pas za stan?

I meni se cini da je u pitanju ridzbek.
Oni se prepoznaju tako sto imaju dlaku, na ledjima duz kicme, koja ide na suprotnu stranu od drugih dlaka. Dakle ako sve dlake idu u smeru repa ove idu u smeru glave.
 
I meni se takodje cini da je Ridzbek jer se pruga na kicmi malo nazire al nisam siguran sto posto jer je slikano iz nezgodnog ugla.A sto se tice odgajivacnica znam da negde ima dal u Kraljevu ili Subotici nisam siguran,znam da se negde pominjalo cini mi se na balcankinologi.Probaj u google da nadjes.
 
Sigurno je u pitanju Ridzbek jer sam bila prisutna pre nekoliko godina kada je vrt dobio stene zenku.Znam da su u medjuvremenu dobili ili kupili valjda jos jednog.U svakom slucaju fascinantan pas.
 
Jeste u pitanju Rodezijski Ridzbek. Ali u zooloskom ima samo ta zenka, a zuti muzijak koji je ponekad zajedno sa njom je rase Tosa Inu. Imala je ta zenka stenad prosle godine i pretpostavljam da ce je opet pariti, a znam i muzijaka s kojim se parila, on je iz mog kraja. Koliko znam muzijak je vrhunski, ali ta zenka mislim da nema papire, a oni su stenad svojevremeno cenili na 1000(i slovima HILJADU) evra, sto je po meni nenormalna suma. Ali ima i drugih odgajivaca kod nas, samo malo potrazi po internetu ili poseti neku izlozbu, pa ako si vec voljna da das tolike pare da bar onda budes sigurna sta kupujes.
 
Koliko sam ja videla u zoo vrtu dva su ista psa u kavezu ...jedan mužjak i ženka.

Hvala vam svima.

Zanima me kakvi su to psi, jesu li za decu i stan ili je ipak bolje tražiti nesto dugo.
 
Znam ja zenku, ako pricamo o istoj i ako se ne varam, davno to bese (mislim da je ona dojila malog crnog leoparda u zoo vrtu ili je to bila zenka haskija). U svakom slucaju, ako se pravilno secam, zenka je u vlasnisrtvu jedne gospodje koja je inace odgajivac haskija. Ima i muzjaka, koga sam upoznala. Divan mlad pas, veoma razigran i neumoran, trcao je tamo-amo po dvoristu sve vreme mog i drugarcinog boravka tamo.

Elem, mislim da ridzbek nije uopste za stan, veoma je energican, treba mu puno prostora i istrcavanja, mogao bi da juri dan i noc i da se ne umori. Takodje mu treba cvrsta ruka i dobro vaspitanje, narocito dok je mali, kako bi se nekako usmerila ta njegova energija. Nije za decu, ne zbog agresivnosti jer je pas dobrica, vec zbog ogromne energije i poprilicne snage, pa moze sav srecan u igri oboriti dete i povrediti ga (mene je taj mladi muzjak par puta u zaletu da mi sav srecan izbalavi lice skoro oborio sa stolice). Inace je divan pas i divna je rasa. Ali zaista mislim da se ne bi dobro osecao u stanu, treba mu obezbediti makar dvoriste.

Pozdrav svima.
 
Potpuno se slazem sa Lilium, ovi psi jesu super, ali ipak se oni koriste kao gonici za lov na lavove!!! Tako da nisu bas psi za pocetnike ili za ljude koji ne bi mogli da kontrolisu dominantnog psa i da mu pruze neophodnu fizicku i psihicku vezbu.
 
ridzbek NE VOLI decu,to uvek naglase kad pisu o njemu. jako je agresivan i nikako nije za one koji nisu imali pse. potrebna mu je jaka dresura,vrlo ostra. inace je gonic,pe samim tim je i vrlo neposlusan. treba mu prostor i mnogo istrcavanja.
 
Hvala ljudi ...pomogli ste mi...

Dobila sam i divan predlog za Bernskog planinskog psa , zaista lep ali opet isto pitanje ...JESTE LI ZA STAN ?

I drugo cuveno pitanje ...jeste li za decu...

Posto, sam neodlucna , a cerka trazi psa, ubi me od smaranja , dajte savete sta je od rasa dobro za stan , i za dete ujedno ...i da li uzti za cetvorogodisnje dete malog ili velikog psa???
 
Koliko znam bernski psi su odlicni za decu. Za stan i jesu i nisu, sve zavisi od dobre volje ukucana koji ce cistiti njegovu dlaku i izvoditi ga redovno u duze setnje. U stanu je inace miran. E sad opet i oni su redji kod nas (ali ih ipak ima vise od ridzbeka), tako da im cena nije bas mala (ako vam cena uopste predstavlja problem).
Po mom misljenju za cetvorogodisnje dete je bolje uzeti malo veceg psa, jer manji psi znaju da budu prgaviji i ne toliko tolerantni prema decijoj igri sa njima.
Iskreno ja bih preporucila da zajedno sa detetom odete do nekog sredjenog azila, pa neka malena izabere sama, a taj pas ce vas sigurno voleti do neba (osim ako niste bas zapeli za rasnog psa, mada i u azilima ima rasnih).
 
Ja sam skoro kupio za stan stene boxera koje je sad uzasno bolesno i moracu da ga uspavam, ali to je druga prica, po mom misljenju je najbolje u stanu imati psa kratke dlake, a sto se tice dece, sto veci pas, to bolji sa decom. Moj mali boxer obozava decu najvise na svetu i od jako puno ljudi sam cuo da ako ocete psa za dete, uzmete zenku boxera i ne morate ni dadilju da uzimate. Znam da izgledaju malo opasno kad porastu (u slucaju da je kupiran i usi i rep), ali karaktrno je definitivno jedan od najboljih pasa, pogotovu sto se tice igre. Mislim da bi vam to potvrdio svaki vlasnik ovog psai poznavalac rasa uopste, sve to naravno ako je pas dobro vaspitan. E sad velika mana ove rasa je njihova osetljivost na bolesti i jako puno genetskih oboljenja koje nose, evo ja sad imam problema sa tim i najverovatnije cu uspavati psa jer mi se dusa kida kad ga gledam vec danima u ovom stanju, a nema neke sanse da se izvuce, ali to je jako, jako retka bolest, koja se eto meni zakinula. Ocu da kazem u slucaju da krenete da razmisljate o njima, dobro proverite poreklo roditelja, i odgajivacnice. Sve ostalo kod ove rase je savrseno, razigrani su, inteligentni, strpljivi, nisu agresivni, i vole sve oko sebe. Druga rasa koja mislim da je super je doberman, kratka dlaka je spas za stan, verujte mi, imao sam vucijaka! Ljudi ga se plase, ali oni isto znaju da budu strasne dobrice. Istina je da je po naravi skroz drugaciji od boxera, zatvoreniji je malo, ali sve je to do odgoja. u jednoj stvari je u prednosti u odnosu na boxera, a to je sto ne balavi (mada boxeri ne balave po kuci, jednino ako ih zadisete). U svakom slucaju mislim da obe rase vole klince tako da nije problem, samo ako vam se dopadaju ovi psi i ako cete moci da ih setate i istrcavate dosta svaki dan. Moji prijatelji imaju nemacku dogu u stanu od 45 kvadrata, porodica od 4 clana i kazu mi da je strasno mirna po kuci, tako da u sustini nijedn nije problem ako ga volite i ako imate da ga nahranite :) jede 3 kg dnevno.
Naravno postoji x malih kucnih kerova ali ja njih nesto ne volim preterano, jedino bi mozda buldoga izdvojio, ali sve sto znam o njegovoj naravi je da je lenj! :) Za stan jos nisu losi sar pej (tvrdoglav) i stafordski terijer(agresivan prema drugim psima) ali ja pih toplo preporucio prve dve rase koje sam pomenuo. Naravno to su veliki psi i treba ih lepo vaspitati, da ne pomisle da su alfa, ali posto su jako pametni mislim da nije problem, samo ako znate kako.A sto se tice toga koji pas je energican i da se pazi da ne srusi dete, to je malo problem, jer je poznato svima da se malo koji pas umiri pre godinu, dve dana starosti, dok ne odrastu vole da skacu jurcaju i igraju se kao i mi.
Ako nista tu je uvek zlatni retriver! :)
nadam se da je ovoliki tekst bar malo pomogao:)
 
Imala sam boxerku ko dete...to su najbolji drugari sve dece...ali su mnogo kilavi. mi smo nasu sa 9 meseci morali da uspavamo jer je dobila rak koze.

Obozavam ih ali posle sve te tuge za njom tesko da cu opet uzeti bokserku. Ovo sto mi pisete samo potvrdjuje moju teoriu.

Ne znam zasto su toliko kilavi ti boxeri. Znam bar jos dve porodice koje su uspavale boxere i to vrlo mlade.

Citam pazljivo sta mi pisete , i razmisljam. Cinjenica je da ni jedan pas nije za stan , ali nisu ni neki ljudi za stan... :)

Nisam zapela za rasnog psa , vec tezim dobrom odabiru psa, shodno stanju u kome smo.
Duboko sam uverena da se pas kupuje ko stan , pazljivo i dugo. Pravi izbor je ipak tesko napraviti. Zato su mi vasi komentari dragoceni, i hvala vam.
 
Ne znam puno o bernskim psima, upoznala sam do sad samo jednog, u pitanju je bio odrastao muzjak koga smo drugarica i ja pronasle izgubljenog i odvele u pansion za pse dok mu ne pronadjemo vlasnika (na srecu uspele smo u tome, pa je kuca srecno vracena). Pas je bio zaista divnog temperamentima, dopustio je nama - kompletnim strancima da mu stavimo ogrlicu i povodac, da ga ubacimo u auto, strpamo u boks u pansionu i sve bez bilo kakvog protesta. Vlasnica ima 2 ili 3 deteta koliko se secam i tada su imali do 10 godina. Kaze da se svi lepo slazu, a posto zena drzi mali sportski objekat, pas svakodnevno dolazi u kontakt sa "strancima" i ne pravi nikakav problem.

Sa druge strane, ovo ne znaci da ce svaki pas biti takav, mnogo zavisi od Vas i Vaseg odgoja, odnosno vremena koje cete posvetiti psu. Ako se odlucite za njega, trebate uzeti u obzir Vasu finansijsku situaciju - ovo je veliki pas koji jede puno, a srazmerno njegovoj velicini ce i vet. troskovi biti nesto skuplji. S obzirom da je dugodlak, bice potrebno vise vremena za cetkanje i odrzavanje dlake, kao i za duze setnje. S obzirom da je u pitanju planinski pas, kojem bas i ne odgovara nasa letnja klima, morali bi ste povesti racuna o tome kako da ga leti rashladite i da vodite racuna o tome da se ne pregreje (ista prica je i sa bernardincima, njufaundlenderima).....

Mislim da bi bilo najbolje da najpre razmislite sta zelite od Vaseg psa, koliko vremena i truda zelite da ulozite u njega i kakva vam je finansijska situacija, pa da shodno tome nabavite psa. Sta god da izaberete, to Vam je bukvalno kao da imate novog clana porodice u kuci, ciji je zivot Vasa odgovornost. Imate dobar spisak rasa na http://www.pas.co.yu/display/fci/index.php sa opisima i karakteristikama svake rase, mozad je to dobar nacin da se odlucite. Sa druge strane, razmislite o onome sto je Mackic predlozila, zasto ne bi ste usvojili nekog napustenog psa? Ima ih najrazlicitijih i mogli bi ste da birate ono sto Vama odgovara (velicina, izgled, temperament). Puno srece, sta god da izaberete. :)
 
ja mogu da ti preporucim bigla,on je mali,ima kratku dlaku,obozava decu i jako je strpljiv. ovaj moj sedne da se mazi cim vidi bebu koja ide ka njemu. bernski pas je divan,dobar,strpljiv ali je ogroman i ima dugu dlaku koja opada u pramenovima.ima jako slicnu dlaku zlatnom retriveru. a bigl kostaod 200 do 400eura.
 
Mirka šizika:
Hvala ljudi ...pomogli ste mi...

Dobila sam i divan predlog za Bernskog planinskog psa , zaista lep ali opet isto pitanje ...JESTE LI ZA STAN ?

I drugo cuveno pitanje ...jeste li za decu...

Posto, sam neodlucna , a cerka trazi psa, ubi me od smaranja , dajte savete sta je od rasa dobro za stan , i za dete ujedno ...i da li uzti za cetvorogodisnje dete malog ili velikog psa???

Ne znam sta da ti kazem sto se tice velicine psa za cetvorogodisnje dete, ali moj savet je usvojite neko mesance iz azila i usrecite i sebe i kucu:)
Ima puno ljudi koji dele kuce-mesance za koje se i zna koliko ce porasti, a mnogo teze nalaze vlasnike samo zato sto nisu rasni:(
pogledajte na ovom forumu i na zivotinskom carstvu i na http://www.well.org.yu/Usvojite ili poklonite.htm
 
Cekaj ...pa svi su mi za bigla reklida je izuzetno nestrpljiv , da trazi istcavanje svakodnevno i da ne voli samocu...Ja vec dugo lutam za njima , jer je to moj izbro...ali s kim god da sam pricala rekose mi nikako bigla. Divni su...bas sam bila tuzna kad su mi rekli da niej za stan.

Muz zeli bernskog, dete nema pojma ...Ja sam htela bigla ili ridzbeka...

Ajd sad mi kazi sta je mana biglu...
 
Ljudi...ja stvarno nisam u fazonu da mora da bude rasan pas , nije mi to vazno.
Bitno mi je da to bude dobar izbor...ma kako se zvao.

I zelim da uzmemo stene , da raste sa nama da se navikavamo mi na njega i on na nas....

Hvala vam svima...svaki komentar mi je dobro dosao, jer ne znam puno o rasama , a sve sto sam kopala po netu je dosta sturo, ili opste ...Mnogo vise znace konkretna iskustava ljudi koji vec imaju neku odredjenu rasu...
 
Mirka šizika:
Ljudi...ja stvarno nisam u fazonu da mora da bude rasan pas , nije mi to vazno.
Bitno mi je da to bude dobar izbor...ma kako se zvao.

I zelim da uzmemo stene , da raste sa nama da se navikavamo mi na njega i on na nas....

Hvala vam svima...svaki komentar mi je dobro dosao, jer ne znam puno o rasama , a sve sto sam kopala po netu je dosta sturo, ili opste ...Mnogo vise znace konkretna iskustava ljudi koji vec imaju neku odredjenu rasu...

Evo konkretnog iskustva sa mesancem:) Mi smo naseg pronasli (u stvari nega i jos dva) ali stence je takodje moguce naci i u azilu i na netu na poklon. Mi nemamo decu, ali je sa komsijskom super, sve je stvar u vaspitanju ( kao i sa samom decom:)...mnogo je pametan i pored malo standardnog grickanja namestaja i cveca (sto ce i svaki rasan kao mali raditi) mnogo je dobar i brzo uci. Ja opet glasam za usvajanje steneta iz azila ili sl:)
 
Proslog leta smo trebali dobiti mesanca - komsijinu retriverku , prevario neki baja iz kraja, i rodilo se 5 malih poluretrivera...uglavnom znali smo da je tata crn i nista vise jer su bila tri zuta a dva crna steneta. I ja se zaljubim u jednog malog crnog, al ...ubedi me porodica da su to dlakavi psi ,da nisu za stan , da ima da se ubijem cisteci i tako mi ne uzmemo medenog..

Od tad ja kopam po netu.
Raspitujem se , skupljam iskustva.

Sve se mislim , da li ili ne , ili ipak da...i ako da sta???
Pa dva dana odmorim , pa opet u krug...
 
I treba dobro razmisliti...to je velika obaveza, ali posto dete vec imate(a vece obaveze od deteta nema:)) mislim da vam pas nece biti problem. Sa dugodlakim iskustva nemam, ali koliko znam svaki pas se linja, pa i kratlodlaki... Mi jos nismo do pravog linjanja stigli, tek je ovaj nas mesanac promenio "bebecu" dlaku i to je bilo, hmmm, pa ne bas prijatno iskustvo:) Moj decko svima preporucuje pudlu, ne linja se , nema jak miris i izuzetno su pametne i pravi drugari, a za malo dete idealni-mali... Njegova pudla je stvarno bila, tj. bio lik i bas pravi drugar:)
 
Mirka šizika:
Proslog leta smo trebali dobiti mesanca - komsijinu retriverku , prevario neki baja iz kraja, i rodilo se 5 malih poluretrivera...uglavnom znali smo da je tata crn i nista vise jer su bila tri zuta a dva crna steneta. I ja se zaljubim u jednog malog crnog, al ...ubedi me porodica da su to dlakavi psi ,da nisu za stan , da ima da se ubijem cisteci i tako mi ne uzmemo medenog..

Od tad ja kopam po netu.
Raspitujem se , skupljam iskustva.

Sve se mislim , da li ili ne , ili ipak da...i ako da sta???
Pa dva dana odmorim , pa opet u krug...


Sto se tice retrivera i ciscenja njihovih dlaka, evo iz prve ruke moram da kazem da to nije nikakva nocna mora. Istina je da se oni posteno linjaju kad za to dodje vreme, ali meni je recimo dovoljno da usisavam jednom nedeljno da bi stan bio cist tj bez dlaka. Takodje se cetkanjem resava problem dodatno (samo sto sam ja lenja pa ga ne cetkam onoliko koliko treba). Tako da sve sto vam treba u vezi retriverove dlake je volja da cistite stan malo cesce nego inace, ali ne treba svakodnevno naravno, nit se mi u kuci gusimo njegovim dlakama.
Moram da se nadovezem jos o prici o biglu. Ja sam se takodje spremala da uzmem jednog, medjutim jedna prijateljica moje mame mi je ispricala svoju pricu sa biglom, koji je nocu bezao iz dvorista da bi jurio automobile po auto putu, jer je toliko bio pun energije da to nije bilo normalno. Tu me je odgovorila od uzimanja bigla, mada moram da priznam da meni oni ne deluju toliko nepodnosljivo aktivni koliko ih predstavljaju. Videla sam samo dva bigla uzivo, od istog vlasnika, mladi psi su bili, i uopste nisu leteli okolo, skakali, divljali i sl. Oni jesu lovacki psi, to je tacno, ali izgleda da ne moraju svi da budu hiperaktivni. Mada ako cete uzimati njega raspitajte se jos o njima.
 
zanima me ako neko zna na kolikoj kvadraturi bi u stanu trebali da se drze veci psi sad se selim ali ocu da znam koliko je otprilike vazna kvadratura i koliko mu treba mesta za smesta

spavace u mojoj sobi tu cemu biti mesto(za noc) ali ocu da mu napravim malo neku kao ,,okolinu,,
 

Back
Top