Zasto roditelji to cine svojoj deci?

Zefirra

Iskusan
Poruka
6.123
...razgovaram sa ortakom koji ima jednu drugaricu od 16god i evo sta mi prica...

...ona ima decka vec godinu dana i spavala je s njim...
..naravno u tim godinama menstruacije su neredovne a njoj je kasnila bas tih dana i zabrinula se...
...medjutim ona NE SME DA ODE KOD GINEKOLOGA jer je njena mamica lekar i zna tog coveka...takodje njena mamica se nije nasla duznom ni rec da joj prozbori o sexu,zastiti i opasnostima...jer ona misli da je njena dobra cerkica , pristojna i odlicna ucenica josh nevina...

...dakle sta tom jadnom detetu preostaje...tj sta bi preostalo da je zaista bila trudna...

...da joj decko ili drugarice sredjuju abortus...

...pa dakle nadam se da ste nesto naucili iz ovoga , vasa deca su zeljna ljubavi i culnosti isto koliko i vi josh od svoje 14-te godine...ako ih vi ne poucite , velika je mogucnost da zarade neku bolest...a sto se tice nezeljene trudnoce , bolje je da naucite cerku da moze da vam isprica za tako nesto...i da saosecate sa njom,jer njoj je ipak najteze...
...nego da ona na svoju ruku ide kod priucenih lekara...
 
:roll: Nije greška što joj ne priče majka kako će naj bezbednije da bludniči...greška što joj ne zna objasniti zašto da to ne čini....te ona ima deo krivice u gubitku devstvenosti njene ćerke koju joj Bog dade na staranje.....ali nije kasno,prvi korak je odlazak u neki manastir na kafu...i vrata će se otvoriti...
 
...njena cerka ne bludnici...ona je sa jednim deckom od 15-te godine...
...ja sam od 16-te promenila 3-partnera...vec sam godinu i mesec sa zadnjim...imam sad 22god
...ti to zoves bludnicenje...
...ja ti kazem da najvece bludnice upravo imaju roditelje koji im sve brane..primera radi...bila je jedna devojka kojoj je otac branio da uopste ima decka...ona danas sexom zaradjuje za zivot,nakon sto je pobegla od kuce...znam da ce neki misliti da je izmisljeno...surova realnost je sto nije izmisljeno....
...uzmite se u pamet...
...razgovor,razgovor i samo razgovor...i kompromisi...a ne zabrane...
 
Koliko ja znam sad u skolama stalno imaju neka predavanja o kontracepciji i sl., upravo je to smisljeno za decu kojima roditelji nista ne govore, a gde je ona bila kad se o tome pricalo? Jel ima ona drugarice koje moze da pita sta i kako? Mislim da je malo preterivanje svaljivati sve na majku koja ima neku iskrivljenu sliku o tome svemu, sta da rade ona deca koja nemaju roditelje pa nemaju na koga da svale krivicu za svoja dela? A i kojeg je to mutavca od decka nasla koji takodje ne zna sta je kontracepcija?
 
...pa da li bi ti na svoju ruku uzimala pilule?...ili postinor2 ako ti kondom pukne...
...nije ona blesava,informisala se preko neta...ali uvek moze doci do nezgode...a tu je GINEKOLOG da te posavetujena pravi nacin...
...i naravno od pocetka odnosa treba neko da im kaze da se testiraju svake godine kolposkopija i papa test...
...a moja majka se 'hvali' kako ne pamti kad je zadnji put bila kod ginekologa...a ne smem ni da kazem zbog cega je bila...:mad:
 
A sta je to konkretno majka ovde skrivila? Nije da je devojka otisla kod lekara, pa da joj je majka kasnije nesto uradila ili rekla. Zena nema pojma o tome. To sto nemaju bas prisan odnos, pa se mala oseca nelagodno da prica s majkom o tom iskustvu, nije bas zlocin. Sumnjam da bi majka reagovala negativno da joj se poverila, ili da je saznala da je bila kod ginekologa (?). Uostalom, ako je devojka vec odlucila da je dovoljno odrasla da stupi u seksualne odnose, tada je mogla da bude i dovoljno odgovorna da koristi kontracepciju, koja u danasnje vreme nije nikakva tajna ili tabu, da bi ona mogla da ostane neinformisana o njenom postojanju (u 16. godini zivota)... I ja mislim da bi roditelji trebalo da razgovaraju sa svojim tinejdzerima o toj temi, a mozda je majka smatrala da je jos rano da sa svojim detetom od 16 godina prica o tome?
 
...ZENA NEMA POJMA O TOME...zena se nije potrudila da pridje kcerki i da joj odrzi makar jedan informativan razgovor...da pokusa da izgradi jedan most razumevanja...
...jok...ona je odbila seksualnost 15-godisnje devojke...
...devojcicama se mora pricati o tome josh od 12-godine polako i usmeravati ih i poucavati svojim iskustvom ka onome sto je dobro...i imati razumevanja za njihove probudjene osecaje...a ne jednostavno ih NEGIRATI
 
A da li je taj ginekolog ,kod koga ta njena cerka ne moze da ode, jedini ginekolog ? Pa ima i drugih, naravno, cak sta vise, mislim da devojka i njen dragi mogu uvek skupiti 1000 dinara da ona ode na pregled kod nekog privatnog gde joj nece proveravarati identitet.
Ipak mislim da nije sva krivica na majci,i sama se secam kako mi uopste nije bilo do razgovora sa svojom, a da sam informacije koje su me zanimale skupljala od prijateljica i u skoli na predavanjima o kojima je neko ovde vec pisao. Dakle, da hoce, ima gde da se informise.
A, da , tu su i biblioteke, knjizare, pa i internet, ali pregled je ipak najvazniji i sasvim ga je moguce odraditi anonimno.
 
...da ali ako slucajno dodje do nezeljene trudnoce...neretko se desava da decko nije najbolja podrska...
...ko ce da je posavetuje ako ne majka?
...drugarice i internet?...mislim zasto odobravati gubitak adekvatnog odnosa sa detetom...
...naravno da nisi o seksu htela da pricas s majkom...ali kad ti se desi nesto zaista strasno...majka ipak treba da zna i pruzi podrsku...
 
Slazem se, Zefira, da je trebalo da je uputi, ali svi su ljudi razliciti, a ta majka je mozda malo konzervativna, ko zna kako je ona odrasla i uz kakve roditelje, mozda smatra da je izlisno pricati o tome jer svi mi u danasnje vreme u 16toj znamo kako se prave bebe i kako se sprecava da napravimo bebu, i ne samo to...
 
Pa ja ne vidim nikakvu krivicu majke da bas toliko dramis, mogla je gospodjica da ode i u drugi dom zdravlja s doticnim deckom ( jer ako se nesto desilo, a i da nije, on treba da je pored nje, zar ne?!) i da proveri. A to sto se ona majke plasi je druga ****. Ne kapiram ni jednu ni drugu bas. Ne mozes da imas ozbiljnu vezu godinu dana i da tvoji ne znaju, a ako znaju onda je sasvim normalno da i mama i cerka pokrenu razgovor na ovu temu zarad zastite, a ne da mi ovde ispravljamo krive drine i pametujemo. Zar pored majke lekara da se ona informise na netu, malo mi je to i s njene strane smesno u danasnje vreme
 
Pa u tim godinama mislim da joj decko nece biti nikakva podrska, ali nezeljene trudnoce ne padaju s neba pa da mogu slucajno da je pogode. Toliko devojaka je proslo svoju mladost bez abortusa a nisu izigravale kaludjerice, pa zasto ne bi mogla i ona. Mislim ona ipak nije klinka koju majka mora da drzi za rucicu kod cika doktora, samim tim sto je odlucila da se "pusti u promet" svu odgovornost za svoje postupke mora sama da snosi. To sto joj majka kao maloj nije posvecivala dovoljno paznje i vremena da je malo edukuje po tom pitanju sad moze da okaci macku o rep. Uostalom bolje to nego da je keva proverava trazeci po kanti za otpatke kondome ili nesto gore da radi.
 
Mackic:
Pa u tim godinama mislim da joj decko nece biti nikakva podrska, ali nezeljene trudnoce ne padaju s neba pa da mogu slucajno da je pogode. Toliko devojaka je proslo svoju mladost bez abortusa a nisu izigravale kaludjerice, pa zasto ne bi mogla i ona. Mislim ona ipak nije klinka koju majka mora da drzi za rucicu kod cika doktora, samim tim sto je odlucila da se "pusti u promet" svu odgovornost za svoje postupke mora sama da snosi. To sto joj majka kao maloj nije posvecivala dovoljno paznje i vremena da je malo edukuje po tom pitanju sad moze da okaci macku o rep. Uostalom bolje to nego da je keva proverava trazeci po kanti za otpatke kondome ili nesto gore da radi.
Svi ih osudjuju a niko im ne pomaze, to bi bilo kad bi svi tako razmisljali kao ti. Ako joj kazes, kao ja "Skupi sama hrabrosti" to je bolje nego da ide od jedne do druge drugarice ili tetke.
 
Ne razumem bas ovu poslednju recenicu, ali nema veze.
Nisam za to da ih osudjuju ali takodje sam protiv toga da se krivica svaljuje na majku. Mislim postoji citav spektar sredstava za kontracepciju, nisu pilule i kondomi jedini, a takodje postoji i test za trudnocu koji moze da kupi sama bez pratnje.
 
Ti bludničiš od petneste i ona isto i to nije ništa novo....novo bi biloda se edukuješ da je to greh,smrtni greh....to znači da Bog vas voli i da čeka da ga upoznate....ne govorim o roditeljskim zatvorima jer naravno da je zabrana skoro ista kao i dozvola za sve...zato je roditelj i pozvan na vaspitanje ili ti edukaciju adolescenta ili ti svoga najmilijeg deteta
 
ManjaAtina:
Super, pa sto joj onda nije rekla? Ne gleda zena u pasulj. Podrsku cerki bi pruzila 100%
cerka to ne zna...
...postavila sam temu...za VAS...
...znaci kad vi jednom budete majke,daj boze...da znate da napravite najbolji pristup vasem detetu...a da ga opet ne opterecujete...
...da joj objasnite zasto ne valja pre svega mlad stupati u odnose...
...koji su rizici koje sex sa sobom nosi...
...neki primer iz vaseg zivota...da bi produbili vas odnos i da shvati da moze da vam se poveri ...i da shvati da ako se pojavi problem moze da se osloni na vas...

...postoji mnogo zena koje su neplodne jer su krijuci trudnocu od roditelja,abortirale ,preko nekih ubi me boze veza , kod priucenih lekara...najcesce je to bilo izrazeno ranih 90-tih...
...i naravno morate joj objasniti i podrzati je...da mora jednom godisnje (ili cesce ako ima problem) da ide kod ginekologa...
 
Zilot cacanski:
Ti bludničiš od petneste i ona isto i to nije ništa novo....novo bi biloda se edukuješ da je to greh,smrtni greh....to znači da Bog vas voli i da čeka da ga upoznate....ne govorim o roditeljskim zatvorima jer naravno da je zabrana skoro ista kao i dozvola za sve...zato je roditelj i pozvan na vaspitanje ili ti edukaciju adolescenta ili ti svoga najmilijeg deteta
...bog nas voli ako nismo gresne...
...ako nismo ubile , slagale ,ako nismo zlobno postupile prema nekome...
...bog nas voli i zbog ljubavi koju osecamo prema voljenom bicu...i upravo u toj ljubavi i jeste bozje lice...u dva bica koja se vole i osecaju jedno za drugo...

...bukvalno tumacenje bozjih zakona vodi ka posebnoj formalnoj gresnosti...a previse i lose tumacenje vodi do ratova i grehova koji su vise nego smrtni!!!
...pise li nesto u svetim knjigama protiv klanja,silovanja i mucenja ljudi sto se sve radi u ime bozje...a zbog zatucanosti ljudi...
...ljubav ne moze nikoga da ubije...vera izgleda moze (u rukama 'pravovernih')...:mad:
 

Back
Top