Kič u književnosti

Ima jedna stara tema na podforumu filozofija. Ne znam tacan naslov, al' je iz 2004. godine. Potrazi. Mada mi se cini da je ona o kicu uopste. Mada ce ti koristiti.
Kic se svuda gnezdi, ima ga i kod Tomasa Mana, on mi prvi pade na pamet. :-)
 
Покојни Зоран Глушћевић дефинисао је кич као "Живот у ружичастом".

Тако му се зове књига. Пробај да је нађеш, пошто је у њој Зоран сигурно посветио највише пажње књижевности (која му је била ужа струка). Ја нисам читала, али и "на невиђено" усуђујем се да препоручим ту књигу, јер знам да је Зоран био паметан човек.
 
jane_va:
Ево једног савета : не постоји кич у књижевности, већ ШУНД.
Тај појам је само у вези са књижевношћу...

Odakle ti ovo? Ja sad da proverim u Recniku knjizevnih termina, kaze da izrazu "sund" nije mesto u naucnoj terminologiji. Kic se vezuje u knjizevnosti za ljubavne sentimentalne romane.
Muvalo, seti se onog kosmickog poljupca u Carobnom bregu ili kad Gustav Asenbah u pripovetci "Smrt u Veneciji" ode kod frizera, pa mu ovaj kaze kad ga je ulickao da sad moze i "da se zaljubi".:lol:
 
divlja:
Odakle ti ovo? Ja sad da proverim u Recniku knjizevnih termina, kaze da izrazu "sund" nije mesto u naucnoj terminologiji. Kic se vezuje u knjizevnosti za ljubavne sentimentalne romane.
Па, у социологији се строго разграничава однос појмова '' кич '' и '' шунд '' .
Кич је у уметности, музици, сликарству, култури становања, архитектури ... а шунд је неукус искључиво у књижевности. Е, сад , у теорији књижевности постоји посебан назив за такву литературу, а то је тривијална књижевност. Мада, можда сам се и пребацила , немам појма :roll:
 
Хвала, Александрице :)
За Славика : узми Миливоја Солара, Теорија књижевности, део о тривијалној књижевности...
Не знам, чини ми се да и код Кајзера има нешто о томе...
 
Ево да и ја потврдим jane_va и aleksandricu_k . :wink:
У социологији се строго разграничавају та два термина. Ако сте тренутно у гимназији и учите из књиге Сретена Петровића, Милована Митровића, онда вам предлажем књигу овог првог-''Кич као судбина''.

Ајмо млади социолози:lol:
 

Back
Top