Decentralizacija?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Kurt2

Ističe se
Poruka
2.410
Prvo, evo spota, možda ste ga videli:

Drugo, šta mislite o celoj problematici, da li ona uopšte postoji?
Da li je ova zemlja suviše centralizovana?
Da li je Beograd postao Srbija?
Da li je to loše ili dobro?
 
1.Lose
2.Ovo je za temu politika
3.Spot grupe seljacina.Pa nije BGD kriv sto svi hrlite u njega.To vam je jedini cilj mada ako bi se malo potrudeli ziveli bi 100 puta bolje nego u BGD-u gde iznajmljuju raznorazne rupe po 200-300evra.
A posto svi hrlite u BGD logicno da istome mora da pripadne i najvise para.
 
Torrente-BG:
Pa nije BGD kriv sto svi hrlite u njega.To vam je jedini cilj mada ako bi se malo potrudeli ziveli bi 100 puta bolje nego u BGD-u gde iznajmljuju raznorazne rupe po 200-300evra.

Nije kriv Beograd, ali neko jeste...
I meni Bg na primer nije cilj.
Malo potrudili... kamo lepe sreće da je tako...

Tema je na ovom forumu jer me interesuje mišljenje Beograđana.
 
Beograd je Atina. Od tri Grka dva žive u Atini. Tako stoje stvari. Ne možeš protiv toga.
Glupo je što su većina gradova (pa i moje Kraljevo, for instance) palanke.
Na dial-upu sam, pa nisam videla snimak, ali...
Ne znam da li se moje mišljenje računa, jer sam Kraljevčanka u srcu :-) A Beograđanka sam po ličnoj karti, Matičnoj knjizi rođenih, i po velikoj ljubavi prema Beogradu.
Jedan je Beograd. Tačka.

Evo gde je mene centralizacija zeznula. Gledam koliko su prilika za putovanje, na primer, imali beogradski srednješkolci, dok sam i ja išla u srednju. Takmičenja, razmene, međunarodna saradnja, Jazas i te fore. Pasoš mojih drugara iz Beograda - pun. Nisu drugi krivi za to što ja nisam putovala kao oni. Ali postoji zid za informacije, podignut negde oko Malog Mokrog Luga, pa u krug oko Beograda. Jbg. To je glupo. E, za to su svi krivi. I BG i palanke.
Užice je krenulo napred, bar što se tiče kontakata srednjoškolaca sa vršnjacima iz sveta, koliko ja znam. Možda se stvari promene i za ostale gradove.

I opet pričam o promenama i kapiram da ja za to nemam vremena. I upadam u establišment. Lenština.
 
Pod jedan ovo je bajato. :-)

Pod dva, da bi imao inspiracije da napravis ovakvu pesmu, moraju da te cepaju kompleksi.
Pod tri, kakva god da je ova srpska politika, ne verujem u optuzivanje drugog, kao "sve mi je drugi kriv". Nek napore i energiju utrose na boljitak svog grada, a ne na kuknjavu.
Pod cetiri, sto se tice kulture ( ja samo mogu o tome da pricam) u drugim gradovima, ljudi koji su odgovorni za nju NECE DA RADE NISTA. Evo sad bas u Arandjelovcu jedva da je otkupljeno nekoliko filmova sa Festa, apsolutno je sve problem, odgovornim ljudima nije stalo da se nesto desava, a onima kojima je stalo rade na misice.
Generalno, nas je zayebao komunizam koji je od seljacke zemlje pravio radnicku i otvarao fabrike. Sad su njive puste, a fabrike propale. I niko nece da se vrati na njivu. Svi bi u BG na TV!
Srbi imaju problem da prihvate sebe, to je prosto neverovatno, puni smo kompleksa. I zbog toga najbolje da se podelimo na sto drzava, da bi svako bio svoj gazda. Nece bre niko da radi, u tome je problem.
 
Kurt2:
Nije kriv Beograd, ali neko jeste...
I meni Bg na primer nije cilj.
Malo potrudili... kamo lepe sreće da je tako...

Tema je na ovom forumu jer me interesuje mišljenje Beograđana.

Pa ja recimo imam neku rodbinu u unutrasnjosti i zive 10 puta bolje nego ja u BGD-u i ni za zivu glavu ne bi ziveli ovde.
 
divlja:
Pod jedan ovo je bajato. :-)

Pod dva, da bi imao inspiracije da napravis ovakvu pesmu, moraju da te cepaju kompleksi.
Pod tri, kakva god da je ova srpska politika, ne verujem u optuzivanje drugog, kao "sve mi je drugi kriv". Nek napore i energiju utrose na boljitak svog grada, a ne na kuknjavu.
Pod cetiri, sto se tice kulture ( ja samo mogu o tome da pricam) u drugim gradovima, ljudi koji su odgovorni za nju NECE DA RADE NISTA. Evo sad bas u Arandjelovcu jedva da je otkupljeno nekoliko filmova sa Festa, apsolutno je sve problem, odgovornim ljudima nije stalo da se nesto desava, a onima kojima je stalo rade na misice.
Generalno, nas je zayebao komunizam koji je od seljacke zemlje pravio radnicku i otvarao fabrike. Sad su njive puste, a fabrike propale. I niko nece da se vrati na njivu. Svi bi u BG na TV!
Srbi imaju problem da prihvate sebe, to je prosto neverovatno, puni smo kompleksa. I zbog toga najbolje da se podelimo na sto drzava, da bi svako bio svoj gazda. Nece bre niko da radi, u tome je problem.

E da se slozim i sa tobom :)

Ma da sa samim krajem se ne slazem bas.Hoce ljudi da rade ako im neko ceni taj rad a ovde takvih gazda koji ga cene nema.Tu je glavni problem.
 
E, ta priča o Beogradu-aždaji, više stvarno... :evil:
Jel im ja možda uzimam pare? Jok, ja svoje zarađujem.
Jel mi možda svi ostali plaćaju poreze i dažbine? Ne bi bilo loše, ali nije tako.
Jel ih možda ja tučem po ušima da dolaze ovde da rade i privređuju? Nimalo.
I kao, šta, krivi Beograđani? Ma, kako da ne...

Mogu oni slobodno ovu pesmu da posvete svojim bivšim sugrađanima kojima je BG bio životni san, koji sopstveni grad smatraju provincijom iz koje treba pobeći.

A decentralizacija...Iskreno, malo mi je muka od toga da svako nezadovoljan nečim u ovoj zemlji (svinjari, ratari, prosvetari, medicinari, bivši i budući borci, Eskimi) odmah zapuca pravac Nemanjina i izblokira grad. I kad god dođe neki Kurta-Murta tražiš da prespavaš kod nekoga jer autoputu kroz grad ne možeš da priđeš 7 sati...Evo Nišu ili ko god hoće neka se malo aka sa tim, da vide što je lepa centralizacija.
 
k'o sto Torrente rece, svi dolaze ovamo, a onda kukaju kako odose pare u beograd...
pa, prijatelji, ako se vozite nasim autobusima, pijete nase mleko, jedete nas hleb, vozite se po nasem asfaltu, ako vase djubre ciste komunalci iz beograda, pa to je sasvim normalna stvar...to sve nije dzabe i to mora da se plati...
 
normal9zf7.jpg


8)
 
Torrente-BG:
Pa ja recimo imam neku rodbinu u unutrasnjosti i zive 10 puta bolje nego ja u BGD-u i ni za zivu glavu ne bi ziveli ovde.

Ta rodbina mora cela da radi u Duvanskoj u Nišu, jer je samo tako moguće da bolje žive nego Beograđani. A ko generalno gledano bolje živi, jasno pokazuju podaci o prosečnim primanjima u Beogradu i Nišu na primer.
 
Mozes mirno da spavas sto se mene tice. NE volim Beograd a kad BAS moram odem obidjem sto pre i brzo begam nazad. Zadnji put sam isao sluzbeno u zavod za izdavanje kniga i kad sam se vratio u firmi nisu verovali da sam uopste i bio (celih sat i 45 minuta). Sreca moja sto sam ne znam ni sam zasto cuvao karte NS-BG i tamo od potrira neki potpisan ugovor kao dokaz.
:) :) :)
Sto Balasevic kaze vozidu ko blesavi,
 
divlja:
Pod jedan ovo je bajato. :-)

Pod dva, da bi imao inspiracije da napravis ovakvu pesmu, moraju da te cepaju kompleksi.
Pod tri, kakva god da je ova srpska politika, ne verujem u optuzivanje drugog, kao "sve mi je drugi kriv". Nek napore i energiju utrose na boljitak svog grada, a ne na kuknjavu.
Pod cetiri, sto se tice kulture ( ja samo mogu o tome da pricam) u drugim gradovima, ljudi koji su odgovorni za nju NECE DA RADE NISTA. Evo sad bas u Arandjelovcu jedva da je otkupljeno nekoliko filmova sa Festa, apsolutno je sve problem, odgovornim ljudima nije stalo da se nesto desava, a onima kojima je stalo rade na misice.
Generalno, nas je zayebao komunizam koji je od seljacke zemlje pravio radnicku i otvarao fabrike. Sad su njive puste, a fabrike propale. I niko nece da se vrati na njivu. Svi bi u BG na TV!
Srbi imaju problem da prihvate sebe, to je prosto neverovatno, puni smo kompleksa. I zbog toga najbolje da se podelimo na sto drzava, da bi svako bio svoj gazda. Nece bre niko da radi, u tome je problem.
Moj decko je Arandjelovcanin i odusevljen je tvojim komentarom.Sto posto deli tvoje misljenje.
 
I ja bih se slozila sa medvedom_Bg ali se ne bih slozila sa ovim ispod.Istina je da svi hrle u Beograd ali samo zato sto je centar, jer neko ko hoce da upise nesto i da valjano stuira dolazi ovde( sto naravno ne mislim da je lose), neko hoce da razradi posao, dolazi ovde, jer jedino ovde "ima leba" zbog prometa i standarda.Sta mislite da li bi neki kafic, recimo u Boru mogao da posluje i kao najgori ovde, a da ne pricamo o nekoj proizvodnji.Cinjenica je da je Beograd centar svega i to ne vidim kao lose jer ga ja iskreno volim, vec godinama sam ovde i pocela sam da ga kapiram kao svoj grad, i verujem da ce ovaj komentar da naidje na negodovanje onih koji su rodjeni ovde.Ali isto tako je cinjenica da kada kazete " sve pare odose u Beograd pa se on samo gradi" i to jeste istina.Samo da obrazlozim, verujerm da prestonica treba da bude na zavidnom nivou jer sve svetske budze dolaze ovde, niko nece da zapuca u Bor.Bor pominjem zato sto sam odatle.Ovo je inace uvod jer cu Bor navesti kao primer odlazenja para u Bg.Svima je poznato da smo bili gigant rudnik bakra u bivsoj Jugi pa i sire.Dok smo lepo radili svima je bilo lepo.sada smo privatizovani i svako se nesto buni, cenjeni Drakulic samo nesto zapomaze a ako je dva puta dosao tamo i video kako se zivi.Pozelela bi mu da samo jedan dan provede sa ljudima koji rade u centru grada i da se nadise naseg lepog i bogami jako mirisnog i cak ukusnog vazduha pa da onda nesto prica.Jer kada naidjete na mesavinu kadmijuma, arsena, olova i zive to mora da ima ukus, zar ne?Sada druga je prica sto grad nisu smestili na drugu stranu, ali valjda bi i mi mogli da dobijemo neku pomoc za filtere, da nam bebe ne izlaze iz zelene plodove vode?Zale se na Pancevo?Pa mi tako zivimo oduvek.Zenama u gradu pucaju carape od zagadjenosti.Elem, sve moguce sto je Bor posedovao je za vreme Slobe, a bogami i sada premesteno ovde.Normalno je da ce sav prihod od privrede da ide u privredni centar, Beograd, pa da se u medjuvremenu ukrade i da se onda rasporedi svuda.Ovo naravno nuje uvreda za gradjane neko za vlast.A malo boli sto i dalje postoje ljudi koji nazivaju sve ostale koji nisu odavde,SELJACIMA.Malo isto boli sto ljudi koji u zivotu nisu osetili drugu okolinu sem Beogradske, daju sebi za pravo da komentarisu i vredjaju sve ostalo sto im nije ispred nosa.Jednostavno se pravi razdor.I isti8na je da je ovde standard veci i da je sve skuplje i da su plate itekako vece.Moji vrsnjaci koji su ostali u Boru , nisu imali mogucnost da se dalje skoluju, rade za 5000 mesecno.Sta covek da uradi sa tim parama?
 
I ja se uglavnom slažem, okata.
Tuga je kako se u nekim gradovima živi...
Ali u celoj priči jako mi smeta što se krivica za to baca na Beograd onako paušalno.
Na koga konkretno? Beograđane? Beogradsku vladu? Republičku vladu čije je sedište u Beogradu?
Ovi iz obe vlade se povremeno prozivaju međusobno na ovu temu, ali ne zato što im je važno, već što može da se iskoristi za stranačka ocrnjivanja. A meni se već par puta desilo da me van Beograda gledaju u onom stilu "vi iz Beograda", ako me razumete. I to stvara razdor.
I ima tu i onog našeg mentaliteta (što je neko već pomenuo) da je najlakše naći nekog da ti bude kriv. Pa čistač ulica u Vlasotincu komentariše kako on radi da bi se gradile ulice u Beogradu. Mnogo je, kume...
Pre par meseci je Bogdanović pričao kako većinski deo beogradskog budžeta čine prihodi samog grada, tako da nije tačno da se sve skuplja u republički budžet, a odatle najviše preliva u Beograd. Kao, čak BG pomaže značajno i neke vanbeogradske opštine. Mislim, političar kao političar, treba sve uzeti sa rezervom, ali to je ono što treba proveriti. Makar naći zvanične informacije o tome, ako se do istine ne može doći. Samo što je izgleda mnogo lakše nažvrljati pesmu u stilu "Beograde, gde su naše pare".
Sve u svemu, razloga za protest ima, ali ga treba uputiti na pravu adresu.
 
Da slazem se da si seljak po nacinu ponasanja.I znam da ljudi sa rezervom gledaju na one koji su iz Beograda(naravno cast izuzecima).Pogotovo u onim bas malim mestima.Vise je postao sablon da se okrivljuje Beograd, isto kao sto neki ljudi koji ne znaju koga ce da krive za svoj licni neuspeh okrive drzavu.Dokumentacija ili bilo sta sto bi potvrdilo suprotno nema sanse da se obelodani, tako da je zdabe sve.Ima ljudi ppo manjim mestima koji i svoje sugradjane koji su dosli ovde zbog skole ili ko zna cega vec, gledaju popreko.******.Ja samo znam da su nas koji smo bili u srednjoskolskom domu Dorcolci redovno gadjali jajima i paradajzom a nije bilo tako retko ni da se neko vrati sa ulice isprebijan.Ubacivali petarde kroz prozor i slicno.Naravno, nije to u globalu, daleko od toga.I da jeste, malo nam je i krvi da stalno dizemo neke bune.
 
okata:
Dokumentacija ili bilo sta sto bi potvrdilo suprotno nema sanse da se obelodani, tako da je zdabe sve.
Znamo sve, nismo deca :wink: :?

Mada, normalnije bi mi bilo da neko kaže "Pisalo u novinama (u zvaničnom izveštaju xy institucije, na tarabi...) da Beogradu ide x% iz republičkog budžeta, ua, majku im lopovsku, a mi?" - e, onda mogu da razumem čoveka, ima makar neko pokriće da napada. I onda bi znao i koga da napada, beogradsku i/ili republičku vladu i/ili Beograđane (koji se verovatno tu osećaju najviše nepravedno prozivanim). A ovako, ma bezveze :roll:

okata:
Ja samo znam da su nas koji smo bili u srednjoskolskom domu Dorcolci redovno gadjali jajima i paradajzom a nije bilo tako retko ni da se neko vrati sa ulice isprebijan.Ubacivali petarde kroz prozor i slicno.

Ne zezaj da je bilo tako! :shock: Bolesno skroz! Kad sam ja bila u srednjoj, imali smo momka u odeljenju iz unutrašnjosti, i to iz sirotišta nekog, koji je živeo u domu u Zemunu. Kad je iz xy razloga izgubio mesto u domu na kraju 3.godine, čoveče, polomili smo se oko njega, živeo kod ortaka par meseci na smenu, digli smo novinare, pisali žalbe i peticije, povukli silne veze i vezice preko matoraca, dok mu nismo izboksovali mesto.
Šta da ti kažem, žao mi je što si imala takva iskustva i drago mi je što i pored toga sad Beograd kapiraš kao svoj grad :)
 
Hajde malo da budemo konkretni:

"Nacionalnim investicionim planom za kulturu predviđena su sredstva u ukupnom iznosu od 50 miliona evra (50.000.000). Od toga 40.444.500 dinara biće utrošeno za investicije u Beogradu, odnosno 80.88% od ukupnog iznosa na nivou republike. Za područje Niša sa južnom Srbijom obezbeđena su sredstva u ukupnom iznosu od 1.184.840 evra, odnosno 2.36% od ukupnog fonda za Srbiju. U poređenju sa planiranim investicijama predviđenim za grad Beograd, Niš sa južnom Srbijom dobiće 34 puta manje sredstava.

Po glavi stanovnika: građanin Beograda će Nacionalnim investicionim planom za kulturu biti sagledan sa 25.7 evra, dok je građaninu Niša za isti period obezbeđeno 2.9 evra. Građani opština sa juga Srbije dobiće još manje sredstava: kad je opština Leskovac u pitanju, po mišljenju nadležnih organa koji su kreirali ovaj Plan, pretpostavlja se da je kulturni život u njemu dovoljno razvijen te da nova ulaganja nisu potrebna.
"

Hram Svetog Save:

"Još jedan - divljenja vredan - projekat ovih dana je lansiran iz prestonice. Kažemo "vredan" jer su njegovo pokretanje i razvoj dogaðaja tako uspešno predviđeni, da se kao jedina greška pokazuje to što u čitavoj stvari od onoga pod šajkačom nije izvučeno više novca. A i zašto da ne, kad je narod pun para.

Naime, dogodilo se da je narod obavešten (ne i pitan) da će nadalje uz svaku pošiljku plaćati i dodatnu markicu od osam dinara koji odlaze u fond za završetak izgradnje Hrama Svetog Save u Beogradu. Zasigurno, Hram će imati nekog značaja za vernike, kao i za one koji to nisu ali od zdanja imaju neke druge koristi jer će on biti jedan od brojnih beogradskih čuda za čije viðenje turisti (iz inostranstva ali i oni iz zemlje) mogu da plate. No, kakve koristi će od ovoga imati onaj nebeogradski graðanin, i pokraj toga ateista? Kojim pravom od takvoga tražiti da plati, pa makar to bilo i tih bednih osam dinara?

Svakako da to nije nikakav novac, ali ako se pogledaju redovi samo u glavnoj pošti u Nišu, vidimo da se svakog minuta prodaju makar dve takve markice, te da ako se to pomnoži sa dnevnim radnim vremenom, dobijamo dvanaest hiljada dinara, samo na jednom šalteru, jednog dana, u jednoj od mnogih poštanskih ustanova u gradu. čovek iz Niša se sigurno neće buniti zbog tih osam dinara prosutih na šalteru, već zbog toga što taj novac odlazi u svrhe koje njemu nikada ni na koji način neće značiti.
"

I malo o Avalskom tornju, čiju izgradnju finansira cela Srbija:

"O obnovi Avalskog tornja govori se mnogo, onda kad je moguće prikupiti dovoljno novca, no nikad se nije govorilo i čemu će Toranj služiti. Neki mediji su tek između redova nagovestili da bi bilo korisnije tim novcem (prikupljenim pod idejom izgradnje novog Tornja) izgraditi nešto drugo, a iz razloga što Avalski toranj više ne bi služio kao predajnik, već je razlog njegove buduće izgradnje isključivo estetske prirode.

Potreba za Tornjem kao predajnikom isčezla je odavno, a ipak kad se pomene njegova izgradnja u mnjenju se obično misli kako će on imati neku konkretnu funkciju, i kako je njegova funkcija bitna za grad (neki čak misle da je i za Srbiju). Tako se Udruženje novinara Srbije (a ne Beograda) založilo da sakupi novac za njegovu ponovnu izgradnju, s tim što bi novi Toranj bio veći za trećinu. Pomoć je pružilo i Ministarstvo za kapitalne investicije, u iznosu od milion evra (od pet potrebnih za realizaciju), što je dovoljno da se u Nišu izgradi pet mostova.

S jedne strane Avalski toranj je dika Beograda, i još bi bilo više razloga kad on ne bi imao drugu funkciju do one da likuje i bude samo simbol grada. No, on, posredovanim pogledom, liči na šamar unutrašnjosti Srbije, takav da govori: vidite, Beograd ima i simbol od 5 miliona evra, a vi?

Još jedna informacija vređa uho izumrlih niških intelektualaca. Naime, radi se o informaciji koja curi ovih dana, a koja bi obelodanjena i otvorena rekla mnogo više od najvažnijeg zaštićenog svedoka. No, iako se radi o teškom kriminalu, o nečemu što bi bilo dokaz da Niš ima retardiranog gradonačelnika i najveći procenat retardiranog stanovništva, priča se da je Smiljko Kostić obećao pomoć izgradnji Avalskog tornja, i to od novca ušteđenog tokom prazničnih nedelja za vreme kojih Nišlija nije imao šta da vidi na trgu. Ako informacija bude potvrđena, tj. ako Smiljko prizna da je to izjavio, i objasni da to nije nikakva ironija (ma koliko ličilo čoveku koji ima makar prosečnu inteligenciju), biće to ujedno i dokaz da je Niš najkretenskiji grad u konkurenciji svih gradova koji su ikad na svetu postojali.

Bilo kako bilo, Beograd će dobiti simbol, tj. imaće dva simbola, a Srbija će klicati od ponosa, kao što smo klicali i kad se gradio Hram Svetog Save, potom Beogradska Arena, a klicaćemo i još mnogim čudima.
"

I na kraju, malo o prosečnim primanjima. OK, slažem se da je život u Bg-u skuplji, ali sigurno ne mnogo skuplji, jer, hleb je u celoj Srbiji iste cene, takođe i mleko, uopšte uzev, prosečna i minimalna potrošačka korpa je ista za celu zemlju... evo pregleda:

- Niš (Južna Srbija) - 19.000
- Surčin (Beograd) - 38.000
- Stari Grad (Beograd) - 32.000
- Novi Beograd (Beograd) - 32.300
- Vračar (Beograd) - 32.300
- Apatin (Vojvodina) - 31.000
- Bela Palanka (Južna Srbija) - 7.000
- Blace (Južna Srbija) - 9.000
- Svrljig (Južna Srbija) - 8.000
- Kuršumlija (Južna Srbija) - 9.000
 
Mislim da nema potrebe za decentralizacijom, trebaju da se razvijaju i drugi gradovi ali u svakoj zemlji je glavni grad centar. Treba pravilno da se rasporedjuju industrijska postrojenja u odnosu na to odakle se dobijaju sirovine i energija zbog ekonomicnosti proizvodnje i takve stvari, a sama decentralizacija kao decentralizacija nema nekog znacaja.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top