sujeverje = budalastina

islandjanin

Aktivan član
Poruka
1.775
Jutros, na slaviji, iz tramvaja videh nekog momka kome je macka presla put. Rekli biste nista neobicno, medjutim, kad covek odjedanput zastade poce da se lupka u glavu, pljucka i ide unazad, ja ostadoh otvorenih usta da ga gledam! ! ! :shock:

Pitam se, dokle ide to praznoglavlje kod ljudi, sta su sve spremni da uradi i izgledaju glupo, zbog cega.....?

Da li iko NORMALAN moze da veruje da to sto je obicna macka (koja nije kriva sto je bas crne boje) presla put moze izazvati bilo sta, ne samo nesto lose, nego BILO STA????!!!!!
 
Tikovi. Uglavnom ih se čovek reši kada prevaziđe najosnovnije probleme ili kada sebi stvori neku drugu zanimaciju.
Ne, stvarno, verujem da su u pitanju reakcije koje su posledica preopterećenosti problemom koji je tu dugo i koji ne okupira glavu već je rasterećuje na mnogo loš način. Sujeverje nisam do sada primetila kao osobinu, niti mislim da postoji čovek više sujeveran od drugih, postoje podložniji i opterećeniji.
 
Ne znam ja bas mislim da ima ljudi koji su jako sujeverni i onih koji to nisu uopste. Shvatio sam takodje, da to i nije samo stvar zatucanosti ili neobrazovanja, jer to rade i "pametni" ljudi za koje nikad ne bih rekao da su u stanju da sebi "dopuste" tako nesto!
 
naravno da je budalastina.
Secam se da su neki ljudi u mojoj skoli ili na fakultetu nosili posebne olovke kada su isli na ispit, jer im bas te olovke omogucavaju da poloze ispit, neke posebne majice, neke odredjene bedzeve, a ne daj Boze, da im crna macka predje preko puta do puta na faks, jer upravo ide na isipit. A kamoli da prodje ispod velikog znaka, kao i to je nesreca, ili cak ako vide neku osobu koju ne vole, pa kao, posto su tu osobu sreli, nece im dana biti neki dan.
Sujeverje=budalastina=prizemnost i neobrazovanje
 
danijelica:
naravno da je budalastina.
Secam se da su neki ljudi u mojoj skoli ili na fakultetu nosili posebne olovke kada su isli na ispit, jer im bas te olovke omogucavaju da poloze ispit, neke posebne majice, neke odredjene bedzeve, a ne daj Boze, da im crna macka predje preko puta do puta na faks, jer upravo ide na isipit. A kamoli da prodje ispod velikog znaka, kao i to je nesreca, ili cak ako vide neku osobu koju ne vole, pa kao, posto su tu osobu sreli, nece im dana biti neki dan.
Sujeverje=budalastina=prizemnost i neobrazovanje

Не, није да они верују у магичну моћ одређене оловке или мајице...у питању је нешто друго. Нисам психолог, и не бих знала ово стручно да објасним, али у питању је несигурност, неспособност за реално суочавање са проблемом и бежање у неку врсту присилне радње која бар на кратко, и бар мало, даје осећај сигурности и одлаже суочвање са нечим непредвиђеним што би учинило да ситуација ''исклизне'' ван њихове контроле.
Значи, то је нак врста потребе за контролисањем ствари, а не веровање у чудотворне моћи!
 
danijelica:
.....neke posebne majice,...
Heh, ja znam drugi razlog zašto na ispite nose "određene majice" :) :?
Slažem se sa Helen, i ja sam htela reći da ih nesigurnost navodi na to. Ili kako bi se to već stručnije objasnilo...
Pokakila mi se ptica direktno preko zadatka koji sam gledala u knjizi sat vremena pre ispita i pala sam :(
Ljudi su uplašeni pred velike događaje, neki se mole Bogu, neki pljuju mačke, neki ispoljavaju fizički tu nervozu, ako pređe u naviku i za prelazak preko semafora čovek će se ritualno šutnuti nogom u dupe. Ali da bi sebi dozvolio to, pre svega, mora da ima višak vremena (neću reći slobodnog) i manjak tema za razmišljanje... Recimo.
 
Covek u panici od sopstvene nemoci smislja odredjene rituale , radne koje za njega imaju posebnu vrednost. Radnje pomocu kojih misli da kontrolise svoju sudbinu.
Stepeni samoobmanjivanja ponekad idu do ekstrema, i ulaze u patologiju( opsesivno kompulzivna bolest je primer toga)
Ne mislim da je to glupost. Strah od svoje nemoci ljudi razlicito dozivljavaju. Zelja za kontolon jeste, ali misli da je u korenu strah od smrti. Mozda je bolje da tema sujeverje bude na psihologiji.
 
(100% južnjak). Ništa se slučajno ne događa. Ni crna mačka ne prelazi nekome put slučajno. Neko će, na primer, tada shvatiti da mu planirani naum može doneti zlo i odustati od njegovog sprovođenja u delo. Znakovi pored puta.
 
Могуће је да постоје омени (предзнаци) који нас опомињу или нас упућују у неком бољем правцу, али како да разликујемо те смислене и стварно нама упућене знаке од обичне мачке која је случајно претрчала улицу?
 
@ lexa

covek te rituale izvodi “zato sto ce se nesto lose desiti” ako on to ne uradu. Nesvesno je stalno pisutna mogucnost smrti, naseg kraja.( vec sledeceg trenutka mozemo pasti u kupatilu i slomiti vrat, mozemo doziveti saobracajnu nesrecu, mozemo otkriti da imamo rak....) Mi ove misli potiskujemo i zivimo “normalnim” zivotima.
Kod nekoga ovaj strah izbija i on mora vrsiti odredjene radnje da bi mislio da ima kontrolu. Istina je da svi mi mozemo biti mrtvi vec sledeceg sata, ali mislimo “ ma to se samo drugima desava....”
I tako... mi smo Normalni ...
Zanimljivo je posmatrati nauku i tehnologiju, pa i kulturu kao Ljudski pokusaj da se prevazice nemoc i smrtnost
 
Hellen:
Не, није да они верују у магичну моћ одређене оловке или мајице...у питању је нешто друго. Нисам психолог, и не бих знала ово стручно да објасним, али у питању је несигурност, неспособност за реално суочавање са проблемом и бежање у неку врсту присилне радње која бар на кратко, и бар мало, даје осећај сигурности и одлаже суочвање са нечим непредвиђеним што би учинило да ситуација ''исклизне'' ван њихове контроле.
Значи, то је нак врста потребе за контролисањем ствари, а не веровање у чудотворне моћи!
Ja ću ti reći. U putanju je opsesivna kompulzivnost, psihopatološki poremećaj vezivanja radnje ili predmeta za ono od čega će mu zavisiti srećni i/ili nesrećni događaji.
Imaš onu najlakšu verziju, popularno nazvanu-studentska magija-kada studenti imaju srećnu majcu, olovku, svesku, ritual, koji obavezno rade pred ispit, ali onda se rangiraju od lakših do težih oblika u zavisnosti od učestalosti i "zavisnosti" obolelog za datu radnju/predmet.
Znaš ono-ako misliš da ti plava hemijska donosi sreću, ok, ali ako nema šanse da izađeš na ispit bez nje i uopšte bilo gde, onda je situacija već ozbiljna.
 
Bravo Liblet za lep odgovor na temu.

Najsmešnije od svega je što u nekim zemljama crna mačka koja pređe preko puta znači baš sreću (UK, Japan), a u nekim zemljama je pak bela mačka nesreća.

Pitam se samo da li mačke znaju kakvu (ne)sreću nose.
 
Liblet:
Ja ću ti reći. U putanju je opsesivna kompulzivnost, psihopatološki poremećaj vezivanja radnje ili predmeta za ono od čega će mu zavisiti srećni i/ili nesrećni događaji.
Imaš onu najlakšu verziju, popularno nazvanu-studentska magija-kada studenti imaju srećnu majcu, olovku, svesku, ritual, koji obavezno rade pred ispit, ali onda se rangiraju od lakših do težih oblika u zavisnosti od učestalosti i "zavisnosti" obolelog za datu radnju/predmet.
Znaš ono-ako misliš da ti plava hemijska donosi sreću, ok, ali ako nema šanse da izađeš na ispit bez nje i uopšte bilo gde, onda je situacija već ozbiljna.
Moguće da naučnici nisu dovoljno istražili ni spoznali ovu materiju. Ako nisu uzimali u obzir činjenicu da neko ili nešto ljudima skreće pažnju na eventualne opasnosti od zla ili ukazuje na puteve koji vode dobru, onda je krajnje vreme da i tu činjenicu uzmu u obzir. Tvrdim da sva današnja psihologija počiva na pogrešnim osnovana.
 
Preteruješ što smatraš da kompletna psihologija počiva na pogrešnim osnovama. Možda neki njeni delovi, ali psihoanaliza i psihijatrija su možda pre nedoučene, nikako pogrešne. Čak i najekstremnije teorije imaju nešto istine u sebi. Ali, ovo o opsesivnoj kompulzivnosti je osnova, tu teško da ima grešaka.
 

Back
Top