Krit - ko je bio?

bazerdzan:
Hvala brate, puno hvala.
Mi dolazimo pocetkom Avgusta a rezervisemo auto u periodu od 09.08. do 16.08. 2007. Vec sam pustio swift preko banke kao avans za rezervaciju kod rent a car Agencije Aliantho , kontaktiram sa Elelni Vardaki. Cijena? Pih, prava sitnica...ustvari neznam, ali sta bi, bi 195 eura za B1(Suzuki Wagon) A/C, radio CD, full insurance. Nadam se da ce tako i biti. Daju nam i auto kartu Krita.

Sto se autopapasa tice, ponudili su nam Micru za 145 eura, navodno full insurance, pozvao sam tipa telefonom, razgovarao, i kada sam trazio da mi posalju pismeno confirmation za rezervaciju za taj period - nista! A, Eleni, lepo poslala mail, trazila avans i dala broj racuna, i eto, zavrsili smo posao. Mozda tebi moze da bude interesantna informacija jer sad vidim da se bavis tim poslom, da su mi iz Societe Generale Yugoslav Bank trazili da im sa Krita donesem original profakturu (fakturu) od rent a car agencije.


Hm, delfini, izgleda da cu ipak morati da puknem za taj Varadero da bi se brckali sa delfinima. Inace sam godinama trenirao plivanje, sta da kazem, odlican sam plivac, ali veoma ozbiljno shvatam tvoja upozorenja, i pridruzujem se njima kada je rec o morskim strujama i talasima. LJUDI, RADIO SAM KAO SPASILAC I VERUJTE MI NIKADA SE NIJE UDAVIO U VODI NEKO KO NEZNA DA PLIVA. DAVE SE UGLAVNOM (VRLO DOBRI) PLIVACI, PREMA TOME OPUSTENO, ALI OPREZ!!!

Nista, citacemo ovaj forum narednih mesec dana cekajuci na nase godisnje odmore, veoma je interesantan, ako nam padne jos nesto na pamet, pitacemo. Nadam se lepom i interesantnom odmoru na tom po svemu sudeci predivnom ostrvu.

Lep pozdrav, iz pakleno vruceg Beograda.

Bazerdzan, molim te da li mozes da mi das sajt agencije Aliantho i ja bih da rezervisem preko neta. Unapred hvala.
 
Ja idem sama na Krit, da malo odmorim od posla, a i od prijatelja koji su me razocarali - lepo kaze narodna poslovica: U nevolji se drug poznaje. Bilo kako bilo, Galini ti si me odusevio sa svim informacijama i fotografijama koje si nam na divan nacin prezentovao, svaka cast. Pozdrav
 
Galini,

Ajde jos malo o Ierapetri (jel se čita Irapetra ili sa e):)
Imas li jos neke slicice? Kakvo je more za plivanje bas u Ierapetri? Da li je cisto...ima li trave...itd. Vidim da je neki sivi sljunak u pitanju...

Imas li neku preporuku Rent a Car-a?
Koliko ima kolima do Vai plaze i da li ima neki kafić/taverna na toj plazi?

Da li Matala predaleko da bi se islo iz Ierapetre?
Kakvi su uopste putevi u do Agios Nikolaosa, Vai itd.
 
Pa, evo...e-mail je aliantho@alianthos-group.com a sajt je www.alianthos-group.com
Zena se zove Eleni Vardaki.
Nista, mi smo poslali zahtev e-mailom da nam dostave ponudu za auto koji nam se dopao gledajuci njihov sajt, i stigla nam je ponuda. Trazio sam da nam potvrdi rezervaciju, a ona je trazila 60 evra uplatu preko banke kao avans i evo, veceras nam je stigo e-mailom confirmation of reservation za auto, i ceka nas u hotelu, tj.ispred, na parkingu. Ona ce ti poslati i svoje telefone, tako da ces moci i da je pozoves, dobro govori engleski. Da, vazno je da znas da u tu cenu od 195 evra ulaze i sva osiguranja i sve takse i ne daj boze servisi i auto karta Krita...bla,bla,bla...

Pozdrav
 
Angi7:
Galini,

Ajde jos malo o Ierapetri (jel se čita Irapetra ili sa e):)
Imas li jos neke slicice? Kakvo je more za plivanje bas u Ierapetri? Da li je cisto...ima li trave...itd. Vidim da je neki sivi sljunak u pitanju...

Imas li neku preporuku Rent a Car-a?
Koliko ima kolima do Vai plaze i da li ima neki kafić/taverna na toj plazi?

Da li Matala predaleko da bi se islo iz Ierapetre?
Kakvi su uopste putevi u do Agios Nikolaosa, Vai itd.

- Čita se Ierapetra,kao što mi izgovaramo, samo sa akcentom na prvom A.

- More je najlepše na svetu, svuda na Kritu. Ne postoji trava. Morska trava ne može da preživi tamo gde je more čisto. Njoj je potrebno nešto da se hrani. A toga na Kritu NEMA.

- Rent A Car je stvar pogodbe, pisao sam o tome. Ako imam mnogo slobodnih automobila, dam ih jeftinije od cenovnika, a ako mi ostane još samo 5-10 onda ih čuvam i čekam najbolju ponudu. Ponekad bezobrazno oderem sa cenom, ali retko kada strance. Najčešće olešim Atinjane. Nemojte uzeti auto u prvoj firmi. Prošetajte i pitajte. Već posle treće firme ćete imati neku predstavu o ceni, pa ćete tako i pregovarati. Kao što ja vas gledam u zenice i ispitujem kako dišete prilikom pogodbe, uradite i vi to isto. Nadmudrite me....

Pa ja udjem u prodavnicu, uzmem konzervu Sprajta na kojoj piše cena 60 centi, ostavim 40 ili 50 i lagano odšetam. Nikada još niko nije vikao za mnom. Čak ni oni koji me ne poznaju. Ovde je SVE stvar nadmudrivanja. Pokažite da ste jači, u psihičkom smislu, i POBEDIĆETE. Ja znam da je ista ta konzerva u LIDL-u 0.30 na malo, a 0,20 na veliko. Isto to zna i gazda prodavnice. NEĆU da dam trostruko. Dajem koliko JA HOĆU, i to u zavisnosti od raspoloženja...

- Za Vai, ne znam tačnu kilometražu. Od Agios Nikolaosa do Vai ima 100 km. Od Ierapetre do Agiosa 40. Pošto se ne mora ući u Agios prilikom odlaska u Vai, cenim da je razdaljina oko 120 km. Ali, najveća greota bi bila ne videti Agios, kad ste mu već tako blizu.Znači, za taj izlet računajte na cca 250 km tamo i nazad, sa tim da obuhvatite i Agios Nikolaos, bilo u odlasku ili povratku. Putevi su solidni...Malo je uzbrdo i nizbrdo, ali ne treba vam terensko vozilo. Pristojan Hundai ( koji je najjeftiniji ) će odraditi izlet.


Ima na Vai plaži i osveženja, ali najskuplje na celom ostrvu. Plus se jedino tamo na ostrvu plaća parking.



IMG_1047-1.jpg



VAI




- Matala ....teško je pronaći. Evo za početak jedna lokalna mapa, kad već stignete blizu, odnosno do Pitsidie. Hvata se pravac za Agio Galini. Ima nešto preko 100 km.



matala_area_map-1.jpg





07-matala-2_resize-1.jpg



MATALA
 
Hvala bazerdzan za informacije o sajtu. Kontaktirala sam ih i dobila ponudu za 10 dana 285 EUR, automobil Toyota Aygo. Sad samo cekam da mi proslede mail kada i koliko treba da uplatim.
Da li neko zna koje su odprilike cene za rentiranje motornih camaca od 25KS ili 30KS? I koliko je voznja skutera na vodi za npr. 15min?
Pozdrav
 
Galini ,par puta si spomenuo da se samo na vai plazi placa parking,citao sam u domacem "TRAVEL MAGAZIN-u" reportazu sa krita,zena koja je bila na kritu i pisala reportazu je skoro na svakom mestu i plazi placala parking(1-2 EURA),da li su nju zajebali ili zavisi da od sezone
 
Mozda i moze da se cenjka na licu mesta, ali i rezervacija preko interneta ti vec daje neki popust, a vise od toga ne verujem da moze da se skine.
Prosle godine sam na Krfu platila 9 dana 300EUR Kia Picanto. A sto je i Galini rekao pocetkom avgusta dolaze Italijani, tako da ce automatski da povecaju cenu rentiranja auta ili motora. Jer su oni vrlo dobro upoznati da Italijani ne mogu bez prevoznog sredstva i vrlo dobro znaju kako se krecu cene rentiranja u Italiji.
Ma sta je tu je, samo da ja stignem na Krit i da se brcnem u to more, a sve ostalo cemo lako :) i naravno da obidjem bar nesto od onih prelepih plaza koje su u ovom forumu naveli.
 
vladeks:
Galini ,par puta si spomenuo da se samo na vai plazi placa parking,citao sam u domacem "TRAVEL MAGAZIN-u" reportazu sa krita,zena koja je bila na kritu i pisala reportazu je skoro na svakom mestu i plazi placala parking(1-2 EURA),da li su nju zajebali ili zavisi da od sezone

Plaća se parking na aerodromu, ali to je zato što imaju službu čuvanja vozila.A i brate, imaju običaj, kad neko putuje, da dodju sa 5 automobila da ga isprate....
Isto tako je moguće da još negde postoji takav plaćeni parking, za eksluzivna vozila.
Opet ponavljam...možda....Ja još nisam čuo.
Na ostalim delovima ostrva je tema dana naplaćivanje parkinga na Vai. Ljudi se isčudjavaju toj drskosti.
 
Idemo dalje....

NEOPRAVDANO zapostavljen biser AGIA PELAGIA.


Nalazi se 20-tak kilometara zapadno od Iraklia. Postoji priča da je žena vlasnika lanca Kapsis hotela prolazila slučajno ovuda, videla ovu neizmernu lepotu prirode, i nagovorila muža da kupe ovo, tada potpuno nenastanjeno zemljište. Sve ostalo je već legenda....
Istina, smeštaj je ovde dosta skuplji, postoje čak i zatvorene hotelske plaže, što je nezamislivo i protivzakonito, ali....VREDI
Posebno zanimljivo za ljubitelje vodenih sportova, ali naravno, one koji mogu to i da plate...

scala_05.jpg
Pogled na poluostrvo



hotel-capsis.jpg




KAPSIS hotelski kompleks



aero.jpg



SEA SIDE beach Resort, definitivno jedan od najlepših hotelskih kompleksa na Kritu, a i šire....
 
emma05:
Matala je superiska ako ne duva vetar, u suprotnom prilicno pecka onaj sitan sljunak sto ga vetar podigne sa plaze.

To si u pravu, ali tako je i na većem delu ostrva. Meni, koji za sebe smatram da mogu sve, da mogu da progutam i živu žabu, se dešavalo da odem sa plaže u takvoj prilici, jer taj sitan pesak-šljunak zna da bude tako neprijatan da to BOLI. I iako imam samo sat vremena slobodno, ne mogu da podnesem.

U Portugalu, na zapadnoj obali, u okolini Porta su na plaži postavljene poprečne drvene ograde, da spreče pesak i vetar da vas napada.

Isto tako, na Kritu sade divlji bambus, koji može da naraste i preko 6 metara, da bi zaštitili obradivo zemljište pored plaže. Inače bi vetar oduvao SAV pesak sa plaže. Ostala bi rupa.
E sad, taj bambus ima i svoje negativne strane, on je stanište komaraca....
 
Evo nekoliko lepih plaža, na preskok, nisam svrstao po oblastima...


vai.jpg
VAI




platanias.jpg
PLATANIAS OVO JE ISPRED KUĆE GDE STANUJEM


matala.jpg
MATALA



preveli.jpg
PREVELI




agios_pavlos.jpg
AGIOS PAVLOS



balos.jpg
BALOS

Mesto gde je princeza Dajana izgubila nevinost, a bila je ovde i Madona, ali ona je to davno prošla....



loutro.jpg
LOUTRO
 
sta su neki rekli za jedan bar na plazi he he: Dolphin Beach Bar in Stalis
Rating: 08 / 10

Submitted by Inge (Holland)


When we went on vacation to Malia, by accident we came to Stalis and we found the Dolphin Beach Bar. It's a lovely small bar with a very friendly staff, the owner is from serbia and they certainly know how to make a coctail., especialy the sex on the beach. I certainly recommend it by day and by night.. The beach is very good there are no rocks. At night there is nice music



Rating: 07 / 10

Submitted by Shaun Bell (England)


A small but very friendly bar , with a very talented and excentric owner. If you have ever watched "Cocktail" with Tom Cruise, well the owner Chanos ( a Serbian) can absolutly blow Cruise away with his bar tricks.

The beer on offer is Mythos and Becks which are both reasonably priced at around 1.5 Euros for a large one. If you like cocktails ask for a "Fat Frog", you'll love it. He also likes to offer free cocktail samples some of which can be quite potent, especially the Dolphin special. You have been warned.

A very friendly bar owned by a very nice guy. Tell him he looks like Tom Cruise ,"a short guy with a big nose, how can you insult me like this" is his favourite reply.
 
Fantasticna tema, diiivno!!!
U septembru dolazim u Grcku na more, varijante su Krit ili Santorini, jos nismo definitivno odlucili...A Galini tako detaljno opisuje Krit da .....uh....prelepo deluje!!

Sta bi ti preporucio?
Dolazimo decko i ja, akcenat je na lepim plazama, pravom odmoru...Izlasci ne previse bitni ali da ne bude bas da nema zive duse oko nas vec posle 21h.. :o

Skuter ili auto cemo iznajmiti tako da na plaze mozemo ici i van mesta u kojem smo smesteni, u okolini....

Sta mislis??
 
More je u Septembru tako toplo da ja RETKO idem u more da se kupam. To za mene nije nikakvo zadovoljstvo. Setim se detinjstva, kada mi je baba u dvorištu sipala vodu u limeno korito, da se zagreje na suncu. I onda kada udjem u korito, moram da pazim da ne dodirnem limene ivice, jer ću dobiti opekotine. Malo sam preterao, ali SKORO da je tako......

Jedva čekam oktobar, kada počnu kiše, i more se POMALO ohladi. Onda sve vreme koje ne provedem na poslu, provedem u moru. Čak i noću. Odnesem stolicu iz mog apartmana, stavim je u plićak, sednem i zaspim. Probudi me ponekad neki talas, a ja nastavim...
Dodju komšije i mole me da udjem u kuću, boje se da me ne odnese neki talas....Pošalju našeg dvorišnog kera, vučjaka, da pazi na mene. I on sedi strpljivo na obali, sve dok ja ne krenem nazad.

Pitanje da li je more u Septembru toplo na Kritu, mi liči na šalu. Tada je more NAJTOPLIJE u toku cele sezone ! I NAJMIRNIJE, što je VEOMA važno na Kritu. Ponekad bude ravno kao da je zaledjeno.

Najmanje talasa u Septembru ima na jugozapadnoj strani.

To znači : Pre svega Paleochora, koju i inače toplo preporučujem za mlade koji hoće i dobru plažu, ali i da se nadje nešto provoda. Zatim Sougia, Agia Roumeli, Loutro, pa sve do Chora Sfakion. Već od Fragokastela, pa prema istoku, zna da bude OHOHO talasa.

Za ono što vi želite, preporučujem : ( redosled nije bitan )

- Agios Nikolaos ( možda sam subjektivan, ali nikada neću odustati ) i naravno Elounda
- Paleochora - jedinstveno i definitivno mesto sa najmanje talasa u toku sezone
- Hersonisos zbog dobrih plaža, waterparka i provoda
- Kalives kod Soude ( ko ne može da podnese Engleze da zaboravi ovaj predlog ) u blizini je Kokino Chorio, skoro isto, a nema tako mnogo skotova...
- Falasarna kod Kastelia, neopravdano zapostavljeno mesto, zbog blizine Balosa i Elafonissia. Da je ovo u Crnoj Gori, naplaćivali bi ulaz 50 eur, i to bi mogli da udju samo oni sa partijskom knjižicom....

- I na kraju za one hrabre i lude,sa dobrim stomakom, Sisi i Malia, Stalida.... Takav provod ne postoji ni na Kanarskim ostrvima
 
Evo malo neformalnih fotografija....čisto da vam zagolicam maštu, i vama koji idete ove godine, a i ostalima .....

OXIDAYChania-1.jpg


Ovo se na Kritu zove OXI , proslava dana kada su rekli NE Musoliniju


pogledizsobeChoraSfakion-1-1.jpg



Pogled iz sobe....


pachia-ammos-1.jpg



Pogled sa terase mog najboljeg prijatelja Jorgosa Xatzivretasa. Ovde volim da zaspim na popodnevnoj pauzi, pa me onda moli da se vratim na posao, a meni se ne ide....


CedarnaXrisiostrvu-1.jpg



Drvo Cedar na Xrisi ostrvu. Zamislite koliko je staro, kada se zna da raste samo 1 cm na godinu dana !


rakijaimed-1.jpg



Morate probati ove dve vrste rakije, levo je Cikudija ili Raki, obična od groždja, piće koje pije i običan seljak, ali i gradonačelnik. Desno je Thyme, izgovara se Time, piće bogova, rakija u koju se dodaje herba i med. Malo redje se može pronaći, ali pitajte.


winter21-1.jpg



Slika koja zlata vredi, sneg u Xanji, 14 februar 2004. Bilo ga je čak i na plaži.


platanias14-1.jpg



Za muškarce koji idu bez devojke, OBAVEZNO posetite Xalapo bar u Plataniasu.
NEVEROVATNA koncentracija Skandinavki. Otprilike 4 : 1 , kao na slici.
Ostalo je stvar dogovora....
 
Hvala,hvala,hvala GALINI,, super!!!!

Mi smo se sad nesto dogovarali i izgleda da bi bilo najbolje da polovinu boravka na Kritu budemo na istocnoj strani , na primer u Eloundi, i za to vreme obidjemo Ag. Nikolaos, Vai, Ierapetru,Hersonisos i Knosos, a onda druga polovina boravka da se preselimo na zapadni deo ostrva , na primer u Paleochoru i za to vreme obidjemo Loutro, Elafonisi,Chaniu,Rethymno..
Prilicno je tesko naci smestaj u Paleochoru, ali iskopacu ga negde kad vec kazes da vredi tamo!!!!

Verujem da je sasvim ok organizovan medjugradski saobracaj u septembru...?! ( kad se budemo selili sa istoka na zapad.. :D )

Ali imam ja jos koje pitanje! :D

Brodom iz Pireja do Krita...
Sta je tacno deck??
Jel deck podrazumeva rezervaciju na sediste ili samo ako ugrabis mesto na vreme?
Ne bismo da uzimamo kabinu zbog 8-9 sati puta ali zelimo da imamo svoja sedista ceo put...( Pre par godina sam putovala do Parosa, nije bilo ni mesta za sedenje pa mi je bilo lose i od ta 4 sata putovanja....)
I da li mogu da uzmem povratnu kartu ako se na Krit iskrcavam na Ag.Nikolaos, a u povratku ukrcavam u Chanii?? Ili moram u istoj luci..?
Da li mozda znas koliko kostaju karte sa rezervacijom za sedenje i koliko bi se ranije morale kupiti u septembru..?

UUU, jako puno pitanja, ali sta cemo kad si merodavan a iskren..;) .....Pozdrav!!!!!
 
Plan je odličan. Ja bih lično isto to uradio, kada bih išao na toliko dana.

Autobuski prevoz je odličan.Izmedju dva grada idu na svakih sat vremena. SVAKI autobus ima takvu klimu da vam je potrebno ćebe da se pokrijete.

Deck podrazumeva jednu veliku salu sa cca 500 velikih Pulman avionskih sedišta. Nisu baš previše udobna, ne mogu da se obaraju. Sedišta se NE MOGU rezervisati. Ali svakako brod prima samo odredjen broj ljudi, tako da nije baš velika verovatnoća da sve bude zauzeto. Jedini problem je što sala ima dva ogromna televizora, i uvek se nadju neki ludi Grci koji se posvadjaju koji će se program gledati i onda napanje oba TV-a do daske, jer jedan ne čuje od drugog. Tu nema spavanja !

Karta važi samo za odredjen brod i odredjen datum, tako da mislim da nije moguća takva kombinacija sa povratnom kartom. Svakako se ne sećam nešto da je povratna bila jeftinija....

Nema problema, vrlo rado ću odgovoriti sve što znam.
Posao koji trenutno radim je editovanje internet novina, pa svakako sedim 12-tak sati dnevno za PC-em. Tako da mi povremeni skok na Krstaricu dodje kao predah.

Ja trenutno radim kao urednik Global Reporta, srpsko izdanje, i pripremam se da na jesen otvorim grčku verziju.

Ako volite da čitate novine na internetu, pogledajte ove moje. Imate sve vesti i malo zabave na jednom mestu.



http://www.global-report.com/cs/?l=sr
 

Back
Top