Procena i ocena

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Kako činite procenu i ocenu nečega, nekoga, kvaliteta, sposobnosti?
Koji su vam pokazatelji, šta vam je usmerenje pri promeni pokazatelja, kriterijuma, nivoa?
Koliko utiče trenutno stanje vašeg položaja na vaše procene?
Kako bi ste smanjili uticaj koji položaj vas ili vašeg okruženja ima na vaše procene i ocene?
 
Potrudite se da odgovore razložite na one koji su vezani za ovo stanje u Srbiji , i na odgovore koji su vaša razmišljanja o tome šta bi bilo efikasno i poželjno u nekoj drugoj situaciji i sistemu.

P.S.S.Dodatna razmišljanja za one kojima je dosadno: Bahatost genija i alavost netalentovanih kao ponašanje prema vrednostima i potencijalima koje utiče na razvitak društva.


Primer srbije:
Prvo je ekonomski poništen svaki kvalitet i ustoličena glupost, bahatost.
Kasnije je ekonomski poništen obrazovni sistem.
Zatim konformizam čini da se zbog pogrešnog vrednovanja u društvu gubi poštovanje društvenih merila, samim tim i etike i morala.
Zatim ide srozavanje obrazovanja kroz obrazovne sisteme.
Srozano znanje dovodi do snižavanja kriterijuma i na kraju do sasvim drugačije procene potrebnog i zahtevanog.Danas su zahtevi mnogo veći , ali su neusaglašeni, abnormalni od nekadašnjih.
 
Meni licno ne trebaju nikakve ocene,procene, osoba. Cini mi se da smo svi neograniceno glupi a da imamo
poneki dobar trenutak. Tako da dozvoljavam da budem iznenedjen stalno u pozitivnopm ili negativnom smislu.
Objektivno mislim da ne postoji kriterijum koji ce dovesti do poboljsanja drus. Stanja. Mi mozemo da se priblizavomo standardima ali onda dolazimo do pitanja za koga se to drustvo gradi za dobrobit ljudi ili za ispoljavanje standarda.
Najbolje je biti izvan kriterijuma, ziveti slobodno, pod uslovom da ne ugrozavamo druge.
Za stanje u Srbiji su odgovorni pohlepa, alavost, nasilje i mrznja koja ih prati .
 
OOOJ Dimitrije:
Meni licno ne trebaju nikakve ocene,procene, osoba. Cini mi se da smo svi neograniceno glupi a da imamo
poneki dobar trenutak. Tako da dozvoljavam da budem iznenedjen stalno u pozitivnopm ili negativnom smislu.
Objektivno mislim da ne postoji kriterijum koji ce dovesti do poboljsanja drus. Stanja. Mi mozemo da se priblizavomo standardima ali onda dolazimo do pitanja za koga se to drustvo gradi za dobrobit ljudi ili za ispoljavanje standarda.
Najbolje je biti izvan kriterijuma, ziveti slobodno, pod uslovom da ne ugrozavamo druge.
Za stanje u Srbiji su odgovorni pohlepa, alavost, nasilje i mrznja koja ih prati .

Svakome trebaju svakodnevno ocene , procene bez obzira čime se bavi i kakve ljude sreće....
Čak i u najzabitijem selu se drugi menjaju , njihovi stavovi i njihova razmišljanja i psihologika.
Bez procene i uočavanja trenutnog stanja će svaka njihova promena biti neprijatno iznenadjenje za vas. Čak iako tvrdite da potpuno ne zavisite od drugih ni u pogledu posla , novca , raspoloženja , druženja, čak iako ste potpuni flegma , opet će to biti nova situacija za vas....

Doduše ocene i procene su jedno , a zahtevani kriterijumi su drugo. Medjutim to drugo zavisi od prvog....Kao vrh gausove raspodele.....
 
Ne sumnjam da se ljudi menjaju, samo ja nemam iluziju da razumem ljude ili stvari. Nase mogucnosti precipiranja stvarnosti, su vrlo slabe i neizvesne. Zato sam odavno odustao da u svom selu razumem ljude, ili da ih vrednujem po svojim kriterijumima. Ne moramo biti prakticni ili dosledni sa fil. u zivotu, zivot je cista improvizacija.
Ako ne razumem sebe kako mogu ocekivati da razumem druge na nekom dubljem nivou.
Oslanjam se na osecaje , racio tu nema mnogo uticaja.
Ukoliko mislimo da razumemo druge mi na neki nacin mislimo da mozemo da uticemo da njihovo ponasanje, da ih kontrolisemo. Daleko je to od istine, ako se pogodi nase misljenje sa stvarnoscu to je cista slucajnost. Naravno zavisim od drugih ali se trudim da im dam slobodu, sto u nihovom odnosu prema meni ocekujem, jer mislim da se tada donose najbolje odluke i stvaraju najbolji odnosi.

>Bez procene i uočavanja trenutnog stanja će svaka njihova promena biti neprijatno iznenadjenje za vas.<

Ukoliko nekog etiketiras kao glupog , nesposobnog itd. Neces dovoljo obracati paznju na to sto on zeli da kaze, a to mogu biti veoma pametne/vazne stvari, mozda veoma znacajne za tebe licno ili za tvoj posao.
Niko nije apsolutno glup ili nesposoban. Cini mi se da je Ajnstajn bio autistican kao dete.
Misljenje izvan ustaljenih pravila je pozitivna stvar i u danasnjem drustvu vrlo korisna jer nam omogucava da se prilagodjavamo drustvu koje se brzo menja.
Ako odustanem od otvorenosi cini mi se da sebi pravim mnogo vecu stetu
 
Iz dimitrijevog zaključka sledi da on isključuje ljude po kriterijumu "gluposti" po kome on sudi.

Tada dovoljno ne obraća pažnju na ono što žele da kažu....olakšavajuće je to što niko nema sertifikat za glupost u svakoj oblasti, već isključivo po parcelama....

----------------------------------------------------------
Ja trvdim da ocenjujete i procenjujete osobe i po mnogim drugim kriterijumima, a koji su vam važniji to je već vaša stvar....

Karakteristično za srbiju je i prećutna diskriminacija.....kao posledica ocene i procene šta bi vam više koristilo.....u prećutnu diskriminaciju ulazi obično sve ono što može da se dokopa položaja, uticaja, koristi, povlastica , ali i ono što može da izazove odstranjenje osobe iz elite, ovog ili onog stereotipnog potvrdjivanja da je "dobra" i "dobrica"....jednom rečju ekscesa i izuzetaka, čudnih poteza.....

U igri manipulacije nema osrednjih igrača, ili igraš na sve ili si blefer. Tako da ili uzimaš sve okolnosti , znanja , reakcije, predistorije, reflekse , komplekse, strahove , strasti, paranoje, skrivene želje, dečačke snove, i kao lego kocke ih sklapaš da prate reakcije osobe i uklope se u smisao ponašanja ili se igraš kockara i blefera, gde ideš na uobičajena izvlačenja i šanse , s tim da na vreme predosetiš kad će izaći tvoj broj....što srbi obično tumače kao , kad krene da pada i da slabi, nabij mu nož u ledja , najlakše se tada procenjuju posledice i budućnost.

I u neprosvećenoj , slabo kvalitetnoj sredini to pali. Da je sredina kvalitetnija, ovakvi pokušaji bi slabo davali prinos jer bi onaj koji zaklati i oslabi nekog imao i tapiju i ne bi dao grebanja sa strane....I zato se javlja destrukcija periodično u Srbiji, da se ponovo uspostavi ravnoteža u šansama uspeha onih koji su kvalitetni i onih koji to nisu. Destrukcija omogućava da se u kratkom vremenskom periodu izbrišu sva pravila i očerupaju mete , pogodno izabrane....na jedan način to je upravo vladavina nekvaliteta koja čim oseti da gubi konce i dostigne se kritična koncentracija kvaliteta, krene da se budi i trsi po uspešnijem....

P.S. U srbiji je skoro uvek draži glupav i duhovit čovek u društvu....zato što ga je lako držati na svom mestu......nije komplikovan....
 
ebiga patak, nisam tako mislila...rekla sam ponekad, a ne uvjek....a to nije samo u srbiji tako...to je tako manje vise svuda..pitanje je samo u kojoj mjeri?....
razumijem u potpunosti tvoju ogorcenost...zbog toga ne namjeravam nikada vise da se za hrvatsku vratim...upravo iz tih razloga...a to boli...biti neshvacen u vlastitoj drzavi, okruzen kretenima koji se busaju u prsa i to kretenstvo jos nazivaju napretkom ili patriotizmom...ili sto je najbolje..demokratijom....boli glava ...i te kako boli,,,,,a o srcu da i ne govorim...
 

Neki su požurili da oblate komunizam i okrive ga za sve nevolje koje su nas snalazile. Zato su ga brže-bolje promenili. Sada se nalaze u čudu zašto im je gore nego za vreme komunizma. Šta se dogodilo? Trebalo je društvenu svojinu pretvoriti u privatnu. Snage koje su imale moć angažovale su stručnjake sa strane i one su, za petnaestak godina, obavile posao na obostranu koristi (zna se na čiju štetu). Sada oni imaju i moć i privatnu svojinu. Ko nam je kriv što smo tražili bolji hljeb od pogače? (Miting gladnih održan je kad smo imali prosečnu platu cca 300 DM, što je sadašnjih 300 eura!)
 
Nije Tito kriv, mi smo g0vna !!! :grin:
Salim se...
Komunizam je po recima jednog filozofa najgenijalnija ideja ljudskog uma ali njena losa realizacija vodi anarhiji...
Mislim da je ono sto je bilo presudno bio raspad velike Jugoslavije.
Neki ce verovatno reci da nam je sada ovako zbog kredita koje je Tito, kao veoma "uvazena" licnost u svetu, dobijao od "saveznika" nam. Sve to stoji, on jeste uzimao ali posto je nasa bivsa drzava bila napravljena tako da jedan deo ne moze da funkcionise punom parom bez nekog od drugih delova (ovim indiciram na vertikalne i horizontalne lance privrednih delanosti)
ti krediti se nisu mogli vracati jer je doslo do rascepa...
Uz to, Jugoslavija je, kao drzava, tada bila u samom vrhu sveta. Sada razmislite, da li je bolje Italiji, Nemackoj, Francuskoj, SAD-u da na Balkanu postoji velika Jugoslavija koja bi, kao takva imala veliki uticaj, ili da se tu nalazi 5 samostalnih drzava koje ce biti samo tehnoloski kolonizovane i eksploatisane...??? ;)
 
otkacena slavonka:
ebiga patak, nisam tako mislila...rekla sam ponekad, a ne uvjek....a to nije samo u srbiji tako...to je tako manje vise svuda..pitanje je samo u kojoj mjeri?....

Nije svuda. Ne ruše i ruže svoje sisteme na svakih 30-50 godina ni zapadnjaci ni istočnjaci....
A ni hrvati....Samo ovaj balkanikus na balkanu (bosna, srbija, makedonija, albanija, bugarska, turska) ima takvu tendenciju. Neko će primetiti da je to sve nekadašnja turska imperija, a možda i ima veze sa tim.Ugradjen podsvesni društveni mehanizam negativne selekcije i restitucije nekvalitetnih u pogodno izabranim trenucima nestabilnosti....
 
Tuzni_patak:
P.S. U srbiji je skoro uvek draži glupav i duhovit čovek u društvu....zato što ga je lako držati na svom mestu......nije komplikovan....
Sa ovim se potpuno slazem...
Ima jedna izreka:
"Sto je seljak gluplji, to je krompir veci."
A, konkurencije se mnogi plase iako je ona veoma korisna ako se shvati na pravi nacin.
 
Tuzni_patak:
Nije svuda. Ne ruše i ruže svoje sisteme na svakih 30-50 godina ni zapadnjaci ni istočnjaci....
A ni hrvati....Samo ovaj balkanikus na balkanu (bosna, srbija, makedonija, albanija, bugarska, turska) ima takvu tendenciju. Neko će primetiti da je to sve nekadašnja turska imperija, a možda i ima veze sa tim.Ugradjen podsvesni društveni mehanizam negativne selekcije i restitucije nekvalitetnih u pogodno izabranim trenucima nestabilnosti....

ok patak a koju alternativu onda imamo?...
Znam da ti se ne svida ona uzrecica mijenjanjem sebe mijenjam i svijet....ali kako drugacije da promijenimo ovaj svijet kada ljudi oko nas ne zele da se mijenjaju...?
Nema vece utopije nego sto je borba protiv ljudske gluposti....
Patak nije ovo krivo vrijeme u kome zivimo...mozda samo mi nismo dorasli tom vremenu...
 
Ima više alternativa.
Prvo , nije rešenje u nametanju nego u onome što ta ista ljudska glupost proizvodi....zavist i kopiranje, kradju i ponižavanje drugih....

Tako rešenje postaje i bilo kakav način da se izazove kopiranje nekog "idola".
Bez traženja razumevanja....

Rešenje je i prisila kroz ekonomsko i staleško uslovljavanje (da bi bio dobar moraš da imaš ovo, a da bi imao to moraš da se ponašaš ovako).

Medjutim problem je u ogromnoj alavosti koja recimo ne postoji u eliti zapada....
Recimo.....

Radi razvoja i pojevtinjenja proizvodnje poptrebno je ukrupniti zemlju recimo. Medjutim to onda ostavlja mnogo ljudi bez ičega u bedi....A svi znamo da ovde ni društvo ni država ne brinu za pojedinca više nego za paru na asfaltu....A niti ćemo dostići neke značajnije svetske rezultate (osim jevtine radne snage i svuda gde se to najviše računa) niti ćemo lepo živeti.....
 
Tuzni_patak:
Medjutim problem je u ogromnoj alavosti koja recimo ne postoji u eliti zapada....

Radi razvoja i pojevtinjenja proizvodnje poptrebno je ukrupniti zemlju recimo. Medjutim to onda ostavlja mnogo ljudi bez ičega u bedi....A svi znamo da ovde ni društvo ni država ne brinu za pojedinca više nego za paru na asfaltu....A niti ćemo dostići neke značajnije svetske rezultate (osim jevtine radne snage i svuda gde se to najviše računa) niti ćemo lepo živeti.....
Ne verujem da ne postoji, nego je prikrivena, akomodirana.
Trideset godina se bavim kompjuterikom. Uskoro ću početi istinski lepo da živim - da obrađujem vinograd! To će ujedno biti i moj najveći doprinos društvu.
 
Sve što se srećom zove želim vam tokom godine ove!

3_fe649ea0ee.jpg

 
Koliko god se ljudi razlikovali, u pozadini postoji jedinstvo. Svi smo potekli iz istog izvora. Jedinstvo u različitosti je božanski plan, a doprinosi ljepoti kreacije. Zato ljude ne smijemo procjenjivati prema nekom jedinstvenom mjerilu niti im postavljati jedinstvene ciljeve. Takvo nešto dovodi do borbi i podjela, do mržnje i netrpeljivosti.
Svaki čovjek treba da se drži svojih ideala (naravno, podrazumijeva se da ti ideali nijesu u suprotnosti sa moralnim normama i da ne zadiru u slobodu drugih bića). To je mnogo sigurniji put nego preuzimanje tuđih ili nametnutih ideala koje zasigurno ne možemo ostvariti. Na primjer, damo đetetu da pješači 30 km. Najvjerovatnije da će jadno dijete umrijeti ili će, u najboljem slučaju, jedno od hiljade uspjeti. A to je ono što pokušavamo napraviti sa svijetom. Ne postoje dva čovjeka koji imaju isti um, iste sposobnosti ili istu snagu i zato svako mora slijediti svoje ideale, a mi ne smijemo potcjenjivati ni jedan od njih. Neka svako napravi što može za ostvarenje svojih ideala. Ja ne smijem suditi o tebi prema svojim mjerilima niti ti o meni prema tvojim. Kvalitet stabla jabuke ne treba procjenjivati prema mjerilima koja vrijede za stablo hrasta, niti hrast prema mjerilima koja vrijede za jabuke. Da procijenim jabuku, moram uzeti karakteristike jabuke za mjerilo, a isto tako hrast procijeniti prema njemu odgovarajućem mjerilu.
 
Tuzni_patak
Kako činite procenu i ocenu nečega, nekoga, kvaliteta, sposobnosti?
Koji su vam pokazatelji, šta vam je usmerenje pri promeni pokazatelja, kriterijuma, nivoa?
Koliko utiče trenutno stanje vašeg položaja na vaše procene?
Kako bi ste smanjili uticaj koji položaj vas ili vašeg okruženja ima na vaše procene i ocene?



Procenu i ocenu nečeg, nekoga, kvaliteta, i sposobnosti- vršim na bazi moralnih i etičnih zakona
koje su upisani u svetim knjigama. U knjigama- Biblija, Mahabharata, Dhammapada.. i još neke.
Neka moralna i etična pravila imaju veci prioritet, neka imaju manji prioritet.
A neka pravila imaju alternativni prioritet. Neka pravila su zavisno važeća u odnosu na pojedinca.

Moralni i etični zakoni se sastoje ponajpre od ohrabrivanja kvalitetnih osobina, kao što su- strpljenje,
opraštanje, milosrdje, nenasilje, nesebičnost.. i još neke. Ovi zakoni nisu nikom nametnuti, oni su nešto
kao prirodne osobine živih bića, osobine koje funkcionišu u skladu sa svrhom i existencijom,
Posredstvom njih se služi svemiru i existenciji. Služi i učestvuje, kao jedinica ljudskih bića.
To služenje nije robovsko i brutalno, nego prirodno i u skladu sa svrhom i zadovoljstvom.

Procenu i ocenu jednostavno vršim na način da posmatram kako se neko ili nešto ponaša u skladu
sa ovim zakonima. Ptrebno je videti i razumeti kvalitete nekog predmeta ili osobe, što realnije onakvima
kave su zaista. Mada poželjno je iako videći tuđe greške, ne ih previše naglašavati, niti koristiti neku
iracionalnu akciju da bi smo mu to nekom pokazali. Kada se izražavamo u skladu sa moralnim i etičnim
zakonima, onda je dobro da se opomene, ili razmišlja ili analizira ili naglašava nečije osobine i postpke.

U ljudima koji u sebi ohrabruju moralne i etične osobine i barem im je cilj da ih sprovede, u njima vidim
svetlo i lepotu i uz njih se osećam osvetljen, u zavisnosti koliko im je stalo do tog.
Bilo bi korisno videti svetla i u onim drugima, bez obzira na to što ima malo svela u njima.

Videti u drugima nešto pozitivno i naglasiti to ili u mislima ili rečima a ako je prisutna i emocija vezana
za te misli ili reči,- znači i rezultira time da i u nama u tom momentu raste ta pozitivnost.
Dok isto važi i obratno. To je balans tipa- Ne osuđuj!

Procene i ocene koje donosimo, su zavisne u odnosu na naše trenutne perspektive, paradigme
i stavove. Perspektiva čoveka je oko njegovo. Zato je rečeno da ako je oko tvoje svetlo celo će telo
tvoje isto biti svetlo. I obratno. Načina na koji čovek posmatra okolinu, odigrava vitalnu ulogu u njegovom
razvoju, ponašanju i raspoloženju!

Stanje u kojem se nalazim utiče povoljno na mene i tačnost u odlukama procene i ocene koje donosim.
 

Back
Top