Abortus u Srbiji: Za ili protiv

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma sta mi ima da raspravljamo da li smo za i protiv?
Da necemo mozda da se vratimo par vekova unazad kada je to bilo zabranjeno pa se obavljalo ilegalno ili samostalno,pri cemu su zene cesto umirale.
Onaj koga snadje ta "muka" ima pravo da sam odlucuje,a ne da
pita nas,uvazenu komisiju.
Nije stvar u sprecavanju abortusa,vec u sprecavanju nezeljene trudnoce.
 
crno oko:
A mozda ti neka cura, ukine pravo na sina ili cerku...Al da verovatno si musko pa te boli da ne kazem sta... Vazno je da si je kresnuo a sta posle...ma ti si vec zapalio...ili mozda nisi takav...mozda je to samo maska za forum...
Hej, njen izbor... u ostalom, mnoooogo žena ima na ovom svetu, ako budem hteo decu jednog dana imaću ih sa ženom čije će želje biti komplementarne sa mojim...
 
MAGDALENICA:
Nece vaditi iz tebe mrtve fetuse. Odlicno se izrazavas i vidi se da si neki brizan covek.
Blago toj cije zelje budu komplementarne sa tvojim.
Ako se takva ikad nadje.
Zar nisu mrtvi i zar nisu fetusi, i definitivno ih neće vaditi iz mene. To je faktičko stanje. To takođe govori o tome da ja nemam pravo da nekom ko će to preživeti morališem kako je to dobro ili ne.

A samim tim, to izlazi iz moje interesne zone i postaje neutralno...
 
JABUCHILO:
prvo, voleo bih da mi onda kazes na sta se tacno mozemo ugledati u slucaju sad, onako, fakultativno pitanje.
a drugo, facijalne kontrakcije koje se zovu osmeh, tuga, strah itd. pocinju da se pojavljuju oko 25-te nedelje. to jeste kasnije cak i od treceg meseca, tako da si definitivno pokazao da nemas jasnu predstavu o tome kada se ovaj fenomen manifestuje, dakle ni jasnu pretstavu o ontogenezi ljudske jedinke u periodu prvih devet meseci zivota. moj odgovor ti je dakle prost (posto nemas osecaja za stilske figure i anegdote) - radi se o utriranom izrazu koji, kao i ceo tekst, podvlaci sustinu navedenog postupka. da si informisaniji i pazljiviji morao bi da primetis da s u prvih dva meseca o 'mlataranju rukama i nogama' takodje ne moze direktno govoriti, iako se pokreti ekstremiteta zaista mogu fiksirati. ali dobro, glavno je da si ti imao svoj cilj - da ukazes na svoju ekspertizu u utvrdjivanju kada je jedinka samo masina u fazi sastavljanja a kada postaje samostalno regulisan organizam. a to je najveca nebuloza koju covek moze da izrekne, pored one da ima period kad je covek samo bioloska masa i period kada on postaje l i c n o s t. e ta mi je najmilija, a obe su neraskidivo povezane, te teorije koje si tako suvo i otsecno ispljuvao. sta je bioloska struktura a sta licnost? imas petlju da taj deo diskusije isteras do kraja - molim te da podelis svoje misli sa nama koji ne vidimo razliku, a ako nemas - sto stitis tezu za koju nemas argumente?

p.s. kvisko: je li, ako je fetus samo bioloska struktura u nastajanju, koja se hrani, u odredjenom smislu sere i odredjenom smislu krece u svojoj sredini - i to nazivamo preovladjujucim instinktima a ne potrebama licnosti, onda za pocetak kreni od zastite sebe od ubistva u situacijama u kojim si toliko gladan da nista drugo ne mozes da pojmis i pitanje hrane je pitanje momentalno - zivota ili smrti. ili kad ti se jako pisa, i sav si fokusiran na pisanje. ili kad ti se digne i moras nesto da poebes ili da se olaksas na neki alternativni nacin i samo o tome mislis. ili kad se nadjes u nekom skripcu, tesnom prostoru i sputan si, i sav se pretvaras u instinkt fizickog oslobadjanja od tuda... kazi mi prijatelju, da li ja u tom momentu smem da te ubijem, posto je po tebi to moralno ispravno - u tom momentu ti nisi licnost - ti si bioloska struktura u bazicnoj, instinktivnoj realizaciji. smem? ne smem? zasto? zato sto ces kroz koji minut ponovo da budes covek koji voli, zali, masta, stremi - za nekim manje instinktivnim, 'uzvisenijim' stvarima i vrednostima od sranja zdranja i jebanja? el to? pa i dete ce, za koji mesec isto tako, protivrecni i zbunjeni stvore.

Prvo ja nisam rekao da facijalne ekspresije nastaju odmah posle 3 meseca, vc sam rekao da nikako ne moze pre. A kad pocinje nisam znao niti me interesuje jer je to podatak za enciklopediju i ne verujem da ijedan bolji (a sebe smatram po rezultatima u tu grupu 8) ) student medicine zna isti jer je u sustini ne bitan. Ono sto sam znao sam ti rekao i prostom logikom dosao da si ti lupio glupost. Sad sto si ti postidjen morao da izvrnes moje reci da bi ispalo kao da sam i ja nesto pogresio to ide tebi na cast. Drugo ja ne mislim da je super abortus i mislim da je najgore sto sam do sada i posto sam na samom kraju i od sada video na studiranju kiretaza. Ali takodje znam da su ljudi neobrazovani i da ne znaju da se paze, pa ne mislim da bi trebali da pate zbog toga ceo zivot. Bilo da je to neka devojcica od 16 godina, bilo da je to neka zena od 40 i vec 5 dece posledice po njihove zivote mogu biti preveliki teret. A kao jos jedan jako vazan razlog je da je u svakoj zemlji u kojoj nema abortusa ili je ukinut porast i prevalenca "kucnih", neprofesionalno uradjenih ogroman. A tako uradjena procedura nosi hiljadu puta vece rizike nego one uradjene u sterilnim prostorijama ambulante.
I za kraj pitanje za Ameriku nije najsjajnije, ali et treba se ugledati na organizovanost drzavnog aparata i policije i sudstva, kao temelja istog. Ni slucajno se ne treba ugledati na mnoge legislative i posebno na organizovanost zdravstvenog sistema. Jel ok ili treba detaljnije (a malo me mrzi jer sam lenj :) )
 
Inače, vratimo se na temu: jutros sam u podrumu našao tri zadavljena mačeta - mačka nije imala stalni izvotr hrane. Mačor koji joj je pomogao prilikom teranja nije repom mrdnuo što se inače ne dešava ako nisu u kontaktu sa ljudima...

Pomalo tupavo, tužno i istinito...
 
generalno,za abortus sam,ali da se zakonski definise u kojim slucajevima i do kada je to dozvoljeno,.
mislim prije svega do koje dobi fetusa,.jer postavlja se pitanje od koga momenta fetus "postaje individua za sebe".
dakle bilo bi ubistvo dozvoliti abortus u svakom slucaju.
 
kololoco:
Prvo ja nisam rekao da facijalne ekspresije nastaju odmah posle 3 meseca, vc sam rekao da nikako ne moze pre. A kad pocinje nisam znao niti me interesuje jer je to podatak za enciklopediju i ne verujem da ijedan bolji (a sebe smatram po rezultatima u tu grupu 8) ) student medicine zna isti jer je u sustini ne bitan. Ono sto sam znao sam ti rekao i prostom logikom dosao da si ti lupio glupost. Sad sto si ti postidjen morao da izvrnes moje reci da bi ispalo kao da sam i ja nesto pogresio to ide tebi na cast. Drugo ja ne mislim da je super abortus i mislim da je najgore sto sam do sada i posto sam na samom kraju i od sada video na studiranju kiretaza. Ali takodje znam da su ljudi neobrazovani i da ne znaju da se paze, pa ne mislim da bi trebali da pate zbog toga ceo zivot. Bilo da je to neka devojcica od 16 godina, bilo da je to neka zena od 40 i vec 5 dece posledice po njihove zivote mogu biti preveliki teret. A kao jos jedan jako vazan razlog je da je u svakoj zemlji u kojoj nema abortusa ili je ukinut porast i prevalenca "kucnih", neprofesionalno uradjenih ogroman. A tako uradjena procedura nosi hiljadu puta vece rizike nego one uradjene u sterilnim prostorijama ambulante.
I za kraj pitanje za Ameriku nije najsjajnije, ali et treba se ugledati na organizovanost drzavnog aparata i policije i sudstva, kao temelja istog. Ni slucajno se ne treba ugledati na mnoge legislative i posebno na organizovanost zdravstvenog sistema. Jel ok ili treba detaljnije (a malo me mrzi jer sam lenj :) )

ma jok, sve je jasno. odgovora na pitanje koje sam ti postavio nemas.

a posto nisi pazljiv pri citanju postova, propustio si i sustinu price o ultrazvuku iz poslednjeg posta, za one sa slabijom paznjom i mogucnoscu da reaguju samo na svaku desetu od stotinu reci koje im se nalaze u vidnom polju. pritom - parcijalno i neubedljivo.
 
po koji put ista tema? :shock:

za abortus,ali ne kao vid kontracepcije kako se izgleda kod nas primenjuje.o tome treba da postoji posebna svest - zastititi sebe i druge zaista mnogobrojnom kontracepcijom, kao i koje rizike nosi abortus.mislim da vecina zena koje obave abortus niti su svesne da su i kako to mogle da sprece,niti znaju koje su posledice abortusa...a to je vec stvar obrazovanja i odrzavanja svog zdravlja,ali i higijene.
 
JABUCHILO:
ma jok, sve je jasno. odgovora na pitanje koje sam ti postavio nemas.

a posto nisi pazljiv pri citanju postova, propustio si i sustinu price o ultrazvuku iz poslednjeg posta, za one sa slabijom paznjom i mogucnoscu da reaguju samo na svaku desetu od stotinu reci koje im se nalaze u vidnom polju. pritom - parcijalno i neubedljivo.

:) Sto se srdis Jabucilo? :)
 
Iron Lord:
p.s.
Tri vrste u prirodi svesno uživaju u seksu bez potrebe za začećem: ljudi, majmuni i delfini.
Mora da je divno biti delfin
a070.gif
 
Banshee:
po koji put ista tema? :shock:

za abortus,ali ne kao vid kontracepcije kako se izgleda kod nas primenjuje.o tome treba da postoji posebna svest - zastititi sebe i druge zaista mnogobrojnom kontracepcijom, kao i koje rizike nosi abortus.mislim da vecina zena koje obave abortus niti su svesne da su i kako to mogle da sprece,niti znaju koje su posledice abortusa...a to je vec stvar obrazovanja i odrzavanja svog zdravlja,ali i higijene.

ja sam za decu kao osnovni vid kontracepcije. kad naguras do troje-cetvoro, ni gumice vise ne trebaju, kod zena razvije se fobija jaca od vecine spermicida.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top