Najlepse mesto gde ste bili...

Obožavam Krit, ostaću tamo do kraja života, ali ipak....BEZ DILEME.....
Jedna i jedinstvena : P E T R A, Jordan

petra02.jpg
 
Ej diabolo ,vec sam na par mesta procitala da ljudi silno hvale Jordan. Kazu da ima dosta da se obidje i vidi,daj neku pricu i ovde ako te ne smara. i uzgred objasni sta je ovo ovako dobro napravljeno u kamenu ? Gradjevina je cudo ali ja ne znam sta je to? Hram,muzej....?
 
Nisam siguran, u ovo smutna vremena, da je vreme da se ode.....
Jedno je sigurno, Jordan je najsigurnija zemlja regiona, ili bolje reći JEDINA SIGURNA.
Ljudi su MNOGO dobri, jedino tamo na zemaljskoj kugli možete videti Jevreja i Arapa da sede zajedno i piju čaj.

Petra, u prevodu STENA .
Do ove gradjevine se dolazi kroz klanac, šta ja znam, visine otprilike 100 metara, možda preterujem, i dužine oko dva kilometra. Najvažnije u svemu je širina klanca, koja uglavnom ne prelazi 2 metra, i može se proći samo peške, ili na magarcu, konju. Verovatno je to i tajna što za sve ove vekove grad nije poharan i uništen. Ili ga nisu mogli pronaći, ili je imao geofizičke okolnosti da se lako odbrani.

Ovaj objekat na slici se zove u prevodu Riznica, iliti Blagajna. Postoje mnoge priče, šta je u stvari predstavljala. Meni je najbliža priča, da je to bio hram u kome su sahranjivani vladari, sve sa svojim blagom. Postoje mnogi useci na fasadi, za koje se pretpostavlja da potiču od borbi. Ova gradjevina se nalazi na sredini klanca, a na kraju se stiže i do samog grada, koji predstavlja ogronan plato, i danas popločan mermerom, a sa svih strana se nalaze pećine, koje su služile kao manji hramovi. Pretpostavlja se da narod nije stanovao ovde, nego da su samo dolazili na svetkovine u odredjenim periodima.

Vrhunac moci grada je 5-ti vek pre nove ere. Narod koji je tamo živeo, se naziva Nabatean.
Živeli su na prostoru Jordana, Egipta i Sirije. Konačno ih je pokorio rimski car Trajan.
Više ne postoje. Gradjevine su zanimljive, liče na hrišćanske, ali ne postoje sigurni izvori, da se objasni njihovo poreklo. Glavna petpostavka je da su JERMENSKOG porekla.

Danas u okolini žive nomadi, uzgajivači koza i ovaca, koji se ne mešaju mnogo sa lokalnom arapskom većinom, i nije im dozvoljen ulaz na lokalitet.

Ovako izgleda ulaz u klanac dug dva kilometra....

The_narrow...jpg



A ovako izgleda kada se stigne do glavnog platoa, kraja klanca. Ne postoji drugi ulaz.

cardo-cc-sasa-mutic-med.jpg


Ima Još jedno mesto na severu zove se Jerash. Sama okolina mesta nije ni blizu Petri, ali se zato glavna ulica Jerasha, i danas popločana mermerom smatra prvom popločanom ulicom na zemaljskoj kugli.
 
Ma forum definitivno PUCA. Razumem ja da moderatori to ne rade za neku platu, nego iz entuzijazma, ali ako već ne mogu da postignu, neka prepuste mesto nekom drugom, ili još bolje, neka bude npr. deset moderatora na svakom podforumu.

Raznorazni manijaci nas maltretiraju, miniraju teme, mogao bih da navedem barem deset njih. Neki su samo drski, ali su mnogi na žalost za posmatranje.

I onda mi, verni i dobronamerni članovi foruma dobijamo pretnje da ćemo biti banovani kada se pobunimo. Čemu ovo vodi ?
MNOGO ste se opustili i osilili.
 
Ma najvise mi smeta kad se neko od forumasa opusti i rasprica a onda nemilosrdno upada moderator s nekom toboze pretnjom "alo postoji pp" ili "idite na chet room" ...ostajem ovde...
Prosto smatram da nema razloga da se zdrava komunikacija ne podeli s ostalima a ovo sto se desava je za anale.
 
dakle..petra..
tamo je sniman indiana jones :)
tamo je aladinova pećina ;)
i jako je lepo.
moji prijatelji kod kojih sam bila u gostima u emiratima su bili nekoliko dana u petri,
išli su zbog ronjenja....
jedv ačekam slike, podeliću neke sa vama.
a gde sam bila a da je najlepše?
moram da se preispitam:p
 
Shthurur:
..insipidno .....nesto ruznije nisam video

Konju, ovo je gradjeno kada je Evropa bila stepa, ako uopšte znaš šta to znači.
Izvinjavam se u ime graditelja, što u to vreme nisu imali neprozirna stakla, disko kuglu, i reklamu za Mc Donalds i Coca Colu da postave na fasadu .......

Kakav moron.......I rodjena majka te se stidi.



@ Pajamaca - odakle ti ta ideja za Indianu ? Mislim da se šališ.
Indijana je snimljena u nekoj prašumi, a ovde nema jednog drveta na 200 km unaokolo, osim ako studio i filmski efekti nisu uradili svoje....

A i to za ronjenje....more je isto oko 200 km daleko !!???




Otkri mi tajnu, baš me interesuje !
 

Back
Top