Abortus u Srbiji: Za ili protiv

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
nesha taxista:
Znate li koje su grupe u SAD najveći protivnici abortusa? To su oni konzervativni likovi s srednjeg zapada koji slušaju kantri, glasaju za republikance, busaju se u patriotska prsa i odobravaju svaku američku vojnu intervenciju u svetu. Znači, oni kažu da su protiv abortusa u ime prava na život, a istovremeno podržavaju vođenje ratova u kojima se hiljadama ljudi upravo to pravo brutalno oduzima. Kakvo licemerje!
Ko su u Srbiji najveći protivnici abortusa? Pa, upravo isti profil ljudi. Glasači desničarskih stranaka, pristalice većeg upliva crkve u društveni život. Da li je čudno što će najveći broj njih 'ladno reći kako nema ništa loše u vršenju ratnih zločina?
Ne moramo baš sve da uvezemo iz Amerike.

Ima tu istine, najnizha stopa abortusa je u Holandiji i Belgiji, zemljama vrlo liberalnim po tom pitanju.
 
Max Hardcore:
Pa jeste, bila ubistva zabranjena ili ne ona ce se desavati tako da je najbolje da ih sve legalizujemo.
Разумем ја тебе, али сам хтео нешто друго да кажем. На број абортуса најмање утиче то да ли је забрањен или не. Може бити забрањен, али не верујем да ће се тиме тај проблем решити. По мени је право питање: ''олакшице за младе брачне парове, за или против.'' Забранама се такви проблеми не решавају. Када ова држава буде личила на нешто озбиљно, онда ће и број абортуса опасти. Али ова акција ''па-па ПДВ'' је показала да постоје млади људи који су спремни да се боре за нешто паметно. Иако су политичари јасно ставили до знања да их заболе за то, изгледа да ипак има наде.
 
Pijanista:
Разумем ја тебе, али сам хтео нешто друго да кажем. На број абортуса најмање утиче то да ли је забрањен или не. Може бити забрањен, али не верујем да ће се тиме тај проблем решити. По мени је право питање: ''олакшице за младе брачне парове, за или против.'' Забранама се такви проблеми не решавају. Када ова држава буде личила на нешто озбиљно, онда ће и број абортуса опасти. Али ова акција ''па-па ПДВ'' је показала да постоје млади људи који су спремни да се боре за нешто паметно. Иако су политичари јасно ставили до знања да их заболе за то, изгледа да ипак има наде.
Pa normalno, vidis ove samozvane demokrate neshvataju nesto, kao prvo da bi imao dete treba da imas novac jer ono trazi da jede, da se igra, stalno je u rastu pa mu je stalno i potrebna nova garderoba i obuca, e sad jedan istinit primer i zasto netreba imati decu, eto moj rodjeni brat dobio prvo dete, sina, u mojoj porodici jedino je majka zaposljena i to radi u prosveti kao profesorka, otac vec tri godine nije video novac od svoje firme, ja i brat nikako da se zaposlimo jer sa fakultetom u svim poslovima jasno su naglasili : potrebno bar najmanje 1 godina radno iskustvo!! pa se ti zapitaj kada cemo mi dobiti posao, jer nemamo nekog tatu na vlasti ili u nekoj fotelji! Dakle da se vratim, kada je brat otisao u opstinu da bi trazio zahtev za primanje decjeg dodatka jer on i zena nerade, rekli su mu da nemoze da prima zato sto majka radi, e sad kakve veze majka ima, jer i to sto majka radi, jeda sastavljamo kraj sa krajem, a pogotovo brat i snajka nemaju nikakve veze sa mojom majkom, zive posebno od nas u zasebnom delu kuce, tacnije sobici, isto kao i ja. Pa se sada zapitaj dali bi pravio i drugo dete, kada vidis da i ovo jedno nemozes da ga izdrzavas, udarili namete sa svih strana, pa cak i na decju hranu i ostalo naplacuju porez i PDV!! Dakle oni (vlast) namerno rade na tome da bi stopa srpskog prirastaja bio ispod normalnog nivoa, jednom recju vrsenje genocida nad srbima putem nameta i dazbina kako bi ih ubili iznutra!!
 
E, uvek su me fascinirali oni fanatični protivnici abortusa (oni što bi terali žene u zatvor, pobili ginekologe i sl.) što se pozivaju na stavove crkve, a istovremeno kad neudata žena rodi, kažu da se "iskopilila".... I koliko je takvih slučajeva kad devojka ne sme da rodi zbog bruke za familiju, a sa druge strane puna usta nataliteta. Kad frajerčina zapali, a roditelji se odreknu ćerke zbog "kopileta".
hebote, znam slučajeve kad se krije najobičniji ginekološki pregled, jer za selo to znači da je devojka "rabljena".
Za normalnu ženu abortus je najteža stvar u životu, ali je iz milion razloga ponekad rešenje.
E sad, mogu da ga obavljaju lekari u bolnicama ili babe štrikaćim iglama po budžacima.
Samo edukacija.
 
medved_bg:
E, uvek su me fascinirali oni fanatični protivnici abortusa (oni što bi terali žene u zatvor, pobili ginekologe i sl.) što se pozivaju na stavove crkve, a istovremeno kad neudata žena rodi, kažu da se "iskopilila".... I koliko je takvih slučajeva kad devojka ne sme da rodi zbog bruke za familiju, a sa druge strane puna usta nataliteta. Kad frajerčina zapali, a roditelji se odreknu ćerke zbog "kopileta".
hebote, znam slučajeve kad se krije najobičniji ginekološki pregled, jer za selo to znači da je devojka "rabljena".
Za normalnu ženu abortus je najteža stvar u životu, ali je iz milion razloga ponekad rešenje.
E sad, mogu da ga obavljaju lekari u bolnicama ili babe štrikaćim iglama po budžacima.
Samo edukacija.

Svaka čast na postu!
 
medved_bg:
E, uvek su me fascinirali oni fanatični protivnici abortusa (oni što bi terali žene u zatvor, pobili ginekologe i sl.) što se pozivaju na stavove crkve, a istovremeno kad neudata žena rodi, kažu da se "iskopilila".... I koliko je takvih slučajeva kad devojka ne sme da rodi zbog bruke za familiju, a sa druge strane puna usta nataliteta. Kad frajerčina zapali, a roditelji se odreknu ćerke zbog "kopileta".
hebote, znam slučajeve kad se krije najobičniji ginekološki pregled, jer za selo to znači da je devojka "rabljena".
Za normalnu ženu abortus je najteža stvar u životu, ali je iz milion razloga ponekad rešenje.
E sad, mogu da ga obavljaju lekari u bolnicama ili babe štrikaćim iglama po budžacima.
Samo edukacija.

Svaka čast. Pravo u srž problema.
 
Au, nemojte puno da me hvalite, uobraziću se ;) :lol:
Ne, bez zezanja, obično se kao donekle opravdani razlog za abortus navode silovanje, zdravstveni razlozi i sl. ali mislim da su ovi takoreći socijalni problemi mnogo češći, a i njihov značaj se umanjuje. Snađu se ljudi i bez para ako imaš nekog da malo pripomogne (makar da ljulja dok ti radiš). A ako te zajednica, uključujući i tvoju primarnu porodicu, odbaci jer odlučiš da rodiš, i odbaci i tvoje dete...pa treba makar zamisliti sebe u takvoj situaciji pa razmisliti šta bi radio/la.
 
medved_bg:
Au, nemojte puno da me hvalite, uobraziću se ;) :lol:
Ne, bez zezanja, obično se kao donekle opravdani razlog za abortus navode silovanje, zdravstveni razlozi i sl. ali mislim da su ovi takoreći socijalni problemi mnogo češći, a i njihov značaj se umanjuje. Snađu se ljudi i bez para ako imaš nekog da malo pripomogne (makar da ljulja dok ti radiš). A ako te zajednica, uključujući i tvoju primarnu porodicu, odbaci jer odlučiš da rodiš, i odbaci i tvoje dete...pa treba makar zamisliti sebe u takvoj situaciji pa razmisliti šta bi radio/la.

Tako je, a isto tako primećujem da žene manje komentarišu ovu temu. Uglavnom muški forumaši imaju stav da je abortus ubistvo, bez ikakvog obrazloženja i bez ulaženja u srž problema.

Tačno je da su ekstremni slučajevi daleko redji, da se žene češće odlučuju na taj korak upravo zbog materijalnog momenta, jednostavno nisu u stanju u odredjenom momentu da preuzmu odgovornost za tako važnu stvar u životu. E sad, to je već pitanje o kome bi sociolozi, psiholozi, a na prvom mestu država, trebalo da daju mišljenje.

Sigurna sam da bi bilo mnogo manje abortusa da su žene ekonomski nezavisnije i zaštićenije u ovoj zemlji.

Prema statistikama, svaka druga žena je mentalno, a svaka treća i fizički zlostavljana. To je užasan podatak, o tome se takodje vrlo malo govori, a ja mislim da je to razlog nad razlozima zbog kojih se toliki broj žena odlučuje na abortus.
 
Danas da bi rodili dete treba brdo novca za početak i brdo novca da to dete izvedeš na put. Ne gleda se dete više kao na Božiji dar, već kroz materijalnu sitauciju porodice, nažalost.
Mnoge žene će se odllučiti za abortus, zato što nemaju dovoljno novca da izdržavaju više od jednog deteta - što je potpuno poražavajuće. Znači, ne radi se više o ljubavi, nego o čistoj računici.

U svakom slučaju, ja, kao žena jesam za abortus, jer smatram da ne treba radjati i širiti bedu. Došlo je takvo neko vreme, da ni roditelji više psihički ne mogu da podnesu to što nemaju novca, pa se iskaljuju na nedužnoj deci. Bolje je onda ne radjati, nego radjati pod takvim uslovima.

A bela kuga ne nastaje zbog abortusa, već upravo zbog socijalnog statusa u kojem se naša zemlja nalaz, kao i zbog demoralisanja budućih majki.
Ne postoji ni jedna jedina olakšica za žene koje radjaju. Kad se vrate sa porodiljskog moraju da rade 8 sati i ako im dete ima tek godinu dana, još ga doji i jedva da ide u jaslice (ako uspeju da ga upišu), Kad uzmu bolovanje to im se natrpa na nos (kako to da je tvoje dete bolesno na svake dve nedelje - ko da je to nešto čudno) itd.

Sve je to danas suviše komplikovano i suviše se neozbiljno shvataju ''majke'' - kao dobro, pa šta, njeno je da radja ..... a šta to sve vuče za sobom - malo je bitno.

Slažem se da je potrebna žestoka edukacija omladine na raznorazne teme vezane za sexualni život, ali ne može ni država da edukuje, a roditelji da se svojom decom ne bave, kao što je to u današnjici slučaj. Za sve ove poduhvate, morali bi dobro svi da zasučemo rukave.
 
medved_bg:
Au, nemojte puno da me hvalite, uobraziću se ;) :lol:
Ne, bez zezanja, obično se kao donekle opravdani razlog za abortus navode silovanje, zdravstveni razlozi i sl. ali mislim da su ovi takoreći socijalni problemi mnogo češći, a i njihov značaj se umanjuje. Snađu se ljudi i bez para ako imaš nekog da malo pripomogne (makar da ljulja dok ti radiš). A ako te zajednica, uključujući i tvoju primarnu porodicu, odbaci jer odlučiš da rodiš, i odbaci i tvoje dete...pa treba makar zamisliti sebe u takvoj situaciji pa razmisliti šta bi radio/la.

Bilo juche na Tv, najchesci razlog na abortus je pritisak roditelja da se ''reshi'' deteta nastalog kao plod predbrachne ljubavi kod, vrlo chesto, maloletnih devojaka.

Crkla dabogda seljachka konzervativna kultura!
 
Registra:
Tako je, a isto tako primećujem da žene manje komentarišu ovu temu. Uglavnom muški forumaši imaju stav da je abortus ubistvo, bez ikakvog obrazloženja i bez ulaženja u srž problema.
.
Nemoj tako, moj stav recimo možeš videti ovde:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4548565&postcount=97

Zbog tebe sam i sinoć obnovio ovu temu, jer su one dve zaključane, a setio sam se da je ova bila pre. Forumašica ovde nažalost ima manje, ali to je slučaj i s drugim temama. Generalno bih voleo da imamo više koleginica.
 
To je isto kao da ste me pitali da li sam protiv ubistva...naravno da jesam! Istina, postoje razlicite kategorije ubistava i krivicni zakon ih dobro poznaje, npr ubistvo u samoodbrani, iz nehata....nije sve crno belo, slazem se, samo kad su abortusi u pitanju, u 99% slucajeva radi se o hladnokrvnom ubistvu sa predumisljajem. Apologete abortusa tako vole da se pozivaju na ekstremne slucajeve i namerno izostavljaju ovaj surovi statisticki podatak.

Dakle - protiv abortusa-surovog ubistva sa predumisljajem!
 
nesha taxista:
Nemoj tako, moj stav recimo možeš videti ovde:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4548565&postcount=97

Zbog tebe sam i sinoć obnovio ovu temu, jer su one dve zaključane, a setio sam se da je ova bila pre. Forumašica ovde nažalost ima manje, ali to je slučaj i s drugim temama. Generalno bih voleo da imamo više koleginica.

:lol: :lol: :lol: Naravno da nisam mislila na tebe, tvoje postove nikad ne preskačem, nekad sam za, nekad protiv (protiv uglavnom kad su u pitanju četnici i partizani), u svemu ostalom sam za.
Svaka čast na komentaru, već sam videla, to niko ne bi trebalo da preskoči. Hvala što si obnovio temu, mada u pravu si, malo ima koleginica i čudi me da baš ovu temu ne komentarišu.
Žao mi je što uveče ne mogu da vam se pridružim (mada znam da mnogima nije žao). :lol:
 
Titus:
To je isto kao da ste me pitali da li sam protiv ubistva...naravno da jesam! Istina, postoje razlicite kategorije ubistava i krivicni zakon ih dobro poznaje, npr ubistvo u samoodbrani, iz nehata....nije sve crno belo, slazem se, samo kad su abortusi u pitanju, u 99% slucajeva radi se o hladnokrvnom ubistvu sa predumisljajem. Apologete abortusa tako vole da se pozivaju na ekstremne slucajeve i namerno izostavljaju ovaj surovi statisticki podatak.

Dakle - protiv abortusa-surovog ubistva sa predumisljajem!


Opet ti i ja. Nadam se da si pročitao moj prethodni komentar na temu (ne odgovor Neshi - post pre toga).

Odgovorno tvrdim da je 90% abortusa koji se ne odnosi na one ekstremne slučajeve, učinjeno iz očaja. Podatak koji sam navela da je u Srbiji svaka druga žena psihički, a svaka treća fizički zlostavljana, dovoljno govori o razlozima za toliko broj abortusa.

Problem u ovoj zemlji je edukacija, a isto tako i ekonomska nezavisnost žena,a na stranu to što naše žene ne odlaze na redovne kontrole ni jednom u 5 godina, a nekmoli na savetovanje o kontracepciji.

Da li znaš da žene u zapadnoj Evropi i Americi imaju zakonsku obavezu da se jednom godišnje kontrolišu (tamo je skoro iskorenjen rak glića materice).

Veruj mi da sam i ja iz sve snage protiv abortusa u situacijama u kojima ljudi mogu da imaju decu, a ne žele (npr. imaju već dvoje, pa ne žele treće, blizanačke trudnoće kad ljudi jednostavno neće da imaju toliku obavezu i slično), ali isto tako ne mogu da osudim neku polupismenu nesrećnicu (naročito u unutrašnjosti Srbije) koju muž alkoholičar maltretira, koja zbog sramote ne ide na kontrole, a takvih je ogroman, ogroman broj. Zato je država, na prvom mestu ta, koja mora da spreči raznim merama ovakvu situaciju, a ne crkva koja eksplicitno kaže: ne, to je ubistvo.
 
Poruke: 3.413 Re: Abortus u Srbiji: Za ili protiv

--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Original postavio Registra
malo ima koleginica i čudi me da baš ovu temu ne komentarišu.



Malo žena ima u politici i inače, mada su mnoge stranke obećavale da će nešto u tom pogledu promeniti.

Citat:
Original postavio Registra
Žao mi je što uveče ne mogu da vam se pridružim (mada znam da mnogima nije žao).


Meni jeste.


Tačno, malo je žena u politici, mislim pravih žena, u njih ne računam Natašu Jovanović (ne volim žene sa jezikom zmije i viškom muških hormona).

Registra bi mogla da se bavi politikom, Bilja takodje, dve suprotstavljene strane, ali dve kulturne žene.

A što se tiče prava na abortus - za, kao što sam već, čini mi se, rekao.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top