Porezi na licni dohodak

Titus

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.014
Zamolio bih nekoga da mi pojasni placanje poreza na licni dohodak, kada bih otvorio maloprodajnu radnju u Srbiji. Koja je stopa oporezivanja na ostvareni licni dohodak. Da li je tacno da se placa 72% poreza na LD.Naime, imam nameru otvoriti u Vojvodini prodavnicu, pa me zanima, kako se obracunava, to jest placa porez.

Unapred zahvalan.
 
Najbolje da se raspitaš u matičnoj opštini (odeljenje zaprivredu i finansije), poreskoj upravi, kod budućeg knjigovodje....
Tu ćeš tačno saznati kolike su obaveze na LD zaposlenih i kolike su obaveze tebe kao vlasnika samostalne trgovinske radnje.
 
Na iznos isplaćen radniku potrebno je dodati još oko 73% koje je potrebno platiti državi kroz poreze i doprinose. Nemam ovde tačne procente svih poreza i doprinosa, ali je verovatno i ovo dovoljno kao okvirni pokazatelj koliko košta isplata ličnog dohotka.
 
bojan p:
Na iznos isplaćen radniku potrebno je dodati još oko 73% koje je potrebno platiti državi kroz poreze i doprinose. Nemam ovde tačne procente svih poreza i doprinosa, ali je verovatno i ovo dovoljno kao okvirni pokazatelj koliko košta isplata ličnog dohotka.



Recimo da je dovoljno. Samo me zanima, da li se porez na LD placa nezavisno od ostalih poreza. Npr porez na LD, kako sam neformalno saznao iznopsi oko 14%, ostalo se odnosi na porez na socijalno i zdravstveno osiguranje. Postoji li mogucnost da se ima plata od recimo 200 hiljada dinara, na to se plati tih 14% drzavi a minimalno se uplati na soc. i zdrav. osiguranje. Da li je moguce imati toliki LD a istovremeno uplacivati minimalni iznos na ostala osiguranja?

p.s. hvala naprethodnom odgovoru
 
Evo tačnih vrednosti doprinosa:
- doprinos za penziono osiguranje - 11%
- doprinos za zdravstveno osiguranje - 6.15%
- doprinos za osiguranje za slučaj gubitka posla - 0.75%
te je ukupan procenat doprinosa 17.9%.

Plata se obračunava tako što se od bruto zarade odbija procenat doprinosa plus procenat poreza (12%), pa sledi da je:
Neto zarada = Bruto zarada * (1 - (12% + 17.9%))
Međutim isti iznos doprinosa koji se izdvaja iz bruto zarade plaća i poslodavac, pa je ukupan trošak:
Bruto trošak = Bruto zarada * (1 + 17.9%)
Na osnovu ovoga sledi da je
Bruto trošak = Neto zarada * 1.68
Postoje dva izuzetka vezna za primenu ovoga načina izračunavanja. Porez se ne plaća na privh 5000 dinara, dakle osnovica za obračun poreza se umanjuje za taj iznos i u slučaju kada palata prelazi petostruku vrednost prosečne plate, na iznos preko te vrednosti se ne plaćaju porezi i doprinosi.

Dakle, ako neko ima neto zaradu 200000 dinara, tada je ukupan trošak približno 336000, u stvari nešto manji pošto prosečna plata nije 40000 dinara, već manja pa onda postoji deo plate na koji se plaća samo porez od 12%.
 
ponebo:
Dodje ti u kontrolu ovlasteno lice pa ti uzme 10 kg kolaca ,(ako prodajes kolace)i odmah imas porez koji nigde nije zapisan,amozes da ga zoves kako hoces.Ta vrsta poreza je najveca stavka od svih
davanja.
Ako je uzelo, onda pomenuto lice tuži za krađu.

Inače količina kolača koje to ovlašćeno lice uzima je prporcionalno plati koja se isplaćuje zaposlenima?
 
ponebo:
Dodje ti u kontrolu ovlasteno lice pa ti uzme 10 kg kolaca ,(ako prodajes kolace)i odmah imas porez koji nigde nije zapisan,amozes da ga zoves kako hoces.Ta vrsta poreza je najveca stavka od svih
davanja.
A jesi li razmisljao da snimis to "ovlasceno lice" dok ti uzima kolace, ili sta vec.. :D ? Pa da ti onda to "ovlasceno lice" vrati sve "poreze koji nisu nigde zapisani i odredjeni" u poslednjih XX godina, koje su to i druga lica uzimala tebi :lol: !!! Dobra ideja?
 

Back
Top