Женски манастири

trofazna

Aktivan član
Poruka
1.332
Dali neko zna za bilokakav ženski pravoslavni manastir (osim Krušedola i Gračanice) i kakva su pravila tih manstira pošto pravim seminarsku iz sociologije na temu položaj žene u pravoslavnoj okolini. još da kažem da ne živim u Srbiji(na žalost)ali jesam Srpkinja. Puno bi mi pomogli jer na natu ne nađam ništa preciznije, kamoli u biblioteci; čitala sam i o manastiru Žica, Studenica, Spočani, Dobrače,..ali ne znam dali su muški ili ženski

Unapred hvala i puno pozdrava od Janezov!!! :p
 
trofazna:
Dali neko zna za bilokakav ženski pravoslavni manastir (osim Krušedola i Gračanice) i kakva su pravila tih manstira pošto pravim seminarsku iz sociologije na temu položaj žene u pravoslavnoj okolini. još da kažem da ne živim u Srbiji(na žalost)ali jesam Srpkinja. Puno bi mi pomogli jer na natu ne nađam ništa preciznije, kamoli u biblioteci; čitala sam i o manastiru Žica, Studenica, Spočani, Dobrače,..ali ne znam dali su muški ili ženski

Unapred hvala i puno pozdrava od Janezov!!! :p
Ima neki ZILOTSKI, kod Cacka8-);)
 
trofazna:
...položaj žene u pravoslavnoj okolini....

... ТРИ СУ ОСНОВНА МОНАШКА ЗАВЕТА – Послушност, сиромаштво и безбрачност јесу три монашка завета или врлине које представљају срж монаштва и чине потпуним динамички смисао монашког подвига...
http://www.eparhija-sumadijska.org.yu/Episkop/monastvo.html

Од 1946. године до данас Ћелије су женски манастир. Под управом способне и мудре игуманије Гликерије Јањић од 1962. године...
...Плодоносна иконописачка делатност мати Антонине од 1966. године, у грчко - византијском стилу, који је од врсних грчких учитеља научила у Атини и пренела на друге сестре, даје најузвишеније плодове богонадахнутог изображавања ликова Господа Христа, Мајке Божје, Светитеља - који красе многе храмове, домове, књиге.
http://www.celije.org.yu/ikn/index.php

Poslušanja su i neki zanati: korparstvo, pletarstvo itd.
 
Овде се мисли на Манастир Стјеник, који није Овчарско-кабласки Манастир, али јесте близу Чачка.

Иначе, те расколнице су напустиле Манастир и настаниле се у некој приватној кући, тако да је Стјеник, наравно, Православни Манастир....
 
Manastir Rakovac. Obilazila sam ga povremeno dok je radjena restauracija fresaka. Konaci su bili dosta oštećeni, a koliko vidim na novijim fotografijama stanje je ostalo isto? Bilo je tu više monahinja a medju njima i jedna primljena iz Makedonije, izuzetna osoba. Bile su veoma ljubazne i dobro organizovane, pune dobre volje i gostoprimstva. Jako su im loši uslovi života onda bili, čini mi se da im je sve prokišnjavalo.U ovom manastiru izvršen je prepis Dušanovog Zakonika.
Tu je i manastir Remeta, za koji ne znam da li se ugasio, ili je ostala samo još jedna monahinja koja sve održava.
 
Mislim da smo nabrojali dosta manastira, pa bih ja postavio jedno pitanje: da li je neko razgovarao sa nekom monahinjom i saznao razlog zašto mlade, zdrave i lepe osobe odlaze u manastir? Ne želim odgovor psihologa, već ako neko zna odgovor monahinje.
 
Dobro Risto, ti sad nudis jedan uopsten odgovor, odnosno onaj koji bi trebalo da bude ispravan i legitiman...
Istina je da je vecina monahinja koje sam upoznala, a od djetinjstva sam ih upoznala na desetine, imala mnogo prizemnije razloge, medju kojima je dominantan bio razocarenje u ljude..
 

Back
Top