prva 2 meseca, a pod specijalnim uslovima 3 (ako ima opsanosti po majku ili je dokazan defekt na plodu) i to zbog medicinskih razloga. Organogeneza iliti stvaranje prvih preteca organa traje 3 meseca i tu je ukljucen i mozak. Da ne govorimo koliko je to tek pocetni stadijum i da oni imaju jos brdo sazrevanja da cine, ali se prvi zaceci organa u tom periodu dogadjaju. Tako da to sto ti pricas o fetusu od 2 meseca kako se smesi i slicno jednostavno nije tacno.
 
crno oko:
Ajde stani malo...kao prvo, SPC je debelo osudila abortus u ovogodisnjoj Bozicnoj poslanici...pa kad pljujes prvo se raspitaj...i nije bitno sto je tek sad osudila, vazno je da je osudila!
Kao odgovor na tvoju zadatu temu...mislim da je bolje spreciti( abortus) nego leciti (abortirati)...Tj. kao sto neko vec rece...nauciti ljude sta je kontracepcija ( pilule i mehanicke zastite,spirala, kondomi i sl) jer iako i ona kosta bolje nju platiti nego li abortus a pri tom i svoje zdravlje dovoditi u pitanje. Ovo ce mozda mnoge da sokira al mislim da je abortus znak neodgovornosti...Naravno kad je sex dobrovoljan...To znaci da osoba nije koristila nikakvu vrstu zastite, da razmislja samo hedonisticki, sebi da udovolji a ne razmislja o posledicama...Licno sam protiv...osim u pojedinim slucajevima koji su vec poznati.
E sad sto se tice uslova podizanja dece jeste lepo pruziti mi sve ali...postoji statistika da se najvise dece radjalo uglavnom kad se najmanje imalo uslova za njih, recimo posle II sv. rata se najvise beba rodilo a zna se u kojem je stanju bila drzava...I jos jedna anegdota...deca opstaju i u najnehigijenskijim uslovima ako ima ljubavi...u najidealnijim uslovima, bogatstva, izobilja ono umire ako nema ljubavi....Mozda smo zaboravili da se volimo?!
Јесте,очи чорние...Жене то осете и знају боље него мушкарци.:)
 
Apsolutno protiv abortusa. Abortus osim ubistva nerodjenog ljudskog bica za sobom povlaci i brojne psihicke kao i fizicke posledice po zenu koja ga vrsi, a sa kojima ona najcesce nije ni upoznata pre izvrsenja abortusa - a i kako bi kad ga monstrumi - "lekari" koji ga vrse najcesce nazivaju "ciscenjem". Kao primer navescu znacajno uvecanje mogucnosti obolevanja od raka dojke za zene koje vrse abortus: http://www.jpands.org/vol10no1/aschlafly.pdf
 
:shock: :shock: :shock:
''...drzava treba da stvori uslove.....''
''..treba stvoriti uslove,pa onda..'' :evil:

po toj ''pameti'' mexikanci ,kinezi i pakistanci bi izumreli kao dinosurusi :confused:
jer.....cekajuci ''bolje uslove'' zadnjih 5.000 godina :roll:

treba li drzava i ono da uradi za tebe :shock:

samo cekajte bolje uslove i drzavu.. :roll:
 
Naravno,ZA. Nisu krivi mladi ljudi, koji tek stupaju u život, što je država nesređena po svim pitanjima, a što se tiče socijalne, prosvetne politike, suvišno je govoriti. Naravno, mladi bi trebali da imaju svest o tome šta rade i kakve bi to posledice moglo imati po njihov život, prvenstveno. A to što država nije obezbedila neke normalne uslove da bi se broj abortusa sveo na najnižu moguću meru , to je druga priča(osim u slučajevima kada je to neophodno i kada bi odlaganje abortusa ugrozilo život trudnice). Lako je političarima, Crkvi i ostalim vladajućim činiocima da govore kako srpskom narodu preti lagano "izumiranje", da vlada bela kuga, kada nisu obezbeđeni osnovni uslovi da se tako nešto spreči. I država bi trebalo da se potrudi i onima koji žele da imaju puno dece, to zaista i omogući kroz razne povlastice za dobijanje stanova, posla. Ovako, i pored najbolje volje, (većina parova ima jedno, u najboljem slučaju tri deteta), mnogi ne žele da toliko željena deca, ne pate, jer im ne mogu omogućiti normalan život.Zato, kada država sve to obezbedi, naravno uz puno učešće budućih roditelja, kada svi daju svoj pun doprinos, onda niko nema prava da opravda abortus. A kada će to biti, niko živi to ne zna ili nekima nije u interesu da taj zaista veliki problem reši.
 
Chávez:
Apsolutno protiv abortusa. Abortus osim ubistva nerodjenog ljudskog bica za sobom povlaci i brojne psihicke kao i fizicke posledice po zenu koja ga vrsi, a sa kojima ona najcesce nije ni upoznata pre izvrsenja abortusa - a i kako bi kad ga monstrumi - "lekari" koji ga vrse najcesce nazivaju "ciscenjem". Kao primer navescu znacajno uvecanje mogucnosti obolevanja od raka dojke za zene koje vrse abortus: http://www.jpands.org/vol10no1/aschlafly.pdf
Samo da dodam, sem sto je rec o bebi, i majka trpi dosta, nimalo bezazlena intervencija. Zena moze ostati sterilna.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top