tumacenje ultrazvucnog nalaza

S_K_V_O

Iskusan
Poruka
6.181
molim da mi neko protumaci sledeci deo nalaza:
"jetra odgovarajuce velicine, ehostrukture sa kalcifikatom desnog lobusa posteriornog segmenta promera 4 mm." sta je to kalcifikat i je l' moze da bue opasan, i da li je mozda potrebno posluziti se jos nekim dijagnostickim metodama kako bi se preciznije utvrdilo o cemu se radi ili je ultrazvucni nalaz dovoljan?
drugo, sta je to fibroza (lgl axillae sin. u fibrozi ispod operativnog reza levo)? velicina 5 mm.
radi se o zeni koja je operisala kancer dojke, 52 god, pa je radila kompletan ultrazvuk i to su delovi nalaza koji su nejasni...
hvala
 
Kalcifikat..to je kada se u nekom tkivu nataloze soli kalcijuma i tkivo se prakticno pretvori u strukturu slicnu kamencicu.Najcesce je u pitanju kalcifikacija krvnog suda kojih u jetri ima dosta.Da ti dalje objasnjavam ne bi verovatno razumela ali kalcifikacije su nesto sto skoro svi imamo samo dok ne odemo na neko snimanje koje to otkriva,ne znamo da to imamo.
E sad ovaj drugi deo nisi dovoljno prepisala da bi se znalo sta je jer to sto si napisala znaci : limfna zlezda leve pazusne jame u vezivnom tkivu ispod oziljka...ali ne znamo sta sa tom zlezdom !?
Prepisi ceo nalaz.
 
kalcifikat je kamencic-kamenac (kalcifikacija je nakupljanje kalcijuma, kao kamenac na cesmi sto se nakupi, ponekad mozes da vidis kalcifikat u epidermu, kao belu tackicu pod kozom, koja nije bubuljica nego nakupina kalcijuma...). Za tumacenje nalaza moras da pitas hepatologa, u principu nista opasno.
Sto se fibroze tice, ne znam na sta se odnosi skracenica 'lgl', ali ostatak nalaza ne ukazuje ni na sta sto bi trebalo da izaziva bilo kakvu zabrinutost. POzz
 
S_K_V_O:
molim da mi neko protumaci sledeci deo nalaza:
"jetra odgovarajuce velicine, ehostrukture sa kalcifikatom desnog lobusa posteriornog segmenta promera 4 mm." sta je to kalcifikat i je l' moze da bue opasan, i da li je mozda potrebno posluziti se jos nekim dijagnostickim metodama kako bi se preciznije utvrdilo o cemu se radi ili je ultrazvucni nalaz dovoljan?
drugo, sta je to fibroza (lgl axillae sin. u fibrozi ispod operativnog reza levo)? velicina 5 mm.
radi se o zeni koja je operisala kancer dojke, 52 god, pa je radila kompletan ultrazvuk i to su delovi nalaza koji su nejasni...
hvala


Stvarno ne bih voleo da zvucim pesimisticki i daj boze da nikako nisam u pravu, ali obzirom da je zena operisala dojku ( predpostavljam da je dojka odstranjena, posto kazes da je kancer ), u toku te operacije bi trebalo da bude i ociscena axilla (pazusna jama) u kojoj se nalazi veliki broj zlezda koje svojim putevima mogu kancerozne celije da raznesu po organizmu npr. do pluca, mozga, ali i jetre, stvarajuci pri tome metastaze.
Sama kalcifikacija je odlika kancera.U ovom slucaju moze da bude opasno, sem ako se nalaz slucajno ne odnosi i na zucnu kesu, u kojoj je vrlo moguce stvaranje calculusa (kamencica) usled nekih drugih razloga.
Iz tvog posta nisam siguran da li je zena operisala karcinom dojke ili neki benigni Tu.gl.mammae (recimo fibroadenom).
Ako je karcinom, moguce je da axilla nije dobro ociscena ili da je dugo cekala na operaciju, pa se usled toga javljaju meta-promene na jetri u vidu kalcifikacije!ako je bio benigni onda se radi biopsija tumorskog tkiva, koji se dalje salje na PH nalaz (pato-histoloski) koji potvrdjuje o kakvoj se vrsti tumora radi (od toga zavisi lecenje).
Nadam se da ti je nesto jasnije...Onako kako sam te ja razumeo, meni se to ne svidja nikako!!! JA NE ZELIM DA TE PLAsIM, ALI JOS MANJE ZALUDJUJEM KAKO NIJE NISTA STRASNO, A SAM SI REKAO DA SE RADI O KANCERU!
Moj savet je da opet uradite ultrazvuk i da se javi doktoru koji je operisao i nadam se da sam pogresio jer nisam najbolje razumeo tvoju interpretaciju nalaza ultrazvuka
 
I - kalcifikacija je odlika kancera dojke?? Bi li elaborirao na tu temu, molim te, onako strucno, posto cenim da si lekar po sigurnosti sa kojom si se upustio u diskusiju o metastazama? Ajd da i ja nesto novo saznam ili bar obnovim znanja, kad smo vec ovde!

P.s. Poruka za dr i DoP:

Boze pomozi, imperija uzvraca udarac a klonovi opet napadaju: zvezdani ratovi, may the force be with you..... :-?
Ja odo za Rim, kuda svi putevi vode, a vi cuvajte kucu! :wink:
 
:lol:
stojke, što dramiš ako ne znaš i nisi siguran...to su osetljive stvari...
ne bih dalje da vas davim sa tim delom nalaza vezanog za dojku, posto smo resili tu enigmu..gledao je njen radiolog taj snimak i ispostavilo se navodno da je u pitanju parce zaostalog konca... :?
 

Back
Top