2 Napajanja u SLI ili RAID kako got hocete :-)

*P*A*B*L*O*

Aktivan član
Poruka
1.686
Zanima me dali je ovo izvodljivo ? znaci uzmem dva napajanja i spojim ih da rade zajedno ? Znaci koliko se secam iz osnovne snaga se sabira right ? Znam kad se spoje 2 akmulatora parelelno od 12 V i 97 Ah dobija se 12 V i 97 x 2 = 194 Ah ? Jel tako ? A kad se spoji serijski dobija se 24 V i 97 Ah jel tako ?
Ako je ovo shto sam nacrtao tachno onda nebi trebalo da bude problem da se spoje 2 napajanja u SLI ili RAID kako got ? Znaci jedno napajanje je od takozvanih 300 W ( neznam koliko ampera ima na +12 grani ali mislim da je 10 A ) drugo je od pravih 450 W i 16 A na + 12 grani......
Ako se pravilno spoje to bi trebalo da bude 10 A + 16 A = 26 A Right ?
 

Prilozi

  • akmulatori.JPG
    akmulatori.JPG
    34,9 KB · Pregleda: 35
Ne znam kako se sabira snaga niti struja kod tako povezanih napajanja,ali to jeste potpuno izvodljivo.Jedno napajanje ce da napaja proc i gfx kartu,a drugo sporedne uredjaje.Mada nisam siguran sta ce ti dva napajanja.Koju zver mislis da stavis u svoj komp? :) Inace s obzirom da hoces da povezes 300w sa 10a,ne znam da li vredi raditi to.Prodaj oba napajanja,dodaj jos novca i kupi neki OCZ
 
To za 2 napajanje nek jedno napaja MoBo + Gfx a drugo Sporedne uredjaje sam video ovde pa to znam da moze
Ali ja sam mislio potuni mod nek rade bash zajedno.... Nek i jedno i drugo napaja zajedno i plochu i gfx i sve sporedne uredjaje.... Tako sam mislio

I da na onom od 300 W +12 grana ima 15 A ( sad sam stigo kuci sa posla pa sam pogledao ) a ne 10 kao shto sam mislio....
 
Nashao sam na EliteSecuriti
http://arhiva.elitesecurity.org/t211233-Da-li-mogu-da-se-montiraju-usklade-ATX-napajanja
@ivam91
Uparivanje MOŽE da se uradi, ali ja to NIKADA ne bih radio sa šrot napajanjima, totalno različitih karakteristika. Redudantni nizovi naponskih jedinica se praktikuju isključivo gde za to ima potrebe, i (još važnije) sa IDENTIČNIM napajanjima, čisto iz sigurnosnih razloga.

Ovo nisi prochitao na Hrvackom forumu nego na nashem najposecenijem IT forumu....
konkretno ovde: http://www.elitesecurity.org/t130343-Dva-napajanja-HELP
 
Pa ako ce mi nekad zatrebati vishe Ampera naravno da cu to da uradim.... Shto bih kupovao novo napajanje ako mogu da spojim dva i dobijem 450+300=750 W....
Nashao sam josh neshto i ima sve lepo objasnjeno ali ce biti da mora jedno da napaja plochu + grafichku a drugo ostale uredjaje kao shto je i Klothius rekao....

Evo kompletnog Tutorijala ako ce nekom mozda zatrebati... http://www.burningissues.net/how_to/power/psu.htm

Ja znam da ce meni kasnije koristiti...
 
E sad malo JA!
To sto hoces ja ti ne preporucujem.Evo zasto.
Dva razlicita PSU imaju i razlicite karakteristike i NAPONE(jesu 12,5,3.3v ali 12,1 i 13,5 nisu isti)
U tom slucaju bi struja iz onog sa vecim naponom "curela" u onaj sa manjim...Moze nesto da crkne.
Ako zamisljas 300+450=700 i opteretis ga sa 700 onda ce svako da trpi 375.Ono od 300 ima da dune a uskoro i ono od 450 jer sad gura 700.

Resenje, dva ista napajanja u paralelan rad(onda je isplativije kupiti jedno jace!) ili ta dva da napajaju razlicite potrosace a da se pale i gase u isto vreme.450 za MB+CPU i GPU a ono krs za HDD i CD\DVD..Pale se zajedno sa kratkospojnikom, mozes da nadjes semu na netu vezano za kucista sa 2 napajanja.
 
Paralelno vezivanje AKUMULATORA ?

To se NIKAKO ne radi osim ako neces da EKSPLODIRAJU.
Nov akumulator ima jako imali izlazni otpor (oko 0.01 om) i moze da da struju kratkog spoja 400 A.
Ako ih spojis paralelno a njihova razlika u naponima je samo 0.1 V oni ce formirati strujno kolo kroz koje ce teci struja od 10 A (jedan ce biti izvor a drugi potrosac).

Pravilo je:
NAPONSKI IZVORI SE NE SPAJAJU PARALELNO osim ako nemaju ugradjenu strujnu zastitu.

Slicno vazi i za napajanja za racunar.

Nikako ne smes spajati vodove pod naponom (+5, +12, -5 i -12) jer ces spaliti jedno napajanje sigurno a verovatno i oba.

Ali postoji mogucnost da dva napajanja rade u racunaru i ne moraju da budu ista.

Evo kako:

- Prvo treba da oba napajanja prikljucis na 220V.
- Zatim treba da im spojis MASE (kratko spojis CRNU zicu jednog sa CRNOM zicom drugog napajanja)
- Onda treba da obezbedis da se oba pale kad pritisnes dugme za startovanje racunara, a to ces postici tako sto prvo na oba 24-pinska konektora nadjes zicu za paljenje (pise na napajanju koje dve zice treba kratko spojiti da bi napajanje proradilo, jedna je crna-masa a druga je obicno zelena-zica za paljenje) i onda kratko spojis zice za paljenje od ta dva napajanja.

- Samo JEDAN 24-pinski i JEDAN P-4 konektor spajas na plocu.

- Jedno napajnje koristis za napajanje ploce i svega na njoj, a drugo za napajanje hardova i optickih uredjaja.
 
Nebih preporucio da probate. Probao sam i jedno je vrisnulo. Sve je bilo spojeno kako treba,
inicijalizacija sa ploce, mase, vruci krajevi, ali jedno ode. Dali je u pitanju razlicit potencijal mase, ili trebaju i diode za usmeravanje ... nisam hteo da zalazim u problematiku.Sto kaze CyberPatuljak, jedino da se koriste za napajanje odvojeno, jedno na plocu drugo hardove,Cd-romove itd. Medjutim i tu je zeznuto, dali ce sve dobro ici preko trakastih kablova.
 
CyberPatuljak:
Paralelno vezivanje AKUMULATORA ?

To se NIKAKO ne radi osim ako neces da EKSPLODIRAJU.
Nov akumulator ima jako imali izlazni otpor (oko 0.01 om) i moze da da struju kratkog spoja 400 A.
Ako ih spojis paralelno a njihova razlika u naponima je samo 0.1 V oni ce formirati strujno kolo kroz koje ce teci struja od 10 A (jedan ce biti izvor a drugi potrosac).

Pravilo je:
NAPONSKI IZVORI SE NE SPAJAJU PARALELNO osim ako nemaju ugradjenu strujnu zastitu.

E i ti mi znash neshto o akmulatorima... :roll: Ja sam se papalelno naspajao akmulatora pa znam kako to radi u praksi..... Poshto mi je akmulator bio slab i vozilo nije moglo da upali uzeo sam josh jedan akmulator spojio plus sa drugog i plus sa prvog i minus sa drugog sa minusom na prvom i zamisli vozilo je upalilo.... :lol: ..... to znachi da ako ti treba vishe ampera da se pokrene anlaser spojish dva akmulatora paralelno i dobijash: ako prvi ima 12 v i 97 Ah + drugi ako ima 12 v i 97 Ah = 12 V i 194 Ah.....
Josh jedno pitanje za tebe koji se pravi pametan: jesi mozda video kad neki auto nece da zimi ( ili uopshte zbog slabog akmulatora ) da upali shta se radi sa nim ? ( nemislim na guranje ) ;) Dodje chika sa drugim kolima izvadi dva kabla ( jedan je po pravilu plavi ili crni i predstavlja masu iliti minus { - } a drugi je crveni i pretstavlja plus { + } i na krajevima imaju shipaljke ) i sad uhvati taj plavi ili crni kabal i spoji na akmulator svojih kola na minus { - } i na minus akmulatora kola koje nece da upalei onda uzme onaj drugi kabal ( crveni ) i spoji na akmulator na svojim kolima na plus { + } i onda spoji na akmulator na plus { + } na kolima koji nece da upale i zamisli shta se desi ? Nema explozije :lol: i ona kola koja nisu htela da upale zbog slabog akmulatora upale...... Jeli to paralelno spajanje ? :lol:

@ Sizif & bojan p
Ako sam negde pogreshio demantujte me i objasnite malo struchnije nego ja....
 
Jeli to paralelno spajanje ?
Nemoj se odma uzbudjivati, jeste to par veza, ali neces voziti kola tako 3 meseca nego 1-2min dok ne upalis taj krs:mrgreen:.
Sigurno nece da explodiraju za par minuta, jednostavno prazni vuce struju iz punog, ali sigurno nisi video u kolima 2par vezana da rade nonstop....

Jel to lightsoft probo tvoju prvu varijantu pa mu jedno riknulo(kao sto je predvidjeno)?
 
Malo smo presli na druge relacije, nije rad akumulatora i napajanja isti tako da...
Mozes 2 akumulatora u paralelu ali se to ne (ili retko) praktikuje(nisam siguran da ce explodirati ali ce jedan isprazniti drugi...ili tako nesto ), za kombajn ne znam jel to original tako ili je neko budzio(sto me ne bi cudilo-SRBIJA!).

A za napajanja je mislim objasnjeno sta bi se desilo(i 1 post STA SE DESILO:)) kad bi ih krtko spojio u paralelnu vezu.Sa apsolutno istim ne bi imao problema ali 400+300w ???
 
@*P*A*B*L*O*

"Poshto mi je akmulator bio slab i vozilo nije moglo da upali uzeo sam josh jedan akmulator spojio plus sa drugog i plus sa prvog i minus sa drugog sa minusom na prvom i zamisli vozilo je upalilo.... "

Da ti pojasnim, posto se ocigledno ne razumes u akumulatore:

Kad je akumulator kako kazes "SLAB" to znaci da je skoro prazan ili da je u velikoj meri sulfatizovan. U oba slucaja napon akumulatora uglavnom nije ispod 10,5V a unutrasnji otpor akumulatora je veci od 10 oma.

Kad ih spojis paralelno (kablovima) bice sledeca situacija:

12,6V (100 % ispravan pun akumulator) - 10,5V = 2,1V

I = 2,1V / 10 ohm = 0,21A

Znaci u ovom slucaju ce akumulator koji je ispraznjen ili sulfaizovan vuci iz drugog akumulatora struju jacine 0,21 A (Tako mala struja omogucava da se automobil pali na kablove).

To je 50 puta manje nego kad su oba puna i ispravna i pri tome im je razlika u naponima 0.1V (a vrlo cesto je i po 0.5V pri cemu bi struja pri paralelnoj vezi bila 50A).

Kupi 2 nova akumulatora i spoji ih paralelno pa mi posle pricaj sta se desilo.

Ovde se jedino ti pravis PAMETAN, a ja to jesam, a pri tome sam i obrazovan i sa prilicno iskustva pa znam sta pricam.
 
Sto se tice napajanja za racunar:

Sami prizvodjaci daju toleranciju na izlazne napone napajanja minimum 5%.
Racunica je jednostavna.
Granicni slucaj koji moze da se desi je da jedno napajanje na 12 voltnoj grani ima napon od 12V -5% = 11.4V, a drugo da ima 12V + 5% = 12.6V.

Razlika napona bi bila 1.2V.
Izlazni otpor napajanja je izuzetno mali, oko 0.01 ohm.

Struja pri paralelnoj vezi bi bila I = 1,2V / 0,01 ohm = 120 A.

Pri struji od 120 ampera jedno napajanje sigurno crkava.

Cak i kada nije slucaj da je razlika u naponima 1.2V ovaj spoj nije siguran jer ostecuje napajanja, bilo odmah bilo za nedelju dana ili mesec dana.

Ako je slucaj da ste nasli 2 napajanja iste snage istog proizvodjaca, koja pri tome imaju sve izlazne napone iste (STO JE NEMOGUCE), imajte na umu da su aktivne i pasivne elektronske komponente podlozne starenju i da vremenom menjaju svoje karakteristike.
Zbog toga ce posle izvesnog vremena naponi opet biti razliciti, a ako ste ova napajanja vezali paralelno to starenje ce biti ubrzano bar 100 puta i opet cete zavrsiti sa crknutim napajanjem.

Pametni ljudi su rekli:

NE JEDE SE SVE STO LETI

ili

NIJE ZLATO SVE STO SIJA

Nadam ste da ste razumeli.
 
*P*A*B*L*O*:
i da ono za napajanje sam skontao da nemoze se spojiti kako sam ja hteo nego jedno napajanje da vuche matichnu a drugo hdd i optiku....
Shta sam ja pre napisao ? Da sam skontao ono za napajanje :roll:

*P*A*B*L*O*:
Ali ja jesam spajao 2 akmulatora i tako sam ih drzao spojena 5 dana da mugu da gledam mali crno beli TV za prvi maj i nishta se nije desilo ( osim shto sam oba akmulatora ispraznio do maximuma ) :)
A ovo za akmulator pa objasnio si matamatichki ali ja znam da sam 100 X spajao akmulatore paralelno i nishta se nije desilo a akmulatori nisu bili iste starosti nisu imali isto Ah.....

Chekaj jel kazesh da kombajn onda radi na 24 V ?

Inache otisli smo skroz off topic ja sam ono za akmulatore hteo da bude samo objashnjenje kako sam mislio da spojim....
 

Back
Top