teorija relativnosti

ZimCo

Obećava
Poruka
90
Potrebna mi je pomoc oko ove teorije, srednjoskolac sam i pisem maturski iz te teme, pa ako bi voleli da otvorimo diskusiju povodom te teme.
I jos bi mi puno znacilo kada bi mi preporucili literaturu, iz unutrasnjosti sam pa je malo teze stici ili se savetovati oko toga u mom kraju, pa vas zato molim da mi preporucite neke knjige, nesto opste nista spektakularno. Unapred hvala svima.
 
ZimCo:
Potrebna mi je pomoc oko ove teorije, srednjoskolac sam i pisem maturski iz te teme, pa ako bi voleli da otvorimo diskusiju povodom te teme.
I jos bi mi puno znacilo kada bi mi preporucili literaturu, iz unutrasnjosti sam pa je malo teze stici ili se savetovati oko toga u mom kraju, pa vas zato molim da mi preporucite neke knjige, nesto opste nista spektakularno. Unapred hvala svima.

Oko koje :?: Ima ih dve :wink:
 
nanulina:
Najverovatnije oko specijalne... U srednjim skolama ona se jos kao i uci, dok se opsta vise samo pominje u jednoj lekciji na kraju... Specijalna se uglavnom radi za maturske...Ali kazem, uglavnom :wink:

rec je o sve tri teme pocevsi od
Klasicne, specijalne sve do opste.
ali ne bih isao u puku sustinu ipak sam srednjoskolac, bez obzira na to vas pitam koja je literatura prikladna posto bi vrlo rado naucio nesto vise o tome.
p.s.
da li bi bile prikladne knjige sa fakulteta kao sto je neka fizika ili sl.???
 
ZimCo:
Potrebna mi je pomoc oko ove teorije, srednjoskolac sam i pisem maturski iz te teme, pa ako bi voleli da otvorimo diskusiju povodom te teme.
I jos bi mi puno znacilo kada bi mi preporucili literaturu, iz unutrasnjosti sam pa je malo teze stici ili se savetovati oko toga u mom kraju, pa vas zato molim da mi preporucite neke knjige, nesto opste nista spektakularno. Unapred hvala svima.

Prilikom pisanja o teoriji relativnosti naci ces mnogo pisanih dokumenata, to je nesumnjivo, ali ajde da ja i ti uradimo nesto drugo, da sami istrazujemo kao da pises doktorat.
Sigurno svi znaju da je brzina svetlosti maksimalna i da se ne moze nista kretati brze od svetlosti, zapravo od brzine od oko 300.000km/s.
Ali brzinu u svemiru odredjujemo u odnosu na referentni sistem u kome se nalazimo. Tako ako imamo jedan izvor svetlosti i imaginarno se nalazimo na jednom fotonu mi cemo se kretati brzinom od 300.000km/s u odnosu na izvor svetlosti. Ali ukoliko posmatramo sa gledista naseg referentnog sistema te pratimo foton koji je krenuo iz istog izvora svetlosti u suprotnom pravcu on ce se u odnosu na nas referentni sistem kretati brzinom od 600.000km/s.
Hajde da malo dublje razmotrimo ovu teoremu.
 
Sigurno svi znaju da je brzina svetlosti maksimalna i da se ne moze nista kretati brze od svetlosti, zapravo od brzine od oko 300.000km/s.
Ali brzinu u svemiru odredjujemo u odnosu na referentni sistem u kome se nalazimo. Tako ako imamo jedan izvor svetlosti i imaginarno se nalazimo na jednom fotonu mi cemo se kretati brzinom od 300.000km/s u odnosu na izvor svetlosti. Ali ukoliko posmatramo sa gledista naseg referentnog sistema te pratimo foton koji je krenuo iz istog izvora svetlosti u suprotnom pravcu on ce se u odnosu na nas referentni sistem kretati brzinom od 600.000km/s.
Hajde da malo dublje razmotrimo ovu teoremu.[/quote]

Nemoj leba ti samo da ti to dublje razmatras pa po ovoj zadnjoj recenici covek bi rekao da mozda ni do srednje skole nisi dogurao
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
ZimCo:
nanulina:
Najverovatnije oko specijalne... U srednjim skolama ona se jos kao i uci, dok se opsta vise samo pominje u jednoj lekciji na kraju... Specijalna se uglavnom radi za maturske...Ali kazem, uglavnom :wink:

rec je o sve tri teme pocevsi od
Klasicne, specijalne sve do opste.
ali ne bih isao u puku sustinu ipak sam srednjoskolac, bez obzira na to vas pitam koja je literatura prikladna posto bi vrlo rado naucio nesto vise o tome.
p.s.
da li bi bile prikladne knjige sa fakulteta kao sto je neka fizika ili sl.???

Vidi ovako oko Specijalne mozda bi i mogao nesto da razumes. Sto se opste tice, pa najbolje bi bilo da da se uhvatis naucno-popularne literature posto definitivno ne raspolazes dovoljnim znanjem matematike ni da je procitas a pogotovo ne da ti nesto bude jasno (cak je i sam Ajnstajn morao da uci matematiku da bi dosao do OTR a zlobnici bi rekli i da bi konacno ukapirao STR :wink: )
 
Vidi ovako oko Specijalne mozda bi i mogao nesto da razumes. Sto se opste tice, pa najbolje bi bilo da da se uhvatis naucno-popularne literature posto definitivno ne raspolazes dovoljnim znanjem matematike ni da je procitas a pogotovo ne da ti nesto bude jasno (cak je i sam Ajnstajn morao da uci matematiku da bi dosao do OTR a zlobnici bi rekli i da bi konacno ukapirao STR )

Specijalnu teoriju sam gotovo razumeo. Sto se tice specijalne trebace mi kvantna iako jos nisu usaglasene.. no ja bih hteo da produbim moje znanje koliko toliko...
da, bre ljudi taj maturski lici na nesto.... :D
P.S.
puno vam hvala zaista ste mi pomogli... :!:
P.S.P.S.
... i jos pomazite.... :D
 
momci. izvinjavam se sto se tek sada ukljucujem. no, tebi verovatno ne mogu pomoci, jerbo je vec 7. mjesec)
:D
ali, brzina em talasa (fotona) je u svakom sistemu reference ISTA. to sto vi predlazete je pomalko Galilejevski. samo uzmi u obzir Lorencove transf. i videcesh. Dakle slagati brzine u relativistickom slucaju nije isto kao i slagati ih u slucaju malih (u odnosu na c!!) brzina. tj. u slucaju svakodnevnih makroskopskih pojava!
kao sto to lepo Ajnshtajn rece: " Mozemo trcati za svetloshcu koliko god zelimo (cak i brzinama bliskim c) no, ona ce od nas uvek bezati brzinom c. Ili (ono sto nije bash najjasnije i sto nikada ne bi mogli dobiti iz Galilejevih transf.) mozemo joj ici u susret velikim brzinama ona ce dolaziti ka nama uvek istom brzinom c."
pozdrav,
joe
 
E,ljudi ja sam laik sto se relativiteta tice,ali kao sto rekose u filmu "K-PAX",nemojte Ajnstajna pogresno shvatati:On je mislio da se nista ne moze ubrzati do brzine svetlosti a nije nista rekao o tome sta ako se vec kreces tom brzinom.
 
Pjer_Nis:
Imaj samo u vidu da je ona jevrejska baraba imala vrlo malo udela u svemu tome. A kod nas se u skolama i na fakultetima ni danas ne pridaje Milevi znacaj koji zasluzuje.

Pozdrav svima...

Ako se malo poigraš sa novim saznanjima o Crnoj Rupi, moguće je shvatiti da cc uopšte ne mora biti najveća moguća brzina za čestice. Sve je samo pitanje dovoljne energije za ubrzanje.
 
ZimCo:
Evo najzad i mene, sve sam sredio i sve je bilo OK. Hvala jos jednom.
Naravno u crnoj rupi sve je brze od brzine svetlosti.
A koje ili kakve li su to :?: :roll: :?: cestice koje su brze od brzine C ? ....

po novim spoznajama Crne Rupe, to su obične čestice, barem dok ne pogode površinu, dalje ne znam šta se događa s njima, to je već teorija sudara nadsvetlosnih objekata
 
Svi se vi prepucavate se u vezi sa Lorencovim transformacijama, ko vise zna matematiku i sl. Da li ste vi nekada ozbiljnije razmislili o relativitetu, ili samo recitujete ono sto ste procitali? Evo vam jedan prost primer:
Ako imamo dva izvora svetlosti koji emituju zrake u supprotnom smeru, i dva detektora svetlosti od kojih se svaki nalazi na rastojanju S od izvora, i ako se ovi zraci emituju istovremeno oni ce rastojanje S da predju za vreme t=S/c , a isto vazi i za drugi zrak. Samim tim oni su presli rastojanje 2*S za isto vreme t. Dakle, oni se udaljuju jedan od drugog brzinom od 2*c. Ovo je cista logika, koja uopste ne podleze relativistickom slaganju brzina.
Nije da ja tvrdim da je teorija relativiteta pogresna, ali ima neke ocigledne nedostatke. Kad se vec pominje matematika, i kod Lorencovih transformacija se mogu dobiti neke sasvim druge formule. Ako nekog sve ovo interesuje neka se javi a ja cu mu poslati.
 
RXX:
Svi se vi prepucavate se u vezi sa Lorencovim transformacijama, ko vise zna matematiku i sl. Da li ste vi nekada ozbiljnije razmislili o relativitetu, ili samo recitujete ono sto ste procitali? Evo vam jedan prost primer:
Ako imamo dva izvora svetlosti koji emituju zrake u supprotnom smeru, i dva detektora svetlosti od kojih se svaki nalazi na rastojanju S od izvora, i ako se ovi zraci emituju istovremeno oni ce rastojanje S da predju za vreme t=S/c , a isto vazi i za drugi zrak. Samim tim oni su presli rastojanje 2*S za isto vreme t. Dakle, oni se udaljuju jedan od drugog brzinom od 2*c. Ovo je cista logika, koja uopste ne podleze relativistickom slaganju brzina.
Nije da ja tvrdim da je teorija relativiteta pogresna, ali ima neke ocigledne nedostatke. Kad se vec pominje matematika, i kod Lorencovih transformacija se mogu dobiti neke sasvim druge formule. Ako nekog sve ovo interesuje neka se javi a ja cu mu poslati.

Nažalost, pošto je u teoriji relativiteta reč o stvarima za koje naš mozak nije pripremljen (kao na primer u svetu klasične mehanike) matematika je jedino sredstvo kojim možemo da istražujemo ove pojave.
 
RXX:
Svi se vi prepucavate se u vezi sa Lorencovim transformacijama, ko vise zna matematiku i sl. Da li ste vi nekada ozbiljnije razmislili o relativitetu, ili samo recitujete ono sto ste procitali? Evo vam jedan prost primer:
Ako imamo dva izvora svetlosti koji emituju zrake u supprotnom smeru, i dva detektora svetlosti od kojih se svaki nalazi na rastojanju S od izvora, i ako se ovi zraci emituju istovremeno oni ce rastojanje S da predju za vreme t=S/c , a isto vazi i za drugi zrak. Samim tim oni su presli rastojanje 2*S za isto vreme t. Dakle, oni se udaljuju jedan od drugog brzinom od 2*c. Ovo je cista logika, koja uopste ne podleze relativistickom slaganju brzina.
Nije da ja tvrdim da je teorija relativiteta pogresna, ali ima neke ocigledne nedostatke. Kad se vec pominje matematika, i kod Lorencovih transformacija se mogu dobiti neke sasvim druge formule. Ako nekog sve ovo interesuje neka se javi a ja cu mu poslati.

Naravno, ne bbh otvorio ovu temu a da me ne interesuje. Posalji na ovaj mail ivanmladenovic@web.de
 
fosilvaso:
ZimCo:
Evo najzad i mene, sve sam sredio i sve je bilo OK. Hvala jos jednom.
Naravno u crnoj rupi sve je brze od brzine svetlosti.
A koje ili kakve li su to :?: :roll: :?: cestice koje su brze od brzine C ? ....

po novim spoznajama Crne Rupe, to su obične čestice, barem dok ne pogode površinu, dalje ne znam šta se događa s njima, to je već teorija sudara nadsvetlosnih objekata

gravitacija je ucinila svoje, ok je to.
Ako je pre tj posle praska sve bilo u obliku energije jer je vaseljena bila dovoljno mala i polako se sirila iz energije sudarima malo po malo nastala je cestica tako da je transport energije ili ti cestice koja nema ili ima zanemarljivu masu ako se tako moze definisati moze putovati najbrze brzunom svetlosti, ali u crnoj rupi to ne vazi, sem sto se vreme menja i pri bliskim brzinama brzini C, u crnoj rupi vreme ide unazat, mozda se u njima razvijaju paralelni svetovi u kome se obrazuju anti cestice tj. anti svetovi... Zato smo mi mozda u crnoj rupi :!: :?: :shock:
 

Back
Top