Nacin za povratak VAT novca

Ne znam kako ide za Njemačku, ali Austrijanci rade ovako:

- povrat možeš dobiti ako cijena artikla prekoračuje određenu sumu (mislim da je oko 70-80e)
- poneseš pasoš kada kupuješ i zamoliš prodavca da ti popuni U34 formular
- na formularu treba biti pečat prodavnice i račun za artikal u prilogu
- novac ti se može uplatiti na karticu, mogu ga poslati poštom kući ili ga možeš pokupiti na granici (ili aerodromu)
- kupljeni artikal ne smije biti korišćen dok ne završi procedura
- kad napuštaš zemlju, na graničnom prelazu ili aerodromu formular ti moraju pečatirati, kao dokaz izvoza, a kod njih možeš i da tražiš refundaciju novca
- mogu da traže i da im pokažeš kupljeni artikal, pa je dobro da ti bude pri ruci.

Nadam se da će bar malo pomoći.
 
e, sad mi reče muž..i ne smeš biti duže od 30 dana u zemlji od koje uzimaš vat povraćaj.
on nije mogao da uzme jer je imao vizu na 6 meseci.(mada je bio samo nedelju dana)
a kupio je klincu psp, koji je naravno bi neotpakovan.....
 
Mislim da nema veze trajanje vize, nego dužina boravka u zemlji nakon kupovine... Ima neko ograničenje na, čini mi se, 3 mjeseca u okviru kojih možeš zahtijevati refundaciju (a to, naravno, možeš samo kad napuštaš zemlju).
Izgleda, sve je drugačije od države do države...

@Misa5ko - ako ćeš pokušati dobiti naknadno onaj formular, prouči te linkove radi ovakvih stvari. Srećno.
 
Sumnjam da ćeš dobiti formular naknadno, ali probaj.

Dužina vize nema nikakve veze ili bar do skoro nije imala sa vraćanjem VAT-a. Bitno je da na osnovu te vize nemaš pravo da boraviš duže od 6 meseci i da viza ne dozvoljava rad u toj zemlji.
 
Ja sam kod Nemaca, vise puta i bez problema, trazila i dobijala popunjen formular za "tax free" par dana nakon kupovine. Morala sam, naravno da imam tada sa sobom racun, pasos i to sto sam kupila. Rekla sam im da nisam odmah trazila "tax free" jer sam morala da isprobam da li je sve ok sa tim sto sam pazarila (uzimala sam za kameru, lap top, foto aparat...)

Mislim da ne bi trebao da imas problema ali idi sto pre.

Nece ti vratiti svih 19%, vec nesto manje ( tacna suma ce ti biti navedena na formularu). Kada je porez bio 16% vracali su oko 10%, a posto je od skoro ( cini mi se od januara) porez 19% mozda ce ti vratiti 13% a ne 10%..

Ako ti se desi da prilikom povratka u Srbiju, ne mozes da podignes odmah novac (jer salteri gde se vrsi povracaj novca imaju svoje radno vreme) mozes da ostavis te formulare nekome od tvojih da ti oni podignu. Najbolje bi bilo da proveris radno vreme saltera pa da ako treba i malo ranije dodjes ali da odmah uzmes parice. Sve ovo vazi za aerodrom tj. ako ides avionom iz Nemacke direktno za Srbiju.

Najvaznije je da ti carinik lupi pecat na taj formular, a mislim da ti imas fore 1 ili 2 godine od tada, da podignes pare (licno - odmah ili kada odes sledeci put u EU, ili da to neko uradi umesto tebe).

Ako ti jos nesto nije jasno, slobodno pitaj. Pozdrav.
 

Back
Top