Abortus u Srbiji: Za ili protiv

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kada gledam neki ovako globalan problem, najbolje je uvek da pogledam sebe i svoju okolinu.
Ja imam 22 godine i nemam nameru da dobijem dete sada ili u sledecih 7-8 godina. Imam toliko stvari da obavim i toliko da prozivim pre nego sto se obavezem na nesto. Zamislite tek devojke, narocito "emancipovane" koje zele isto, ali osim svih muskih obaveza gube i oko godinu dana manje vise za svako dete (moze i manje, ali nemojte da cepidlacite oko toga). Oni koji su odluzili vojsku 9 meseci ili godinu znaju koliki je to gubitak. 6 meseci mi deluju kao mnogo, a kamoli vise iako to ne moze da se uporedi bas sa radjanjem. Za uspesnu zenu je to previse, tako da je prvi problem feminizam. A tek onda idu problemi... Novac, stan, skolovanje, itd. E sad za to je kriv kapitalizam. Smrtonosna kombinacija svuda gde se pojavila. Ima izuzetaka, ali uglavnom su povezani za doseljenike.
 
JABUCHILO:
i za vas kolega, buduci da sam statisticki potkovan - '250 000 abortusa' nije isto sto i '250 000' zena. sve je na mestu. i cifra od oko 100 000 - 150 000 ZENA je istovrmeno potpuno statisticki uverljiva i svejedno ostaje moralno uzasavajuca.a
a povodom jalovosti, razmislite o vezi izmedju ove dve stvari.
A koja zena bi bila luda da obortita uzastopno n-puta?:lol:
Ne kazem da i toga nema al chak i da nekim nenormalnim sluchajem pre nije chiula za kontraceptivna sredstva ili jeste ali ih iz ma kog razloga nije koristila,posle 1.bi ih koristila..ako je iole normalna.
A ako je novac stvar,pa valjda je jevtinije koristiti kondom ili popiti pilulu nego platiti za abortus...da ne pominjemo shto pogotovo losh izveden abortus veeeoma moze ne samo da smanji shanse zeni da ikada vishe zatrudni nego joj i ozbiljno ugrozi zdravlje.Pa chak i obichan abortus gde je sve proshlo "super" nije neshto ko npr.vadjenje zuba.
A prostitutke mislim da teshko mogu spadati u kategoriju onih koje ne koriste kontraceptivna sredstva.:lol:
Tako da sve to ne stoji...cifra jeste prenaduvana za nashu zensku populaciju i to extremno.
 
i ja sam naravno za, sta posle raditi sa 250000 nezeljene dece (vec je spomenuto), za koje postoji dobra sansa da zavrse sto po domovima za napustene, sto po popravnim, sto po zatvorima...
a mislim da je ovo dobra tema gde patriote mogu da kazu sta su to jos uradili za ovu zemlju....
 
sever.sena:
U Srbiji se obavi godisnje preko 250,000 abortusa i to je, svakako, najvaznijih uzrok "bele u kuge" u toj siromasnoj zemljici na brdovitom Balkanu. A prema najnovijim medicinskim istrazivanjima dete vec posle nekoliko nedelja u majcinoj utrobi ima "dusu". Sve stranke i njihovi "politikanti, kukavni SPC i SANU, "korumpirani "univerziteti, istaknuti (ako ih ima uopste?) intelektualci, raznorazni "nacionalni i nenacionalni" mediji, i brojne "nacionalne i nenacionalne" NVO-e (koje se "bave sudbinom kletom" srpskog naroda) taj "masovni" zlocin i to pitanje od zivotnog znacaja za bednu Srbijicu uopste i ne spominju. Verovatno, za to je, opet, kriv Ahtisari, NATO, EU ili SAD-e, zar ne?
P. Sever-Sena, Paris

U srbiji hara seksualna zatucanost. Najviše pobačaja je kod nacionalnih manjina.
Granica prvog seksulanog odnosa je jako niska da bi se ušlo "u svet odraslih".
Svi pošize kada se pomene "alternativna nastava u vidu seksulanog obrazovanja"
Odmah se pomisli na seksualne manijake i na SPC i SANU kao jedinu zaštitu od seksualnih manijaka.

Za ženu je strašniji pobačaj nego abortus.
 
Obersturmfuehrer:
i ja sam naravno za, sta posle raditi sa 250000 nezeljene dece (vec je spomenuto), za koje postoji dobra sansa da zavrse sto po domovima za napustene, sto po popravnim, sto po zatvorima...

Sjajna logika, treba pobiti sve nezeljene. DemokraCki nema sta.
Nema slobode bez odgovornosti. Uz slobodu stupanja u seksualne odnose dolazi i odgovornost za rezultat tog cina. Ne zelis dete? Nema problema - daj ga na usvajanje. S tim sto se ja zalazem da oni koji daju decu na usvajanje snose deo troskova podizanja i obrazovanja tog deteta.
Ali svakako da je lakse jednostavno ubiti to dete, pogotovo kad se ubistvo sprovodi pod plastom zakonskog pokrica.
 
По који пут већ, тема? И по који пут, одговор:

Против сам абортуса. Али, и против забране абортуса.

Јер, већина забрана је контрапродуктивна, и штетна.

Против - у сваком погледу, и философски, и теолошки, и биолошки. Јер, без обзира шта он био, живот настаје тренутком спајања јајне ћелије и сперматозоида, дакле - у тренутку концепције, тј. зачећа. (не "неколико недеља после") .

И, извршити абортус, дакле, с којег год гледишта - јесте убиство живота.

А основ свега би требало да буде - превентива, едукација. Што мање нежељених трудноћа.

И још једна ствар. Тзв. "бела куга" уопште наме много везе са стандардом и благостањем.

У ствари обрнуто је сразмерна с његовом висином.
 
Chávez:
Sjajna logika, treba pobiti sve nezeljene. DemokraCki nema sta.
Nema slobode bez odgovornosti. Uz slobodu stupanja u seksualne odnose dolazi i odgovornost za rezultat tog cina. Ne zelis dete? Nema problema - daj ga na usvajanje. S tim sto se ja zalazem da oni koji daju decu na usvajanje snose deo troskova podizanja i obrazovanja tog deteta.
Ali svakako da je lakse jednostavno ubiti to dete, pogotovo kad se ubistvo sprovodi pod plastom zakonskog pokrica.
Pa ako cemo vec o ubistvu deteta mnogo je veci zlocin barem po meni kada nazlazimo nezeljene bebe po kontejnerima ,kanalizacijama ili po rekama sto se nazlost desava veoma cesto kod nas nego zakonski regulisan abortus. Tim pre sto bi kriminalizacija abrtusa dovela do jos tezih posledica po zdravlje i plodnost zena jer bi se umesto u zdravstvenim ustanovama predvidjenim za to i od strane obucenog osoblja taj zahvat upraznjavao po podrumima i skrivenim rupama i mogao bi da ga izvrsava bilo ko ko misli da se razume u medicinu kao sto se to desavalo ranije.
 
svetolik trpkovic:
Pa ako cemo vec o ubistvu deteta mnogo je veci zlocin barem po meni kada nazlazimo nezeljene bebe po kontejnerima ,kanalizacijama ili po rekama sto se nazlost desava veoma cesto kod nas nego zakonski regulisan abortus. Tim pre sto bi kriminalizacija abrtusa dovela do jos tezih posledica po zdravlje i plodnost zena jer bi se umesto u zdravstvenim ustanovama predvidjenim za to i od strane obucenog osoblja taj zahvat upraznjavao po podrumima i skrivenim rupama i mogao bi da ga izvrsava bilo ko ko misli da se razume u medicinu kao sto se to desavalo ranije.

Netacna pretpostavka sto se vidi na primerima Poljske, Irske i drugih drzava sa restriktivnim propisima vezanim za tu tematiku.
 
Radi se o muškoj sujeti i ničemu višem. Ta sujeta obespravljuje ženu.

Sad, zna se ko treba da pazi.

Prema zakonu ove države - abortus je dozvoljen.
A da sam žensko, sigurno ne bih nikad rodio pojedinim debilima odavde naslednike.
Šteta što nisu sve žene bile hrabre...

p.s.
Tri vrste u prirodi svesno uživaju u seksu bez potrebe za začećem: ljudi, majmuni i delfini.
 
kololoco:
Prvo Amerika j klerikalna drzava u kojoj se u nekim drzavama u skolama uci kreacionizam i u vrhu su zemalja sa smrtnom kaznom (da li jos nekome to upada u oci kao nelogicno) i na njih se u nekim stvarima mozemo ugledati, ali definitivno ne u svemu. Drugo sto si napisao malo ranije da se dete smesi ili nesto slicno to nije istina jer je to moguce tek kasnije kad se i ne vrsi kiretaza. Abortus je dozvoljen samo u prva 2 meseca, a pod specijalnim uslovima 3 (ako ima opsanosti po majku ili je dokazan defekt na plodu) i to zbog medicinskih razloga. Organogeneza iliti stvaranje prvih preteca organa traje 3 meseca i tu je ukljucen i mozak. Da ne govorimo koliko je to tek pocetni stadijum i da oni imaju jos brdo sazrevanja da cine, ali se prvi zaceci organa u tom periodu dogadjaju. Tako da to sto ti pricas o fetusu od 2 meseca kako se smesi i slicno jednostavno nije tacno.

prvo, voleo bih da mi onda kazes na sta se tacno mozemo ugledati u slucaju sad, onako, fakultativno pitanje.
a drugo, facijalne kontrakcije koje se zovu osmeh, tuga, strah itd. pocinju da se pojavljuju oko 25-te nedelje. to jeste kasnije cak i od treceg meseca, tako da si definitivno pokazao da nemas jasnu predstavu o tome kada se ovaj fenomen manifestuje, dakle ni jasnu pretstavu o ontogenezi ljudske jedinke u periodu prvih devet meseci zivota. moj odgovor ti je dakle prost (posto nemas osecaja za stilske figure i anegdote) - radi se o utriranom izrazu koji, kao i ceo tekst, podvlaci sustinu navedenog postupka. da si informisaniji i pazljiviji morao bi da primetis da s u prvih dva meseca o 'mlataranju rukama i nogama' takodje ne moze direktno govoriti, iako se pokreti ekstremiteta zaista mogu fiksirati. ali dobro, glavno je da si ti imao svoj cilj - da ukazes na svoju ekspertizu u utvrdjivanju kada je jedinka samo masina u fazi sastavljanja a kada postaje samostalno regulisan organizam. a to je najveca nebuloza koju covek moze da izrekne, pored one da ima period kad je covek samo bioloska masa i period kada on postaje l i c n o s t. e ta mi je najmilija, a obe su neraskidivo povezane, te teorije koje si tako suvo i otsecno ispljuvao. sta je bioloska struktura a sta licnost? imas petlju da taj deo diskusije isteras do kraja - molim te da podelis svoje misli sa nama koji ne vidimo razliku, a ako nemas - sto stitis tezu za koju nemas argumente?

p.s. kvisko: je li, ako je fetus samo bioloska struktura u nastajanju, koja se hrani, u odredjenom smislu sere i odredjenom smislu krece u svojoj sredini - i to nazivamo preovladjujucim instinktima a ne potrebama licnosti, onda za pocetak kreni od zastite sebe od ubistva u situacijama u kojim si toliko gladan da nista drugo ne mozes da pojmis i pitanje hrane je pitanje momentalno - zivota ili smrti. ili kad ti se jako pisa, i sav si fokusiran na pisanje. ili kad ti se digne i moras nesto da poebes ili da se olaksas na neki alternativni nacin i samo o tome mislis. ili kad se nadjes u nekom skripcu, tesnom prostoru i sputan si, i sav se pretvaras u instinkt fizickog oslobadjanja od tuda... kazi mi prijatelju, da li ja u tom momentu smem da te ubijem, posto je po tebi to moralno ispravno - u tom momentu ti nisi licnost - ti si bioloska struktura u bazicnoj, instinktivnoj realizaciji. smem? ne smem? zasto? zato sto ces kroz koji minut ponovo da budes covek koji voli, zali, masta, stremi - za nekim manje instinktivnim, 'uzvisenijim' stvarima i vrednostima od sranja zdranja i jebanja? el to? pa i dete ce, za koji mesec isto tako, protivrecni i zbunjeni stvore.
 
Chávez:
Apsolutno protiv abortusa. Abortus osim ubistva nerodjenog ljudskog bica za sobom povlaci i brojne psihicke kao i fizicke posledice po zenu koja ga vrsi, a sa kojima ona najcesce nije ni upoznata pre izvrsenja abortusa - a i kako bi kad ga monstrumi - "lekari" koji ga vrse najcesce nazivaju "ciscenjem". Kao primer navescu znacajno uvecanje mogucnosti obolevanja od raka dojke za zene koje vrse abortus: http://www.jpands.org/vol10no1/aschlafly.pdf

Maligna obolenja su naslednog karaktera pa makar žena nikada ne videla onu stvar...
 
svetolik trpkovic:
Pa ako cemo vec o ubistvu deteta mnogo je veci zlocin barem po meni kada nazlazimo nezeljene bebe po kontejnerima ,kanalizacijama ili po rekama sto se nazlost desava veoma cesto kod nas nego zakonski regulisan abortus. Tim pre sto bi kriminalizacija abrtusa dovela do jos tezih posledica po zdravlje i plodnost zena jer bi se umesto u zdravstvenim ustanovama predvidjenim za to i od strane obucenog osoblja taj zahvat upraznjavao po podrumima i skrivenim rupama i mogao bi da ga izvrsava bilo ko ko misli da se razume u medicinu kao sto se to desavalo ranije.
Pazi bez zezanja, sad si mi dao ideju...Posto se slazem da svaka zabrana ima svoji kotraproduktivnu stranu...ali onda je mozda resenje u tome da se za abortus obrazuje takva cena da ce zensko dva puta razmisliti oce li sex bez zastite...a od te cene naravno znacajan deo da ide u fond za trece,cetvrto...peto dete...aaaa? Sta kazete...?
Mislim da to nije pitanje muske sujete vec da je to zajednicka odgovornost...i muskarca (jer niste/nismo zivotinje pa da samo pravimo decu a da nas posle ne zanima sta ce biti sa njima) ali i zene jer je to pre svega njeno telo...Hvala Bogu pa je nauka dovoljno napredovala da nam omoguci zastitu i hormonske i mehanicke vrste bez posledica na zdravlje... Ne kapiram zene koje ce sebe pre podvrgnuti kiretazi koja nije naivna (a neke posle ne mogu ni da rode kad se sete da zele decu) nego da sebe zastiti neceg sto je velika verovatnoca da se moze desiti...
 
crno oko:
Pazi bez zezanja, sad si mi dao ideju...Posto se slazem da svaka zabrana ima svoji kotraproduktivnu stranu...ali onda je mozda resenje u tome da se za abortus obrazuje takva cena da ce zensko dva puta razmisliti oce li sex bez zastite...a od te cene naravno znacajan deo da ide u fond za trece,cetvrto...peto dete...aaaa? Sta kazete...?
Mislim da to nije pitanje muske sujete vec da je to zajednicka odgovornost...i muskarca (jer niste/nismo zivotinje pa da samo pravimo decu a da nas posle ne zanima sta ce biti sa njima) ali i zene jer je to pre svega njeno telo...Hvala Bogu pa je nauka dovoljno napredovala da nam omoguci zastitu i hormonske i mehanicke vrste bez posledica na zdravlje... Ne kapiram zene koje ce sebe pre podvrgnuti kiretazi koja nije naivna (a neke posle ne mogu ni da rode kad se sete da zele decu) nego da sebe zastiti neceg sto je velika verovatnoca da se moze desiti...

Eh... Pored klinika i stručnog osoblja, mnogi to rade privatno "zbog bruke od sveta"...
Neretko budu i primorane. Pa zar nismo zemlja u kojoj se rodjeno retardirano dete zatvara u svinjcu da "svet ne vidi"? I ko će pšosle tu osobu? Crkva možda?

Fetus niti crkva krsti, niti opština knjiži...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top