PSIHOLOGIJA! Help

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Akasha

Početnik
Poruka
27
Da li je neko od vas planira da upise psihologiju ili je vec student? Ja planiram da je upisem pa
bih zelela da saznam nesto vise o prijemnom ispitu i fax-u uopste.
Test opste kulture me posebno zanima. Da li neko zna po kom principu biraju pitanja?
I jos nesto da li je moguce prebaciti se sa pedagogije na psihologiju odmah u prvoj godini?
 
Ja sam se o tome raspitivao ali sam ipak odlucio da pokusam na filozofiji. Razlog: jako je tesko upisati psihologiju. Ispod 85 bodova tesko da ces proci. Ali ako nosis dosta bodova iz srednje i ako si kockarski duh, vredi da pokusas. Pedagogiju i andragogiju je kazu mnogo lakse upisati. Medjutim mozes da se prebacis na psihologiju tek posle polozene prve godine i uz polaganje razlike predmeta (ne znam koliko je to tacno ispita), ali je to valjda mnogo komplikovano. Treba da ostvaris dobar prosek i da pises neku molbu, pa ako odobre...Za test opste injformisanosti ne treba da se spremas jer su pitanja gotovo iz svih oblasti. Mozes da kupis knjizicu sa testovima koji su bili prethodnih godina, cisto da vidis o cemu se radi. Za test znanja treba da naucis knjigu iz psihologije za srednju ali bukvalno celu ( pasusi, fusnote,...sve!). Inace sto se tice faxa kazu da je raspadanje, birokratija, haos i slicno. Ali sta da se radi, takva nam je i drzava.
 
Ali zasto mnogi odustaju od psihologije? Jeste da se tesko upada, uostalom svuda se tesko upada. To je cinjenica. Bukvalno i osobe koje imaju dosta veci prosek od mene iz srednje, odustaju. Stvarno ne znam zasto?
 
Moja drugarica je prosle godine upisala psihologiju,i sada joj dobro ide.Nemoj odustati!Nabavi zbirku za test opste informisanosti koju je izdao fax, slicna pitanja ce ti biti na testu SIGURNO.Prosle godine sam bila na nekom testiranju talenata na filozofskom i između ostalog imali smo i test opste informisanosti(30 pitanja,40 min,sticajem okolnosti pre testa sam prelistala tu zbirku sa faxa od 300 pitanja i veruj mi oko 80% pitanja je bilo iz nje).Ne kazem da nema teskih pitanja tipa:Ko je bio generalni sekretar NATO-a u vreme bombardovanja 1999.god? , ali takođe ima i lakih pitanja, a posto su na zaokruzivanje cak i one koje ne znas mozes resiti sistemom eliminacije.Samo hrabro!
 
citat: Razlog: jako je tesko upisati psihologiju.

ovo uopste nije tacno... i tako nesto moze da kaze neko ko nije uspeo da upise psih. ili pak neko ko je nije imao hrabrosti ni da proba...
psihologiju uopste nije tesko upisati, govorim iz licnog iskustva... sama sam se spremala za prijemni tri nedelje... i upala na budzet.... drugo pitanje je da li su studije teske ili ne.... kako za koga....
 
Ja nisam na psihologiji, ali jesam na Filozofskom, i sto se tice testa Opste informisanosti, znajte da se i on moze spremati kao bilo sta drugo. Ok, ne mozete biti 100% sigurni da ste ga dobro spremili, ali mozete sebi da povecate sanse. Nema tu negoraniceno mnogo oblasti, vrti se nekih desetak oblasti (knjizevnost, istorija, sport, aktuelni dogadjaji, stare reci i izrazi, i sl.) Samo pogledas u knjizici sa proslim testovima koje sve oblasti dolaze, vidis u kojoj si oblasti slab i- pravac na osezavanje znanja!

Ono sto se o ovom testu obicno ne govori, to je cinjenica da je ipak vise od pola pitanja vezano za znanje koje se stice u skoli. Mozda ne bi trebalo tako da bude, ali jeste. Vise od pola pitanja, ako ne i 70% se uci u skoli (osnovnoj, srednjoj), a manje je onih stvari koje ti saznajes stvarno kroz "obican" zivot.

Sto se tice spremanja, najbolje je spremati ovaj test iz "Decjeg Sveznanja".
 
Grimizda Labarukitić:
citat: Razlog: jako je tesko upisati psihologiju.

ovo uopste nije tacno... i tako nesto moze da kaze neko ko nije uspeo da upise psih. ili pak neko ko je nije imao hrabrosti ni da proba...
psihologiju uopste nije tesko upisati, govorim iz licnog iskustva... sama sam se spremala za prijemni tri nedelje... i upala na budzet.... drugo pitanje je da li su studije teske ili ne.... kako za koga....


A koliko si imala poena iz skole? Zato sto ja imam vrlo malo oko 30.
Koliko je potrebno poena za samofinansirajuci?
 
I ja razmisljam o tome... kako ide to, i ako ne ides na budzet, treba da budes u srednjoj odlican? Ili moze da se bude malo losiji, a da ne upadnes na budzet... aj neko informisan nek objasni sve lepo :)
 
Ja sam nosila 34 poena iz srednje, prijemni sam uradila sasvim ok, mada sam mogla i malo bolje. U svakom slucaju, usla bih na psihologiju- samofinansiranje.
Treba ti oko 85-86 poena za samofinansiranje.
 
Grimizda Labarukitić:
citat: Razlog: jako je tesko upisati psihologiju.

ovo uopste nije tacno... i tako nesto moze da kaze neko ko nije uspeo da upise psih. ili pak neko ko je nije imao hrabrosti ni da proba...
psihologiju uopste nije tesko upisati, govorim iz licnog iskustva... sama sam se spremala za prijemni tri nedelje... i upala na budzet.... drugo pitanje je da li su studije teske ili ne.... kako za koga....
U principu nije tesko ni dobiti na lotou. Kad bi mi se to desilo mozda bih i probao na psihologiji, ali da upadnem na budzet male su mi sanse. Naravno da sam prijemni nije tezak,vec je velika konkurencija. Puno je onih koji nose iz srednje sve petice, pa ako nisi medju njima u startu gubis par poena, a to je u ovom slucaju puno. Izgubis jos po neki poen na testu opste informisanosti i out. O gresci na testu znanja bolje i ne razmisljati jer se tu daju negativni bodovi.
 
apeiron:
U principu nije tesko ni dobiti na lotou. Kad bi mi se to desilo mozda bih i probao na psihologiji, ali da upadnem na budzet male su mi sanse. Naravno da sam prijemni nije tezak,vec je velika konkurencija. Puno je onih koji nose iz srednje sve petice, pa ako nisi medju njima u startu gubis par poena, a to je u ovom slucaju puno. Izgubis jos po neki poen na testu opste informisanosti i out. O gresci na testu znanja bolje i ne razmisljati jer se tu daju negativni bodovi.

Veruj mi, ako nesto jako zelis to i dobijes. Jeste da je realnost surova ali ipak nije nepobediva.
Ja zaista zelim da upisem psiho, i moracu dosta da se potrudim.
Konkurisacu i u Novom Sadu. Tamo se izgleda radi test sposobnosti umesto t.o.k ili oba nisam sigurna. Sve u svemu verovatno je manja konkurencija. A i postoji opcija prelaska sa jednog fax-a na drugi.
 
Iz srednje sam nosila oko 37 poena, a na listi sam iza sebe ostavila mnoge vukovce... hocu da kazem da je prijemni najvazniji, mada su bitni i bodovi iz sred, pa ponekad i presudni... i ja sam u ns upisala, i tamo se polazu sva tri testa...test iz psih, opste kulture (tj. informisanosti) i test sposobnosti... za vise info o samom prijemnom mozes otici na sajt www.psihologija.edu.yu... najtezi od svih je bio test sposobnosti, jer je to bio jedan od Mensinih testova a test o.i. je bio smesan, pitanja tipa: Kako se zove glavni glumac u seriji Mucke...(Del Boj, naravno :) dobro, bilo je i tezih, ali uopste nije tako strasno kao sto svi misle... plus, na sva pitanja imas ponudjene odg, sto je ogromna olaksica...

ja bih ti savetovala da probas u svakom slucaju, nista te ne kosta... takodje ti preporucujem da pratis kvizove, tipa Pitanja za sampiona, Milioner, bla, bla, i nama su to savetovali kad smo isli na pripreme i veruj mi da se isplati...

samo hrabro, devojko, nije to ni za kakve genijalce, to sigurno!
 
Grimizda Labarukitić:
Iz srednje sam nosila oko 37 poena, a na listi sam iza sebe ostavila mnoge vukovce... hocu da kazem da je prijemni najvazniji, mada su bitni i bodovi iz sred, pa ponekad i presudni... i ja sam u ns upisala, i tamo se polazu sva tri testa...test iz psih, opste kulture (tj. informisanosti) i test sposobnosti... za vise info o samom prijemnom mozes otici na sajt www.psihologija.edu.yu... najtezi od svih je bio test sposobnosti, jer je to bio jedan od Mensinih testova a test o.i. je bio smesan, pitanja tipa: Kako se zove glavni glumac u seriji Mucke...(Del Boj, naravno :) dobro, bilo je i tezih, ali uopste nije tako strasno kao sto svi misle... plus, na sva pitanja imas ponudjene odg, sto je ogromna olaksica...

ja bih ti savetovala da probas u svakom slucaju, nista te ne kosta... takodje ti preporucujem da pratis kvizove, tipa Pitanja za sampiona, Milioner, bla, bla, i nama su to savetovali kad smo isli na pripreme i veruj mi da se isplati...

samo hrabro, devojko, nije to ni za kakve genijalce, to sigurno!


A znas li mozda kada izlazi novi informator? Planiran da dodjem da kupim, ali jos bolje da li moze da se naruci.

Sto se tice tih spremanja, da li to podrazumeva osigurani prolaz na prijemnom ili ne.( pitam zato sto mi je nekako smesno da idem na spremanje za test znanja kad mogu sama , pa me zanima da li je to spremanje neka vrsta veze, odnosno sigurnog prolaska na fax ili ne?
 
ma jok, te pripreme su, pravo da ti kazem, sranje... kao u srednjoj, redom prelaze onu knjigu, a to bolje mozes sama... isla sam ja na to, ali mi nista nije pomoglo, pa sam se lepo sama spremala... sto se tice informatora, nemam pojma kad izlazi, to ti mozda pise na sajtu faksa... nego, ja u ponedeljak idem na faks, pa cu pitati sekretaricu, pa ti javim... ok?

p.s. evo ti mail faksa na kom mozes dobiti apsolutno sve info, slobodno pitaj sve sto te zanima, svi su totalno opusteni i predusretljivi: psiholog@ff.ns.ac.yu
 
Sto se tice tih spremanja, mislim da to vise sluzi da vam uzmu pare. Znam par ljudi koji je islo na to i vecina nije uspela da upise faks (naravno, neki su prosli, ali po njihovoj prici rekla bih da to 100% nije zato sto su isli na pripreme). Batali to, radi sama.
 
Grimizda Labarukitić:
ma jok, te pripreme su, pravo da ti kazem, sranje... kao u srednjoj, redom prelaze onu knjigu, a to bolje mozes sama... isla sam ja na to, ali mi nista nije pomoglo, pa sam se lepo sama spremala... sto se tice informatora, nemam pojma kad izlazi, to ti mozda pise na sajtu faksa... nego, ja u ponedeljak idem na faks, pa cu pitati sekretaricu, pa ti javim... ok?

p.s. evo ti mail faksa na kom mozes dobiti apsolutno sve info, slobodno pitaj sve sto te zanima, svi su totalno opusteni i predusretljivi: psiholog@ff.ns.ac.yu

Ok, ako uspes da saznas javi mi. Ako ne onda cu pokusati da dobijem informacije pomocu mail-a.
 
Argh! Ja sam iz cg i ne pratim serije, niti imam pojma o srpskoj kulturi ili istorji (uzimajuci u obzir to koliko malo o tome ucimo u srednjoj...), niti sam ikada bila u njoj, ne pratim sport i gledam samo neke zanrove filmova (horor, mitologija, stara istorija) tako da o Hollywood desavanjima nemam pojma... blah

um, poznajem dosta anime radova

Slabo gledam tv, jos slabije citam novine (a ako kupim neke, to su ili Vita ili Svet Kompjutera ili Zov). Ne mogu da navedem niti jedno ime sa Granda :P

i imam interesovanja koja ne spadaju u opste znanje, so - sanse za prolazak tog testa inforisanosti su mi minimalne... dno dna

Tako, ako nekog od vas dere trema, tjesite se rijecima - ako ova mala uspije da prodje, mogu i ja :D
 
le_malade_imaginaire:
Interesuje me kakve su perspektive za pronalazenje posla?

Ja mislim da to zavisi od toga koj smer kasnije izaberes. Ako zavrsis smer Psihologija obrazovanja onda verovatno mozes da radis kao profesor psihologije u neko j skoli. Za ostalo ne znam.
Mene interesuje Klinicka psihologija samo ne znam sta bih sa tim posle.
 
Evo da se javi neko sa NS Odseka. Konkurencija u NS-u jeste nesto manja nego u BG-u, ali nemam utisak da je mnogo lakse upisati. Mi imamo na 90 mesta prijavljenih izmedju 250 i 280 kandidata (zavisno od godine), a broj bodova za upis jeste nest nizi, ali zato sto imamo tri testa, od kojih je test sposobnosti zaista test sposobnosti i dosta ljudi ga lose uradi (cak i vukovaca). Neki minimum bodova iz srednje skole koji je, u praksi, potreban za upis jeste oko 29-30, ali naravno sve zavisi od kvaliteta kandidata.
Sto se priprema tice, ja sam prosle i ove godine koordinator i mogu nesto vise da kazem. Prvo, zao mi je sto neki kandidati smatraju prirpeme "sranjem", i ako je to bilo prosle godine, ja se licno izvinjavam zbog iznevernih ocekivanja. Drugo, naravno da mi ne mozemo nikoga spremiti za prijemni, i da sve moras i sama spremati. Mi smo tu da vam pomognemo da lakse naucite knjigu koja vam treba, kao i da vam smanjimo malo pritisak od prijemnog, upoznamo sa svim testovima koji ce ici na prijemnom i slicno. Ali, mi ne mozemo spremiti test za vas. To bi bilo apsurdno. Na pripremama se zaista prelazi cela knjiga iz srednje skole (uz vizuelne primere-na primer, da li ste ikada videli malog Alberta?), testovi opste informisansoti i test sposobnosti, bez nekog detaljnijeg sirenja price, ali ne vidim sta drugo mozete ocekivati? Ako vam damo sira znanja od onih koja imate u knjizi, samo cemo vas zbuniti i sigurno cete ponesto pogresiti na prijemonm (izmedju ostalog i zato sto u knjizi ima netacnih podataka). U toku priprema vi dobijate testove slicne onima koje cete imati i na prijemnom, tako da znate kakav format i koja vrsta pitanja vas ceka. Dalje, cinjenica je da ne upisu svi ljudi sa prirpema, ali hajde da se igramo matematike-mi primamo 90 studenata, na pripreme je prosle godine islo oko 140-dakle, kako da upisu svi, ili cak vecina onih koji su isli na pripreme. Bitno pitanje je da li su svih 140 uradili prijemni BOLJE NEGO DA SU RADILI SAMI. Sa sigurnoscu mogu da tvrdim da je tako. Ako se igramo brojki, prosle godine je od 43 studena na budzetu, 35 islo na pripreme. Da li bi oni upisali i bez priprema. Mozda, ali da li bi svi oni bili na budzetu? Sumnjam. Slicna je situacija i sa samofinansirajucim studentima. Uzgred, o kvalitetu priprema mozda govori i broj koji svake godine raste-od 50 u prvoj godini do nekih predvidjenih 150 u ovoj.
I na kraju-da li su pripreme garancija upisa i neka veza za upis. NE, NE I NIKAKO NE! Ne postoji ni teoretska sansa da iko ko je isao na prirpeme to upotrebi kao bilo kakvu vrstu argumenta za upis. Tim za pripreme za vreme samog prijemnog i unosa odgovora se mora nalaziti VAN ZGRADE FAKULTETA, a posto jedino ja imam informacije o imenima svih kandidata za prijemni, garantujem da nijedan profesor koji radi prijemni taj spisak nece ni videti, a kamoli ga zloupotrebiti. Dakle, pripreme nisu uslov, nisu garancija za upis, ali iskreno sumnjam da je, makar za vecinu, gubljenje vremena...
 
Ja samo mislim da je iluzorno placati primerke testova. A sto se tice knjige iz psihologije, svaka vama cast sto pomazete ljudima, ali ako neko ne moze da nauci ni tu knjigu za prijemne sam, kako ce onda da studira... ?
 
Da li bi mogao neko da mi kaze da li je obavezno prisustvovanje predavanjima/vezbama na psihologiji? Ne bitno da li u BG-u ili NS-u! Posto ja vec studiram ekonomiju, a usput i radim tako da ne bih mogla redovno da budem na faxu!
 
Da i ja kazem koju. ;) Ja sam na III godini Psihologije, na novosadskom fakultetu. Upisala sam se iz drugog pokusaja (i znam mnogo takvih), pa bih ti preporucila da prijemni shvatis ozbiljno i da se dobro pripremis. Isla sam na pripreme (pred drugi pokusaj), ali ne na one koje se organizuju na fakultetu. Mislim da su mi prilicno pomogle. Na tim pripremama smo radili i testove znanja, i testove opste informisanosti i testove sposobnosti. Vise o ovim pripremama, mozes saznati na sajtu www.petarpan.edu . U pripnipu, moras se dobro spremiti za prijemni. Pitanja na testu znanja su detaljna, i ima "zackoljica" bez obzira na tip pitanja. Testovi opste informisanosti i sposobnosti se rade jako kratko (izmedju 5 i 10 minuta), a pitanja ima i vise nego dovoljno. Za test opste informisanosti pomazu kvizovi... svi... Ja sam prelistavala i Prosvetine enciklopedije i to preporucujem. O uslovima upisa, mozes saznati na sajtu www.ff.ns.ac.yu, kada u vezi sa tim budu istaknute informacije, a detaljnije o studijama mozes videti na sajtu Odseka www.psihologija.edu.yu. Ja sam licno studijama jaaako zadovoljna i jaako volim psihologiju. :-D SRECNO!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top