Vanbracna zajednica

Ona Marge

Veoma poznat
Poruka
10.580
Postavila sam ovu temu i na drustvenim naukama ali je ovde posecenije pa ocekujem odgovor po mogucstvu od nekog ko se zaista razume.
Posle koliko vremena u vanbracnoj zajednici supruznici imaju zakonski ista prava kao oni u bracnoj zajednici po nasem vazecem zakonu ?
 
Marge Simpson:
Postavila sam ovu temu i na drustvenim naukama ali je ovde posecenije pa ocekujem odgovor po mogucstvu od nekog ko se zaista razume.
Posle koliko vremena u vanbracnoj zajednici supruznici imaju zakonski ista prava kao oni u bracnoj zajednici po nasem vazecem zakonu ?

E, baš juče sam gledala nešto u vezi toga na HRT-u - jeste da je druga država, ali mislim da je ovaj detalj primenjiv i kod nas.
Tema je bila podela imovine u slučaju razvoda bračne/vanbračne veze ili nasleđivanje posle smrti bračnog/vanbračnog druga i uopšteno se pominjalo kako je ponekad problem dokazati vanbračnu zajednicu.
G-đa pravnik je kao pametan potez navela potpisivanje izjave o vanbračnoj zajednici i overavanje u sudu. Pretpostavljam da bi takav dokument imao težinu kao venčani list.

Proveri ovo, zvuči malo praktičnije od iste adrese u ličnoj karti. Mislim, šta kad su ljudi podstanari, pa se sele na svakih 6 meseci?
 
I jos nesto, nedavno smo muz i ja potpisivali neku izjavu u "Gradskoj kuci" za prijatelje da zive u vanbracnoj zajednici zbog nekih formalnosti oko socijalnog. Koliko je to validno kada su u pitanju ostala prava kao sto je na.pr. nasledjivanje, da li za ozbiljnije postupke treba imati neke bitnije dokaze o vanbracnoj zajednici ili eto tako, nadjes dva prijatelja koji to potpisu i gotovo ?
Doduse, oni imaju i zajednicko dete, ali prijateljica za koju ovo pitam nema dece sa doticnim gospodinom. On je u stvari taj koji se panicno boji potpisivanja mada je vec u poodmaklim godinama, nikada se nije zenio i nema dece, a ona se za.izdila da hoce papir pa kud puklo da puklo. Ja pokusavam da smirim situaciju nekim saznanjem da oni ipak zive oko godinu dana zajedno i da se verovatno ta zajednica tretira kao bracna, ili gresim ?
 
Vanbračna zajednica se u zakonu određuje kao trajnija zajednica života muškarca i žene. Trajnija zajednica života između dva lica nije definisana u zakonu koliko godina iznosi, ali po sudskoj praksi to uglavnom bude dve i više godina (mada se može priznati i nakon godinu dana). Dakle sud u svakom slučaju posebno određuje da li je u pitanju trajnija zajednica ili ne. (To trajnija je bitno jer se u tom slučaju vanbračni supružnici izjednačavaju sa bračnim u pravima i obevazama). Plus obavezno- bitno je da između vanbračnih supružnika ne postoje bračne smetnje.
(smetnje:
- Brak ne može sklopiti lice koje je već u braku.
- Brak ne može sklopiti lice koje je nesposobno za rasuđivanje.
- Brak ne mogu sklopiti krvni srodnici u pravoj liniji, a od srodnika u pobočnoj liniji brak ne mogu sklopiti: rođeni brat i sestra, brat i sestra po ocu ili majci, stric i sinovica, ujak i sestričina, tetka i bratanac, tetka i sestrić, deca rođene braće i sestara, te deca braće i sestara po ocu ili majci.
- Srodstvo zasnovano usvojenjem (adoptivno srodstvo) predstavlja smetnju za sklapanje braka na isti način kao i krvno srodstvo.
- Brak ne mogu sklopiti tazbinski srodnici u prvom stepenu prave linije: svekar i snaha, zet i tašta, očuh i pastorka te maćeha i pastorak.
- Sud može, iz opravdanih razloga, dozvoliti sklapanje braka između tazbinskih srodnika iz stava 1. ovog člana.
- Brak ne mogu sklopiti staratelj i štićenik.
- Brak ne može sklopiti lice koje nije navršilo 18. godinu života.
- Sud može, iz opravdanih razloga, dozvoliti sklapanje braka maloletnom licu koje je navršilo 16. godinu života, a dostiglo je telesnu i duševnu zrelost potrebnu za vršenje prava i dužnosti u braku.
- Brak ne može sklopiti lice čija volja nije slobodna.)

E sad, u konkretnom slučaju (nasleđivanje) sud utvrđuje da li su ovi uslovi ispunjeni, najčešće uz izjavu dva svedoka (naravno, ako sumnja u istinitost njihovih izjava može i drugim dokaznim sredstvima, ali se ovo gotovo uvek uzima kao dokazano). Plus kod ostvarivanja određenih prava bitno je da vanbračni supružnici budu prijavljeni na istoj adresi tj. da im u ličnoj karti piše ista adresa.
 

Back
Top