Budzenje old-timera

JonyQuest

Zainteresovan član
Poruka
210
Evo ovako, situacija je sledeca,...
Naleteo sam pre oko godinu dana na jednog keca sa povelikim kucistem za male pare i uzeo da se zanimam kad budem imao vremena i sad hocu da mu podignem sistem i mozda jos po nesto experimentisem na njemu, pa me sad interesuje odakle da pocnem.
Nisam jos uvek dizao sistem i nisam bas expert u BIOS-u pa ako je neko voljan da mi ispise neke smernice.
Poznati podaci o kompjuteru:
-kuciste za 1/2 vece od nekog proseka, ima 4 dugmeta napred: power, reset, turbo i jos jedno ne znam sta je
-radi na 100MHz, sa turbom na 133
-ima 3 harda, jedan ima mogucnost za slave, master, ostala dva se kace na drugom mestu na maticnoj i imaju siri prikljucak
ako treba jos nesto od podataka pogledacu pa cu napisati
 
Cek polako... 1/2vece od proseka? To mi deluje dosta veliko za Pentium I,da nisi naleteo na neki stariji server? :)
No nebitno... ne znam koliko znas pa cu pokusati detaljno...
Prvo pitanje koj OS oces da instaliras? Tesko da ces moci XP na njega da stavis...
Drugo saznaj,proveri sledece podatke :
RAM memorija kolika je...
Ta 3 hard diska,trebalo bi sva tri da imaju iste prikljucke,znaci ATA kabl jer je u pitanju P1...

Na ploci bi trebalo da imas Primarni i sekundarni ATA prikljcak,svaki ATA kabl ima mogucnost da se na njega prikace 2 uredjaja,sto znaci sledece : Na primarni ATA stavi hard disk na kome hoces windows da stavljas( i na njemu stavi master dzamper) i vezi CD ROM(na njemu stavis sekundarni dzamper).Na sekundarni ATA prikljucak prikaci druga dva harda,samo gledaj da se dzamperi razlikuju,tj da ne budu oba na masteru ili oba na slave...
Naravno proveri da li su sve komponente na mestu,procesor,hladnjak i kuler...
Potrebna ti je WIN98(za tu masinu ti nju preporucujem)ako je moguce da cd bude bootabilan...
U bios-u treba za pocetak podesiti sve na defaults...
Za pokretanje same instalacije windowsa treba namestiti samo boot device...
tj da biras odakle zelis kad ti se komp upali da krene da ga bootuje ili ti srpski receno podize sistem...
posto nemas windows :
First boot device treba da ti bude CD-rom...
A drugi stavis hard koj si stavio na primarni ATA kao master...
save setings i restart...
Ako sve radi kako treba trebalo bi da komp krene da bootuje sa CD-a... a onda ides polako step by step kako govori... Win 98 se instalira za nekih 30 min na toj mashini...
Naravno ima gomila drugih opcija... Ali kad budes dao detaljnije podatke o mashini bice lakse...
E jos mi samo reci jel si ti palio taj komp do sada? posto mi nije jasno kako znas da radi na 133mhz? Jedino ako imas display na prednjem delu kucista,sto je vrlo moguce :)
 
win98 ce ici na njega, imam cd i mislim da je bootabilan (da li postoji mogucnost to da proverim)
ima displej na kucistu ali na njemu nista ne ispisuje. Kada se komp upali ocita MHz i kada se pali su turbom ispisuje 133 a bez 100.
Snimio sam ceo postupak pa cu sad polako redom da trazim podatke, pa se javljam sa vise podataka.
Gledao sam vec oznaku maticne ali nema ni jedne velike oznake, ne znam gde tacno da trazim.
 
@spinx
ubodeni su u PSI karticu. Kakvi su to hdd-ovi?
nasao sam neki manual i Bios na Gigabyte-ovom sajtu, pogledacu i ove sajtove. Thenks
@Pablo
98-ica ce biti sasvim dovoljna, ipak je to kec
@ Voleo bi da ih sve povezem ako, je previse komplikovano moze za pocetak samo 1 za sistem pa posle da dodam i ova dva.
 
Tu nema ni govora o XP-u. Ja sam upravo pre neki dan slične akrobacije radio i na PIII nisam mogao XP pac2 . Intel 766Mhz. Pac 1 je jedva prošao ali radi jako sporo.
Kad smo već tu ko je u toku ,kad na ploču sa integrisanom grafikom ugrađuješ drugu graf. kartu , šta je potrebno odraditi u biosu? (da ne otvaram novu temu a uklapa se u ovu)
 
robocap:
Tu nema ni govora o XP-u. Ja sam upravo pre neki dan slične akrobacije radio i na PIII nisam mogao XP pac2 . Intel 766Mhz. Pac 1 je jedva prošao ali radi jako sporo.
Kad smo već tu ko je u toku ,kad na ploču sa integrisanom grafikom ugrađuješ drugu graf. kartu , šta je potrebno odraditi u biosu? (da ne otvaram novu temu a uklapa se u ovu)

Na 766 MHz :roll: nemoze XP sp 2 jel cujesh ti sebe shta prichash ? Jel treba screenshot da ti dam ? Ja imam na 433 MHz / 192 MB / HDD 30 GB @ 7200 rpm / Geforce 4 Mx 440 instaliran Win XP SP 2 i nemogu da se pozalim na rad istog....

Ono za Keca sam se shalio ali moze i na slabiju mashinu da se instalira ali nece da radi bash brzo :mrgreen: :mrgreen:
 
Ja sam skoro instalirao Win XP Pro SP2 na Celerona 333(slot1) sa 2x64MB i radi,treba mu vremena da se podigne ali radi.Za te stare masine najbolji mi je XP USB Stick Edition,ako covek hoce XP stavim mu taj pa nek "ratuje" sa kompom :)
 
@spinx
cini mi se da na ovom prvom sajtu bi trebalo da bude nesto za mene, pokusacu jos da nadjem nesto po njihovim oznakama i da procitam ove textove pa bi sledece nedelje trebalo da krene instalacija. Brine me jos ovaj bootabilan CD, imam neki valjda ce raditi.
Cuo sam od jednog druga za neki tzv. "ogoljeni" XP, mislim da je rekao da u instalaciji nema recimo Explorera i jos par stvari i da odlicno radi. Jel to taj XP?
 
Verovali ili ne ali pokušao sam sve moguće akrobacije i XPpac2 na PIII intel 766Mhz ne ide, ne znam koja je matična pl , nisam ni gledao, ali može biti i da je zbog int. grafike koja radi na 16 mb. Probao sam oko 20 puta raznim kombinacijama i sa više CD a i ne može, kažem čak i pac1 radi izuzetno sporo.
 
@Zlaja87
:-) problem je u tome, sto nisam ni trazio flopy jedinicu tako da sam mu stavio samo cd citac. Nabavicu i nju, bar je to dzabe.
@spinx
To je bas "ogoljeno", mada bi trebao da ide na jos par dijeta da se inst. na ovu azdaju od 133MHz i da se kaze da radi.
Imam jednog keca na 133 sa Win98 i super radi, naravno kad sednem posle ova 2GHz za njega nije to to ali nije ni lose.
@robocap
nedavno sam imao priliku da radim nesto na PII celeron na nekih 433MHz i integrisanom grafikom od 16MB, ima XP i ne mogu reci da leti, ali zacudilo me da se sasvim normalno ponasa.
 
JonyQuest:
@Zlaja87
:-) problem je u tome, sto nisam ni trazio flopy jedinicu tako da sam mu stavio samo cd citac. Nabavicu i nju, bar je to dzabe.
@spinx
To je bas "ogoljeno", mada bi trebao da ide na jos par dijeta da se inst. na ovu azdaju od 133MHz i da se kaze da radi.
Imam jednog keca na 133 sa Win98 i super radi, naravno kad sednem posle ova 2GHz za njega nije to to ali nije ni lose.
@robocap
nedavno sam imao priliku da radim nesto na PII celeron na nekih 433MHz i integrisanom grafikom od 16MB, ima XP i ne mogu reci da leti, ali zacudilo me da se sasvim normalno ponasa.
Da ali koji XP. Ja sam uspeo samo pac1. Sad kad malo promislim, najverovatnije je u pitanju ta integrisana grafika i ona pravi problem. U pravu su oni koji su tvrdili da na ovu moju konfiguraciju može XP pac2 ali sa drugom graf. kartom.
 
JonyQuest:
@Zlaja87
:-) problem je u tome, sto nisam ni trazio flopy jedinicu tako da sam mu stavio samo cd citac. Nabavicu i nju, bar je to dzabe.
@spinx
To je bas "ogoljeno", mada bi trebao da ide na jos par dijeta da se inst. na ovu azdaju od 133MHz i da se kaze da radi.
Imam jednog keca na 133 sa Win98 i super radi, naravno kad sednem posle ova 2GHz za njega nije to to ali nije ni lose.
@robocap
nedavno sam imao priliku da radim nesto na PII celeron na nekih 433MHz i integrisanom grafikom od 16MB, ima XP i ne mogu reci da leti, ali zacudilo me da se sasvim normalno ponasa.
@JonyQuest
Koliko RAM-a ima ta tvoja aždaja?Koliko ja znam, minimum za XP je 233MHz,128 MB RAM, a za 98-icu bar 133MHz, 32MB RAM. Javi šta si uradio!!!
 

Back
Top