Istorija seksualnosti

uopce ne bi imala nista protiv...boli me briga sta on radi u krevetu..vazno je da je dobar profesor..koje pitanje? svasta...
De ti meni reci da li privatno poznajes i jednog pedera prije nego li dalje bacamo drvlje i kamenje jedni na druge...pitanje se odnosi i na ostale...Da li netko od vas privatno poznaje nekog pedera ili lezbejku?
 
Razgovor vodio Džejms O' Higins
Salmagundi, 1982. god


J.O' H.

Ako dobro razumem, vi smatrate da cilj pokreta homoseksualaca ne bi trebalo da bude samo povećanje pravnih sloboda, nego takode i postavljanje širih i dubljih pitanja o strateškim ulogama koje imaju seksualne preferencije i način na koji se one opažaju. Da li vi smatrate da pokret homoseksualaca ne bi trebalo da se zadovolji samo liberalnijim zakonima u pogledu ličnog seksualnog izbora, nego da bi, takođe, trebalo da navede društvo da iznova promisli svoje vlastite pretpostavke u pogledu seksualnosti? Drugim rečima, ne radi se o tome da su homoseksualci izvitoperene osobe koje bi trebalo ostaviti na miru, nego o tome da mora da bude napuštena čitava pojmovna shema koja homoseksualce određuje kao izvitoperene osobe. To nam omogućava da iz jednog zanimljivog ugla razmotrimo pitanje o homoseksualnim vaspitačima i profesorima. Na primer, u raspravi koja se vodila u Kaliforniji, a koja se odnosila na pravo homoseksualaca da predaju u osnovnim i srednjim školama, one koji su iznosili argumente protiv dopuštanja homoseksualcima da predaju, nije brinula samo verovatnoća da ce homoseksualci biti pretnja nevinosti, u tom smislu što bi mogli da budu skloni da zavedu svoje studente, nego ih je brinulo takođe i to što bi homoseksualci mogli pevati hvalospeve homoseksualnosti.

Fuko

Vidite, čitavo to pitanje je pogrešno formulisano. Seksualni izbor individue ni pod kakvim uslovima ne sme da određuje profesiju čije je upražnjavanje toj individui dopušteno ili zabranjeno. Seksualne prakse se prosto nalaze izvan bitnih činilaca koji se odnose na prikladnost za jednu datu profesiju. 'Da', mogli biste da kažete, 'ali šta ako tu profesiju homoseksualci iskoriste da bi ohrabrili druge da postanu homoseksualci?'.

U redu, dozvolite mi onda da vam postavim ovo pitanje: da li verujete da profesori koji su godinama, decenijama, vekovima objašnjavali deci kako se homoseksualnost ne može tolerisati; da li verujete da udžbenici, koji su pročišćavali književnost i falsifikovali istoriju kako bi isključili različite vrste seksualnog ponašanja, nisu naneli u najmanju ruku isto toliko ozbiljnu štetu koliku može da nanese homoseksualni profesor koji govori o homoseksualnosti i koji, u stvari, ne nanosi nikakvu štetu nego samo objašnjava jednu datu stvarnost, jedno proživljeno iskustvo?

Činjenica da je profesor homoseksualac može da izazove određen naboj i napetost kod studenata, samo u meri u kojoj ostatak društva odbija da prizna postojanje homoseksualnosti. Profesor homoseksualac ne predstavlja nikakav veći problem od ćelavog profesora, muškog profesora u ženskim školama, ženskog profesora u muškim školama, ili arapskog profesora u nekoj školi u šesnaestom arondismanu u Parizu.

A što se tiče problema profesora homoseksualca koji aktivno pokušava da zavede svoje studente, sve što u tom pogledu mogu da kažem jeste da je mogućnost ovog problema prisutna u svim pedagoškim situacijama: primeri ove vrste ponašanja mnogo su rasprostranjeniji među heteroseksualnim profesorima - iz tog razloga što ima mnogo više heteroseksualnih profesora.
 
Kako komentarisete pokusaje da se homoseksualci izdvoje kao klasna grupa? Sta mislite o Sartrovom stavu da se homoseksualac ne radja kao takav vec da je to njegov izbor te da zbog toga mora snositi sve moguce posledice?
 
Hellen:
Је л' ово тема о сексуалности, или о томе шта ми мислимо о хомосексуалцима и да ли смо ''за'' или ''против'' њих?
O seksualnosti uopste...Da li je slobodno treba ispoljiti i kakvi su rezultati toga...Kako se okolina odnosi prema "izuzecima"...E sad cini mi se da smo nekako po inerciji krenuli o homoseskualcima...Zahvaljujuci meni... :roll: :arrow: :p
 
Hm, pa da kazem iz svoje pozicije...Ja sam vec neko vreme u homoseksualnoj vezi...Pored braka...Elem, zelja mi jeste da zivim sa tom zenom, cesto mastam o tome...Ali, nisam za legalizaciju brakova...Za usvajanje dece...Ne smatram da je to bolest, ali ne bih volela da nijedno dete bude zbunjeno i obelezeno od malih nogu...Sto se tice predavaca u skoli, krajnje mi je nebitno da li je gey oli straight...Dokle god radi dobro svoj posao...I na kraju, zasto bi i morao da se deklarise? Sto je potrebno da se izjasni kao homoseksualac? Sta to, koga zanima?
 
Па да, испада да не би требало дозволити дебелим професорима да предају да не би пропагирали прекомерно ждрање, да не би требало дозволити разведенима да не би пропагирали развод, да не би требало дозволити самцима да не би пропагирали живот без породице, нити онима који су имали више партнера да не би пропагирали промискуитет....
 
Otvorimo diskusiju o jednom dosta skatljivom i neobicnom pitanju:da li bi trebalo dozvoliti profesorima koji se izjasnjavaju kao homoseksualci da predaju u gimnazijama i univerzitetu?[/QUOTE]

Pa Karamazov, zaista ne bih ovo ni dovodila u pitanje.
Treba li dozvoliti homoseksualcima, ili sto kaze Hellen razvedenim, onim koji su imali vise partnera, debelim, ili nekim drugim?
Da ne bih isla predaleko, dajem ti primjer mog profesora...znaci na fakultetu mi je predavao homoseksualac, inace moj omiljeni profesor..ne zbog njegove seksualne orjentacije, vec zbog predavackog umijeca i posebnog senzibiliteta.
Nisam ga zaista nikada cula da se javno izjasnjava kao homoseksualac, mozda jer nisam imala prilike sa njim o tome da razgovoram, a i covjek siguran u sebe, ne vidim razloga zasto bi isao okolo i pricao o tome s kim je proveo noc i s kim dijeli krevet. Pa nisam ni ja isla okolo, ne idem ni sada i objavljujem pikanterije iz spavace sobe...
I dalje se cudim da puno ljudi homoseksualnost posmatra kao bolest...a jos vise kad se postavlja pitanje kao gore...da li im treba dozvoliti da predaju?!!
A da li treba dozvoliti profesorima nacionalistima, onima koji sire govor mrznje, ili onima koji svakodnevno maltretiraju svoju porodicu, ili alkoholicarima...?
Treba prije svega definisati od cega potice vas strah od drugacije seksulano orjentisanih ljudi. Tek onda, mozda i sami rijesite dileme koje imate vezano za njih.
 
Osvrt:
Otvorimo diskusiju o jednom dosta skatljivom i neobicnom pitanju:da li bi trebalo dozvoliti profesorima koji se izjasnjavaju kao homoseksualci da predaju u gimnazijama i univerzitetu?


Pa Karamazov, zaista ne bih ovo ni dovodila u pitanje.
Treba li dozvoliti homoseksualcima, ili sto kaze Hellen razvedenim, onim koji su imali vise partnera, debelim, ili nekim drugim?
Da ne bih isla predaleko, dajem ti primjer mog profesora...znaci na fakultetu mi je predavao homoseksualac, inace moj omiljeni profesor..ne zbog njegove seksualne orjentacije, vec zbog predavackog umijeca i posebnog senzibiliteta.
Nisam ga zaista nikada cula da se javno izjasnjava kao homoseksualac, mozda jer nisam imala prilike sa njim o tome da razgovoram, a i covjek siguran u sebe, ne vidim razloga zasto bi isao okolo i pricao o tome s kim je proveo noc i s kim dijeli krevet. Pa nisam ni ja isla okolo, ne idem ni sada i objavljujem pikanterije iz spavace sobe...
I dalje se cudim da puno ljudi homoseksualnost posmatra kao bolest...a jos vise kad se postavlja pitanje kao gore...da li im treba dozvoliti da predaju?!!
A da li treba dozvoliti profesorima nacionalistima, onima koji sire govor mrznje, ili onima koji svakodnevno maltretiraju svoju porodicu, ili alkoholicarima...?
Treba prije svega definisati od cega potice vas strah od drugacije seksulano orjentisanih ljudi. Tek onda, mozda i sami rijesite dileme koje imate vezano za njih.[/QUOTE]

strah vecinom potice iz neznanja...a i predrasude imaju naravno veliku ulogu...problem je sto se vecina ljudi boji svega sto je drugacije i sto je nepoznato...malo njih pokusava nesto da upozna prije nego li sudi...predrasude i strah samo su zastita ljudi od nepoznatog...osim toga lakse je ici putem kojim idu svi i koji je vec utaban...

i eto svaki puta kada mi ovaj forum dopizdi i kada pomislim da nema svrhe da ovdje gubim vrijeme pojavi se par ljudi poput tebe ili hellen i vrate mi nadu u covjecnost....HVALA
 
to više nije tabu tema...al ja nemam pojma što je tema pederastija na filozofiji....
treba dozvoliti profesorima nacionalistima
jedino je nacizam izbacivao iz škole one koje nisu baš mnogo voleli ničea i vagnera...za to se dobijao otkaz, a ideologija i lični politički stav prof. .........ne smeju da budu predmet za diskriminaciju to je fašisoidno..

i šta ima da se priča o tome da li je sex. afinitet merilo nečijeg kvaliteta dobrog ili lošeg predavača...nema to nikakve veze........pederastija nije tabu tema i to je postalo sve više ofucano pitanje.............

profesori, predavači bi trebalo da polažu ne samo stručni ispit...nego psiho-testove i testove sposobnosti s vremena na vreme...............i to da se uvede kao obavezno
 
Osvrt:
I dalje se cudim da puno ljudi homoseksualnost posmatra kao bolest...a jos vise kad se postavlja pitanje kao gore...da li im treba dozvoliti da predaju?!!

Treba prije svega definisati od cega potice vas strah od drugacije seksulano orjentisanih ljudi.

Canalis analis (ili ti čmarni kanal) služi isključivo za defekaciju (ili ti pražnjenje creva), tako da je njegovo korišćenje u sexualnom smislu nastrano.

Zašto osobe istog pola ne mogu da imaju decu?

Prihvatiti homosexualizam kao nešto normalno ne znači biti moderan (ili imati savremen pogled na svet).

Ipak, homosexualce ne treba diskriminisati već lečiti.
 
Sehnsucht:
Canalis analis (ili ti čmarni kanal) služi isključivo za defekaciju (ili ti pražnjenje creva), tako da je njegovo korišćenje u sexualnom smislu nastrano.


Postojao je jedan umetnik koji je slikao tako sto je debelo crevo punio bojom i posle *rao po platnu boje.
funkcija nasih organa je ogranicena samo nasom kreativnoscu.
Neko *ere iz usta, neko slika iz guze...
 
Јеси ли чуо некад за пример ''излеченог'' хомосексуалца? Ја нисам.

И усна дупља служи искључиво за уношење и жвакање хране....а не за то да ти неко гурне језик у уста (или нешто друго :wink: ) и тиме произведе сексуално узбуђење...а то ипак сви радимо... Или ти не?
И млечне жлезде служе искључиво за храњење младунчади....а ипак се користе и као предео у којем се ствара сексуално узбуђење, или који код партнера изазива сексуално узбуђење...
А замисли тек кад те неко љуби и додирује по врату, по препонама, по леђима, по стопалима....8-)

Свака активност у кревету која није директно у служби осемењавања и продужења врсте - настрана је? :roll:
 
Hellen:
Јеси ли чуо некад за пример ''излеченог'' хомосексуалца? Ја нисам.

И усна дупља служи искључиво за уношење и жвакање хране....а не за то да ти неко гурне језик у уста (или нешто друго :wink: ) и тиме произведе сексуално узбуђење...а то ипак сви радимо... Или ти не?
И млечне жлезде служе искључиво за храњење младунчади....а ипак се користе и као предео у којем се ствара сексуално узбуђење, или који код партнера изазива сексуално узбуђење...
А замисли тек кад те неко љуби и додирује по врату, по препонама, по леђима, по стопалима....8-)

Свака активност у кревету која није директно у служби осемењавања и продужења врсте - настрана је? :roll:
Ok, tvoje misljenje, tvoja stvar.
U Americi postoje lecilista za homosexualce, a u Evropi za sada samo u Austriji i Nemackoj (mozda jos negde, nisam sigurna). Kao i svaki bolesnici koji imaju psihicki poremecaj (nije mi namera da kazem da su psihicki labilni vec da je problem u glavi), vecina homosexualaca ne misli da je to bolest (a ko ne zeli da se izleci ne moze se izleciti).
U pravu si za ovo o f-ji organa, ali ipak postoje neke granice. Hvala Bogu, vecina ih jos uvek ima.
 
ako ćemo o kiti u dupetu....... bitno je da li je vlasnik kite, kao sredstva, istopolan sa vlasnikom dupeta, u ovom slučaju, objekta..........

a nije reč o granicama... ovo o čemu je pisao sh...je saopštilo zvanično medicinsko udruženje psihijatara amerike.......i to je naučno relevantno.... još uvek.
bio je neki opširan tekst u nin-u prošle godine, u kojem se potvrdjuje da su tačno ispitavanja ukazala da se radi o psiho poremećaju, da homosexualnost nije urodjena itd.

ali ovde nije pitanje šta je "normalno" a šta nije...nego kako ljudi posmatraju ljude koji su različiti i ostalo....

e sad, ovde na istoj strani imamo nekoga ko se deklarisao kao gej, što je za svaku pohvalu i imamo homofobičnog koji se poziva na lečenje istih......i, to je super......
 
Upravo me to pitanje interesuje...Pitanje da li ti ljudi treba da se lece ili je to jednostavno neizlecivo...Svako vreme ima svoje velikane...Ja uopste ne mislim da su oni u pravu ali njihovo misljenje uvek ima neku posebnu tezinu...Npr ono Sartrovo da su homoseksualci samosvesno izabrali taj nacin zivljenja i sexualnog zivota ali da moarju da budu svesni da je svaka posledica nastala zbog tog njihovog izbora i da su oni odgovorni...
 
FUKO:
jednu datu stvarnost, jedno proživljeno iskustvo?

Pa to ih i oblikuje , a ne kao da su iskucali kartu za gradski prevoz u automatu.....
Ja ne znam ni jednu stvar proživljenu u seksualnoj ravni , a da ne oblikuje čoveka mnogo drastičnije od neke druge životne stvari , koje ponekad nam se čini minimalno ili nikako ne oblikuju čoveka, a moje mišljenje je da bar malo i nekad , ako ne odmah oblikuju i povuku čoveka u odredjenom smeru.......

Stoga je po meni nemoguće da seksualnost (homo, hetero) ne oblikuje čoveka i u mnogim drugim stavovima i prema životu i prema svetu i ljudima, tj. da upravo oblikuje psihologiku , način razmišljanja ljudi......E onda to nije isto što i ćelavost , jer ćelavost oblikuje profesora u smislu kompleksa estetike, a homoseksualizam se odražava i na opravdanja i ublaženja životne reprodukcije, prirodnjačkih ili ne afiniteta i percepcija.......
 

Back
Top