Идеалан калибар

Идеалан али за шта?
Као и за све мора се гледати намена пушке из које ће бити испаљен.
Ако је само прецизност у питању ту је златна средина 6мм
Док за неке друге улоге ипак мора постојати још неки
 
Skyglide:
Идеалан али за шта?

Tacno, idealan za sta? Pitam se da li je nas Sloba 3.1 ikada ispalio u zivotu metak ili samo papagajise sta cita po internetu iz dokonosti?

Glupo pitanje, uostalom. Vec znam odgovor. :roll:

Skyglide:
Као и за све мора се гледати намена пушке из које ће бити испаљен.
Ако је само прецизност у питању ту је златна средина 6мм
Док за неке друге улоге ипак мора постојати још неки

Ne more u pitanju biti ni puska, u krajnjem slucaju. Kakvo bi misljenje imao za pistoljski kalibar, na primer?
 
Odavno sam hteo ovo da postavim odavno ali nikako da nadjem sliku u gomili!
Steta sto je Fjodorov pao u nemilost Staljinu ,..




Takodje recimo manlicher-carcano [iz italijanske vojske u 2. sv. ratu] smatram naj-kalibrom u tom pogledu.[kenedi je ubijen istom]
6,5!!! + - [0,5]
 
Uvođenjem municije m193/ss109 i ruskog m74, mnogi su se zapitali kako dalje? Eksperimenti koji su slijedili , naznačivali su moguć prelazak na nekakvo novo potkalibarsko streljivo.Ipak, unatoč svemu , te "igle" nisu imale zamjetniji tehnološki napredak. Ja mislim da je razlog tomu što je balistika unutar tako malih kalibara nepovoljna za razvoj klasičnom tehnihom. Sad se čuju naznake kako bi ameri prešli na taj novi kalibar.... pitanje što će biti.... puno se pričalo i o bezčahurnom metku za g11 pa ništa od toga....
Mislim da su se rusi zajebali 40 i neke... trebali su ne ići na 7,62x39 već na 6,35x39..taj bi metak i dan danas bio moderan.
 
Idealan kalibar za sta, koje oruzije , koju namenu ?
9mm para , univerzalan kalibar koji imka dovoljno zaustavne moci a nije prejak i moze sa kontrolisati oruzije pri pucanju pa tako cini prvi izbor za kucnu samoodbranu kao i za sluzbenu uporebu , za ovo drugo posebno jer ima vecu probojnu moc od vecih kalibara , municija je jeftinija za proizvodnju , i kud i kamo laksa od vecih kalibara, a manji gabariti omogucavaju veci kapacitet magacina . Mada bi idealan izbor za samoodbranu bio 45 ACP ( po statistici on u 50% slucajeva potpuno onesposobljava protivnika prvim metkom) , ali je tezak za kontrolu pri pucanju .Dobar izbor za pistoljski kalibar bi bio i 9x21 i 10mm AUTO , mada ovaj drugi po karakteristikama samo malo zaostaje za 45 ACP
7,62x39 je svakako najbolji izbor za automatske puske , metak koji se dokazao u poslednjih 50 godina . Amerikanci polako uvode nov puscani kalibar 6,8 x43 posle zalbi svojih vojnoka na terenu da 223 remington nema dovoljnu zaustavnu moc , interesantno je da su performanse metka 6,8x43 jako slicne performansama 7,62x39 , neko bi mozda rekao da je novi americki metak bolji od starog ruskog , i on to jeste , bar na papiru , ali ne presudno , jer se performanse metaka razlikuju za svega nekoliko procenata
Sto se tice izbora za snjperske puske tu su mane vise svi "srednji"kalibri dobri od 7,62x51 do 300 winchester magnum i slicnih , tu ucinak vise zavisi od kvaliteta oruzija nego samog metka . Ovo se odnosi na daljine do 800 metara , za vece daljine se naravno moraju koristiti veci kalibri koji nose veliku energiju
 
hehe sto se tice uvodjenja novog kalibra u Amerucke oruzane snage, mala ispravka, ponovo su na pocetku sa papirom i olovkom u rukama. Kalibar 6.8 nije prosao trupna ispitivanja u Iraku tako da je odbacen i trazi se nov kalibar koji ce najverovatnije pocinjati sa 7,...:)
 
Na kraju ce Ameri da se vrate na 308 Winchester , nikad mi nije bilo jasno zasto ljudi osecaju potrebu da menjaju stvari koje su provereno dobre . Koliko vidim moda malih kalibara za vojno naoruzanje polako prolazi , tzv srednji puscani metak jeste najbolje i dokazano resenje za naoruzanje najveceg dela vojske . Licno se nikada ne bih odrekao Zastavinog M 70 .
 
zuti car:
Na kraju ce Ameri da se vrate na 308 Winchester , nikad mi nije bilo jasno zasto ljudi osecaju potrebu da menjaju stvari koje su provereno dobre . Koliko vidim moda malih kalibara za vojno naoruzanje polako prolazi , tzv srednji puscani metak jeste najbolje i dokazano resenje za naoruzanje najveceg dela vojske . Licno se nikada ne bih odrekao Zastavinog M 70 .


kalaš i tandžara su zakon. ipak ih još ništa nije prestiglo u svim pogledima.
 
Ma daj, od ovakvih "pitanja" mi se dize kosa na glavi.....Idealan kalibar....Za sta idealan!!

Da postoji idealan kalibar celu bi vojsku naoruzavali jednim jedinim oruzjem, i artiljeriju, i avijaciju, i pesadiju, i inzenjeriju, i kuvare, i muzikante, i one cate u vojnim odsecima....

Jos jedan u nizu Liberty-jevih viceva :roll:
 

Back
Top