NiMH punjac - pitanje

Mies

Početnik
Poruka
1
Danas sam kupila Varta Easy Energy 57062 punjac i uz njega dobila dve NiMH baterije od 800 mAh (sta god to znacilo). U uputstvu pise da uvek treba puniti dve ili cetiri baterije u isto vreme. Zanima me da li je to bas tako? Sta bi se desilo kada bih punila jednu bateriju (tako bi mi vise odgovaralo)? Hvala.
 
Bas je tako jer ne mozes puniti samo jednu ( bar oni koje sam vidjao ) i tako su napravljeni jer obicno se drze u rezervi 1 ili 2 baterije pune. Napuni ih obadve i kada se jedna isprazni iskoristi drugu pa ih posle zajedno puni, jednostavnije nego da punis samo jednu pa kad se ona isprazni mislis na drugu koja je prazna. Baterije inace ne vole da budu nenapunjene.
 
Pa pretpostavljam da ako je naznaceno da puni 2 i 4,znaci da recimo puni naponom od 3v,e posto jedna baterija ima 1,5v(a te baterije koje ti imas su na 1,2v) onda nije preporucljivo da punis samo jednu jel mozes da ostetis bateriju!
Kupi jos 2 baterije i resila si problem,2 punis 2 koristis pa tako u krug...
 
Punjaci koje ja znam rade uglavnom tako sto punjenje 2 baterije moze biti samo u levom paru kontakt lezista dok su desna rezervisana samo kada je punjenje 2 para baterija u pitanju. Uostalom, neka sama provali kako je kod njenog punjaca, samo jednu nece napuniti sigurno.
 
Iz posta zakljucujem da su to AAA baterije koje koristis za MP3 player.jel da?
Jedino resenje napunis obe,koristis jednu pa drugu, pa punis obe.
Mana je sto ona jedna prazna dok stoji to nije najbolje za nju.Ali sta ces....

Mozda da menjas svaki dan baterija da se ravnomerno trose pa ih onda punis...
 
I sta onda?
Jednu da puni ne moze, a punu ponovo opet ne valja(temperatura je najgori neprijatelj NiMh), a i dve razlicite baterije puniti zajedno no-no....

btw MIES to 800mAh ti je kapacitet baterije.Znaci da puna moze da daje 800mA(struja) 1h,ili 10h 80mA. U principu sto veci broj to duze traje baterija-sto tebi ne ide u prilog.
 
Kupio sam ranije u kompletu punjac i baterije. Marka Triax power...nebitno. Baterije su kapaciteta 2300mAh i pisalo je u uputstvu da ih punim 4h.
Sada sam uzeo Sanyo eneloop 2 baterije od 2000mAh. Da li mogu da ih punim u istom punjacu i koliko dugo da ih punim ukoliko moze?
izlaz na punjacu je 2.6 800mA i ima trickle charching, mislim da je to za dopunjavanje baterija do maksimuma, tj, tada se ovih 800mA smanjuje polako do neke vrednosti.
 
Oggy:
Iz posta zakljucujem da su to AAA baterije koje koristis za MP3 player.jel da?
Jedino resenje napunis obe,koristis jednu pa drugu, pa punis obe.
Mana je sto ona jedna prazna dok stoji to nije najbolje za nju.Ali sta ces....

Mozda da menjas svaki dan baterija da se ravnomerno trose pa ih onda punis...
:shock: :shock: :shock: Kao prvo, nije u redu shiriti dezinformacije. To shto je vazilo za stare Ni-Cd baterije ne vazi za Ni-Mh, a tu spada i MEMORY efekat, tj. stvaranje kristala u elektrolitu, a samim tim i smanjenje kapaciteta baterije i to TRAJNO! Kod Ni-Mh toga nema! Samo Ni-Mh, kao i stare Ni-Cd, pate od samo-praznjenja, ali kako je ono proporcionalno napunjenosti baterije i spoljnoj temperaturi, nishta joj ne smeta da stoji "prazna". Ni-Mh baterije se ne smeju puniti na punjachima za Ni-Cd, jer nije isti algoritam punjenja, pa se mogu lako upropastiti. Ne moraju se prazniti do kraja kao stare baterije, ali je pozeljno da se isprazne do kraja da bi punjach mogao preciznije da detektuje kada je napunjena. Takodje je pozeljno da se ne upotrebljavaju oko 10h nakon punjenja (ukoliko je to moguce) da bi "doshle sebi".
 
1-svaka baterija koja stoji prazna nije dobro za nju.
2-Memorijski efekat ima na svim baterijama osim poslednje generacije tipa Litijum-jon i Litijum-polimer.
Ni-Mh baterije se ne smeju puniti na punjachima za Ni-Cd
Ovo jeste!
ali je pozeljno da se isprazne do kraja da bi punjach mogao preciznije da detektuje kada je napunjena.
Ovo bas i nije...samo punjaci od 30 i +eur ovo rade.Ovi najobicniji jok.
 
Sorry, nisam mislio skroz prazne, (napisao sam "prazne"). Evo malo objashnjenje:
Keep batteries in a cool and dry storage area. Refrigeration is recommended but freezers should be avoided. When refrigerated, the battery should be placed in a plastic bag to protect against condensation
Do not fully charge lithium and nickel-based batteries before storage. Keep them partially charged and apply a full charge before use. Store lithium-ion at about 40% state-of-charge (3.75-3.80V/cell open terminal). Lead-acid batteries must be stored fully charged. Sve ostalo o baterijama mozete prochitati na www.batteryuniversity.com
A shto se tiche punjacha od 30+ evra, nisu samo oni u problemu sa punjenjem polupraznih baterija, jer i "obichni" punjachi mogu da prepune baterije ako se samo dopunjuju, pogotovo ako je tajmer za punjenje glavna "tehnoloshka inovacija" tog punjacha. Sem toga, moje lichno mishljenje je da se ne isplati uzimati jeftin i tehnoloshki prevazidjen punjech, jer se time vishe gubi nego dobija, a to su brzina punjenja, preciznost indikacije napunjenosti baterije i mogucnost da se iskoristi maksimalni potencijal baterija. PozZ
 
Cini mi se da sam nesto slicno(uistinu uopsteno) i rekao, ne valja drzati prazne baterije. Zavisno od tehnologije moze da im skodi od malo do skroz.

A cuvanje baterija na hladnom je tacno, al ajd jos to neko da uspe...:) U praksi je malo....
 

Back
Top