MARINADA ZA BIFTEK

meso se ne sprema samo pecenjem i kuvanjem...........naime i salamura je takodje vrsta obrade mesa ili marinada. cilj marinade je da se meso pripremi za lakse konacno spremanje i da za vreme provedeno u marinadi upije zacine i samim tim poboljsa kvalitet jela.

marinada ne kosta puno i moze se spremiti lako. dovoljno je za par snicli staviti u kesu za zamzivac malo ulja, soli, bibera...pa ko voli lovora, limuna, tucane paprike, belog luka.sve je stvar ukusa. iz kese istisnuti vazduh i zatvoriti je.

a ako se radi o vecoj kolicini mesa, recimo ceo biftek, ja ga isecem na deblje komade, nikaa ga ne "tucem" da bude kao snicla nego ga ostavim bas takvog kakav jeste, premazem ga sa obe strane senfom i redjam u ciniju. na kraju sve to obilno zalijem uljem.meso mora biti POD uljem!!!.. desava se da mi stoji u frizideru i preko 7 dana, za to vreme biftek je vec delimicno preradjen i samo ga bacim na jaku vatru / bitno je da je jaka vatra kako bi zatvorio sve pore da bi mi u bifteku ostali svi sokovi/ kratko i biftek je gotov. biber volim da na kraju NAMELJEM direktno na meso, koga stavim na kruton /sredina od hleba prepecena u tiganju kao tost ili kroton od krompira //svez krompir narendam na trenicu i u tankom sloju ga isprzim u tiganju, tako da dobijem formu kao mrezice i takav je odlicna podloga za bifte// a od gore jedno jaje na oko sa zivim zumancetom :):)

napomena: res biftek ne postoji!!!! bolje onda spremite nesto drugo ;)
 
Ajd sad Proko1 nemoj molim te kako to tucane paprike - paprika je ženskog roda hoćeš da te tuže za uvredu. Šalu na stranu nadam se da se nisi uvredio jer je fazon praistorijski - u nastavku ću biti ozbiljan
Manje Više
Neverujem da mladjarija ima živaca da čeka 3 dana da meso odleži a kamoli više:
Ja ga ne sečem samo odvojim žile i oblikujem ako ima potrebe
"Ma meso je meso" (česta uzrečica kod nazovi mesara ) ko da je važno dal sam ga ovako il onako sekao - sve je tu.
E pa nije tačno zato praktikujem da uzimam cele buteve il krmenadle pa ih istranžiram a ne da mi biftek recne na pola pa moram ili da ga punim (greota) il da pravim stroganov
vidim i sam da sam pobegao od teme al neću da brišem
Dakle potom u posudu dodam senf, so, limunov sok, belog bibera (ne previše) ponekad ubacim i pokoje zrno zelenog bibera (jao sad sam se setio pa mogao sam dati recept za feferstek) baš ako mi se nadje pri ruci dodam koje zrno kristal šećera (u bukvalnom smislu reči - koje zrno) ili malo marmelade nešto manje od po kašičice i na kraju sitno sečeni bosiljak (može i peršun al to nije to) i malo maslinovig ulja
sve to izmešam pa ravnomerno premažem biftek
zatim odsečem parče folije nešto duže od bifteka (u nedostatku folije može se i iseći kesa za zamrzivač tako reći je isto) premažem je uljem (običnim)
Biftek pružim po dužini folije pa ga ponovo prelijem sa uljem i na kraju ga urolam u foliju tako da nema kontakta sa vazduhom
Eh voleo bih i ja da imam mesta u frižideru da mogu tu da ubacim celu lornu i da imam novaca pa da uzmem 3 il' 4 cela bifteka da tu istu lornu napunim
Kako sam počeo još ću i da se rasplačem
da ostlo je još samo okretati biftek na svaka 24 sata a kao prilog i dekoraciju bi preporučio brdo crnog luka sečenog na kolutove i ispečenog na roštilj ploči (preporuka onima koji baš ne barataju najveštije nožem koristite super secko sigurnije po vas a i uštedećete na vremenu) ovo u zagradi nije reklama nego realnost moje pravo mišljenje je da nikakav extra turbo specijal mega sa švedskom ili japanskom revolucionarnom tehnologijom nemože da se meri sa mojim rukama i dobrim nožem

i za kraj mi ostaje da se odlučim midijum ili engliš?

težak izbor

kad dobro razmislim odavno nisam jeo tartar biftek

gde ću sad u 15 do tri da nadjem žensko da voli živo meso, voli da popije malo dobrog vina, da mogu pričati sa njom nešto neobavezno izmedju 2 zalogaja i još da spremi tost dok ja pripremam tartar

E Fanky što ti je tema
Baš si me sad ubio u pojam
odoh ja da spavam iako .......posle ovoga stvarno neznam ka ko ću ???
 
T i h i:
preporučio brdo crnog luka sečenog na kolutove i ispečenog na roštilj ploči
dopuna za pripremanje crnog luka
-meni je lakše to uraditi nego napisati kod pisanja uvek nešto propustim

u veći tiganj sipati dosta ulja, može i u šerpu kao i u fritezi
sačekati da se ulje zagreje pa dodati crni luk
ma koliko luka bilo nakon što ga propržite učiniće vam se da ga ima malo
kad luk omekša malo ga procediti - dovoljno je i sa fr. kašikom a može i u cetki
baciti ga na ploču pored bifteka i začiniti (so, biber, aleva paprika,može i malo sitno iseckanog bosiljka ili peršuna-ovo zadnje nije po recepturi)
nekoliko puta ga treba okrenuti tek da se začini ravnomerno pomešaju i da luk ravnomerno dobije boju biftek staviti na tanjir, prekriti ga lukom i dodati koji list bosiljka (koliko se sećam po recepturi neide kruton ali možda se i varam neće biti greška ako ga stavite)
- da i ako vas pitaju šta je u tanjiru kažite biftek ala budapest
ako nako zna neki drugi naziv za njega bio bih mu zahvalan da ga doda u nastavku
 
e odlini su vam recepti za biftek....
Steta sto nisam kod kuce pa da dodam i za feferstek,ali kada budem i stignem potrudicu se....
@ Tihi, sto se tice tartara.....strava ideja, pozelela sam da odmah odem sa posla na takav rucak
 
@sanja - saksija po saksija pun balkon
@emanuelaa - što se mene tiče slobodno svrati, sa posla ako ti je usput, jest da nemam spremnog vorčestera, al' to nije ni bitno, za tartar je najvažnije meso a ako neki začin i fali nije problem postoje i drugi
što više to bojle
 
sa velikim interesovanjem procitala sam predivne ideje za marinade - koje , svaka na svoj nacin sadrzi nesto *svoje*. sve je perfektno i pisano sa velikim entuzujazmom i mogu da konstatujem da su pisali istinski zaljubljenici u kulinarstvo - u koje i sama pripadam. kao moj skroman doprinos: marinada(naravno u pitanju je biftek) za *karpaco*(carrpacio):biftek dobro ohladiti u zamrzivacu, iseci na tanke listice i potopiti ih da prenoce u maslinovom ulju,balzamiko sircetu, malo soli,drobljenom belom biberu i izgnjecenom belom luku. servirati na zelenoj salati posuo sa malo parmezana. tako rpiremljen biftek bice izuzetno socan i mekan - ako ga sacekate minimum tih 12 h. posluzite ga uz vrhunsko crno vino i, bez sumnje bicete in jer je je to nova vwrzija *susija* ali na nas nacin. prijatno!
 
Pozdrav svima! kao novi clan pomno citam sve vase inventivne ideje, mastovite - a iznad svega, manje ili vise originalne. Juce sam obecala nekome recept za pecurke, ali ne znam ko je to bio, obzirom da sam nov clan pa , po malo me ima ovde, malo onde. No mozda ovo nije pravo mesto jer je tema o marinadi za biftek, ali ko cita, pronaci ce. Uostalom, i pecurke su meso, ali *sumsko*. Dakle, oprostite pocetnicku gresku, pa nemojte ovaj recept s titulom *Uljez* izbaciti velikom metlom iiz ove teme o marinadi. Dakle: pecurke isecite na listice ili oblik koji vam odgovara (naravno i drskice) i dinstajte na ulju u sopstvenom soku uz mesanje dok isti ne ispari skroz. Jednostavno - dodati kasicicu brasna, istu takvu aleve paprike (slatke) dasakk bibera i malkice vode do zeljene gustine, da softic bude zeljene gustine. Na kraju dodati pavlaku i ugasiti tu vrucu ringlu da se uz jos par blagih *kljucica* dovrsi. Ja ne volim da dinstam pecurke sa crnim ili belim lukom i dr.zacinima - jer kunst je da samo one dominiraju. Hvala na strpljrnju i razumevanju i naravno PRIJATNO. LilyL .Moj recept za marinadu za *karpaco-biftek* imate takodje ovde,. Iskreno, moze da nadmasi bar moj, obozavani biftek Tatar, a nije lose ni za promenu. Pozzdrav mojim istomisljenicima, a i svima!
 
kucna varijanta rozbifa

biftek ocistiti od kozica, posoliti, premazati senfom u uvaljati u krupno mleven biber
peci u rerni kratko, na 200 stepeni oko 20-25 min, jasno da vreme zavisi od velicine , pazeci da se sasvim ne ispece jer gubi svoj ukus........

meso treba a bude blago crvenkaste boje :)
 
ok, da prosirimo malo... :) ... jer sam upravao danas stavila komad svinjskog vrata u marinadu, da pecemo sutra:
dve šake svezeg ruzmarina. Izgnjeciti. Ako nemate u komsijskoj saksiji , moze i kasika-dve suvog.
6 cenova belog luka protisnuti, 10 kasika maslinovog ulja (ja od oka, iz flase) sok 2 limuna i malo prosusene kore istog, so, biber (kao, sveze mleven...ali ja to nemam)
Natrljati celom smesom komad (moj 1,5kg :) ) mesa, poklopiti i ostaviti u frizider do pecenja.

a za vrat na rostilju:
izeci vrat na snicle i izlupati ih.
Marinada:
2 case suvog crnog vina,
pola case maslinovog ulja,
vezica persuna,
vezica luka vlasca ili mladog luka,
glavica belog luka,
kasika aleve paprike, 2 kasike suvog ruzmarina, so, biber.
Meso se stavlja u marinadu dan pre rostiljanja :)
 
ima i ovo :) :

ZA SVINJETINU I

casa vode, 2/3 case vinskog sirceta, luk, 20 zrna kleke, 10 zrna crnog bibera, 2 lista lovora, kasicica ruzmarina i nekoliko iglica smreke (zanimljivo, je l' da?)

ZA SVINJETINU II

pole litra belog suvog vina, 1 crni luk, 1 sargarepa, parce celera, 2 cena belog luka, klincic, nekoliko zrna bibera, 1 lis lovora i kasicica majcine dusice.

ZA GOVEDINU
casa vode, 2/3 vinskog sirceta ili pola case suvog crnog vina, 2 lista lovora, po 10 zrna engleskog zacina i bibera.
 

Back
Top