Кнез Милош Обреновић

Ne mogu da se nacudim da niko ne reaguje na ovu temu. Ili su nasi "Istoricari" umorni ili ima previse tema.Licno smatram Milosa kao interesantnu i zanimljivu licnost.Nepismeni covek koji je svojom ostroumnoscu, lukavoscu,prirodnim darom za politiku, doskakao skolovanim diplomatama.
Cenim Karadjordja kao pokretaca ustanka, srcanog i pravicnog coveka ali on bi svojom vise borbom nego diplomatijom manje postigao od Milosa.
Ako zanemarimo negative Obrenovica i gledamo ga samo kao politicara onog vremena on zauzima jedno od vodecih mesta u taktickoj diplomatiji.
Imam par anegdota o njemu, javicu se ali sada prepustam rec nasim istoricarima koji su potkovaniji i o njemu vise znaju od mene.
Pozdrav svima !
 
"Ako zanemarimo negative Obrenovica i gledamo ga samo kao politicara onog vremena on zauzima jedno od vodecih mesta u taktickoj diplomatiji."

Негативе се политичарима не могу занемаривати, јер им је то база, а лаж основа, због тога то се мора узети у обзир при расуђивању о политичким личностима.
 
U pravu si Vujadine, ja sam mislio na njegovu sadisticku nasladu pri kaznama cijim sprovodjenjima je licno prisustvovao.i neke ne-karakterne osobine iz privatnog zivota.To ide jedno uz drugo ali SAMO DIPLOMATSKI POTEZI za pocetak, pa kad se tema razvije povezace se.
Dobro si to uocio
Pozdrav !
 
dadel:
U pravu si Vujadine, ja sam mislio na njegovu sadisticku nasladu pri kaznama cijim sprovodjenjima je licno prisustvovao.i neke ne-karakterne osobine iz privatnog zivota.To ide jedno uz drugo ali SAMO DIPLOMATSKI POTEZI za pocetak, pa kad se tema razvije povezace se.
Dobro si to uocio
Pozdrav !
Samo još jedan dokaz da niko nije savršen...:wink: Mi nekome ta nesavršenstva opraštamo, nekome -nikako. Od čega li to zavisi, majku mu?..:roll:
 
Ajd evo jedne anegdote.....

Knez Miloš bolovao je od kamena u bešici. Na predlog kneza Mihaila, već ostarelog kneza pregledao je francuski lekar Rikord. Dok je Rikord pritiskao knežev stomak i ispod stomaka, knez je stalno izgovarao tu, misleći - tu me boli. Lekar je predlagao operaciju, ali je Miloševo tu shvatio kao francusko tout (sve).

-Sve da se odseče? - upita ga lekar.
-Vala seci sve - odgovori Miloš - samo neka umine bolja. Dosta je jadnik i poslužio!

Kada je knez Mihailo preveo kneževe reči, lekar je shvatio u čemu je bio nesporazum i zacenio se od smeha..
 
Na jednom sastanku ustaje govornik i melje, melje kad je zavrsio knjaz mu rece
- U pravu si.
Ustaje drugi govornik i govori protiv, sasvim suprotno od prvog, kad zavrsi Knjaz rece
- U pravu si.
Dolazi treci Knjazu i pita
- Cestiti kako je to moguce ovaj govori jedno, Vi kazete u pravu je, drugi govori sasvim suprotno vi i njemu kazete da je u pravu, Ja mislim da ne mogu obadvoica biti u pravu, jedan gresi.
Knjaz ga kratko pogleda
- E ti si u pravu, odgovori bez podizanja tona. :lol:
 
Taj covek je posedovao prirodnu bistrinu i ostroumnost a lukavstvo mu je bila glavna odlika. Kao sto znamo bio je nepismen ali je imao vise pisara. Kad dodje ferman od cara on pozove jednog pisara.
- Citajdel mi dovde- i pokaze prstom par pasusa - Dosta ! - Onda pozove drugog .
-Citaj del odavde dovde, tako je svaki pisar znao po nesto a samo Milos celu poruku i sam odlucivao sta ce odgovoriti.
 
Ajd još jedna.....

Boraveći u Čačku u vreme svoje II vladavine ostareli Obrenović je primetio dve mlade i lepe žene i odmah dobacio svom pratiocu:

-Zar se ne bi i star podmladio u njih gledajući? A?

Istog dana jedan stariji udovac zamoli kneza da mu dozvoli da se ponovo ženi, što knez i uradi, ali mu dade sasvim drugačiji savet:

- ....Nego ti kupi svate, pa hajd po babu! Ne šali se po devojku! Ču li?
 
Kad pomenu Gazdu, evo jedne:

Knez Miloš je spadao u ljude koji su više voleli druge žene i više im pažnje poklanjali nego svojoj. U početku je skrivao od supruge i nekih svojih momaka, Tome Vučića Perišića i Petra Cukića Lazarevića, svoje ljubavne avanture. Kad bi mu neki od njegovih poslušnih momaka utanačavao sastanak s kakvom snašom on bi ga savetovao:

-Samo, more, gledaj da ne opazi Gazda i ono dvoje paščadi! (Kneginja, Vućić i Cukić)

********************************************
Knez Miloš znao je da bude duhovit i u najtežim trenucima. Kada je napuštao Srbiju posle abdikacije 1839. godine, on je na obali Save šeretski dobacio Stojanu Simiću, svom velikom protivniku koji ga je ispraćao u Vlašku:

- Ej Simiću! Tvoja žena je u Vlaškoj, a moja ostaje ovde, pa da se menjamo sa ženama...

Neki tren kasnije Simić je bacio za kneževim čamcem kamen u vodu, da se nikad više ne vrati u Srbiju, ali želja mu se nije ispunila.
 
Prve jedinice stajaće vojske

Đakova buna (1825) podstakla je knjaza Miloša da, radi sopstvene sigurnosti, osnuje prve jedinice stajaće vojske. Od drugog ustanka, pa do 1825. godine, u Srbiji nije postojala redovna vojska, a jedina oružana snaga bili su kneževi panduri, kojih, pak, nije bilo u velikom broju.

Za nekoliko meseci po ugušenju Đakove bune, do 13. maja 1825, iz odabranih kuća regrutovano je 1.147 "zdravih i glednih mladića". To su bili prvi predstavnici regularne vojske Srbije. Oni su nazivani upisni panduri (1825-1826) i soldati (1827), a ostali su u vojnoj službi punih deset godina.

Prvi regularni vojnici služili su u narodnom odelu. Uniforma je uvedena 1826. godine, a moguće je da su je nosili i upisni panduri. Bila je po ruskom kroju i sastojala se iz sivog šinjela, čelično-zelene bluze sa crvenim ispuskama, zelenih pantalona sa crvenim lampazima, čakova sa suncobranom, mađarskih cokula, fišeklije i remenja gde se bajonet stavljao. Oficiri su nosili zlatne epolete, temnjak i srebrne ešarpe.

Knjaz je i dalje uređivao stajaću vojsku, iako na to nije imao pravo. Nemiri u Turskom carstvu i obezbeđenje sopstvene ličnosti bili su povodi da 1830. godine osnuje pešačku gardu od 149 odabranih mladića po "stasu i ugledu" iz najistaknutijih seoskih kuća. Oni su služili kao knjaževa telesna straža, koja se brinula i o bezbednosti dvora i prestonice. Ovi mladići su sabrani u dva maha. Prva grupa (73) smeštena je u Požarevcu i nazivana je prva pešačka garda, a druga grupa (76) boravila je u Kragujevcu i predstavljala je drugu pešačku gardu.

Kako je Hatišerifom iz 1830. godine Kneževini Srbiji data i samoupravna povlastica da knjaz ima pravo da drži u svojoj službi nužni broj vojnika, Miloš je već 1832. osnovao konjičku gardu, artiljeriju je uveo 1836, a posle Turskog ustava donet je i prvi vojni zakon - Ustrojenije garnizone vojske (10. juna 1839).
 
Čitam istoriju 19. veka
gledam sve one hatišerife i berate
kojima se sultan odricao Srbije u korist Srba
i odjednom shvatam koji su najvažniji dokumenti države Srbije !
( koji su verovatno i najboje čuvani dokumenti države Srbije )

Odmah zatim shvatim
da Amerika za veći deo svoje teritorije nema valjana dokumenta !

Floridu je kupila od Španije,
Luizijanu od Francuza ,
Aljasku od Rusa ...

Ali za Pensilvaniju, Džordžiju, Virdžiniju itd nema dokumenta !
To je oteto od Engleske kraljevine

Ako ikada Amerika posustane,
i vrane počnu da je kljuckaju
pojaviće se engleska kraljica i reći će :
" Hej, pa ovo je moje !"

Veliki beše Miloš Obrenović,
veliko i kvalitetno je njegovo oslobađanje Srbije !

Vojno ju je osvojio,
pravno ju je dobio,
trgovački ju je kupio.

Kad to uporedimo sa papirom na kome je američka rulja napisala svoju deklaraciju da je nešto njihovo zato što je oteto ...
 
Љепо је то све, али да није било Русије све би то било пуно, пунооооо теже (питање је кљако би било уопште...).
Нијесу се Турци препали Срба, па давали ово и оно.
Нити су Турци били глупаци а Милош их БРЕ заиебо.:lol:
 
milos je bio politicar u pravom smislu te reci

kad je morao da se sagne , sagao se , kad je mogao da se siri , sirio se.

nije mu samo rusija bila saveznik , vec i austro-ugarska , ali i to mu se mora smatrati za uspeh , naci takve saveznike a ne postojis.

Без Русије могао је бити и сто пута бољи политичар, али било би му џаба. Шта мислиш да су Турци тек тако пристајали на уступке? :lol:
А Русија им за вратом стално...:cool:

Не заборави да су Турци само пар година прије скроз скршили српски устанак.
Да је сваки сљедећи устанак могао бити далеко, далеко слабији него Први....
И да би сваки пут за већ ослабљене Србе посљедице биле све горе....

Но реци, Фала Русији и то је то.:cool:
 
Без Русије могао је бити и сто пута бољи политичар, али било би му џаба. Шта мислиш да су Турци тек тако пристајали на уступке? :lol:
А Русија им за вратом стално...:cool:

Не заборави да су Турци само пар година прије скроз скршили српски устанак.
Да је сваки сљедећи устанак могао бити далеко, далеко слабији него Први....
И да би сваки пут за већ ослабљене Србе посљедице биле све горе....

Но реци, Фала Русији и то је то.:cool:
Па добро нису Милошеве заслуге везане само за Други српски устанак, а што се Руса тиче, они су били важан међународни фактор који је утицао углавном повољно на српске интересе, али пре свега због својих интереса, па тек онда због интереса Срба. А уосталом, нико не функционише у политичком вакууму, па ни Милош није, користио се политичким окружењем, као и свако, као и Карађорђе што је уосталом.

Митологизује се политичка вештина Милоша а често се занемарује његов син Михаило, који је постигао коначну државну независност Србије, а не давши заузврат практично ништа, сем што је султану однео на поклон сабљу и чини ми се коња :). Наводно се и сам султан после чудио зашто се тек тако одрекао Србије и Београда.
 
...
Но реци, Фала Русији и то је то.

Fala, i ko vas jebbe, ha ?
Pa ne ide to tako, Likota moj !

Mi se naravno na braću Ruse oslanjamo,
a i oni na nas - svakako.
Srbija je tačka o koju se džin može osloniti i ostati na nogama - itekako ! ;)

Meni je ovde interesantniji drugi deo teme,
zar zaista Amerika nema jači dokument od Deklaracije nezavisnosti ?
Dobro, znam da je država međunarodno priznata
( jedna od prvih koja ju je priznala bila Dubrovačka republika ),
ali zar pored toliko političara, masona, nobelovaca, kurtona i kuraca
niko od njih ne izvuče od engleske ptičice neki dokument ?

Velik beše MO !
 
Moju decu sam učio da je najveći srpski junak Miloš,ali ne Obilić već Obrenović.

Malo takvi Srba ima,svaka ti čast.
Tvoja deca će bar shvatati realnost i neće živeti u oblacima.

- - - - - - - - - -

Љепо је то све, али да није било Русије све би то било пуно, пунооооо теже (питање је кљако би било уопште...).
Нијесу се Турци препали Срба, па давали ово и оно.
Нити су Турци били глупаци а Милош их БРЕ заиебо.:lol:

I Karađorđe je imao podršku Rusije,možda čak i veću nego Miloš,ali je nije iskoristio na adekvatan način.To je poenta.
 

Back
Top