Koji Monitor?

TFT sigurno imaju manje zracenje-ja mislim da uopste ni nemaju zracenje.Znam samo da meni tri sata ispred ovog TFT-a i ispred CRT-a ne mogu da se porede.Sada mi je mnogo lakse :) Neki s foruma ce te ipak nagovarati da uzmes CRT-ali opet stvar izbora.Napisi za sta ti je najpotrebniji monitor-koliko otprilike ga koristis dnevno itd...pa ce ti odgovoriti...Pozdrav...
 
TFT,kao i svaki drugi tip ekrana, zraci.Ali bitno manje od CRT-a.Inace moze da se dogodi da ti TFT vise smeta zbog toga sto ima pozadinsko osvetljenje(koje je u vecini slucajeva prejako).
 
juznivetar:
TFT znatno manje zraci zato sto radi na nekih 12V, a CRT na kucnom naponu 220V
A joj ovo je odgovor na zracenje??? O boze...
CRT monitori koriste katodnu cev koja baca snop svetlosnih zrakova na monitor,ali zbog velicine i jacine zraci cesto prolaze kroz monitor pravo do tvojih/nasih ociju i to je to sto te zraci...
TFT ne koristi katodnu cev(zato i jeste tako tanak),ali ima nekih drugih mana,kao su smanjena vidljivost pod odredjenim uglom i sporiji odziv slike u odnosu na CRT,negde su primetni negde nisu,kao i pojavljivanje mrtvih piksela....
 
Nemojte zamajavati čoveka. CRT monitori su stvar prošlosti, za par godina neće ih ni biti (kao što ih više uglavnom i nema, recimo na NewEgg.com odnos između ponuđenih modela CRT:TFT je jednak 19:323, što znači da CRT zauzimaju jedva nešto više od 5% tržišta.

Dakle, ostaje samo jedno pitanje - za šta ti monitor treba i koji TFT da odabereš. To za gledanje iz ugla u principu nije ni tačno ni relevantno, savremeni TFT monitori imaju ugao vidljivosti između 150 i 178 stepeni, a baš bih voleo da se javi onaj pametnjaković koji uživa u gledanju bilo kakvog ekrana pod uglom od 178 stepeni...

"Zračenje" je takođe apsolutno zanemarljivo, o tome uglavnom pričaju oni koji su poslednje informacije o monitorima dobili pre 25 godina i još ih se drže. Umor očiju ne nastaje zbog zračenja, nego zbog frekvencije osvežavanja, slabog sobnog svetla (visok kontrast okolina/monitor), itd.
 
Sve je to lepo,ali ces tesko naci jeftin 19" TFT monitor koji nikada nema duhove,ima savrseno ostru sliku i prikazuje savrsenu crnu.Takodje TFT monitori zahtevaju da se drze na njihovoj prirodnoj rez(max rez).U suprotnom nastaje polu mutna slika.I ajde mi molim te nadji TFT monitnr koji ZAISTA mogu da gledam iz ugla od 178 stepeni.To samo pise u specifikacijama.
 
Klothius:
I ajde mi molim te nadji TFT monitnr koji ZAISTA mogu da gledam iz ugla od 178 stepeni.To samo pise u specifikacijama.
Vidim da si baš zapeo da gledaš po uglom od 178 stepeni, a to mu dođe skoro sasvim sa strane (minus jedan stepen).

Ja nekako ne volim da gledam monitor sa strane, lepše mi je kad sedim ispred njega.
 
Klothius:
Inace 180-178=2.
...i ta dva stepena na kraju podeliš na dva, jer jedan stepen dođe leve a jedan sa desne strane. Zbirni ugao od 180 stepeni dobija se sabiranjem 1 stepen mrtvog ugla sa leve strane, 89 stepeni vidljive slike do normale, onda još 89 stepeni vidljive slike do desne strane i jedan preostali stepen mrtvog ugla sa desne strane.

Dakle, vrlo namerno sam rekao da sliku gledaš pod uglom od jedan stepen, jer to jeste horizontalna granica vidljivosti na monitoru koji ima 178 stepeni vidljivosti.

Pretpostavićemo da si žurio i nisi razmišljao, jer u pitanju je osnovna geometrija.
 
Zlaja87:
A joj ovo je odgovor na zracenje??? O boze...
CRT monitori koriste katodnu cev koja baca snop svetlosnih zrakova na monitor,ali zbog velicine i jacine zraci cesto prolaze kroz monitor pravo do tvojih/nasih ociju i to je to sto te zraci...
TFT ne koristi katodnu cev(zato i jeste tako tanak),ali ima nekih drugih mana,kao su smanjena vidljivost pod odredjenim uglom i sporiji odziv slike u odnosu na CRT,negde su primetni negde nisu,kao i pojavljivanje mrtvih piksela....
Na vrhu hijerarhije je ipak napon. I nemoj bezveze tu da se cudis i da dajes takve komentare, bar ne na moje postove.
 
juznivetar:
Na vrhu hijerarhije je ipak napon. I nemoj bezveze tu da se cudis i da dajes takve komentare, bar ne na moje postove.
Naravno da cu da se cudim,a sto si ti drugaciji od ostalih?
Po tvom razmisljanju ti mozes da vezes TFT monitor na baterije i da radi?
TFT trosi znatno manju snagu od CTR monitora,ali cista glupost je ono sto si ti rekao,i mislim da ce se dosta ljudi koj se razumeju sloziti sa tim...
 
Sizif:
Nemojte zamajavati čoveka. CRT monitori su stvar prošlosti, za par godina neće ih ni biti (kao što ih više uglavnom i nema, recimo na NewEgg.com odnos između ponuđenih modela CRT:TFT je jednak 19:323, što znači da CRT zauzimaju jedva nešto više od 5% tržišta.

Dakle, ostaje samo jedno pitanje - za šta ti monitor treba i koji TFT da odabereš. To za gledanje iz ugla u principu nije ni tačno ni relevantno, savremeni TFT monitori imaju ugao vidljivosti između 150 i 178 stepeni, a baš bih voleo da se javi onaj pametnjaković koji uživa u gledanju bilo kakvog ekrana pod uglom od 178 stepeni...

"Zračenje" je takođe apsolutno zanemarljivo, o tome uglavnom pričaju oni koji su poslednje informacije o monitorima dobili pre 25 godina i još ih se drže. Umor očiju ne nastaje zbog zračenja, nego zbog frekvencije osvežavanja, slabog sobnog svetla (visok kontrast okolina/monitor), itd.
Hvala na odgovorima
Inace najvise za internet ponekad igrice al za to cu se vec snaci
 
HEMI 426:
Marijana, pichko raspala!!!
mrs u kucicu!!!
sta ce tebi monitor, retarde!

:lol: :lol: :lol:
Eto opet me vuces za nos a kad krenem da te ocerupam onda moras ici!
Ja ne znam gde ti prikljucujes izvod iz video kartice najverovatnije u bulju ga primis
Pa preko ociju ga projektujes na zidu-tu ti je problem slabo osvezavanje slike(treptanje)
Mada sad sam ti nasao upotrebu mozga - provodnik
To ti je jedina stvar u glavi (zica) koju kada bih presekao samo bi ti usi otpale!
 

Back
Top