(Ne)kultura

Ines1864

Ističe se
Poruka
2.278
E ovako...Stojim danas u banci, u redu, čekam da podignem pare. I kad stigoh do šaltera krenem da vadim iz novčanika karticu, govorim službenici koliko para hoću da dignem, kad osetim da se uz mene neko pribio, kao da nas je u banci najmanje 1000, a bilo nas je samo troje.
Okrenem se, vidim žena, doterana, nabila se uz mene, ma baš je briga za žutu liniju. Ja je pogledam u stilu ''Ajd, molim te odmakni se od mene'', a ona ništa. Stoji, gotovo sa strane, i gleda me kako brojim pare... :roll: Tad sam je zamolila da se pomeri iza žute linije, a ona me pogledala kao da sam joj ubila nekog i nešto nerazumljivo prokomentarisala. Eh kad je nisam tresnula tad... :evil:

I tako, razmišljam- dokle ide nekultura? Šta vas nervira najviše? Ja se setih, nervira me i kada nekom zvoni mobilni u pozorištu, bioskopu, i bilo kom drugom javnom skupu...
Da li upozorite nekog kad je nekulturan ili nećete da se mešate? Da li ste primetili da vi nekada uradite nešto nekulturno? Hajde da malo razmenimo mišljenja, možda tako unapredimo sopstvenu kulturu jer ponekad ni sami nismo svesni da je nešto što radimo nekulturno...
 
u pošti postoji na stubićima fiksirana plava traka (za ometene u guranju) ...u kojoj se formira red.....koji se završava startom žutom linijom, ispred koje se čeka da se šalter oslobodi.....nosila je žutu traku ........ postoji 8 šaltera u mojoj pošti, i nikada, do sada, se nije desilo da bude dvoje ispred šaltera..........tek kad ja odem...... sledeći koji ćeka ispred žute linije pristupa šalteru....
u bankama postoji dvojezično iispisana startna linija udaljena 3m od šaltera...i tu se formira red, bočno i pravolinijski.............aleale, kad će uplata....jedva čekam.....................
to su moji doživlaji u poštama i bankama i niko se stvarno nije naslanjao, gurao.....uopšte....nedolično i nepristojno ponašao.........
 
На све стране кукњава како ђацима треба забранити ношење мобилних телефона јер звоњавом узнемиравају часове... (код мене на часу се то деси можда два-три пута годишње, не чешће)...
А онда одем на семинар, преко 300 просветара у једној сали, уводно предавање траје сат времена, па ће онда пауза за кафу....и за тих сат времена на сваких пар минута су звонили мобилни телефони свуда по сали!!! Ајд да је неком зазвонио, па да су се остали после тога сетили да искључе своје - не! Звонило је, звонило, свирао јадни Моцарт, свирао јадни Халид...ужас!
Али, ни по јада да је само то...
Колегинице испред мене, њих три-четири, чим смо сели, поотвараше смокије и чипсове...Ајд, помислим, огладнеле од пута, можда су из унутрашњости па нису стигле да доручкују, а не могу да се стрпе до паузе... Ал после смокија дођу на ред грисине, па чоколаде, па онда кока-кола, па онда бомбоне...
А како је било слабо озвучење морали смо се напрезати да бисмо чули предавача, а колегиница до мене је све време комантарисала са својом другом:'Па ово се ништа не чује! ЕЕЕ, гласнијееее! Свашта, да ли ти ишта чујеш? Ово стварно нема смисла....бла, бла...'' Док је, после пола сата нисам замолила да умукне, јер ће једино тако можда нешто чути и она, и ми остали....

Мислим, шта рећи...ко нам васпитава децу - супер су!
 
e ja nemam mnogo sta da pisem na ovu temu,francuzi su ugavnom lepo vaspitani,disciplinovani i postuju druge.najveci greh kojeg mogu da se setim je sto se desi da neka koleginica ne opere solje iza sebe ali to nije tako redovno pa i ne znam da li da ga racunam.
eto ove sto drze mobilne ukljucene na seminarima cim bi prvoj zazvonio svi bi je tako zabezeknuto gledali da se vise nikad ne bi usudila:lol:
 
Gde god se okrenem nailazim na takve primere.

Po chitav dan mi komshiluk zavija nekim alatima, udaraju po gvozdju, nesto ispravljaju, vare, sta li ... A sve mi je to pod prozorom.

Klinci u autobusu. Svakog dana guraju drge, vrishte, pa chak i glasno komentarishu druge ljude. O zvonjavi telefona da ne govorim.

Od nekulture i neljubaznosti ljudi na shalterima dobio sam fobiju.
 
Danas otišla na popodnevnu kafu sa društvom, naručili, drug tražio espreso i čašu vode, drugarica i ja po nes.
Vraća se konobar sa kafama i DVIJE čaše vode, naplaćuje i odlazi po kusur.
E sad, moja drugarica takođe poželi čašu vode (pošto sam je i ja, koja nisam naručila, dobila) i kad se konobar vratio zatraži mu, a on, ni pet ni šest: "Pa, donio sam dvije čaše, iako ste tražili samo jednu! Ne mogu sad da se vraćam, 'aj' pričekaj kad budem ponovo izlazio." I ode. Naravno ništa od vode, ja sam svoju podijelila.
Ok, mogla je i ona da naruči odmah, ako joj se već pilo, ali to je njegov posao - da donosi ono što mu traže gosti. I onda očekuje bakšiš. Ma, da...

I od tih što dišu za vrat u mjenjačnicama/bankama/poštama se ježim (iako uglavnom nemam neke silne pare kod sebe)...
 
Jao da, ti što rade svoj posao na taj način kao ovaj konobar su posebna vrsta.
Tako sam ja pre neki dan išla da kupim duks bratu i naravno prvo ću da obiđem par butika pa ću kupiti tamo gde nađem najbolji. I u jednom butiku gde sam otišla zamolim da mi razviju par dukseva koji su stajali savijeni da ih pogledam. Ok, uradi to prodavačica, ali vidim sve joj mrsko, ali kad sam rekla :''Hvala, razmisliću malo. Do viđenja.'', samo što nije frknula na mene što je ona to sad morala da razvija pa da savija ponovo, odmah je počela da prevrće očima...Nije mi se ni javila kad sam izlazila. To mi je stvarno posebna vrsta nekulture, bukvalno mi dođe da ništa i ne kupim u takvim prodavnicama pa makar mi se i sviđalo.
A i primetila sam mnogo puta kad uđem ili izlazim iz prodavnice ili butika, ja se javim, a prodavci kao mutavi. Nije mi to baš najjasnije.

@Hellen
Dobar post, baš sam se ismejala :lol:
 
Ines1864:
Šta vas nervira najviše?
Nerviraju me razbarusheni smrdljivi penzioneri kojih je pun gradski prevoz.Razumem ne treba bit u GSP-u ko za operu obuchen i doteran al bash da zdibash ko da si sisho s planine i oro zemlju s volovi... nije mi jasno...toliki stepen nemanja elementarne kulture,higijene pa ajde da smo nekea selendra,al ne samo kod njih u BG opshti nivo kulture je veoma nizak!
Nerviraju me deca..ono 3.,4.razred osnovne pa na dalje...ko pushtena s lanca shto stalno vrishte neshto i trche kroz prodavnicu,ili se ponashaju ko najgori ulichari,prosto da se chovek zapita kako roditelje nije sramota da nisu vaspitli decu i da prvo njih pa ove njihove male divljake treba dobro izmlatiti.
I mogo bi ovako do sutra...ovo su mi dve najuochljivije kategorije.Zbog te opshte nekulture i seljachkog gradskog ponashanja(kazem seljachkog gradskog da ne bi vredjao ljude sa sela jer mislim da je ovo tipichno gradski"fenomen") glavni grad velikim delom izgleda kao neka deponija.
 
Hellen:
Колегинице испред мене, њих три-четири, чим смо сели, поотвараше смокије и чипсове...Ајд, помислим, огладнеле од пута, можда су из унутрашњости па нису стигле да доручкују, а не могу да се стрпе до паузе... Ал после смокија дођу на ред грисине, па чоколаде, па онда кока-кола, па онда бомбоне...
....:lol: :lol:.... to me podseti kad sam prvi put odvela mog sestrica u bioskop.... on je seo, izuo se i trazzio kokice.... :lol: :lol:
 
Enfroz2891.:
Nerviraju me razbarusheni smrdljivi penzioneri kojih je pun gradski prevoz.Razumem ne treba bit u GSP-u ko za operu obuchen i doteran al bash da zdibash ko da si sisho s planine i oro zemlju s volovi...
Hahaha, što bi rek'o moj momak: Smrde k'o kornjača. (E sad, ako se neko pita zašto baš kornjača, nek' proba da skuva živu kornjaču da bi od nje napravio pepeljaru, što je on pokušao kad je bio mali :lol: :lol: :lol: )
 
Pa dobro, dobro, vama sve smeta, ali rece Ines da ne bi bilo lose da napisemo sta mi radimo ponekad cega se stidimo. Npr. ja ponekada cekajuci dugo ispred ordinacije ili neke kancelarije ili saltera, administraciju ili tako nesto... svi znamo u kakvom je stanju sve to, izludim cekajuci i toliko se adaptiram na situaciju i mesto ... da kad udjem ne kazem "Dobar dan", i to me uvek iznervira. Nisu bas ti ljudi krivi sto nam je zemlja ovakva pa rade u nemogucim uslovima... dobro sad nisu oni svi mnogooo finiiiii, ali ja ne bih bas zalazila u to... kad se s nekim prvi put srecem kultura je da ga pozdravim... a posle, ako taj ne obavi posao kako treba moze i mala svadjica...
A mislim da je mnogo nekulturno piati nekog "Sta mislis o meni?" ili reci: " Ja mislim da si ti..." Konobari, vec spomenuti su prica za sebe... ali znam ih vec godinama...to im ide uz opis radnog mesta...A u autobusu kad ljudi ulaze pre nego sto su poslednji izasli iz autobusa?!?! grrrrrr
 
Pa dobro, dobro, vama sve smeta,

Срећом, па теби не смета!

Мислим, сад испасмо наџак-бабе зато што одговорисмо на тему!

Не радим ништа чега бих се стидела, а да ли моји поступци сметају другима, о томе могу други да говоре.
 
hellen, budi dobra..... : )
a koja je to fora sa dve čaše vode...kad uz kafu, i da ne tražiš, ide čaša vode...nekad i čokoladica, kexić, a za kariranim stolnjacima i rahatluk...lokum...jel ima prevod za rahatluk lokum? kod mene u pekari prodaju somun ekmek...i svuda su ljudi ljubazni....možda ste vi baxuzi, delujete odbojno, namršteno...ko zna...ja jedino imam prigovor na ponašanje i higijenu putnika gsp-a..
 
E da, po mom mišljenju jaaaako je nekulturno kad staneš da se pozdraviš i popričaš sa nekim prijateljem ili poznanikom, a on te ne upozna sa osobom pored sebe . Hiljadu puta mi bude nezgodno, pa sama ispružim ruku i predstavim se, iako mislim da je to dužnost onog s kim sam zastala.

Ne volim kada neko zagađuje okolinu i mislim da je to krajnja nekultura, ali mi se desilo par puta da bacim žvaku napolju (doduše, ne na asfalt, nego u travu ili neko žbunje), ali opet- nema kanti ponekad na pola kilometra. Inače, papirić nikad ne bih bacila, a već sam videla mnoge koji to rade. A ovo sa žvakom je bilo u krajnjoj nuždi :lol: Mislim, već se raspala, a kante ni na vidiku ;-)
 
Ok, ako ti tako misliš. Ja nisam to shvatila kao nekulturu, zato što je smrad bio toliki da jednostavno nismo mogli da izađemo iz busa, a da ga ne prokomentarišemo. Mogli smo i samo da se pogledamo, ali opet bih znala šta je pomislio. Ali kao što sam već rekla:
Hajde da malo razmenimo mišljenja, možda tako unapredimo sopstvenu kulturu jer ponekad ni sami nismo svesni da je nešto što radimo nekulturno...
PS. Meni je stvarno jako žao tih penzionera, koji su često i bolesni pa ne mogu sami da se okupaju, i nisam htela da ih ogovaram, ali činjenica je da se poneki od njih ne kupaju po mesec dana, ne zato što ne mogu, nego zato što smatraju da je jednom mesečno sasvim dovoljno. (Nisu samo penzioneri u pitanju- moj drug ima cimera koji neće da se kupa više od jednom nedeljno, okupa se tek kada ga upozore da već ne mogu da dišu od njegovog smrada. Pa, ko je tu nekulturan onda?)
 
e ne znam za vas al ovo je bio vrhunac nekulture

desava se u Crnoj Gori
gost narucuje crno vino, konobar donosi
gost: pa sta je ovo, reko sam necu led
konobar: ma nema veze , istopice se to

ahahaha
da nije smesno bilo bi zalosno :shock:
 
Mobilni telefoni na seminarima...da... :lol:

Jedan skup od 200-300 ljudi, na početku kolega "podsetio" na isključivanje mobilnih, držim ja prezentaciju i zazvoni telefon. Zvoni, zvoni, lik gleda ko ga zove, razmišlja da li da se javi, javi se...Prvi put, drugi put...Treći put ja shvatim da nekulturu ne smeš ignorisati i prekinem se u po rečenice i zagledam se u njega. Shvati čovek da je u centru pažnje, pa ne zna šta će, ono čudo i dalje zvoni u njegovoj ruci. I kažem ja njemu (onako sa osmehom): "Javite se slobodno, gospodine, i ako je za mene, recite, molim Vas, da ne mogu sada da se javim, nije pristojno, držim prezentaciju." 8-)
A masa ko masa, uvek voli da se iskikoće na tuđ račun...Propadanje u zemlju je blag izraz. :lol:
 
I mene uzasava kada se neko priljubi uz mene dok cekamo u nekom redu (hvala bogu prosla su ta vremena kada smo svakodnevno camili u redovima za hleb, mleko itd). Kada se to desi obavezno opomenem ili guram laktom, sta cu kada to ne podnosim.
Mrzim i kada ljudi idu preko reda, obavezno se pobunim ali takvi se ne obaziru bas na kritike.
Interesantna je i pojava naslanjanja na vrata i drzanja za kvaku ispred ordinacija u ambulantama. Kao ne znamo ko je pre dosao, pa ako neko grli kvaku ranije ce uci kod cika dr.
Nekulturno je i kada telefonski razgovor sa komsinicom traje dva sata jer dozvoljava klincu da je prekida pa razgovara sa njim, a mene pola ne slusa pa pricam ponovo.
A ono o seminaru prosvetnih radnika me bas nasmejalo. To je nivo ljudi koji nam uce decu.
"Kulturo eve me" legendarna recenica.
 

Back
Top