Programi za WEB dizajn

Aleksandre, samo na ovoj strani imas nekoliko tema koje ce ti dati odgovor na pitanje koje si postavio. Zar je bilo toliko tesko barem pogledati prvu stranu?
Hajde, pogledaj malo pa ako ne nadjes nista sto ti moze pomoci, javi se opet, pa cemo nesto smisliti.
 
nasao sam ja svasta nesta,ali mi treba neka dobra preporuka za npocetnika.Nudi svako po nesto ali ja da ne bi svasta skidao i bezveze skidao i gomilao neke stvari trazim malu pomoc.
Znam ja da ima java script,odem na sajt da ga skinem kada tamo bar 10 verzija,koju skinuti.
Pa ima php i jos svasta nest.
Prerovio sam ja dosta toga ali je previse ponudjeno tako da ne znam sta prije da skinem i za sta da se opredjelim.
 
U principu, pocetniku stvarno nije nimalo lako da od ponudjenih programa izabare jedan pa krene . Nekako ce uvek imati osecaj da je mozda ipak trebalo izabrati onaj drugi..

Posle krene da radi sa jednim kad se vec odlucio a proba i neki drugi. Tu nastaje problem i zabuna, neki program moze nesto sto drugi ne moze i obratno.. Jako je tesko odluciti sta je vaznije za pojedinca, koja mogucnost u kom programu. Da moze jedan program da ima sve, bilo bi sjajno...

Ja sam pre mnogo godina na kraju odlucio da nadjem jedan WYSWYG program za dizajn strana jer sam uglavnom tada vec naucio mnogo o HTML tagovima ali sam proces dizajna strana je ipak zahtevao jos mnogo drugih vestina. Odlucio sam da programu prepustim definisanje pozicija svega sto zelim a ja cu da se vise orijentisem na elemente koje zelim na strani.
Tako sam poceo skupljati/kreirati dugmice i navigaciju, dizajnirati banere, ivice, slike, svasta nesto.. To sam sve onda stavljao na radnu povrsinu programa, pomerao, menjao dimenzije, uklapao i radio na dizajnu.

Nakon mnogo godina, uglavnom ne koristim vise ni te prgrame, vec neki klasican editor u kome slazem elemente i pisuci direktno kod, dakle krug se zatvorio.. :)

Ako ce ti Aleksandre biti lakse, evo otprilike kako kod mene tece dizajn.
1. Pripremim u grafickom programu elemente koje cu zeleti na strani
2. Napravim neku grubu skuci gde sta i kako ce stajati
3. Odredim deo gde ce biti tekst, gde ce biti navigacija i celine citavog sajta
4. Pocinjem sa postavljanjem grafickih elemenata, koristeci iskljucivo <div></div> tagove. To mi omogucava da u piksel precizno postavim elemente, bez da koristim tabele, sto je nocna mora inace. A omoguceno je i preklapanje grafickih i drugih elemenata sto je za mene od neprocenjive vaznosti.. Da ne moram da koristim tabele.
5. Cestim pregledom izgleda strane dok radim, kontrolisem sta sam uradio i tako dovrsavam strane

Hocu da kazem, da nije najvaznija stvar naci neki "dobar" program. Najvaznije je imati dobru ideju, dobar dizajn grafickih elemenata, naravno sadrzaj sajta je vazan ali i kako je tekst slozen i napisan (izbor fontova i boja na primer)
Dakle dizajn sajta nije samo startovati neki program, nabacati elemente i to je to. Sajt mora da bude uravnotezen po grafici, bojama, po kompoziciji, po sadrzaju, po navigaciji...

Jel' ti sad jasno koliko je tesko nekom dati savet koji je program "dobar" ili "najbolji" za veb dizajn? Neko ce ti reci Dreamwiever, drugi ce reci Actual Drawing (ja ga koristim), treci ce reci - zayebi statiku, uzmi Flash li Swish, cetvrti ce reci da se manes svega i predjes na prodaju paprika u sezoni itd.... :)

Najbolje je da radis kao kad ides na kupanje. U momentu ti se ne ulazi u vodu, pa sve merkas neko "bas onako zgodno" mesto da se udje, pa bi pa ne bi, pa te neko isprska pa se smrznes.. Na kraju shvatis da se nesto neces naplivati ako ne uskocis pa sta bude...

Dakle USKACI Aleksandre, kreni, a kad zapne, uvek ce se naci neka nocobdija koja ce pokusati da pomogne :)
 
Znas i sam da se uglavnom bavim programiranjem. Za potrebe firmi koje mi i to traze, uradim i sajtove koji barataju bazama podataka, uglavnom sa koriscenjem baza podataka.
Kod takvih sajtova nema sta da se vidi osim prve, login strane, jer dalje moze samo onaj ko ima lozinku.
Uradim ponekad i obican, da kazem "prezentacioni" sajt ali redje, jer nemam mnogo vremena.
U principu ne volim da dajem linkove ka svojim sajtovima jer su uglavnom jako i strogo namenski i nemaju smisla ako nema posetilac lozinku.
Jedan od retkih koji nisu strogo namenski i koji sam doduse redizajnirao iz stare verzije koju sam napravio pre 5 godina je i na adresi www.paysoft.com
Nije jos ni gotov ustvari jer mi treba baza podataka za sadrzajem Q&A a nikako da mi dostave.
U razvoju je trenutno sajt za jednu grcku firmu koja se bavi aluminijumskim profilima tako da tu nema sta da se pokaze jos.. Jos je sto se kaze, "u rinfuzi", sve je nepodeseno a i sadrzaj je delimicno netacan - ali eto kao primer sta se jos radi www.kalamakibrothers.com Bas zbog toga sto ne treba da je moguce pristupiti sajtu svim korisnicima za sada, na pocetku postoji lozinka, koju grcki korisnici ne znaju, sluzi meni i klijentu za pregled i dalju komunikaciju. Ocekujem zavrsetak negde pocetkom maja.
Lozinka je "kalamaki123" (bez navodnika naravno) Strana za lozinku je naravno adhok, samo da zastiti direktan ulaz, tako da je ruzna i ne lici ni na sta, sto i nje bio cilj. Vrlo skoro ce biti ukinuta.

Eto kad si bas zapeo :)
 

Back
Top