VRTIC

Ja sam imala traume zbog vrtica, a najveci saveznik u to vreme mi je bila baba koja me je potajno izvlacila iz vrtica u podne... Ne znam, zavisi to i od detete i od vrtca i od svega... U neku ruku je dobro da dete ide u vrtic jer nauci da zivi sa drugom decom i navikne se na to i posle mu bude lakse kad krene u skolu.
 
Obavezno.
Ima mnogo razloga zasto...
Mnogo toga ce tamo nauciti,.. da se druzi s drugom decom postace samostalnije,... a to je ujedno i priprema za skolu...
Ima 3 god. ... to je po meni, idealno vreme.

Ako dete upises, nemoj da panicis i da se brines ako bude plakalo, to je normalno (majka je odjednom ostavlja s nepoznatim zenama, decom koju ne poznaje..)
Ne svi, ali vecina dece vriste cak i prvih mesec dana cak...Ali naviknu se i kasnije jedva cekaju da idu i da se druze i igraju.

Moja cerka je krenula sa 2,5 god. i plakala dve nedelje cim vidi ogradu vrtica.. a kasnije, samo uđe unutra pa cak se i ne pozdravi samnom.
 
Obavezno. Upravo zbog navedenog. Dete postane samostalnije i drustvenije. Ti nikad kod kuce ne mozes da mu pruzis ono sto mogu u vrticu. Naravno da u vrticu nece imati stalnu paznju kao kod kuce i to moze da bude i minus ali je lekcija.
I bez panike, jer ako dete vidi da je tebi frka kad ga ostavis bice mu jos gore. Moja mama je prvih nedelju dana plakala zajedno samnom. :D
 
Зависи од много чинилаца....за неко дете јесте, за неко није....не може се дати неки општи одговор.
 
Tacno tako. Isla sam godinu dana u vrtic i svako jutro sam povracala, cim bih stigla. Taj period pamtim kao veliku traumu. Nikako nisam mogla da se naviknem. Mama mi je bila rekla da cu ici u vrtic do proleca, a ja sam je skoro svaki dan pitala da li je doslo prolece.
 
kao sto rece Hellen, zavisi od deteta...Moja cerka se bukvalno probudila od kad je krenula u vrtic. Inace je bila zatvorena, asocijalna...Sad je zivnula. Osamostalila se...
 
Моји клинци су уживали у вртићу! Старији је кренуо са 3 године, млађи са 2! Ни њима ни мени није жао због тога ... напротив!
 
Debela Berta:
Obavezno. Upravo zbog navedenog. Dete postane samostalnije i drustvenije. Ti nikad kod kuce ne mozes da mu pruzis ono sto mogu u vrticu. Naravno da u vrticu nece imati stalnu paznju kao kod kuce i to moze da bude i minus ali je lekcija.
I bez panike, jer ako dete vidi da je tebi frka kad ga ostavis bice mu jos gore. Moja mama je prvih nedelju dana plakala zajedno samnom. :D
A ja sam plakala svako vece kad treba da krenem na spavanje jer nisam htela u vrtic
 
Moja cerkica od 4,5g. je krenula u vrtic sa 14 meseci(zaplakala nije nijednom) i super je...brze se nauce redu,socijalizuju se,a puno toga i nauce.To opet zavisi od same ustanove i naravno vaspitaca koliko rade sa njima.Imam srecu da su vaspitacice jako posvecene deci i da puno rade...pravljenje svega i svacega(od svega i svacega),crtanje,pesme,ukljucuju i roditelje u zadatke,i verujte mi uzivamo i ona i ja...Pre par nedelja je i sin(13 meseci) krenuo u jaslice i jos uvek pravi probleme(place,odbija obroke)tako da to zavisi i od samog deteta.MIslim da je vrtic pravo resenje(cak i ako dete odbija),jer vidim po mojima-DOSADNO IM JE U KUCI,sa istim igrackama,ma koliko se ja trudila da ih animiram,ipak im je najbolje sa decom......
 
a da umalo da zaboravim,ja sam krenula u vrtic sa 9,5 meseci i bukvalno u sredu zavrsila sa vrticem u ponedeljak krenula u skolu......
da priblizim jos malo....vrtic u koji moja deca idu je u kraju...sva deca su blizu sa stanom,tako da se i popodne igraju zajedno u parku ili ispred zgrade.Dozivela sam da cerka sa nepune 3 godine ostaje sama ispred zgrade sa decom(uvek je tu neko od poznatih roditelja,ili starije dece),ili da kad krenemo na rodjendan vodim par njih sa sobom,a sledeci put neko povede moju cerku..vrtic je zakon
 
Zavisi mnogo i od vrtica, ne samo od deteta!!!
Ja se secam da smo brat i ja nas vrtic mrzeli najvise na svetu. To mi je ostalo kao trauma. Od vaspitacica koje su bile ko gestapo, do hrane koja je bila odvratna, a sto se tice socijalizovanja i igranja ko je bio jaci imao je bolje igracke a ono slabasni shikanirani su se snalazili kako su umeli. Mi smo se celog zivota kleli da potomke necemo slati u slican logor. Al' to je bilo krajem sedamdesetih u drzavnoj ustanovi. Iskreno se nadam da su se stvari do danas promenile.
Poznajem decu koja jedva cekaju da idu u vrtic. Dakle verovatno zavisi kakav je i da li su vaspitacice entuzijasti u vezi svog posla ili su frustrirane, i naravno da li umeju da izadju na kraj sa klincima jer su svi razliciti a svi vrlo osetljivi.
 
Kao što reče Hellen, zavisi od deteta, ali zavisi i od vaspitačica. Igrom slučaja, iamo sam priliku da se upoznam sa njihovim radom (profesionalno) i shvatio da ću dobro razmisliti kada budem morao da dam svoju decu u vrtić. Većina njih je takva da im nikada ne bih prepustio svoje dete. Naravno, ima izuzetaka i njima svaka čast, ali većina.........
 
Их, сад, ''већина''! На основу код узорка?

У вртићу у којем су била моја деца све васпитачице (из свих група) су биле омиљене и од деце и од стране родитеља. Била је само једна, ал она је била помоћни вапитач (''чуварица'', како су је звала моја деца, јер их је чувала - била са њима док су спавали у подне), која се мени није допадала и то само зато што је инсистирала да деца спавају у подне (а моја деца ниакда нису могла да спавају у то време) и зато што је као ''награду за спавање'' делила деци бомбоне....а ја се са таквим ''педагошким'' поступком нисам могла сложити.
Другим родитељима није сметало њено ''награђивање спавача'', само мени...
Осталих 8 васпитачица је било супер!
 
Тако да бих пре рекла да су такви мањина, само што се добро увек подразумева па на то не обраћамо пажњу, а о лошем се увек говори на сва уста, па зато изгледа да су лоши већина.
 
Moje dete je krenulo u jaslice sa tacno godinu dana. Njemu je tamo fantasticno. Svaki put kad se penjemo ka njegovoj "sobi" on se smeje i raduje. On je druzeljubivo dete, voli guzvu, drugu decu, lepo jede, spava, tako da su i oni i mi zadovoljni.
Moja majka mi govori da bi ona pre dala otkaz nego da joj dete ide u jaslice, ali ja tako ne mislim, pogotovo sto je moje dete takvo da bi ibla grehota ne dati ga u jaslice.
On se adaptirao za 5 dana, i od tada nemamo nikakvih problema. Jedino sto je na pocetku bio cesto bolestan, ali to ga ceka kad tad, u kojim god godinama da udje u neki kolektiv.
 
singlemom:
moze neko da mi kaze da li u Bg-u postoji vrtic koji radi do uvece?u slucaju da mama radi drugu smenu?i ako imate neki savet koji vrtic je kvalitetniji


Vecina privatnih vrtica radi i poslepodnevnu smenu,a svaka opstina bi trebalo da ima dezurni (drzavni) vrtic koji radi i posle podne(tako je bar na opstini Vracar,i nalazi se negde u Svetozara Markovica).Tu informaciju mozete dobiti u bilo kom vrticu vezano za teritoriju kojoj pripadate.A sto se privatnih vrtica tice,pouzdano znam da "Stankom bajka"(na B.brdu) i jedan vrtic(javicu ime i telefon) u B.Kralja Aleksandra(negde kod Djerma) rade do kasno uvece(naravno to kosta,ali resava problem)
 
Ja nisam isla u vrtic i cuvali me baba i deda, i zato moja deca idu. Mislim, nije to jedini razlog, ali je povod.
Mnogo brze uce u kolektivu, nauce na dnevni rezim i disciplinu, budu samostalniji, jer tamo moraju da se bore za sebe, a kod kuce im mama cita misli i ugadja im.
Zdravstveno se adaptiraju za ceo zivot (prvih godinu dana se razboljevaju jako cesto, ali onda izgrade imunitet).
Bolje su pripremljeni za skolu.
 
:shock: moj sin ce za tri meseca tri godinice...ove nedelje krece u vrtiic... :roll: i hvata me panika... :grin: samohrana sam majka,jako je vezan za mene,mada obozava decicu i koliko vidim i ne primecuje me kad je sa njima..medjutim..ipak zna da sam u blizini.. :? ..uh...u stvari mislim da me cak vise hvata panika od pomisli da mi nece biti na oku...bas je nestasan.. :-D
 
Ja sam prijavila sad dete u radosno detinjstvo u jaslice; i već mi je užasno frka a kreće tek u septembru. Tada će imati 16 meseci. A opet mislim da će biti bolje tamo nego da ga baba čuva... baba ga za sada ne ispušta iz ruku (iako hoda već tri meseca!), hoću da odlepim, stalno ga kljuka slatkišima i takve stvari; sve mu dozvoljava, uspavljuje ga i dalje na rukama (ima 13 kila!)...... Eto, to je najveći razlog. Hoću da bude normalno dete a ne kreten; bojim se da bi sa tri godine bilo još više problema da se navikne, u ovakvom režimu kod babe će sad biti samo par mesec.

Za Tanju, mislim da vrtići radosnog detinjstva imaju sad i drugu smenu, pogledaj na njihovom sajtu, ako ne to uzmi telefonoteku ili nešto slično pa zovi ove privatne, naći ćeš.
 
Moji bebironi su 13 meseci i vec par meseci idu u jaslice.
Za razliku od dece koja su po ceo dan sa majkama daleko su "zreliji", druzeljubiviji..pa cak i samostalniji
Mana su ceste prehlade koje pokupe u vrticu :(
 

Back
Top