Slavska ikona

Poruka
6.117
Koliko vam znači što imate slavsku ikonu i da li se nekada nadjete u razgovoru sa svettiteljem kojeg slavie(molitva).Ima teli kadionicu,.Da li znate nesto o svojoj slavi.Imate li omiljenog svetitelja prema kojem imate usrđe. ;)
 
Verujem u Boga i svaki dan razgovaram s njim u svom srcu, kao sa najboljim prijateljem.
Nemam nijednu ikonu u kući, niti želim da je ikada imam....za veru nisu potrebni nikakvi rituali, ničija slika (ikona), nikakve unapred napisane molitve...Dovoljna je samo iskrena ljubav i dobrota, i potreba da se njima vodimo u životu.
 
Ines1864:
Verujem u Boga i svaki dan razgovaram s njim u svom srcu, kao sa najboljim prijateljem.
Nemam nijednu ikonu u kući, niti želim da je ikada imam....za veru nisu potrebni nikakvi rituali, ničija slika (ikona), nikakve unapred napisane molitve...Dovoljna je samo iskrena ljubav i dobrota, i potreba da se njima vodimo u životu.
Naravno to nije pravoslavan pogled ,ali ga cenim kao iskren i nevin....Ipak,mnogo nas ima ikonu u kući na posebnom mestu,ali tu je početak i kraj po pitanju našeg odnosa prema svetinji koju smo lično mi uneli u našu kuću...Osjećamo se zaštićeno kad je naša ikona slavska u kući,ali zašto....
 
Ja volim da mi kandilo stalno gori pred ikonom, čak i noću dok spavam, to me nekako smiruje i moja deca to vole. Mislim da treba živeti sa tom povremenom ili Bog dao neprestanom molitvom. Ponekad kada radim ili pričam nešto loše ili kada nekog ogovaram, pa kad u tom trenutku ugledam oči sveca i njegov blag pogled, shvatim koliko sam jadan i ništavan i postidim se.
 
Vrhunac ljubavi, širine uma i dubine srca je kada bez dopinga, samo odlukom, navedete sebe da budete dobri. Ne verujem u ikone, predmete, običaje i norme, ne verujem u tradiciju i odvijanje stvari jer "tako treba". Ne verujem ljudima kojima je potrebno da se rasplaču i mole danima kako se ne bi osvetili osobi koja ih je povredila, osobito se grozim pokajanja takvih ljudi i značaja koji pripisuju samom tom činu. Ako nisu sposobni da razviju svest o dobru i zlu, makar bila individualna. Ako im je potrebno da im neko kaže da to što čine ne valja. Nepoznavanje zakona nije izgovor za njihovo kršenje. Paralelno, bezosećajnost, nehumanost i zlovolja nisu izgovori za iživljavanje i "što dublje pokajanje" nakon toga.
Ali verujem u ljudsku dobrotu i, u tom pogledu ako je potrebno reći, u Boga ili ono što se Bogom može nazvati.
Imam slavsku ikonu ali ona je stvar mojih roditelja koji su takođe uglavnom gore istaknutog mišljenja ali često vole da kažu da nisu. Nisam ni krštena.
 
Samo odlukom sam pokušao da iskorenim neke loše stvari kod sebe ( alkohol, cigarete, matrihuanu)i neke stvari sam pokušavao i po deset puta da izlečim i uvek sam govorio mogu ja to, jak sam itd. Ali posle dva-tri dana, pet, deset, mesec, vraćao sam se tome kao dete svojoj majci. Bilo je jače od mene i to mnogo, od mene realnog a ne mene u zanosu trenutka. Međutim, sve te stvari su otišle od mene i to svaka u jednom danu i bez ikakve želje da ih ponovo radim. To je za mene bilo zastrašujuće snažno i nepoznato iskustvo. Ljudi mi ponekad kažu 'blago tebi , kako imaš jaku volju, o kad bih i ja tako mogao', a nisu ni svesni koliko sam slab i da to nije ni bilo od mene iako je bilo i mojom voljom. Hvala Gospodu Bogu Svemogućem za sve.
 
Da izvineš, uz svo poštovanje tvoje radosti i ushićenja, ali meni to miriši na klasičnu kompenzaciju...
Tako svaka sekta funkcioniše.
Al' da izvineš, samo kažem šta mislim...
 
Zilot cacanski:
Koliko vam znači što imate slavsku ikonu i da li se nekada nadjete u razgovoru sa svettiteljem kojeg slavie(molitva).Ima teli kadionicu,.Da li znate nesto o svojoj slavi.Imate li omiljenog svetitelja prema kojem imate usrđe. ;)

Imamo u kuci slavsku ikonu sv. Stefana a imamo i ikonu Bogorodicinu, Sv. Dimitrija, sv. Nikole, sv. Petke...
Imamo i kadionicu . O slavi znamo dosta. Postujemo i slavimo ali pre svega verujemo!
 
NE ZAMERAM LJUDIMA STO O IKONI U KUCI GLEDAJU KAO NEKOM "DOPINGU".IPAK SMO MI MI LJUDI KOJI KAO FENIKS USTAJE IZ PEPELA BEZBOŽNIŠTVA,I PRAVO JE ČUDO KADA NEKO ODBACI NAMETNUTE NAM NORME VREDNOSTI"MODERNE EVROPE",I OKRENE SE SVOJOJ VERI I TRADICIJI...ZA TO TREBA JAK KARAKTER I MISLIM HRABROST,DA PRED LJUDIMA KOJI ODBACUJU PRAVILA MORALNOG ILI DA KAŽEM ČAK PATRIJARHALNOG NAČINA ŽIVOTA,TI STANEŠ LICE U LICE,I SA RADOSNIM OSMEHOM KAŽEŠ"JA SAM HRIŠĆANIN/KA",I PRI TOM DA SE UKLOPIŠ DA NE ŠTRČIŠ MADA TO JE U NEKIM MOMENTIMA NEIZBEŽNO.TO ŠTRČANJE....IKONA U KUĆI,ZA MENE JE STVARNO OGROMNA SILA BOŽIJA I POKROV SVAKOM KO VERUJE DA MU TAJ SVETITELJ JESTE ZAŠTITNIK I POMAGAČ U ŽIVOTNIM NEDAĆAMA...
 
Pa dobro....šta mi sad treba da kažemo? Da te pohvalimo što ti imaš tako jak karakter i hrabrost da priznaš da si hrišćanin i da imaš ikonu kojoj se moliš? Nije mi jasno...Ovom rečenicom ti totalno potcenjuješ one koji nemaju ikonu; ispadne da je oni nemaju zato što nisu dovoljno hrabri ili šta već, ili što su povodljivi vrednostima te ''moderne Evrope'' i sl. Bezveze. Ja mogu sa radosnim osmehom isto kao i ti da kažem svima u lice da verujem u Boga, a nemam nijednu ikonu u kući. I nemam potrebu da se prilagođavam ni pravoslavcima, ni katolicima,ni budistima, niakvim crkvama ni sektama, ni ikonama, nijednom ustaljenom običaju- JEDINO Bogu, a to se čini na taj način što voliš, praštaš, vodiš se dobrim.... Odavno sam naučila da nijedna ikona ništa ne vredi, ako nema dobrote u srcu...Kao što kaže jedna pesma ''Without innocence the cross is only iron...''
Naravno poštujem svačiji izbor. Ti ako tako voliš moli se pred ikonom, recituj Oče naš...svako ima svoj način da razgovara sa Bogom. Ali veruj mi, sigurna sam da Bogu nije važan način na koji ćeš dopreti do njega i do njegovog smisla, važno je da tamo stigneš.
 
Ništa se nije promenilo.
Sad štrčiš i bodeš oči ako li kojim slučajem nisi vernik i to pravoslavni.
Kao što si štrčao i pre dvadesetak godina ako si bio vernik ili kojim slučajem slavio.
I ne retko isti oni koji su nekada bili glasni članovi CK SK itd sada su najveći vernici.
Ja mislim da je to samo jednostavno linija manjeg otpora i želja za pripadanjem grupi gde se neki valjda osećaju sigurnije i zaštićenije.
Sva ta buka i busanje u grudi tipa "ja sam vernik, ja sam vernik"me podseća na pripadnost nekom klanu ili navijačkoj grupi.
Poželjno je da krst bude što veći a badnjak da pokrije pola automobila, slavsku ikonu od 6m2 najbolje slika Milić od Mačve, na slavu je neophodno pozvati najmane 50 ljudi i spremiti 18 vrsta sitnih kolača.
A vera u bilo šta se nalazi ipak negde drugde,malo bliže srcu ili glavi i pre svega je lična stvar svakoga od nas.
 
Poželjno je da krst bude što veći a badnjak da pokrije pola automobila, slavsku ikonu od 6m2 najbolje slika Milić od Mačve, na slavu je neophodno pozvati najmane 50 ljudi i spremiti 18 vrsta sitnih kolača.
Moja jedna poznanica, inače prilično finansijski obezbeđena, pozvala me jednog dana da mi pokaže kakav je ram kupila za ikonu...'Ajde odem ja, onako iz kurtoazije, samo što nisam pala na dupe, ram 1000 eura koštao, strahota. A ona pred ikonom, nikad nije kleknula, ni pre, ni posle toga. Bitno je da se ima, i da se pokazuje. Ali nije bitno to što je lažov i ogovaruša prve klase.
 
Ines1864:
Pa dobro....šta mi sad treba da kažemo? Da te pohvalimo što ti imaš tako jak karakter i hrabrost da priznaš da si hrišćanin i da imaš ikonu kojoj se moliš? Nije mi jasno...Ovom rečenicom ti totalno potcenjuješ one koji nemaju ikonu; ispadne da je oni nemaju zato što nisu dovoljno hrabri ili šta već, ili što su povodljivi vrednostima te ''moderne Evrope'' i sl. Bezveze. Ja mogu sa radosnim osmehom isto kao i ti da kažem svima u lice da verujem u Boga, a nemam nijednu ikonu u kući. I nemam potrebu da se prilagođavam ni pravoslavcima, ni katolicima,ni budistima, niakvim crkvama ni sektama, ni ikonama, nijednom ustaljenom običaju- JEDINO Bogu, a to se čini na taj način što voliš, praštaš, vodiš se dobrim.... Odavno sam naučila da nijedna ikona ništa ne vredi, ako nema dobrote u srcu...Kao što kaže jedna pesma ''Without innocence the cross is only iron...''
Naravno poštujem svačiji izbor. Ti ako tako voliš moli se pred ikonom, recituj Oče naš...svako ima svoj način da razgovara sa Bogom. Ali veruj mi, sigurna sam da Bogu nije važan način na koji ćeš dopreti do njega i do njegovog smisla, važno je da tamo stigneš.
Rekao sam da poštujem tvoja osećanja,ali da ona nisu pravoslavna...A ikona je u predanju pravoslavne crkve,te je tim i pitanje više za ljude pravoslavnog duha.Naravno ovo je forum,i imaš pravo postovati,ali to je već blago nametanje vrednosti života kako ih ti sagledavaš,što opet nije problem....Ali da bi odbacila potrebu za ikonama trebaš prvo malo ispitati kroz ne :-| ku knjigu zašto su ikone nasušna potreba...inače crkva je imala veliki problem sa tzv.ikonoborcima,koji su ubijali pravoslavne jer u crkvama i kućama imaju ikone...
 
vd:
Ništa se nije promenilo.
Sad štrčiš i bodeš oči ako li kojim slučajem nisi vernik i to pravoslavni.
Kao što si štrčao i pre dvadesetak godina ako si bio vernik ili kojim slučajem slavio.
I ne retko isti oni koji su nekada bili glasni članovi CK SK itd sada su najveći vernici.
Ja mislim da je to samo jednostavno linija manjeg otpora i želja za pripadanjem grupi gde se neki valjda osećaju sigurnije i zaštićenije.
Sva ta buka i busanje u grudi tipa "ja sam vernik, ja sam vernik"me podseća na pripadnost nekom klanu ili navijačkoj grupi.
Poželjno je da krst bude što veći a badnjak da pokrije pola automobila, slavsku ikonu od 6m2 najbolje slika Milić od Mačve, na slavu je neophodno pozvati najmane 50 ljudi i spremiti 18 vrsta sitnih kolača.
A vera u bilo šta se nalazi ipak negde drugde,malo bliže srcu ili glavi i pre svega je lična stvar svakoga od nas.
Ja se ničim ne busam.Samo želim da pričam na temu,koja me raznježuje,i koja mislim da je pozitivna.Ne vidim zašto je svaka tema tipa vere nametanje.Pa ako ljude zanima ovo ili ono naćiće se i oni koji vole da pričaju o veri.Ne mislim da je drskost ili napadanje ako neko želi da priča o onome što živi svaki dan.Da li je to muzika,film,politika ili vera...ne vidim razliku... :roll: .
 
Zilot cacanski:
IPAK SMO MI MI LJUDI KOJI KAO FENIKS USTAJE IZ PEPELA BEZBOŽNIŠTVA,I PRAVO JE ČUDO KADA NEKO ODBACI NAMETNUTE NAM NORME VREDNOSTI"MODERNE EVROPE",I OKRENE SE SVOJOJ VERI I TRADICIJI...ZA TO TREBA JAK KARAKTER I MISLIM HRABROST,DA PRED LJUDIMA KOJI ODBACUJU PRAVILA MORALNOG ILI DA KAŽEM ČAK PATRIJARHALNOG NAČINA ŽIVOTA,TI STANEŠ LICE U LICE,I SA.....
Vidi, jak karakter ti daje mogućnost da i bez pomoći izađeš na kraj sa svojim problemima. Ko nema karakter taj će da se učlani u sektu. Ili da svaki svoj problem unizi verom, jer ništa nije više bitno od nje. Upravo je, dakle, suprotno - da bi, i pored sve apsurdnosti postojanja, ostao normalan treba ti jak karakter ako se pre toga ne okreneš nekom kolektivnom šablonu koji će ti pomoći da izađeš na kraj sa sobom. Ne zameram tim ljudima, samo im zameram gordost. Ono što oni navodno najviše mrze.
 
Zilot cacanski:
Rekao sam da poštujem tvoja osećanja,ali da ona nisu pravoslavna...A ikona je u predanju pravoslavne crkve,te je tim i pitanje više za ljude pravoslavnog duha.Naravno ovo je forum,i imaš pravo postovati,ali to je već blago nametanje vrednosti života kako ih ti sagledavaš,što opet nije problem....
Ok, neću onda više postovati, zato što je pitanje namenjeno pravoslavcima. Nije nigde bilo naznačeno.
Samo mi, izvini, nešto nije jasno kako je ovo moje mišljenje o ikonama nametanje mog stava, a tvoje mišljenje to nije :confused:
Evo, i sam si rekao:
Ne vidim zašto je svaka tema tipa vere nametanje.Pa ako ljude zanima ovo ili ono naćiće se i oni koji vole da pričaju o veri.Ne mislim da je drskost ili napadanje ako neko želi da priča o onome što živi svaki dan.
 
Naravno ovo je forum,i imaš pravo postovati,ali to je već blago nametanje vrednosti života kako ih ti sagledavaš,što opet nije problem.............rekao sam da to nije problem,pa nevidim u čemu je problem...A DA LI ĆEŠ POSTOVATI TI ODLUČUJEŠ....AKO MENE PITAŠ,DA LI ŽELIM DA POSTUJEŠ DALJE I PRIČAŠ O TEMI,ODGOVOR DA SI PRIJATNA I DA MI NE SMETA TVOJ STAV....Dakle ako ja lično mislim da tvoje obrazlaganje tvoga stava blago nametanje,to nije ništa loše niti za kritiku....Svi mi namećemo na neki način svoje vrednosti kao naj bolje rešenje...Tolerancija je prihvatiti da neko ne želi tako živeti ili je čak protiv tvojih ideala....Tako INES,oprosti mi ako sam te uvredio,samo sam dao konstataciju...mislim da tvoje gledište nije dobro....Misli da i LEXA upetljava sebe u nešto njemu nepoznato...priča "Vidi, jak karakter ti daje mogućnost da i bez pomoći izađeš na kraj sa svojim problemima. Ko nema karakter taj će da se učlani u sektu. Ili da svaki svoj problem unizi verom, jer ništa nije više bitno od nje. Upravo je, dakle, suprotno - da bi, i pored sve apsurdnosti postojanja, ostao normalan treba ti jak karakter ako se pre toga ne okreneš nekom kolektivnom šablonu koji će ti pomoći da izađeš na kraj sa sobom. Ne zameram tim ljudima, samo im zameram gordost. Ono što oni navodno najviše mrze."
a ne vidi da je s tim optužio svoj način života,jer gde je danas većina,i koji je sistem vrednosti prihvaćen...Crkveni?...Ne nego baš LEXIN.......
 
Потпуно си изврнуо ствар.
Да је ''Лексин'' систем вредности већински прихваћен, не бисмо данас били ту где јесмо! Колико сам разумела, ''Лексин систем вредности'' управо говори о преузимању личне одговорности за свој живот, своје одлуке, па и преузимање дела одговорности за живот зеједнице... На жалост, ''већински систем вредности'' је управо онај у којем свако тежи да избегне личну одговорност и тражи заштиту и бег у окриље цркве, партије, нације, расе, вере, фудбалског клуба, ''нас'' и ''вас''....или било код другог ''колективног шаблона''.....

Но, Лекса ће то боље образложити....
 
Zilot cacanski:
Koliko vam znači što imate slavsku ikonu i da li se nekada nadjete u razgovoru sa svettiteljem kojeg slavie(molitva).Ima teli kadionicu,.Da li znate nesto o svojoj slavi.Imate li omiljenog svetitelja prema kojem imate usrđe. ;)

:D Sveti Djordje moli Boga za mene. To je molitva za sveca. I prekrstis se. A mozes i da se uhvatis za cvoric na brojanici, kad se uhvatis za jedan cvoric izgovoris jednu molitvu, mozes i u sebi da govoris molitvu ako imas brojanicu, a ako nemas onda treba da se kaze ili da se prosapuce molitva.
A u razgovoru sa svecem i sa Bogom, ha ha ha ha ha, to je neozbiljno, to ja ponekad kad me uhvati euforija kad se radujem "Hvala ti Boze, hvala ti Boze", nema nista sveti Djordje sa tim sto je tada izmedju mene i Boga u tim euforicnim izlivima emocija, zahvalnosti :D Ali to je sala.
Imam ikonu, moram da nabavim lepsu, ova je sa plavom pozadinom a ja volim Svetog Djordja na braon pozadini, zato sto mi je ova nekako staromodna, a nije ona staromodna nego je stajala pre u selu ista takva pa se meni zbog toga cini da je staromodna, dosadila mi je, od rodjenja gledam u istu ikonu, hocu da je promenim.
Znam da je ubio Azdaju i vise niceg ne mogu da se setim o svetom Djordju.Ne znam sta to znaci usrdje, a omiljeni svetitelj mi je Vasilije Ostroski, jer njegova dusa luta izmedju zivih i on je najstvarniji svetac.
 

Back
Top