Turska

A

Arijan

Gost
Molim sve koji su bili - utiske, komentare, zapazanja.Vise me zanima Vas utisak o Turskoj kao turistickoj destinaciji, nego iskustvo sa kvalitetom rada agencije (ovo zato ako se odlucimo da idemo, ici cemo u sopstvenom aranzmanu).
Dakle, kako vam se cini, jel vredi tolikog puta?
Hvala, pozdrav!
 
Arijan:
Molim sve koji su bili - utiske, komentare, zapazanja.Vise me zanima Vas utisak o Turskoj kao turistickoj destinaciji, nego iskustvo sa kvalitetom rada agencije (ovo zato ako se odlucimo da idemo, ici cemo u sopstvenom aranzmanu).
Dakle, kako vam se cini, jel vredi tolikog puta?
Hvala, pozdrav!
Mi smo 2002. godine letovali u Marmarisu, tacnije u Icmelaru. Za razliku od Kusadasija, gde nasi uglavnom letuju, u Icmelaru su vise od 70% turista Englezi, pa zatim Rusi, Ukrajinci... Nasih ima jako malo, tako da price da Turci znaju srpski, da se slusa nasa muzika i da je sve jeftino, otpadaju. Sve je prilagodjeno Englezima, pa cak i nacin na koji organizuju zabave po kaficima (sto je nama jako smesno). Takodje, oni su jako ljubazni, cak to prelazi i granicu pristojnog ponasanja (da ne kazem da su jako isfolirani), ali kada se obracaju nasima ipak su u nekoj dozi rezervisani zbog toga sto znaju da kod nas nece na taj nacin zaraditi puno para kao kod Engleza, a i zbog toga sto nasi muskarci nece bas dozvoliti da se preterano muvaju oko nasih zena (masaze na plazi i sl.).
More je sasvim o.k. Temperatura je vrlo visoka, ali zbog vetra se to ne primecuje tako puno. Taj vetar je meni i najvise smetao, zato sto posle 17h ne mozete vise da budete na plazi. Tada se vracate u hotel i budete neko vreme na bazenu, ali to vise nije to. Hoteli su zaista super i za te pare, u to vreme, dobijao se visok nivo komfora i usluge. Mislim da je sada to sasvim drugacije i cene su veoma skocile.
Izdvojila bih organizovane odlaske u tursko kupatilo (pod obavezno) i Efes, Afrodizijas i Pamukale. To je nesto sto je karakteristicno za Tursku i steta je da se prevali toliki put a ne posete tako vazna mesta.
Sto se tice samostalnog odlaska, barem u Icmelaru, ne postoji veliki broj privatnih apartmana, uglavnom su to hoteli koji su u sopstenoj reziji i vise nego duplo skuplji. A i put do Turske (automobilom) je rizican, narocito u delu oko Sofije (Bugarska).
Za mene je Turska mesto koje svakako treba posetiti, ali ne i mesto gde bih ponovo letovala. Mozda bih jedino jos posetila Bodrum, Fetije, Olu Deniz i slicna malo ekskluzivnija mesta, ali ne u skorije vreme.
 
APSOLUTNO DA.OKTOBRA 2003. PRESLA SAM SA PORODICOM SOPSTVENIM AUTOM 1700KM U JEDNOM PRAVCU,BEZ IKAKVIH PROBLEMA KROZ BUGARSKU SVE DO BELEKA,ANTALIJE.ODLICNO SMO SE PROVELI!
 
Ne bih zelio da politizujem ovu temu i isksutva, ali zar mi nemamo "abverzije" prema Turcima, posto smo se "casno osvetili Turcima" u BiH (od 1992 do 1995) za 500 godina terora! Sa jedne strane Turci su izvor svih nasih nesreca i problema, a sa druge lepa turisticka destinacija ! Izgleda da kad je interes u pitanju mnoga zlodela se zaboravljaju. Mi smo bre smesan narod sami sebi, majke mi.

p.s. jos jednom oprostite ako sam nekog uvredio, ali ja nikad ne bih isao u Tursku na more, dok ima Crne Gore i Grcke
 
Ja sam bila u Marmarisu u junu 2003. Hotel Pineta 3+ zvezde. Tri bazena ( jedan zatvoren ) i ogromna basta sa palmama i banana drvecem ( raj ). Bilo je dosta nasih porodica. Marmaris je izuzetno bucan grad, pun restorana, kafica i diskoteka - narocito pored obale , mada i u ulici paralelnoj obali. Za more nemam neke hvale, jer je Marmaris duboko u zalivu pa sve podseca na mirno jezero. Ko voli talase ovde je na pogresnom mestu. Plaza je skoro nikakva pa smo putovali busom za 70 centi u Icmeler udaljen 2 km. Kad kazem nikakva mislim da je uska i sljunkovita, a voda prljava. Jedan od razloga za to je i cinjenica da je MARMARIS druga najveca luka u Turskoj. Cene su bile ogromne za srpski dzep, od Turaka sam cula : ako si dosla ovde znaci da si mnogo bogata - nema skupljeg letovalista ! Nisam bila ni u jednom drugom mestu u Turskoj pa ne znam da li je ovo tacno. Ali evo nekoliko lepih reci. Marmaris ima neverovatno bujnu vegetaciju ( za razliku od Kusadasija npr. koji je okruzen jednom goleti ). Svuda su palme, oleanderi, razno cvece i druga mediteranska vegetacija. Dva izleta brodom po zalivu su bila pravi pogodak. Za razliku od obale gde je voda bila uzas - tamo smo se kupali u kristalno cistoj, smaragd-zelenoj vodi. Voznja traje 6 h, svraca se na nekoliko mesta po zalivu, oko cene se uvek mozes dogovarati , mi smo platili 10 eur. Osim toga smo bili i na jeep-safariju po brdima i rekama iznad zaliva. U zivotu se nisam toliko istruckala i nagutala prasine, ali je bilo super zanimljivo. Cena 16 eur. Zadnji izlet je bio najlepsi. Posetili smo deltu reke Dalyan, prirodni fenomen, koga ne mrzi nek nadje slike na internetu. Prilicno je daleko, izlazi se iz zaliva na otvoreno more i putuje preko 2 h - sto je za mene bila super uzivancija :D :D :D ! Osim sto smo se vozili po delti izmedju ogromne trske i posmatrali vodene zmije, kupali smo se i u lekovitom blatu. Inace na tom mestu - reku i more deli jedan pescani sprud dug par kilometara i sirok 350 m. Osim sto je to ( ubedjena sam ) najlepsa plaza na planeti, ujedno je i poslednje mesto na Mediteranu gde dinovske kornjace polazu jaja.
Sad se jos setih da su nam prvog dana ukrali iz ranca svezanj kljuceva ( od kola i stana ) . Naravno to nikom nije bilo od koristi , ali nama je bila steta velika i kostala je zivaca i zivaca. Znaci PAZITE SE DZEPAROSA :evil:
 
Tamo daleko..:
Ne bih zelio da politizujem ovu temu i isksutva, ali zar mi nemamo "abverzije" prema Turcima, posto smo se "casno osvetili Turcima" u BiH (od 1992 do 1995) za 500 godina terora! Sa jedne strane Turci su izvor svih nasih nesreca i problema, a sa druge lepa turisticka destinacija ! Izgleda da kad je interes u pitanju mnoga zlodela se zaboravljaju. Mi smo bre smesan narod sami sebi, majke mi.

p.s. jos jednom oprostite ako sam nekog uvredio, ali ja nikad ne bih isao u Tursku na more, dok ima Crne Gore i Grcke

pa onda nemoj ni u austriju ni nigdfe neg sedi u cetri zida.....
 
obavezno idite, ja sam bila 2002. fantasticno je!!!!
naravno, najbolje preko agencije ako ne zelite puno da razmisljate sta i kako... :roll:
 
ma lepo je bilo ja u kusadasiju turci su skroz otvoreni i ljubazni i muvatori i nema shanse da ne potrosis pare jer su opasni trgovci (sve su na 'maj frend' i sve tako da ti je prosto zao da ne kupish, samo sto umeju i da predju) - uglavnom muskarci - sve je manje vise organizovano i tako to (mada npr nije bash da ides sam po nekim delovima..narocito ako si zensko) ...grad je prvo kad ddoejs blagi uzas *zamisli cudoviste velicine beograda ili vece na moru...sa hotelcicem na svakih 100 m...ali posle se opustish i super ti je...i stvarno ima okolo svasta da se vidi...i imaju mnogo divnih sarenih radnji i more je sasvim ok bilo...samo shto su konkretno ovde plaze od nasutog peska.....znaci sve, a ima ih u okolini jedno 5...samo jedna sljunkovita i ta je dosta daleko..ali je bilo ok more. ima i okolo sta da se vidi.....sve je sredjeno..i stvarno uopste su jako gostoljubivi..hehe i vole da dobacuju zhenama mada ja nisam imala neke nepr. situacije ali naravno mozhe ako ne pazis..
..ne bi da paranoishem ali to je bilo pre 2 godine...
 
e da to znam da su prichali pre mozda jedno 5 god..da bugari zaustavljaju npr autobuse i traze im hranu pice... da ih puste dalje..na granici ili mozda kao neki drumski gusari :)) ne secam se tacno
to su pricali neki poljaci
 
Ja sam u Kusadasiju bila na letovanju 2 puta,tako da ga poznajem kao svoj dzep.Prve godine smo se uglavnom vozili dolmusima (mini busevi) pa smo mislili da je veci od Bg-a. Druge godine smo vise setali i skontali da Kusadasi nije veci od npr. Valjeva :idea: Hoteli su nam bili super,kao i klopa.Isli smo na krstarenja,Efes,izlete,kao i u Aqua fantasy-najveci vodeni park na ovim prostorima.Tamo ne znas gde ces pre.Ulaz je skup ako ides preko nasih agencija,ali uvek postoji mogucnost da pronadjes neku njihovu (tacnije oni pronadju tebe) i prodjes jeftinije.U samom Kusadasiju svi govore tarzan-engleski,a cim mrdnes izvan grada niko nema pojma.Moje drustvo i ja smo doziveli pravu avanturu odlucivsi da u svojoj reziji skoknemo do prodavnice u susednom gradu(Soke) u koju smo prethodno isli sa nasom agencijom.
Tako moja preporuka je da se ode u Tursku na letovanje,ali bez svrckanja van grada u malim grupama.Za pare koje covek potrosi u CG tamo moze da dobije mnogo vise.Zelim vam lep provod ako se odlucite za letovanje u Turskoj! :D
 
Bio sam u Kusadasiju (doduse, to je bila skolska ekskurzija, ali nebitno) i da ti kazem posteno, necu vise da idem u Tursku. Inace, plaze su odlicne. Veruj mi da ces se uzeleti mesa (svinjskog), jer ga tamo i nema, a to meso sto ima je nekako cudno. U samom centru imas neku pijacu gde (skoro) svi pricaju srpski i pokusavaju da ti uvale neku robu. Ne svidja mi se ni sistem diskoteka koje su sve postavljene u jednu ulicu pod nazivom Bar Street (zamisli... :idea: ). Inace i tu svi, ali bukvalno svi pokusavaju da te ubace u diskoteku i naravno svi znaju srpski. Imas recimo diskoteku Kalemeydan (neko ih je slagao, ocigledno). I na kraju, nekoliko kilometara van grada Aqua Fantasy, koji naravno ne smes propustiti.

Ja, licno, necu tamo da idem vise, zato sto mi se ne svidja mentalitet Turaka, a ne zato sto sam imao neko lose iskustvo, pa ko voli, nek izvoli.
 
Tamo daleko..:
Ne bih zelio da politizujem ovu temu i isksutva, ali zar mi nemamo "abverzije" prema Turcima, posto smo se "casno osvetili Turcima" u BiH (od 1992 do 1995) za 500 godina terora! Sa jedne strane Turci su izvor svih nasih nesreca i problema, a sa druge lepa turisticka destinacija ! Izgleda da kad je interes u pitanju mnoga zlodela se zaboravljaju. Mi smo bre smesan narod sami sebi, majke mi.

p.s. jos jednom oprostite ako sam nekog uvredio, ali ja nikad ne bih isao u Tursku na more, dok ima Crne Gore i Grcke


Ma ti si mamune glupi ogranicen da to nije normalno!
Trebalo bi te proterati sa zemaljsek kugle! Ja sam Musliman uzgred budi receno !
 
Velika molba: ako vas ne mzi, pisite mi iskustva sa vaseg letovanja u Kusadsiju....gde se dobro jede, lepe plaze, gde se dobro kupuje, gde mogu da se nadju jeftiniji izleti, gde je dobar provod, sta treba izbegavati...ma sve sto vam padne na pamet.

Hvala unapred!
 
Kao prvo moram da kazem da je Kusadasi mesto koje poseduje samo hotele, privatne male ali i veoma puno ozbiljnih hotela. Po meni to je mesto koje je najmanje Tursko, ali bez obzira na sve ja sam se tamo fenomenalno provela. Tamo sam letovala pre 2 godine.
Obavezno idi u Mili park, to je nacionalni park koji je dosta udaljen od grada, ali dolmusi voze do tamo na svakih par minuta. Sto se tice celog Kusadasija ti dolmusi (mini busevi) voze ko ludi na svakih par minuta na svaku stranu! Taj nacionalni park ima svojih nekoliko plaza i sve su jako lepe. Po meni obavezno to da posetis! Ako volis tobogane i tako ta ludila obavezno idi u Aqua land ili Aqua fantasi. Ulaz je skup ne znam tacno koliko mislim da je oko 15 eura, to platis i onda su ti ti tobogani unutra besplatni - ceo dan ludujes unutra. Grad Efes je udaljen nekih 15 km od Kusadasija, to bi trebalo posetiti iako ja nisam bila a sad mi je zao. Pamukale - ne znam sta da ti kazem to je stvarno super ali kazu da se vise ne moze kupati gore a ima da se putuje do tamo nekih 200km u jednom pravcu tako da ne znam sta da ti kazem!
Sto se tice izlazaka grad vrvi od kafica. Imas jednu ulicu Bar streat tu su diskoteke i tako ti klubovi tako da za izlazak je Kusadasi boli glava. Ako te jos nesto zanima samo pitaj slobodno.
 
Prosle godine sam letovao u Kusadasiju i mogu ti reci da sam se super proveo. Grad je prepun hotela.
Od onih sa 5 zvezdica najbolji je Blu sky a ovi sa 3 i 4 zvezdice nisu losi. Ima jako dobrih mesta za izlaske, jako dobrih plaza. Sto se tice plaza najbolje da odes do nacionalnog parka, tamo su plaze najbolje. Malo je udaljeno od grada ali dolmusi (mini-bus) voze gde god hoces. Sto se tice Aqua-fantasy moras ga posetiti, tobogani i ostale zezancije, platis i celi dan si tamo. Ako hoces mozes otici do kuce majke Isusa Hrista, tu imas izvore sa vodom i zid zelja gde na papiru napises zelju i zakacis je na zid. Obavezno poseti Ephesus (Efes) stari anticki grad, izgleda fenomenalno. Sto se tice Pamukala nisam bio ali ovi iz grupe sto su bili su se razocarali jer su putovali oko 200 km i zestoko su se izmorili. Sto se tice sopinga dobro je otici u Soke to ti je skup butika pored auto-puta. Sve poznate marke(Levis,Nike,Puma) tu mozes naci, i obavezno se cenkajte. Imaju odlicne kozne jakne i to veoma jeftine naravno uz cenkanje. Sto se tice nocnog zivota imas dosta dobrih lokala i nocnih klubova, koji god da posetis neces se pokajati. Kad budes menjao eure u njihove turske lire obavezno ih menjaj u centru grada jer menjacnice u centru uvek daju vise. Hrana je super i dosta jeftina. Vodu moras kupovati u prodavnici jer bas njihova nije za upotrebu. U prodavnicama uglavnom pricaju engleski a retko srpski. Eto toliko od mene, nadam se da sam ti pomogao a ako te jos nesto interesuje pitaj.
 
Za Antaliju ne znam kakav je noćni život samo sam čula da je skuplja jer je južnije.Ja sam bila u Kušadasiju prošle godine i noćni život je super kao i ponuda turističkih atrakcija :lol: .Želim ti lijep provod gdje god da odeš i ponesi više filmova za fotoaparat. :D :wink:
 
Ajde mi recite nesto o hotelima u Kusadasiju.....koliko sam ja mogao da primetim u kus postoje dve grupe hotela:oni u centru koji su udaljeni od gradske plaze od 100 do 500-600 metara i oni malo dalje (2-3 km od centra) koji su u blizini Ladies beach. Kakva je ta gradska plaza a kakva je Ladies beach?Da li ostati u centru grada ili izabrati neki od hotela malo dalje?Koje su prednosti a koji nedostaci?
 
Po meni je bolje da dolmusima ides do manjih ali daleko lepsih plaza nego sto su Kustur(koja je meni malo smor), Ladies beach(ona je jos i vrlo lepa)...Veliki i ozbiljni hoteli imaju svoje plaze pa ne moras da se smaras sa dolmusima, ali su to hoteli sa oko 4 zvezdice. Inace je Kusadasi malo mesto i hoteli su uglavnom mali .Imaj u vidu da oni sa 2 zvezdice i nisu nesto, vec da je najbolje da ides u one sa 3 ili ako imas para sa vise...U svakom slucaju lepo se provedi!
 
A da, to sto je hotel blizu gradske plaze znaci prakticno samo da je blizu centra.Jer, na gradskoj plazi se ljudi ne kupaju..Pozdrav!
 

Back
Top