Vesti. Procesor od 80 jezgara

Login Killer

Primećen član
Poruka
876
Cipovi sa 80 jezgara?! Autor Tim 1o1..................petak, 23. mart [font=Tahoma,Arial,Verdana]Kompanija Intel saopštila je da, osim prelaska sa proizvodnje klasicnih procesora na proizvodnju procesora sa dva i cetiri jezgra, ispituje i mnogo napredniji dizajn cipova - napravljen je prototip cipa sa osamdeset jezgara, koji može da dostigne brzinu vecu od jednog teraflopsa (biliona operacija u pokretnom zarezu u sekundi), a da pri tom troši manje struje nego savremeni procesor u stonom racunaru.[/font]

[font=Tahoma,Arial,Verdana]Intel je novi dizajn najavio u septembru prošle godine. Tom prilikom navedeno je da aktivni deo novog cipa ima površinu od 275 kvadratnih milimetara i troši 62 W - manje od vecine današnjih procesora. Za sada, Intel ne planira da ovaj procesor iznese na tržište, vec ce ga koristiti za testiranje novih tehnologija, i kao osnovu za razvoj drugih cipova sa više jezgara. Novi procesor ce se takode koristiti za ispitivanje novih primena racunara, koje zahtevaju veliku racunarsku snagu, npr. prepoznavanje govora u realnom vremenu, unapredenje multimedije, fotorealisticno igranje i razvoj veštacke inteligencije, i sve to na stonim racunarima. Ovolika racunarska snaga je dosada bila na raspolaganju samo istraživacima u naucnim ustanovama. Primera radi, Intel je sa svojim partnerima 1996. godine napravio za americku vladu superkompjuter ASCI Red, medutim, on za rad troši 500 KW, i približno isto toliko za hladenje svojih 10.000 procesora Pentium Pro, uz performanse slicne jednom novom cipu. Superkompjuter ASCI Red nalazi se u americkoj Nacionalnoj laboratoriji Sandia u državi Nju Meksiko.[/font]

[font=Tahoma,Arial,Verdana]Uprkos efikasnom dizajnu, istraživaci su utvrdili da preveliki broj jezgara loše utice na performanse - dva, cetiri, osam i šesnaest jezgara postižu srazmernu efikasnost, a sa 32 i 64 jezgra, performanse više ne rastu linearno. Tom problemu Intel pristupa na više nacina, hardverskom podrškom raspodeli zadataka po jezgrima, upotrebom brže keš memorije i poboljšavanjem nacina za prenos podataka iz memorije u svako jezgro. U planu je i trodimenzionalno rasporedivanje memorije ispod cipa, što bi i ubrzalo prenos i smanjilo potrošnju.[/font]

[font=Tahoma,Arial,Verdana]By the way sta mislite o ovome?
[/font]
 
Klothius:
Ma dok to cudo stigne u prodavnice,ima da napunim 60 godina.Tako su isto pricali i za procesore od 5 i 6 gigaherza,ali nesto ih ne vidim.


Ma nisi upravu 5 gigaherca je da kazemo vec postignuto ... imas Athlona 5200+ koji doduse radi na realnih 2.6 ghz ali ima vrlo jaku snagu!!!

sto se tice realnih frekvencija od oko 5-6 GHz-a za to pricekaj 4-core ili mozda 8-core... sto se moze realno desiti vec za 2-3 godine ti Athloni sutrasnjice ce verovatno nositi oznake recimo 9500+ ili cak i jace .... ali vradzbine o buducnosti na stranu

realno mozes ocekivati da ce se za 2 godine bukvalno duplirati snaga procesora a i gotovo je sasvim sigurno da ce imati 4 a mozda cak i 8 jezgara.....


Pozdrav !!! Mario :lol: 8) :lol: 8)
 
rokavec:
realno mozes ocekivati da ce se za 2 godine bukvalno duplirati snaga procesora a i gotovo je sasvim sigurno da ce imati 4 a mozda cak i 8 jezgara.....

Pozdrav !!! Mario :lol: 8) :lol: 8)

Auuuuuu gde ti zivish ? :roll: Intel je odavno izbacio Quard Core :lol: a AMD normalno da kasni..... :lol: :lol:
Toliko ochekivana Barcelona treba da stigne negde u julu..... Ako se nevaram i Barcelona je Quard Core....
 
Njega nema na nasem trzistu koliko ja znam.... tako da ga nisam uzeo u obzir!!!

NAPOMENA:
Evo jedna mala molba sa moje strane, ukoliko se domognete bilo kakvih interesantnih vesti u vezi procesora nakacite ih ovde pa da se lepo raspravljamo...
dakle sve sto je zanimljivo a pogotovo najave za procesore u blizoj buducnosti....
 
Opet Intel protiv AMD-a

AMD potvrđuje da će nastaviti da podržava AGP platformu

Intel i AMD opet ratuju cenama

Šta može Intel X6800 sa tečnim azotom

AMD mora da nabavi još novca!?

AMD predstavio dva nova Opteron procesora

AMD prinuđen na nova otpuštanja

Prvi rezultati Pentium E2100 serije procesora

Intel lansirao nove Xeon procesore

Neznam po ovim linkovima bi rekao da AMD-u neshto neide u ovoj godini.... :twisted: :twisted:
Ajde nek mi neko sad kaze da je bolje kupiti AMD X2 4200+ nego INTEL E 4300..... Josh kad izadje E 2100 serija ( koja ce koshtati ispod 90 $ :) ) znaci INTEL C2D za svakoga i AMD moze samo da razmisha gde li su pogreshili.....

P.S. Ivame91 chekamo tvoj komentar na ovo poshto si ti poznati AMD-ovac i veliki protivnik INTEL-a

POZZ...

INTEL FOREVER ! ! ! ! :)
 
Ovo za voltazu nisam znao.Ukoliko je to tacno,taj proc ce se jako malo grejati.Inace je AMD najavio da prva serija Barselona procesora nece zvanicno podrzavati ddr3.Odnosno imace podrsku,ali ce ona biti iskljucena kod pojedinih verzija(zbog kompatibilnosti sa ddr2,naravno)
 
Klothius:
Ovo za voltazu nisam znao.Ukoliko je to tacno,taj proc ce se jako malo grejati.Inace je AMD najavio da prva serija Barselona procesora nece zvanicno podrzavati ddr3.Odnosno imace podrsku,ali ce ona biti iskljucena kod pojedinih verzija(zbog kompatibilnosti sa ddr2,naravno)


Nego reci ti nama koju ce realnu frekvenciju imati ti Barselona procesori i koje ce oznake nositi (tipa 1800+ ili 2000+ )... kada ce u prodaju? kolika ce im biti cena i tako to...???
 
*P*A*B*L*O*:
Evo sad sam procitao sve...
Mislim da ipak nisam dorastao ovakvim tekstovima:
sta znaci ovo : "Zanimljivo je kako ce raditi nova floating point jedinica. Ocekujem bar 40% bolje rezultate nego na K8 sa skalarnim operacijama i do 80% sa vektorskim. Zbog 32-byte fetch-a bi i legacy kod mogao primetno brze da se izvrsava."

a ovo : "Meni se cini da Nehalem uarhitektura nece biti ni slicna Core2, pre bih rekao Net Burst like, ili pak neka mesavina P6 i Netbursta + IMC.
K10 je po mikroarhitekturalnim izmenama veci skok unapred nego sto je to K8 u odnosu na K7. Ono kljucno sto razlikuje K8 u odnosu na K7 jeste 12-stepeni pipeline i 2x64-bit load. K10 ce imati 2x128-bit, a za pipeline jos nije niko govorio nista.
ima ih jos dosta ;)
Svaka cast onima koj razumeju svaku rec ovog texta,ja se bacam na istrazivanje jel me zivo zanima sta ovo sve pretstavlja 8-)
 

Back
Top