Sta treba nasoj vojsci?

sloboda 2

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
231
Da ste ministar odbrane, sta bi ste nabavili od opreme, da li bi ste uveli pro vojsku...

Po meni,prioritet je S-300, zatim Su-30/Su-35,a dobro bi doslo i koji Kamov.
Rusko je jeftinije i/ili kvalitetnije od americkog.
Jurisnu avijaciju modernizovati,opremiti sa fly by wire ako je moguce.
M-84 je dobar ali proizvodi se u Brodu pa je to problem; mozda kupiti Leoparde, da imamo nesto zapadno.Smerch MLRS bi nam koristio da ako Siptari ponove 17.mart malo procesljamo Pristinu.
 
Naprotiv, mi treba da se fokusiramo na poboljsavanje pesadijske opreme (nove puske, maskirne uniforme, pancire, i sl) i same pesadije (profesionalizacija), sisteme veza, transporta i oklopa (Leopard u A6 verziji ) i oklopnih transportera (BMP 3 ili Bradley), pa na pokretnu artiljeriju, te na lake jurisne helise i siteme PVO... tek na kraju modernizacija vazduhoplovstva (nekim modernim zapadnim MR letelicama) i recne mornarice...
 
auu jos da smo i grci pa da imamo love da sve to pokupujemo.ovo su lepi snovi ali ajde o realnosti da pricamo.Voleo bi da vidim makar celu eskadrilu 29ki operativnu i modernizovanu.Modernizovane g-4.Remont mi-8 kao i nove mi-17 i naravno makar eskadrilu mi-24 modernizovane kao sto su to makedonci uradili.kada bi samo ovo uradili bili bi smo na konju.Sto se tice pesadije slazem se sa Bobom.I naravno puno para uloziti u obuku kadra.
 
Odbrana vazdusnog prostora je obaveza svake zemlje.Zato je to prioritet PVO i kvalitetan lovac.2-3 baterije S-300 i 4 Su-35UB bi nam resile problem s obzirom da komsije nemaju nesto posebno,mada ce Hrvati nabaviti Gripena,ne znam koliko komada.Pozitvno bi uticalo na ugled vojske ako bi imala prvoklasnu opremu za vazdusnu borbu.
 
a koji ce nam su-35.Em je skup i skuplji za odrzavanje em nama ne bi odgovarao.sta ce nam strateski lovac??ima ogoman dolet koji mi ne mozemo da iskoristimo,em celokupnu infrastrukturu moras da menjas za njega(nemoj da me shvatis pogresno ja obozavam suhoje ali nama nepotrebno).nama treba neki manji.Ja bi voleo da vidim kombinaciju mig29 i Gripen kao sto su to poljaci sada uradili sa migom i f16.i jos kada bi to mogli da uparimo sa Ebraerovim "mini" awaksom.to bi bilo bas lepo :roll: A sto se tice PVO,bilo bi lepo imati po neki s-300,kao i kubove zameniti bukovima ali i sama modernizacija bi bila ok za neko vreme.
 
Kolika mu je cena? duplo jeftinij od f-22/eurofighter.Od viska dometa glava ne boli, on je pokretljiviji sa 1/2 rezervoara.Dobro Su-35 je previse za nas, ali zato Su-30 nije.Gripen je preskupo sranje, kao i Rafale.F-35 ce valjati ali je preskup.
 
e sada sranje...kao da mi to znamo.Neodlucuje samo cena osnovna cena aviona da li ce se on kupiti ili ne.Moras da gledas sta se sve nudi u tome,koja vrsta placanja,kakvu podrsku nude pa onda cena odrzavanja aviona kroz njegov ceo zivotni vek,mogucnost lake nadogradnje itd.Pazi zemlja kao nasa ne zahtava neke preskupe ultra fensi avione.To mu dodje kao da kucno dvoriste branis tenkom.Mali,jednostavni za odrzavanje,avion koji mozes da sakrijes u svaki budzak,poletanje sa sa livade itd.Ako imas avion sa dva motora to zahteva 1vise motor za odrzavanje i remont,naravno o duplo vecem racunu za gorivo da nepricamo.Da smo neka bogata zemlj ajd da preko toga predjemo,ali kada smo u situaciji da nam piloti imaju 10sati naleta godisnje zbog manjka goriva,onda je svaka prica suvisna.
 
mastercat:
e sada sranje...kao da mi to znamo.Neodlucuje samo cena osnovna cena aviona da li ce se on kupiti ili ne.Moras da gledas sta se sve nudi u tome,koja vrsta placanja,kakvu podrsku nude pa onda cena odrzavanja aviona kroz njegov ceo zivotni vek,mogucnost lake nadogradnje itd.Pazi zemlja kao nasa ne zahtava neke preskupe ultra fensi avione.To mu dodje kao da kucno dvoriste branis tenkom.Mali,jednostavni za odrzavanje,avion koji mozes da sakrijes u svaki budzak,poletanje sa sa livade itd.Ako imas avion sa dva motora to zahteva 1vise motor za odrzavanje i remont,naravno o duplo vecem racunu za gorivo da nepricamo.Da smo neka bogata zemlj ajd da preko toga predjemo,ali kada smo u situaciji da nam piloti imaju 10sati naleta godisnje zbog manjka goriva,onda je svaka prica suvisna.

po izdrzljivosti i lakom odrzavanju najpoznatiji su ruski avioni.njihovi motori se mogu remontovati skoro u poljskim uslovima.bas za njih ne moramo da menjamo infrastrukturu posto smo imali migove.otkud to da je gripen jednomotorac? rusi ce nam sigurno dati najpovoljniju ponudu.po meni je dvoriste bolje braniti sa jednim tenkom nego sa 1000 pasa.
 
mastercat:
a koji ce nam su-35.Em je skup i skuplji za odrzavanje em nama ne bi odgovarao.sta ce nam strateski lovac??ima ogoman dolet koji mi ne mozemo da iskoristimo,em celokupnu infrastrukturu moras da menjas za njega(nemoj da me shvatis pogresno ja obozavam suhoje ali nama nepotrebno).nama treba neki manji.Ja bi voleo da vidim kombinaciju mig29 i Gripen kao sto su to poljaci sada uradili sa migom i f16.i jos kada bi to mogli da uparimo sa Ebraerovim "mini" awaksom.to bi bilo bas lepo :roll: A sto se tice PVO,bilo bi lepo imati po neki s-300,kao i kubove zameniti bukovima ali i sama modernizacija bi bila ok za neko vreme.
Potpuno se slazem sa ovim postom.
Za nase potrebe Gripen je odlican avion.Skoro sve centralnoevropske zemlje slicne po velicini kao Srbija su upravo njega izabrale ili ce ga izabrati.Trenutno je u sluzbi u Svedskoj, Madjarskoj i Ceskoj,a uskoro i u Hrvatskoj,Slovackoj,Norveskoj a bugari i Rumuni kao i balticke zemlje ga merkaju(govorim o Evropskim zemljama,ima ga i JAR,Brazil....).
Za osnovnu opremu(pesadijsku) se podrazumeva.Vojska mora da misli malo i o imidzu.Kad se setim svog sluzenja,pa kad izadjemo u grad onako coporativno,pa svako ima svoju kombinaciju nijansi maskirne uniforme,neko nosi kozni opasac,neko cipele,neko cizme,svako nakrivi beru kako mu se prohte i sl.Ko ne zna stanje pomislio bi da smo paravojska ili neki gerilci.
 
Gripen ima jedan motor.Kao sto ima Vigen,Draken.Ma zaboravi na pricu rusi nasa braca dace oni nama sve jeftino.nista nije vise jeftino.Gripen je Svedski a njegov prethodnik je Vigen....malo pogledaj za sta je napravljen taj avion i kakav je u poljskim uslovima.To su avioni napravljeni da polecu sa autoputeva i magistrala u slucaju rata.Remont motora se ne radi u poljskim uslovima.Popravke mogu da se izvrse u poljskim uslovima.A ti i dalje zaboravljas ekonomsku stranu vojske.
 
ew to me je uvek nerviralo kod nase vojske.izgledaju kao gerilci.svako nosi svoju kombinaciju.A drugo,trebali bi da porade na svom nastupu pred medijima.Kada vidim generala koji muca,govori onako vestacko vojnicki kao da cita a pritom ne zna bas najbolje da cita ma idi.
 
Za Su-35 su bile zainteresovane Brazil i Turska, ali im je SAD stavila do znanja-rusko nikako,evropsko nekako al najbolje nase- f16, a platis ga ko novog.Gripen da, ako bude povoljan, ali 50 miliona dolara/po komadu je previse za njega.Bolje Su-27(35 mil).Od Evrope trebamo kupovati pesaijsku opremu,tenkove, oklopna vozila,artiljeriju, jurisne avione,recnu mornaricu...Kod PVO,VBR,lovaca i helikoptera najbolji odnos kvalitet/cena imaju Rusi.
 
Prvo treba kupiti hranu da ima vojska sta da jede.Pa bi ljudi isli mozda u vojsku.Sto se zanosite kakvi avioni.Zar nije za te pare bolje izgraditi puteve i infrastrukturu.Prvo mora privreda da nam ojaca pa tek posle da mislimo o naoruzanju
 
Degradiran je nacionalni ponos.zato niko nece u vojsku.da bi se povratio ponos vojske treba novo oruzje i novi ljudi.najvise je uzdrman ponos avijacije,sa neba smo najranjiviji. kupovinom najmodernih lovaca i PVO bi ''zakrpili'' to.Devojke bi bile dodatni podsticaj,ako one idu a ti ne, onda nisi ni pi$ka nego nesto manje.Takodje sluzenje vojnog roka ne treba da bude u kasarni,vec kao bilo koji drugi posao.Ako se ne nacrtas u 6.30 ides na vojni sud.Celokupno vreme treba da bude obuka,vezba,borbena vezba.Takodje da rod biras metodom konkursa a ne kako ti odredi vojni odsek.Veruj mi,odziv bi se udvostrucio.
 

Back
Top